banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 08:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Pitanje
PostPoslato: 12 Avg 2002, 15:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Ovako, ponuda:
AMD Athlon XP 1600 + cooler
MB Asus (ništa više mi nisu rekli)
SVGA GeForce4 64Mb TV-out
256 Mb DDR
I ostalo što ide, džidža bidže. :D
Međutim, nekako mi skupo izašlo.
Ono što mi smeta ovde je ova GeForce4. Jer ja nisam neki igroman, poneka strategija i to bi bilo to. To bih srezao na GeForce2 koja ima razumniju cijenu i sasvim solidne mogućnosti. Ili se varam?
Dalje, SDRAM, čujem da je pušiona kad se stavi sa PIV, ali šta je sa AMD-om?
I da li je u redu uzeti 128Mb?
Ovo sve pitam jer sam ispao iz 'modernih tokova'. Da li će, ukoliko srežem na ovo što mislim da valja, to biti jedna zastarjela konfiguracija koja će mi samo praviti probleme kasnije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Avg 2002, 16:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Tek sam danas vidio ovu temu inače bih ranije odgovorio

Ko ti je pravio ponudu i koja je cijena ako nije tajna?

Bilo bi dobro da su ti rekli tačno koja ploča je u pitanju.

Citiraj:
To bih srezao na GeForce2 koja ima razumniju cijenu i sasvim solidne mogućnosti. Ili se varam?


Ako se malo igraš i siguran si da nećeš igrati neku noviju igru koja će tražiti jaču grafičku onda uzmi GF2 ili GF4 MX. Koliki monitor misliš nabavljati? Za veće monitore i samim tim veće rezolucije kod igranja je bitna grafička ali za 15" monitor je bitniji jak procesor pa u toj varijanti može poslužiti i GF2. Samo imaš i dosta vrsta GF2 pa i tu pazi.

Citiraj:
Dalje, SDRAM, čujem da je pušiona kad se stavi sa PIV, ali šta je sa AMD-om?
I da li je u redu uzeti 128Mb?


Nemoj 128 nego 256 MB jer je ako se ne varam cijena opet dosta pala. Pored toga preporučujem DDR memoriju jer je cijena ista kao i SDRAM ili malo veća. Za to ti naravno treba i DDR ploča ali vidim da ti to već stoji u ponudi, ja to ne bih mijenjao.

Citiraj:
Da li će, ukoliko srežem na ovo što mislim da valja, to biti jedna zastarjela konfiguracija koja će mi samo praviti probleme kasnije?


Šta misliš srezati? Za grafičku ako se nećeš igrati može poslušiti i GF2 ali onda preporučujem čisti GF2 ili GF2 Titanium.

Koji i koliki hard disk? Koliki monitor? Koja ploča? Da li ide uz to i CD rezač?

Mada mogli (i morali) su ti detaljnije reći i za GF4 jer njih ima 2 vrste: pravi GF4 i okrnjena (tj. GF4 MX) a svaki od tih po 3 tipa. A sad baš gledam nisu ni skupe ove MX, ova najjača je nešto preko 100 eura a kad sam ja zadnji put pratio stanje toliko je koštala neka osrednja GF2. Mada po onome što si ti napisao to je čisti GF4 jer ne vidim MX u imenu a to je dosta jaka grafička i dosta skupa, to ti neće trebati. Čak ni ja ne bih nabavljao ništa preko GF3 ili GF4 MX.
GF4 MX bi ti mogao dobro doći ali čisti GF4 ti neće trebati, pogotovo ako nabavljaš 15" monitor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Avg 2002, 16:29 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
He he he, pa ja sam skovao plan. Naime, kupiću samo ploču, grafičku kartu, procesor, memoriju i modem. Ostalo već imam, pošto moja ploča sad već dobrano štuca i resetuje se po deset puta dnevno. (ništa ne pomaže reinstalacija windowsa)
Elem, to što hoću da uzmem košta 950KM. A ja bih samo na GeForce2 uštedio 120. Što se tiče memorije, tu bih i ja rado uzeo 256DDR. Jer, ako sam išta naučio onda je to da ne treba štediti na memoriji. Takođe i da cijene memorije idu stalno gore-dole.
Monitor je od 15", a rezolucije preko 800*600 može da prikaže samo na 60Hz, tako da mislim da bi GeForce4 bio čisto bacanje para. Inače, to jeste 'čisti' GeForce, sa TV-out. Kao što rekoh, nije to za mog monitora. A nije ni za mene. (malo sam se raspitivao u međuvremenu)
HDD imam sasvim solidan, 20GB, nov je, i što je meni bitno, vrlo tih. Kod nas se prodaju neki modeli koji kao da testerišu. Takav je bio i moj stari HDD koji je ispustio dušu nakon godinu i po rada.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Avg 2002, 17:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
blue je napisao:
Elem, to što hoću da uzmem košta 950KM

Jel' to sa GF2 košta 950?

Citiraj:
ako sam išta naučio onda je to da ne treba štediti na memoriji


Ni na ploči. Na boljoj ploči će memorija a samim tim i čitav sistem raditi bolje.

Citiraj:
Monitor je od 15", a rezolucije preko 800*600 može da prikaže samo na 60Hz, tako da mislim da bi GeForce4 bio čisto bacanje para


Slažem se

Citiraj:
HDD imam sasvim solidan, 20GB


Ako je to tebi dovoljno onda OK
Meni ne bi bilo :D

Kad to misliš nabavljati i u kojoj firmi?


P.S. slučajno sam uočio da ti u ovom trenutku trebaju još tri posta do hiljadarke :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 08:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Ne, ne, sa GF2 cijena bi bila 830KM. Evo ti kompletan uvid:
  • AMD Athlon XP-1600 + cooler 260
  • Matična ploča Asus 220
  • Modem 56K GVC 40
  • SVGA GeForce4 64Mb TV-out 280
  • 256MB DDR 150

Dakle, novi kompjuter, manje-više. Imam HDD od 20GB već 10-ak mjeseci i još nisam popunio ni polovinu. Ovo je sve iz Aneksa, znam da im je prije tri-četiri mjeseca ovaj isti procesor koštao 300KM, a 128DDR je bila 100KM. Za matičnu ploču mi nisu napisali ništa više osim onog gore. A Asusovih ploča za AMD ima više, tako da ništa ne znam. Odnos kvalitet/cijena je nepoznat. Da se mene pita, ja bih to uzeo sutra, budući da nemam sopstvene stalne izvore finansiranja, to će biti kad bude. Ja računam u septembru. Hm, da, i 15KM ugradnja, to nigdje ne piše. ;)

P.S. Koja tri posta? ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 23:26 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
blue je napisao:
Ne, ne, sa GF2 cijena bi bila 830KM. Evo ti kompletan uvid:
    .
    .
  • SVGA GeForce4 64Mb TV-out 280
    .


E ako je to 280KM onda je to definitivno GF4MX, mozda najslabija izvedba ... cistokrvni GF4 4600 recimo kosta oko 1k KM :)
a razlika izmedju mx i verzije bez ova dva karaktera u nazivu je ogromna, pocevsi od arhitekture samog GPU-a, pa do ogromnih razlika u performansama ;) .. Samo su nasi servisi i prodavnice PC opreme bezobrazni pa kriju neke stvari ne bi li uhvatili nekog na foru.. Toga se treba paziti ..

blue je napisao:
P.S. Koja tri posta? ;)


Heh, vec si ih presisao, trenutno (dok ovo pisem) imas 1007 napisanih postova ... a kad je Vader citao bilo je 957, zato je i rekao :))

Generalno, ploca je pojam stabilnosti i performansi .. ak oje slaba sve ce stucati .. ako je dobra i sporije stvari ce izgledati da rade brze ;)))
Na njoj ne treba nekih 40-50-70 km ustediti :) jer jeftinija varijanta (cesto se desava) zna praviti probleme kasnije (a neke od samog starta :)
256MB DDR memorije je ok
disk od 20gb vise manje.. ako tebi odgovara onda OK .. znam da meni mojih 60GB izdise lagano .. ostalo nekih 1,1 na jednoj particiji i oko 800 na drugoj .. planiram uzeti jos jedan isti disk i lupiti ih u raid0 (stripe/stripping) onda ce mi u svakom slucaju 120gb biti vise nego dovoljno ;))
U svakom slucaju iskoristi momenat dok je koliko-toliko jeftino, kasnije ce opet skakati cijene... pogotovo memorije, iako izlaze novije i brze verzije nasi 'hajvani' nabijaju cijene, kako novim tako i starim vrstama komponenti, kad im se digne pimpek :))
Vader ti je u principu sve rekao, bezveze je da ja to isto ponavljam ...

Toliko od mene ... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2002, 11:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
mIRCon je napisao:
E ako je to 280KM onda je to definitivno GF4MX, mozda najslabija izvedba ...

Jeste i ja sam gledao cijene i to mora biti GF4 MX jer ne može čisti GF4 biti samo 120 KM skuplji od GF2

Citiraj:
a kad je Vader citao bilo je 957


997 :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2002, 11:51 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Eto, mene su navukli na fazon sa nepisanjem MX.
Za ploču ne znam ništa.
A takođe ne znam šta toliko snimate na HD. :D (120MB?! mIRCone, pa to je ogromno, snimaš filmove? ;) )

Hvala vam na savjetima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2002, 14:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
blue je napisao:
120MB?! mIRCone, pa to je ogromno

Ma to je jad i bijeda.
120 GB je već nešto drugo ;)
Ja imam disk od samo 30 GB i imam 2.7 GB slobodno i to zato što sam bio prinuđen brisati neke stvari :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2002, 15:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Hm, da, trenutak nepažnje. :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs