Kako kupovati rabljeni mobitel
U vrijeme kada novi mobiteli neprestano dolaze na tržište i u izloge prodavaonica, mnogi ljudi pretražuju online i papirnata izdanja oglasnika u potrazi za jeftini(ji)m mobilnim telefonima koji su malo korišteni. Kako mobitel postaje dio svakodnevice čak i za siromašne ili vrlo mlade ljude, mnogi su voljni platiti uređaj koji je već korišten
Mnogi korisnici interes u tim uređajima ne vide u funkcionalnosti kao što su multimedijske poruke, najnovije igre ili zasloni u boji, nego su zainteresirani za cijenu uređaja i žele ih koristiti jednostavno za obavljanje poziva i eventualno slanje tekstualnih poruka. S druge strane, kupac rabljenog mobitela može biti istinski 'tehnoljubac', koji ipak nije voljan platiti punu cijenu novog uređaja, pa strpljivo čeka dok se ne ukaže prilika za kupnjom rabljenog. Stoga, ako se vidite kao pripadnik jedne od ovih skupina, pročitajte savjete na što paziti kod kupovine rabljenog telefona.
Idealna kupovina rabljenog mobilnog telefona je od osobe koju poznajete. Takve situacije se, vjerujemo, događaju rijetko, ali se ipak događaju. Kod poznavanja osobe dobivate neopipljivu sigurnost, znate kakve su navike te osobe, čuva li predmete (pa tako i mobitel) ili se prema njima odnosi aljkavo i nemarno.
Druga idealna situacija je kupovanje rabljenog mobitela koji je još uvijek pod jamstvom. Ovjereno i legalno jamstvo je opipljiva sigurnost - u slučaju da se u jamstvenom roku uređaj pokvari (naravno, ne vašom krivnjom, jer u tom slučaju gubite jamstvo), možete ga odnijeti u ovlašteni servis i problem je riješen.
Kupac ovog 'primjerka' nije bio baš oprezan..
Postoje, dakako, i situacije koje su manje idealne i u njima, kao i u idealnima, treba provjeriti stanje uređaja prije nego se odlučite na kupovinu. Tu ponovno ulogu igra onaj prvi dojam, dakle, vidite kako se vlasnik odnosio prema tom uređaju, je li ga mrcvario u džepu hlača ili je nošen u 'pravoj ambalaži'. Rukovanje uređajem, pogotovo kod mobilnih telefona na preklop, također je vrlo bitno. Mobiteli su elektronički aparati koji s nama borave gotovo 24 sata dnevno, i prolaze kroz različite oblike torture.
Drugi element prvog pregleda je ambalaža. Sačuvana originalna ambalaža, upute i uredno složena oprema u kutiji također vam odaju karakter vlasnika, je li koristio uređaj uredno ili ga je 'gnjavio'. Najbolji indikator je punjač. Ako je isti uredno složen, možete biti sigurni da je prijašnji vlasnik pedantan i pažljiv. Ako je samo ovlaš bačen, oprezno pristupite dalje.
Pregled uređaja
Pregledu samog aparata treba pristupiti pomno. Kod uređaja s izmjenjivim kućištem potrebno je ukloniti kućište i dobro pregledati samo tijelo aparata. Naime, mobitel je mogao grdno stradati u padu, čak do te mjere da vanjsko kućište puca, a lako je takav slučaj zamaskirati kupovinom novog kućišta. Potražite oštećenja na otkrivenim plastičnim dijelovima, 'ožiljke' na plastici, okrhnute rubove. Pregledajte dobro dio oko tipkovnice za tragove korozije, okvir zaslona (ne libite se proći prstom i uz 'okvir' primijeniti lagani pritisak prstima, da vidite je li 'sve na svom mjestu'). Kod uređaja kojima se kućište mijenja samo u ovlaštenom servisu, također potražite 'ožiljke' na kućištu, pregledajte stakalce zaslona za oštećenja i kutove te provjerite tipkovnicu za oštećenja. Ako vidite da je telefon ozbiljno oštećen, zaobiđite ga, jer je njegova primarna namjera obavljanje poziva, a ne skokovi uvis ili udalj.
Mobitele s izmjenjivim kućištima provjerite detaljno za oštećenja
Preklopne uređaje treba također pažljivo promotriti. Preklop ne smije biti odviše mekan ni labav, uređaj u otklopljenom stanju provjerite za horizontalnu i vertikalnu labavost nježnim pomicanjem gornjeg dijela telefona. Malo 'lufta' je normalno, ali previše je zabrinjavajuće. Provjerite prikaz na zaslonu, kako unutarnjem, tako i vanjskom (ukoliko ga uređaj ima). Na preklopnim, 'školjkastim' mobitelima, često stradava fleksibilni kabel koji se nalazi provučen oko šarki. Prikaz na ekranu mora biti uredan, bez gubitaka.
Kod preklopnih mobitela provjerite šarke i zaslon…
Mobitele s poklopcem preko tipkovnice također treba provjeriti nježnom torzijom; poklopac u otvorenom položaju ne smije 'lamatati' nego mora čvrsto stajati u krajnjem položaju. Provjerite detaljno mikrofon (opisano niže u tekstu) budući da je na novijim mobitelima integriran u poklopac. Poklopci preko tipkovnica su na svim novijim mobitelima aktivni, kod dolaznog poziva provjerite prihvaća li telefon otklapanjem poziv, a zaklapanjem prekida poziv. Ukoliko to nije tako, provjerite je li aktivirana opcija aktivnog poklopca u izborniku. Ako jest, aktivni poklopac je neispravan.
Provjerite je li aktivni poklopac ispravan, provjeriti mikrofon
Sljedeći korak je provjera baterije. Bateriju je potrebno izvaditi iz mobilnog telefona i detaljno je pregledati. Pogledajte kontakte. Kontakti s jakim zarezima od kontakata telefona obično ukazuju na bateriju koja je već prilično islužena. To, dakako, ne mora umanjiti funkcionalnost telefona, ali na temelju islužene baterije imate potpuno pravo kao kupac zahtijevati nešto nižu cijenu.
Sljedeći korak je, svakako, umetanje vlastite SIM kartice i proba funkcionalnosti telefona. Umetnite pažljivo karticu, zatim bateriju, vratite poklopac na mjesto i potom upalite telefon. Promotrite ponašanje telefona kod paljenja, lovi li uredno mrežu ili s kašnjenjem, trepće li osvjetljenje tipkovnice i zaslona. Takvo treptanje može u nekim slučajevima indicirati neispravno pojačalo i/ili glavni modul.
Potom slijedi proba poziva kojom ćete testirati nekoliko aspekata funkcionalnosti mobitela. Testirat ćete glavni modul, pojačalo, slušalicu i mikrofon. Obavite odlazni i dolazni poziv. Zvuk u slušalici treba biti jasan, isprobajte regulaciju glasnoće. Sugovornik vas također mora čuti bez pucketanja i prekida (zato je bitno odabrati dobru lokaciju, dakako, na kojoj je signal čist i gdje nema previše šumova u okolini). Po završetku poziva promotrite indikator baterije. Ako bi naglo pao ili se telefon tijekom poziva naglo ugasi, vrlo vjerojatno imate posla ili s isluženom baterijom ili neispravnim pojačalom signala. Takav mobilni telefon također treba zaobići prilikom kupovine.
Provjerite kontakte baterije…
Posljednja faza testiranja odnosi se na zaslon i tipkovnicu. Isprobajte detaljno sve tipke, pritisnite svaku po nekoliko puta, da vidite 'lovi' li dobro ili zapinje. Pregledajte zaslon, provjerite osvjetljenje, a kod zaslona u boji pogledajte postoje li 'mrtvi pikseli' (to se događa rijetko, i to na TFT zaslonima).
Ako vidite da su sve od navedenih stavki u redu, ako je uređaj sačuvan i uspjeli ste s vlasnikom dogovoriti prodajnu cijenu, možete slobodno kupiti taj mobilni telefon.
Za stručnjake
Dodatni 'trikovi' (naglašavamo da ih koristite na vlastitu odgovornost!):
Nokia omogućuje ulazak u jamstveni izbornik unošenjem koda *#92702689# (*#war0anty#), gdje je moguće provjeriti serijski broj (IMEI kod), datum proizvodnje te eventualno datum kupnje i popravka. Unošenjem koda *#0000# moguće je vidjeti reviziju softvera u mobilnom telefonu.
Kod Siemensa se koristi univerzalni kod *#06# kojim se (kao i na svim mobilnim telefonima) prikazuje IMEI kod, a pod Info rubrikom uređaj prikazuje reviziju softvera. Kod nekih modela Siemensa moguće je koristiti kod *#0000# i pritisak na tipku poziva za povratak na automatske postavke jezika.
Ericsson i Sony Ericsson omogućuju najdetaljniju provjeru funkcionalnosti ulaskom u servisni izbornik. Kod koji je potrebno unijeti je sljedeći: >*<<*<* (gdje > označava pomak navigacijske klackalice ili joysticka udesno, a < ulijevo). U tom izborniku moguće je provjeriti karakteristike, servisna podešenja, obaviti servisne testove - testove zaslona, LED indikatora, fotoaparata, osvjetljenja, tipkovnice, polifonije, vibracije, zvučnika, mikrofona, sata realnog vremena, a kod nekih modela i stvarno trajanje poziva. Kod modela s navigacijskim joystickom moguće je čak i provjeriti broj pomaka istog.
Na svim mobilnim telefonima je moguće provjeriti IMEI kod unosom koda *#06#, a potom je moguće usporediti taj kod s kodom na kutiji. Ukoliko brojevi ne odgovaraju, najvjerojatnije je riječ o neoriginalnoj ambalaži ili ponekad o telefonu koji je ukraden, stoga budite oprezni.
[preuzeto sa T-portala]