Nezavisne Novine je napisao:
Pri sklapanju braka u Republici Srpskoj jedan od bračnih supružnika, bilo mlada ili mladoženja, ukoliko imaju određene razloge, ne moraju biti prisutni na svom vjenčanju.
Porodičnim zakonom RS regulisano je, naime, da nadležni opštinski organ može dozvoliti da se brak zaključi u prisustvu samo jednog od bračnih supružnika. Za supružnika koji nije prisutan morala je biti izvađena punomoć ovjerena u sudu.
Međutim, ova neobična varijanta sklapanja braka uskoro će biti još jednostavnija.
Prema riječima Nikole Kovačevića, pomoćnika ministra pravde RS, Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Porodičnog zakona Republike Srpske koji je nedavno usvojen u Narodnoj skupštini regulisano je da će se punomoć za onog bračnog supružnika koji ne prisustvuje zaključenju braka moći ovjeriti i kod notara.
"Mi smo Porodični zakon RS donijeli 2002. godine i on je i dalje na snazi. Sada su bile određene izmjene i dopune tog zakona, prije svega kako bi se on usaglasio sa odredbama Zakona o notarima. Notari su nova institucija koja je uvedena u naš sistem i ono što je sada mijenjano u važećem zakonu odnosi se samo na usaglašavanje postojećeg porodičnog zakona s odredbama Zakona o notarima. Znači, ono što su do sada radili sudovi i drugi organi dato je na ovlaštenje i notarima", objašnjava Kovačević .
Prema važećem zakonu, da bi neko zaključio brak, potrebno je da budu ispunjeni sljedeći uslovi: da su dva lica različitih polova i da imaju saglasnu izjavu volja koju će dati pred nadležnim organom. Znači, osnovno je pravilo da prilikom zaključenja braka budu prisutna oba buduća supružnika.
Međutim, Kovačević navodi da je napravljen jedan izuzetak u članu 23. važećeg porodičnog zakona koji kaže da organ uprave može u određenim slučajevima dozvoliti da se brak zaključi u odsustvu jednog od bračnih drugova.
"Znači, ako postoji određeni razlog, a treba brak zaključiti, nadležni upravni organ će to razmotriti i donijeti rješenje da se dozvoli zaključenje braka uz prisustvo jednog bračnog druga, pod uslovom da u ime drugog budućeg bračnog druga koji je odsutan ima ovjerenu punomoć. Ranije je ta punomoć morala biti ovjerena u sudu, a sada je dozvoljeno da ona može biti ovjerena i od strane notara", kaže Kovačević.
Prema riječima Rajke Knežević, matičara iz Prijedora, u ovoj opštini je bilo slučeva vjenčanja putem punomoći.
"Iako ne baš često, proteklih godina se dešavalo da jedan od bračnih drugova bude prisutan na vjenčanju, a drugi ne. Znači, to je vjenčanje po punomoći, odnosno preko opunomoćenika", kaže Kneževićeva.
Uglavnom su to, kako navodi, slučajevi kada jedan od budućih bračnih drugova živi u inostranstvu, a iz određenih razloga ne može doći na vjenčanje, a trebaju se hitno vjenčati.
"Dešavali su se i slučajevi da je neko od budućih mladenaca bio bolestan, a matičar zbog udaljenosti nije mogao otići na lice mjesta, pa su se sklapali brakovi putem punomoći", priča Kneževićeva.
Međutim, Duško Pavlović, matičar iz Doboja, tvrdi kako za njegovih 15 godina rada u matičnoj službi nije imao nijedan slučaj takvog vjenčanja.
"Iako vjenčanje putem punomoći, odnosno uz prisustvo samo jednog bračnog druga, u određenim slučajevima ima pravne osnove, mislim da se zbog duge procedure mali broj ljudi odlučuje na takvo sklapanje braka. I kada se odluče na tako nešto, onda su to uglavnom slučajevi kada je jedan od budućih supružnika iz inostranstva", smatra Pavlović.
Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Porodičnog zakona Republike Srpske koji je nedavno usvojen u Narodnoj skupštini, regulisano je i da matičar buduće supružnike upozorava da prilikom zaključenja braka svoje imovinsko-pravne probleme mogu regulisati i ugovorom o imovinskim odnosima, a taj ugovor mora biti notarski obrađen.
"Zakon kaže da bračni drugovi koji steknu imovinu u braku dijele na jednake dijelove, ali bračni drugovi mogu i na drugačiji način regulisati svoje imovinske odnose. Međutim, taj ugovor kojim oni regulišu svoje imovinske odnose mora biti notarski obrađen. Notari su jedna nova institucija koja još nije zaživjela u našem sistemu, ali pretpostavljam da će notari početi s radom 1. decembra", naglašava Kovačević.
Bračni drugovi, kad budu zaključivali taj ugovor, ako žele da regulišu svoje imovinske odnose, moraće kod notara obraditi ugovor koji reguliše tu oblast.
"S obzirom da Zakon o notarima podrazumijeva obradu ugovora koji regulišu imovinske odnose, oni ugovori koji ne budu notarski obrađeni biće pravno ništavni", dodaje pomoćnik ministra pravde RS.
Drugim rijecima, nasaram potpis Sarah Fergusson, notar mi to ovjeri - i zvanicno postajem Vojvoda od Yorka!!!
