banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 09:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Nov 2011, 14:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Kako sam se poceo igrati sa PHPom pitam se koliko je bolje raditi Custom CMS i ne koristiti vec dobro razradjeni open source WP,Drupal,joomla itd... Govorim iskljucivo sa aspekta CMSa, podrazumjeva se da se dizajn radi od 0 ili nekog predloska i za custom i za open source, tj. da se ne koristi vec napravljen templejt.

Sa pozicije developera, koji ima vec odradjen sablon CMSa i koji se relativno brzo moze prilagoditi novom klijentu, sigurno je da ce developeru njegov CMS biti bolji od nekog open sourcea, pa cak i da ga pise iz nule. Medjutim sta je sa aspekta klijenta?

Koristeci custom cms, klijent je primoran da mu ta osoba koja je napravila stranicu ujedno i odrzava istu, jer sigurno neki programer nece htjeti da se bakce sa CMSom drugog programera, pogotovo ako je kod skroz lose napisan i za koji bi trebali dani da se desifruje...Novi programer ce traziti da sajt bude na njegovom CMSu, sto ce klijenta kostati kao pravljenje novog sajta...

Kad je rijec o sigurnosti, citao sam temu na elitesecurity i vecina kaze da je custom znatno sigurniji od open sourcea, ali kako je moguce da jedna osoba moze napraviti sigurniji CMS od 1000drugih osoba koji su isti pravili i unapredjivali godinama? Naravno pod uslovom da se sajt redovno updateuje. Jedini odgovor bi bio da je open source neusporedivo rasireniji i zbog toga interesantniji za napade, ali opet cim se sazna propust, stize zakrpa...

Vrijeme? Vrijeme je novac, ako klijent od vas trazi da mu napravite 5-6 nekih skripti koje se gotove mogu naci kao wordpress pluginovi i podesiti kroz par minuta, vi cete morati isti kod kucati par sati. Ne govorim o standardnim skriptama nego neke naprednije koje zahtjevaju vise vremena.

Naravno, mnogo je slozeniji odnos custom vs open source cmsa. Od sigurnosti, preko novca koji je klijent spreman da izdvoji do funkionalnosti i naravno samog programera. Mozda je najbitnije pitanje funkcninalnost, ali niko ne moze poreci da je u poslednjih godinu dana WP po pitanju funkcionalnosti mnogostruko unapredjen

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2011, 15:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ja se baš sad zezam malo sa pravljenjem nekog jednostavnijeg CMS-a u PHP-u, ali ne pravim sam već sam našao neki tutorial na internetu, čisto da vidim kako to izgleda.

Da meni treba CMS uzeo bih neki već gotov i provjeren, lakše je :lol:

CMS nije naivan za napraviti ako se želi napraviti neki kompletniji i bolji, treba ozbiljno poznavati PHP, dizajn, javascript i drugo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2011, 19:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Mislim da sve zavisi od namjene. Custom CMS razvijan u sopstvenoj režiji je dobro rješenje, ukoliko ćeš ga koristiti za neke "ne tako zahtjevne stvari". Ne tako zahtjevne, u smislu da se neće mnogo mjenjati osim samog sadržaja koji će se unositi sa vremena na vrijeme. Što se tiče lakoće upotrebe, mislim da ti treba isto vremena da naučiš klijenta kako da ga koristi, koliko i za svaki CMS. Uloguje se, doda sadržaj, objavi ga, i to je u suštini to. Dobar je i zato što ćeš tako naučiti više o programiranju i imati bolji uvid u to kako ostali "well known" sistemi za upravljanje sadržajem funkcionišu.
Za sve ostalo mislim da je mnogo bolje koristiti neka od već dostupnih Open Source rješenje, iz mnogobrojnih razloga koje si sam već naveo. Inače nisam PHP guru, igram se njime samo ponekad iz zabave :), ali mislim da će ti ovo reći svi ljudi koji imaju iskustva. Meni jesu. :)

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2011, 00:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
custom CMS definitivno...

Ja recimo na samu riječ Joomla dobijem dijareju...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2011, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
mangia je napisao:
custom CMS definitivno...

Ja recimo na samu riječ Joomla dobijem dijareju...


You freak :D

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 12:46 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 28 Jun 2010, 14:06
Postovi: 3
Malo kasnim sa odgovorom ali evo moje misljenje :)

1.Ukoliko ne poznajes odlicno PHP ni ne pokusavaj napraviti custom CMS jer ces sigurno napraviti neku "rupu" u kodu.
2.Ukoliko se ipak odlucis pored ovog gore navedenog da pravis custom CMS koristi framework, ja licno koristim Codeigniter(potrebno poznavanje oop). Razlozi:
-Brza izrada web aplikacija...
-Sigurnost
-MVC
3.Ukoliko radis nekakav jednostavan web site npr. blog, portal sa novostima...koristi WordPress jednostavana izrada template-a, besplatan, lakoca upotrebe...

Tako da moj glas ide i za custom CMS i za OpenSource :), sve zavisi od zadatka, barem meni :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 20:32 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Jun 2010, 22:57
Postovi: 15
Realno osim ako ne želiš da učiš PHP ili praviš CMS za neko "sa posebnim potrebama" ne vidim razlog za pravljenje od početka. To je pod jedan neekonomično a pod dva neefikasno koje god alate da koristiš jednostavno ne može da se postigne ta brzina izrade a o kvalitetu da ne pričam jer ona najviše zavisi od onoga ko pravi CMS i dijapazona njegovih rješenja pa tu je onda sigurnost koja je manjkava pa zakrpe u budućnosti i novi dodatci i tako dalje.

Realno monogo je brže, jednostavnije, sigurnije i jeftinije pročitati malo o wordpressu ili sličnom cms-u napisati par plugina ukoliko su potrebni(mada se većina može naći free na netu) i što bi rekli "upališ i voziš" a custom rješenja uvijek izadju skupa na kraju :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2011, 01:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
squallp je napisao:
Realno osim ako ne želiš da učiš PHP ili praviš CMS za neko "sa posebnim potrebama" ne vidim razlog za pravljenje od početka. To je pod jedan neekonomično a pod dva neefikasno koje god alate da koristiš jednostavno ne može da se postigne ta brzina izrade a o kvalitetu da ne pričam jer ona najviše zavisi od onoga ko pravi CMS i dijapazona njegovih rješenja pa tu je onda sigurnost koja je manjkava pa zakrpe u budućnosti i novi dodatci i tako dalje.

Realno monogo je brže, jednostavnije, sigurnije i jeftinije pročitati malo o wordpressu ili sličnom cms-u napisati par plugina ukoliko su potrebni(mada se većina može naći free na netu) i što bi rekli "upališ i voziš" a custom rješenja uvijek izadju skupa na kraju :)

Potpis

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Dec 2011, 01:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Potpis ako radiš posao na kratke staze...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs