banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Jun 2024, 20:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2002, 08:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Narode, jel' ima neko da se bavio ovim? Čitam kako ga hvale, sve neki šturi podaci. Jednostavniji, ovo, ono. Sam čisti alociranu memoriju :smile: , isti operator za reference, klase i njihove članove. Ako se neko bavio ovim neka kaže valja li čemu. Meni je to sve pomalo sumnjivo. Sva prednost mu je u jednostavnosti. Kažu, možete pokupiti besplatan kompajler, editor i tako to. Caka je što nijedan ne radi ako nemate Microsoftov .Net SDK koji je nekih simpatičnih 120 Mb. Jako je velik, al' je zato besplatan, pa ko voli nek' izvoli. I šta je taj .Net framework? Kako znam tu ima svašta ponešto, (uključujući i C#) al' ne znam šta sve tu ima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2002, 08:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Uhm i ja sam cuo rijeci hvale ali opet to je MSov produkt i mislim
da mu je multiplatformnost nepoznata..
takodje kod njih termin dzabe mislim da ne postoji
ono sve je to OK dok ne trebas isporuciti ...
Mislim opet MS dobro naplacuje sve svoje produkte.
A sto se tice tehnickih detalja nisam nesto upucen
I imam veliku averziju prema MSovim proizvodima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2002, 08:55 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Jeste, C++ i C su jezici koji imaju ANSI standard, zna se šta je i kako je. Ovi "privatni" jezici su truli kapitalizam :smile: . Java je prošla kako je prošla baš zbog toga što je bila u privatnoj svojini. Uveli su veću jednostavnost, al' znate šta ja kontam u vezi toga. Baš sam našao još ponešto o tom C#, pa to uzmete C++ kompajler, malo mu dodate par unaprijed definisanih stvari, nešto kao mfc i eto, novi jezik. Truba. U potpunosti ste ovisni o tim unaprijed definisanim stvarima (to mislim na programčiće koje kompajler mora da doda da bi vaš "sakati" kod proradio). Veća jednostavnost će prouzrokovati udaljavanje od OS-a. To je, po meni, glavna prednost C++-a.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2002, 08:55 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Jeste, C++ i C su jezici koji imaju ANSI standard, zna se šta je i kako je. Ovi "privatni" jezici su truli kapitalizam :smile: . Java je prošla kako je prošla baš zbog toga što je bila u privatnoj svojini. Uveli su veću jednostavnost, al' znate šta ja kontam u vezi toga. Baš sam našao još ponešto o tom C#, pa to uzmete C++ kompajler, malo mu dodate par unaprijed definisanih stvari, nešto kao mfc i eto, novi jezik. Truba. U potpunosti ste ovisni o tim unaprijed definisanim stvarima (to mislim na programčiće koje kompajler mora da doda da bi vaš "sakati" kod proradio). Veća jednostavnost će prouzrokovati udaljavanje od OS-a. To je, po meni, glavna prednost C++-a.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2002, 15:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Dana 22.04.2002. 09:55, blue je napisao:
Java je prošla kako je prošla baš zbog toga što je bila u privatnoj svojini.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

HALO !!! :smile:
Ne diraj mi u JAVAu ni pod razno :wink:

lupis glupost i ostanes ziv :wink:
Ako nisi radio sa JAVAom ne mozes tvrditi tako nesto
Ako je JAVA nestala iz Web Browsera t oznaci da joj tamo nije
ni mjesto, a ljudi tu vide osnovnu primjenu JAVAe
JAVA JE ENGINE koji je ogromann!!

Ne da mi se pocinjati flame .. i necu dalje diskutvati u tom pravcu
samo pgoledaj ove nove palmtope, ipaq-uove, handhelde .
pa svi samo na javi rade :wink:

Uostalom kako privatna svojina kad imas kompletan source code...
a od MS dobijes source jedino u examplesima


<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: misk0 dana 22.04.2002. 16:16 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2002, 17:34 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Izvinjavam se. :smile: Ne bavim se Javom, samo sam čitao da nije sve kako treba s njom. Rasprave o kvalitetu nekog jezika su bezvezne. Čovjek koristi ono što mu odgovara. Da neko kaže da C++ propada i da ne valja ništa, meni bi bilo potpuno svejedno. Ovde me samo interesuju podaci o C#, iz čiste radoznalosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2002, 21:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Na Si-Sharp gledam kao josh jedan pokusaj Microshita da nametne svoje standarde u svet C++-a, ovaj put su krenuli josh radikalnije... Licno ne preferiram M$ proizvode jer cross-platform je spansko selo a kao sto vec neko rece programera teraju da se navikne na njihove shitave biblioteke, plus, naravno tu dolazi i masna cena od bog-zna-koliko USD.
Mislim da ce ljudi koji su malo vise radili i koji rade sa C++-om odbijati Si-Sharp, i da ce sve veci broj ljudi prelaziti na druge platforme (*nix) i razvijati aplikacije preko potrebne za desktop okruzenja na istim.

<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: techX dana 22.04.2002. 23:07 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: C# i Java!
PostPoslato: 31 Dec 2002, 17:08 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 31 Dec 2002, 16:14
Postovi: 8
Eh, to sa C# vam je cudna prica. Pre svega, citav framework je ogroman i toliko kompleksan, da mi je tesko povjerovati da ce MS sa C#-om imati uspjeha. No, MS je dobio rat sa Netscape-om, pa me ne bi nista iznenadilo!

- C# je pokupio od drugih jezika gomilu stvari. Tako tu ima elemenata is Delphi-ja, VB-a, Jave (koja je uostalom mnogo stvari preuzela iz C i C++).
- Nakon sto je jedan C#-Program gotov, imamo samo Byte-Code, koji poslije mora biti intepretiran.
- Po tom pitanju je C# isti kao i Java.
- Ali, Java je neovisna od platforme!!! A C# nije !!!

Sta MS stvarno hoce, ne znam. U svakom slucaju izgleda mi to kao pokusaj, da se postigne Monopol-Pozicija. Pogotovu, ako se sjetim price, po kojoj je MS nekom Univerzitetu u Kanadi dao X-Dolara (naravno kao poklon, ...) i nakon toga trazio, da se C# predaje kao prvi jezik. Ali, studenti nisu bili glupi, ... .

Sto se Jave tice, mislim da je Java jedan predivan jezik. Posto i sam programiram (Java, C, C++, a pomalo VB, VBA, Delphi), poznato mi je sta je kod kojeg jezika problematicno. Naravno, Java nije jezik za runtime-Applikacije. Ali ni C (C++) nije idealan jezik, ako hocete jednu bazu podataka da povezete sa jednim jednostavnim User-Interface-om. Za tako nesto je ili VB (VBA), ili Java, ili cak Delphi.

Iskreno receno, mislim da je Java toliko rasprostranjena i toliko "jaka", da je nece biti lako "diskreditovati", pa makar to pokusao i MS.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2003, 11:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Ljudi, probajte malo manje emocija ubacivati u ovakve tekstove. O JAVI ce tek da se cuje, jer buducnost programiranja ide u pravcu PDA, mobile devices itd itd, a tu vidim pravu primenu Jave. Takodje, ne treba zanemariti ni C++ koji JOS UVEK nije iskorenjen (a verujem niti ce biti u skorijoj buducnosti) jer bez obzira na sve realne nedostatke (ne postojanje automatskog gc-a, pomalo problematicna sintaksa, platformska zavisnost itd) on ce jos dugo predstavljati de facto standard za mnoge desktop aplikacije, na suprot gorepomenutoj Javi koje svoje mesto jos uvek drzi u huge server app.
C je vec legendaran jezik, nezamenjiv u tzv. low-level programiranju (operativni sistemi) koji jos DUGO, DUGO nece biti zamenjen, barem kada su takve niske rutine u pitanju.
Sto se tice C#, svoje misljenje kada se radi o M$ retko menjam, tako da ostajem pri gorepomenutom iskazu da je to jos jedan pokusaj Microsofta da ostvari dominantan polozaj neprestanim medijskim bombardovanjem mladih programera koji kada se jednom nauce na takvu hibridnu sintaksu prave M$-u jako uporiste za usvajanje novih standarda, ostvarivanja vecih profita itd.
Jos bih napomenuo i direktivu komisije Evropske Unije sa kraja 2002 godine prema kojoj se savetuje svim vladinim IT sektorima drzava clanica da se preorjentise na, i promovise programiranje vestacke inteligencije (u Evropi uglavnom Prolog, u USA Lisp).
Imao sam se prilike poslednjih nekoliko meseci baviti deklarativnim programiranjem u Prologu i mogu reci da je proces bio poprilicno bolan, jer kada se covek navikne na jedan nacin misljenja drugi mu vrlo tesko pada. Kod zasnovan na cinjenicama i pravilima je totalno druga prica od klasa, objekata, instanci itd itd, ali samo cu reci da je pristup mnogo zanimljiviji i rezultati su fascinantni. Kada programer definise problem i deklarise gramatiku jezika koji ce racunar razumeti i na osnovu njega u istom sekundu odgovara, korisnik ce sedeti danima pitajuci se kako je to racunaru "ulivena" pamet. Da ne govorim o deep blue racunaru koji je nadmudrio ljudski um, a koji ce sada sluziti za resavanje PRAVIH ljudskih problema (jedan prof. sa hongkongskog univerziteta vec ispituje mogucnosti) ...

Ja malo smorih, ali uglavnom, drzite se :]

_________________
erga omnes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2003, 12:51 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Ehe, ja čitam kako je C++ jeziku praktično odzvonilo što se tiče razvoja aplikacija pod windowsom. (te da je Java dobila svog najjačeg konkurenta) Potencira se jednostavnost C# jezika, povećana produktivnost programera, bla, bla... Što je dobro, ali ste praktično ograničeni na windows.
Dakle, moj zaključak: ako znate C++ onda znate i C# (uz neki minimum uloženog truda na privikavanje) te ga svakako vrijedi poznavati jer je koristan kada programirate pod windowsom. (bićete brži i efikasniji, a to je bitna stvar) Ali nije nikakvo čudo, ako hoćete da radite kao programer ne možete se ograničiti na jednu platformu, tako se ostaje bez posla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Suma sumarum
PostPoslato: 26 Jun 2003, 22:34 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Kao prvo , nemojte kuditi M$ zbog ovog $ . Ukoliko vise cijenite Borlandove proizvode SAMO zato sto nisu od Microsofta , ONDA zasto pisete programe za WIN OS ??? Predjite na Linux pa se necete muciti ni sa "Povisenim C-om" nit icim slicno.

Kapitalizam? Ja sam socijalista , pa se slazem , ALI WinDow(n)s je kapitalisticki proizvod , pa stoga predji na LinuX. Da je napravljen zbog para tacno je. Medjutim , i Basic je napravljen zbog money-a. Zar assembler nije funkcionisao ? Jeste , al je Basic bio laksi , omogucio je brze programiranje , jeftinije itd. Pa zar nije ista situacija i sa C#-om? Mozda se isplati kupiti C# i dobiti na produktivnosti i brzini programiranja !?! Bice vremena da se vidi.

Neko je napisao da je C# isto sto i C++ :-? Njet braco. C# ti je malcice drugaciji ALI dovoljno da neces znati da u C# napises iole slozeniji program. C# je dobar ukoliko volite objektno orjentisano programiranje do daske . Ukoliko Vam nije zanimljivo da niz sortirate na nacin Niz.Sortiraj onda nemojte ni koristiti (uciti) C#.
Sto se tice interpretiranja , slazem se da je u pitanju pravi shit jer su programi 10 puta sporije izvrsavaju a takodje i run time iznosi 100 Mb (NET Framework jel? ). Mozda ono , kompjuteri su bovoljno brzi ?
SS , PS , BTW ... C# trebate probati ukoliko ste odavde , jer je cijena sitnica (iznajmis 5 cd-ova ili kupis kod rodje za 3*5 km sve cd-ove ). Ozbiljno , jezik je pravo OO (obj. orj.). Izvinjavam se ako sam u necemu pogresio , i'm beginner 8)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs