banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 10 Jun 2024, 15:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 07 Okt 2009, 12:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36438
Znam da ne znam pa da pitam:

Imam neki HP laptop vec dobrih 6 godina na kom se isti broj godina vrti XP (sad vec SP3). U ovih sest godina sam milion puta instalirao i deinstalirao kojekave programe i programcice sto je vjerovatno ostavilo traga na performansama. Defragmentaciju i ciscenje diska radim prilicno cesto ali opet imam utisak da je stvar mnogo bolje radila na pocetku nego sada :)

Ah da, sad umjesto 500+ MB-a RAM-a imam 700+ MB-a. Usput da kazem da mi se ne gazi postojeca verzija iako imam originalni instalacioni WinXP SP1, a i da hocu, ne moze...

Sta da mu radim da malo brze dela :)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 07 Okt 2009, 12:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9337
Ja sam poiskljucivao sve sto sam mogao odavde (http://free-bj.htnet.hr/colicweb/) ali ne primjetih neko veliko ubrzanje, ili nisam dovoljno obracao paznju. Ipak bi najbolje bilo windows reinstalirati. Nadji neku dobru verziju, ja imam jedan XP sa integrisanim SP2 i ok radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 07 Okt 2009, 12:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Skoro pa nemoguce, registry i defragmentacija su najjace oruzje...Probaj zaustaviti sve servise koji ti ne trebaju, da se ne dizu automatski. Ako se odlucis na format, definitivno probaj neku Performance edition, piratsku 8) .Ogromna je razlika.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 07 Okt 2009, 13:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36438
Kao sto rekoh, imam original winxpSP1 spravljen bas za ovaj HP koji je dobro (meni) funkcionisao. Ako bih gazio windows opet imam problem jer ne mogu (ili ne znam kako) sa SP1 preko SP3 :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 07 Okt 2009, 13:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Jbg, ja rekoh ako se odlucis na format 8).. Performance edition sa SP3 ima 185 MB, u idle modu Win uzima cca. 70 MB rama...Ja sam zgazio original na svom laptopu..

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 07 Okt 2009, 13:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
XP je nezgodan po tom pitanju, vremenom radi sve sporije. Vistu nisam koristio ali kazu da ona ni Win7 nisu takvi, pa vidjecu sa Win7, zasad radi dobro.

Uvijek možeš dodati više RAM-a, posebno ako imaš samo 512 MB. Čak i sa 1 GB vremenom usporava, ali je bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 07 Okt 2009, 20:36 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Pokusaj malo sa ovim viewtopic.php?f=17&t=38754&hilit=tweak+xp ali definitivno najbolja opcija format.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 08 Okt 2009, 21:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2009, 16:34
Postovi: 1091
Lokacija: Lociran sa kriglom u ruci :)
The_new_Statesman je napisao:
Znam da ne znam pa da pitam:

Imam neki HP laptop vec dobrih 6 godina na kom se isti broj godina vrti XP (sad vec SP3). U ovih sest godina sam milion puta instalirao i deinstalirao kojekave programe i programcice sto je vjerovatno ostavilo traga na performansama. Defragmentaciju i ciscenje diska radim prilicno cesto ali opet imam utisak da je stvar mnogo bolje radila na pocetku nego sada :)

Ah da, sad umjesto 500+ MB-a RAM-a imam 700+ MB-a. Usput da kazem da mi se ne gazi postojeca verzija iako imam originalni instalacioni WinXP SP1, a i da hocu, ne moze...

Sta da mu radim da malo brze dela :)?

Eh ovako, prvo se riješi nepotrebnih programa (deinstaliraj one što ne koristiš)
A onda instaliraj neki od besplatnih programa za "sređivanje" registry-ja kao npr CCleaner (http://www.ccleaner.com/) ili Glary Utilities (http://www.glaryutilities.com/) itd.
Prije toga kreiraj Restore point za svaki slučaj :wink:

I na kraju defragmentiraj disk i uradi Disk cleanup.
(mogao bi skenirati i ukloniti viruse i spyware ako ih ima).

Ako ne ubrza, pokušaj sa savjetom od AlexM:
AlexM je napisao:
Pokusaj malo sa ovim viewtopic.php?f=17&t=38754&hilit=tweak+xp ali definitivno najbolja opcija format.

Ako ne ubrza i nakon toga, onda moraš reinstalisati Windowse.

The New Statesman je napisao:
Kao sto rekoh, imam original winxpSP1 spravljen bas za ovaj HP koji je dobro (meni) funkcionisao. Ako bih gazio windows opet imam problem jer ne mogu (ili ne znam kako) sa SP1 preko SP3 :)

Imaš originalne XP i ne trebaju ti razni piratluci sa net-a :wink:
Nabavi CD sa Service Packom 2, pa reinstaliraj XP i poslije "ubaci" Service Pack 2
Možeš ga kupiti na eBay-u za par Eura (sa uračunatom dostavom), a mogao se i downloadovati sa Microsoftovog web-a.

Microsoft ga je slao besplatno korisnicima XP-a jedno vrijeme (meni je poštar donio na vrata za 0 KM). Mislim da ga imam negdje kod sebe, pa ako ti treba pogledaću.

pozzz

_________________
majstor je napisao:
e jebem mu mater ja kad otvorim ovaj poznatebanjalucanke.com pise mi da je ta stranica for sale kao za prodaju i nema nista tu za download!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 08 Okt 2009, 22:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36438
Juce sam napravio nesto sa XP Smoker Pro, ujedno sam odradio defragmentaciju i ciscenje tako da bolje funkcionise. Mozda za oko 15%.

Nisam deinstalirao nijedan program jer sve koristim :) I najvise me mrzi da ih opet sve instaliram.

Btw. Ne shvatih (ako se odlucim na format) kako da sa SP1 ili cak i SP2 pregazim SP3?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 08 Okt 2009, 22:22 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2009, 16:34
Postovi: 1091
Lokacija: Lociran sa kriglom u ruci :)
The_new_Statesman je napisao:
Btw. Ne shvatih (ako se odlucim na format) kako da sa SP1 ili cak i SP2 pregazim SP3?

Taj instalacioni CD je sa SP 1. Dakle, dobijaš računar onakav kakav je bio kada si ga kupio (sa SP1 a ne sa SP3 ako sam dobro razumio tvoje pitanje :wink: ).

A ako si ti zadovoljan sa tim ubrzanjem (tih odokativnih 15%), onda ne trebaš raditi reinstalaciju Windowsa :wink:

pozzz

_________________
majstor je napisao:
e jebem mu mater ja kad otvorim ovaj poznatebanjalucanke.com pise mi da je ta stranica for sale kao za prodaju i nema nista tu za download!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 08 Okt 2009, 22:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36438
Da, imam disk sa SP1 i ne mogu pokrenuti reinstalaciju jer je verzija na kompu aktuelnija :D

Ma necu formatirati, ali pitam ako se predomislim :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 09 Okt 2009, 12:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Pa skini samo sp3 service pack i instaliraj ostaje ti licenciran windows.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Optimizacija XP-a
PostPoslato: 25 Okt 2009, 14:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Apr 2009, 15:19
Postovi: 315
The_new_Statesman je napisao:
Da, imam disk sa SP1 i ne mogu pokrenuti reinstalaciju jer je verzija na kompu aktuelnija :D

Ma necu formatirati, ali pitam ako se predomislim :D

Kako nećeš moći, jbt, formatiraj je***i hdd i instaliraj oriđinalni xp sa sp1 i apdejtuj na sp3 (microsoft je ukino podršku za xp tako da nisam siguran da je ovo jošm uvijek moguće ali ako nije nađi neđe piratski win xp sa integrisanim sp3 i instaliraj).
Ako ti se sve ovo gadi preporučujem ti tune up utilities koji će ti prilično dobro srediti HDD i ubrzati ga koliko god bude mogo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs