banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Maj 2024, 07:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 21 Jan 2009, 22:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Da li ima nekih problema kod instalacije XP-a na SATA hard disk? Još sam na ATA i radio sa samo sa njima ali sam čuo da treba izvoditi neke fazone kad se instalira na SATA, bar na prvi XP bez service packova. Da li je isto tako i sa XP+SP3 instalacijom ili ona bez problema u startu radi sa SATA? Ako ne radi onda šta mi treba da bih instalirao na SATA? Znam da je stvar u tome da prvi XP nije imao SATA drajvere ali me zanima od kojeg service packa su oni po defaultu integrisani u instalaciju, da li je to SP1, SP2 il SP3?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 22 Jan 2009, 00:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
moraš prilikom učitavanja instalacije (kaze: if you need to install third party scsi or ??? device press f6) ubaciti disketu sa drajverima za sata kontroler na ploči (na mom abitu nf7 je neki sil 3112). onda prolazi instalacija. ako ga ne planiraš držati kao sistemski onda verovatno možeš iz windowsa instalirati. problem je eto što mora sa flopija, a meni još veći jer nemam flopija, pa moram posuđivati kad dižem sistem. skidao sam i neke sp3 windowse koji navodno imaju u sebi drajvere za kontrolere, ali ih nisam uspeo instalirati. dakle ni jedan xp nema sata drajvere (možda ima za neke druge kontrolere, ali budući da je ovo najpoznatija i najbolja ploča iz tog perioda nemoj se previše nadati). možda nađeš neki sp3 koji možeš tako instalirati, pošto, koliko sam upoznat, win xp sp3 ne postoji kao zvanična verzija, nego su to uglavnom sp2 u koji je preko onih programa za modifikovanje instalacije xp-a ubačen sp3, ie, media player i dr.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 22 Jan 2009, 09:52 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17196
Lokacija: Q5HW+6W
Windows XP sa integrisanom SP3 postoji, moguće ga je skinuti sa MSDN-a.

Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 22 Jan 2009, 11:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2005, 01:04
Postovi: 2759
ja non stop ganjam home verziju pa nisam upućen u ovo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 22 Jan 2009, 12:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Da, SP3 i XP+SP3 zvanično postoji samo što ne postoji zvanično XP+SP3 sa WMP11, IE7 (ako se ne varam uz XP dolazi IE6) ali se verzije sa tim i raznim drugim stvarima mogu skinuti, napravljene slipstreamom, i baš preko toga neki stave i SATA drajvere u samu instalaciju, može se na netu naći tutorijala nkako da se to uradi sa nLite programom, ali sam ja bio siguran da neki od service packova to moraju imati, ipak je SATA već neko vrijeme uobičajen pa bi XP+SP3 morao imati i SATA drajvere.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 23 Jan 2009, 11:58 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Na zalost nema.Posto sam kupio laptop sa sata diskom i bilo mi je glupo iskljucivat sata kontroler da bi instalirao xp ja sam integrisao pomocu nLite sata drajvere u instalaciju xp i radi ko sat.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 23 Jan 2009, 12:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
A šta je to sa isključivanjem SATA kontrolera? Isključim SATA kontroler u BIOS-u i onda mogu instalirati XP na SATA disk?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 23 Jan 2009, 12:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Ovo govorim za svoj laptop neznam kako je na drugim plocama ili desktop racunarima, u biosu nadjes opciju AHCI (Advanced Host Control Interface) iskljucim i time mi je iksljucen sata kontroler i hdd radi kao pata.Ovaj nLite program je stvarno zgodan uzmi instalaciju "kojoj vjerujes" koju koristis za instalaciju na svom racunaru i integrisi i sp3 ako nemas,mozes i drajvere pocni od sata do graficke i ako hoces WM11 i IE7.Tako kad instaliras win dobijes kompletnu instalaciju da se kasnije ne mucis sa instaliranjem drajvera.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 30 Jan 2009, 16:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Koliko sam uspio saznati može XP da se instalira na SATA hard disk, samo treba isključiti AHCI u BIOS-u koji je potreban za RAID, ako se ne pravi RAID onda se može instalirati XP na SATA disk ako hard disk radi u IDE kompatibilnom modu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 31 Jan 2009, 12:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2004, 18:28
Postovi: 246
moze se instalirati... ja imam neki WinXP cd koji sam kupio 2002. (SATA interface je izasao 2003.) i prolazi bez problema... ali je kod mene odmah po default-u u BIOS-u postavljeno da SATA kontroler radi na 'Native IDE' a ne AHCI.

jos nesto... AHCI nije potreban za RAID-a (ti biras izmedju npr Native IDE/RAID/AHCI/... mode-a) on sluzi za neke dodatne SATA mogucnosti kao sto su hot plug i NCQ (koje naravno nemas ako izaberes da ti SATA kontroler radi na 'Native IDE').

_________________
Bolje zivjeti sto godina kao bogatas nego sedam dana kao siromah. -Bob Rock


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows XP SP2
PostPoslato: 04 Maj 2009, 12:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Windows XP se ne predaje
Windows 7 u poslednje vreme dobija veliku pažnju, ali i Windows XP doživljava renesansu. Naime, pored toga što je prodaja ovog operativnog sistema produžena do 2010 godine, kompanija Microsoft je izradila super pouzdanu verziju XP operativnog sistema koja je namenjena ratnom vazduhoplovstvu američke vojske. Ova verzija je urađena na zahtev samog ministarstva odbrane SAD. Pokušaji kompanije da standardizuje i prekonfiguriše operativni sistem najsigurnije moguće su se isplatili: 85% prethodno poznatih exploita su blokirani, pozivi centru za podršku su opali za 40% dok je ratno vazduhoplovstvo vojske SAD uštedelo oko $100 miliona.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs