banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Avg 2009, 16:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Prije nego sto instalirate Ubuntu svaka distribucija podrzava live verziju odnosno moze se probati a da se ne instalira.Pa ako vam se svidi onda mozete pokrenuti instalaciju I uzivati u linux distribuciji.

Prva i osnovna stvar je da podesiti da se boot-uje sa CD/DVD pa ako nije boot-abilan CD/DVD da cita boot sa diska.
Da bi se ovo podesilo morate uci u bios na svom racunaru.Kod vecine racunara se prilikom paljenja pritisne taster “Del”.Otvorim vam se slican prozor kao na slici nadjete stavku boot i na prvo mjesto postaviti vas opticki uredjaj (CD/DVD) a na drugo mjesto postavite vas HDD (Hard Disk).Snimite podesavanja u biosu i izadjete Iz istog.
Slika

1.Sada ubacitie CD Ubunta kada ocita ponudi vam 5 opcija izaberete jezik koji ce da bude kroz instalaciju.Izaberite po volji.
Slika

2.Sledeci korak je da izaberete drugu opciju (Install Ubuntu).
Slika


3.Sledeci korak je da odaberete jezik na kom ce da bude sistem (Ubuntu) posle zavrsene instalacije.
Slika

4.Sledeci korak je da izaberete vasu lokaciju zbog vremenske zone.
Slika

5.Sledece sto birate je tastatura.Koju tastauru posjedijete tu izaberete.Posto je na mom laptopu USA nju sam izabrao.
Slika

6.Sada dolazi glavna stvar na kom mjesu da instalirate vas Ubuntu.Sada izaberete zadnju opciju Manual.
Slika

7.Sada nadjite sebi slobodnu particiju na kojoj nema nista (Mozete u windowsu napraviti particiju na kojoj zelite instalirati linux)
Sada pravimo swap particiju za linux.Swap particija kada je vašem računaru potrebno da pokrene programe koji su veći od raspoložive fizičke memorije, većina modernih operativnih sistema koristi tehniku zvanu swapping (zadržao sam engleske reči, jer mi malo bezveze zvuči prevod), koja podrazumeva da se delovi memorije (misli se na RAM memoriju) privremeno smeštaju na čvrsti disk, dok se drugi podaci učitavaju u prostor RAMa.
Sada idite na "New partition" u proctor za velicinu swap particije upisite broj koji je duplo veci od vase Ram memorije.Znaci ukoliko imate 1GB ram memorije vi stavite 2GB (odnosno 2048MB ). Pod opcijom “Use as” stavite “swap area” Idite na ok.
Slika


8.Ponovite postupak na ostatku slobodnog prostora samo sad stavite Ext3 file system I u mount point izabetite “/”. Kao sto vitdite linuks omogucava da na razlicitim particijama/diskokovima da vuvamo podatke ali to je vec druga tema.Kliknite ok. Pa forward
Slika
Slika

9.Sada upisite svoje ime, svoj username I pass pod kojim ce te se logovati na ubuntu.
Slika

10.Na ovoj opciji mozete povuci account I sa windowsa koj ce biti dostupan kada se zavrsi instalacija.
Slika

11.Sacekate da se instalacija zavrsi I restartujete racunar ali nezaboravite da izvadite CD.
Slika

12.Sada prilikom podizanja sistema ponudi ce vam e opcije koji system da ucitate Windows ili Ubuntu.
Slika

13.Ako zelite da na prvom mjestu pude ponudjen windows system moracemo izmjeniti par stavku u Grubu.
Otvorite terminal (Aplication->Accessories->Terminal)
Kucajte sledece komande
cd / (enter)
cd /boot/grub (enter)
sudo gedit menu.list (enter)
onda ukucajte password sa stavke 9.
Otvorice vam se editor u kome svasta pise :).
Na 14 liniji pise “default 0” vi promjenite na 4 time ce biti obiljezeno da se windows prvo ucitava.
Na liniji 19 imate timeout vreme koje treba da istekne pa da se ucita system koji je markiran.Stavite krace ako vam je 10 sekundi predugacko.
Slika

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2011, 13:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Sep 2006, 16:20
Postovi: 51
@AlexM
Mozes li mi reci kako da instaliram ubuntu ako mi je instalacioni file na disku.
Dali da ga samo pokrenen i neka se instalira.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2011, 15:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Mislis ISO fajl ti je na disku?
Pod jedan: Narezes taj fajl na CD/DVD pa instaliras sa njega.
Pod dva: Napravis butabilan USB stik/flash pa pokrenes instalaciju sa njega (ova metoda je brza, mislim instalacija ide brze zbog brzine citanja USB drive-a). Ovdje ti je objasnjeno kako napraviti butabilan USB.
Pod tri: Mount-ujes iso fajl u windows-u pomocu daemon tools ili slicnog softvera za virtulni CD/DVD drive, pa ce ti biti ponudjena opcija da u sklopu windowsa instaliras ubuntu. Tada ako hoces da koristis ubuntu moras ga pokrenuti iz windowsa.

Po meni bolje ti je da izaberes opciju 1 ili 2 ali ti je opcia 3 sigurnija da slucajno ne izbrises neku particiju u kojoj su ti vazni podaci.

Ako izaberes opciju tri ovdje mozes pogledati upustvo za instalaciju.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2011, 11:58 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Sep 2006, 16:20
Postovi: 51
[quote="AlexM"]Koristim 2 diska ubuntu file sa, stavio na drugi tj. sekundarni. Mislio sam ovaj sekundarni staviti da mi bude primarni i staviti disk kao butabilan pa da onda ga direktno instaliram ali ocito sam se prevario ako nemoze tako onda mi nepreostaje nista drugo nego jedan od ova 3 nacina.

Lp


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2011, 17:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Znači prilikom instalacije Ubuntu-a ne trebam kreirati i boot particiju. Ranije kada sam instalirao Red Hat 7.2 trebao sam napraviti i tu particiju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2011, 17:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ма сад ти је лакше инсталл убунту него виндовс :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Maj 2011, 23:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
АЛЕКСАНДАР je napisao:
ма сад ти је лакше инсталл убунту него виндовс :)


Instalirao sam ga! Malo mi pravi problem root account ali ću i to srediti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2013, 11:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2002, 01:00
Postovi: 12454
Lokacija: Ulaz 7, Sektor 2, Red 21, Sedište 35
5 puta probao i nikako... Zelim 2 particije kao ranije, jednu gdje ce biti sistem, drugu za moje fajlove... stavim swap 4096mb, zatim stavim 45gb na ext4 i onaj "/" i ostane mi jos 200gb, koje ne znam kako podesiti... sta da tu stavim, da mi bude normalan disk kad udjem na computer, da ga vidim i da mogu muziku, filmove, slike i ostalo na njega bacati?! hvala

4096MB swap area
45GB, primary, ext4 i "/"
200GB i sta jos od opcija namjestiti?

i kad pita za onaj bootloader, na koju particiju da ga stavim?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2013, 15:56 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Cek jeli imas dva operativna sistema ili ces imati samo linux. Ako je prva varijanta onda tih ostalih 200gb formatiras u NTFS. Ako ne oda formatiraj u ext4 i stavi /home.
Ako je kao /home nece vidjeti kao zaseban disk nego kao cjelinu ali ustvari svi podaci tvoje se nalaze na zasebnoj particiji.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2013, 16:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2002, 01:00
Postovi: 12454
Lokacija: Ulaz 7, Sektor 2, Red 21, Sedište 35
Samo linux... stavio sam ext4 i /home, ali me zbunjuje to sto nigdje ne vidim taj prostor...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2013, 18:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Ne vidis ga kao disk. Zato te mozda i zbunjuje. Ali svi podaci koji se smjestaju u folder /home u linuxu ce biti na posebnoj particiji. U slucaju da zelis Instalirati novu distribuciju linuxa samo instaliraj na tih 45GB ovu drugu ne diraj (ne formatiraj). I podaci ce biti vidljivi na novoj instalaciju linuxa u home direktoriju.

Ako zelis da vidis particiju (u obliku diska), formatiraj kao NTFS/EXT4 ali mu nemoj dodjeliti mount point (to ti je /, /home, ... ostavi prazno) i bice ti vidljiva u linuxu kao disk.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jan 2013, 11:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2002, 01:00
Postovi: 12454
Lokacija: Ulaz 7, Sektor 2, Red 21, Sedište 35
hvala :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2014, 15:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Pitanje u vezi particija - da li mogu iz Windowsa pristupiti particiji na kojoj je Ubuntu, i tu u nekom folderu eventualno smijestati podatke, ili ipak trebam podijeliti tu particiju na onu na kojoj ce biti sistem i drugu za skladistenje iz oba OS-a? Pretpostavljam da ako je FAT ili NTFS ne bi trebalo biti problema. Planiram instalirati pa da ne zapinjem bezveze u koracima. Ako moze step by step objasnjenje ako neko ima strpljenja.
Znaci trenutno imam particiju na kojoj je instaliran Win 8.1 i jos jednu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2014, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Za pristup linux EXT2, EXT3 ili EXT4 particijama postoji programčić "ext2explore" . Mada je jednostavnije ostaviti jednu storage particiju u NTFS-u kojoj možeš bez problema pristupiti iz linuxa...
mada mislim da bi ti mogao imati drugi problem, to jest ne znam kako se windows 8.1 miriše sa grub-om


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2014, 19:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Aj rijesio sam instalaciju, u redu je sve sa particijama. Mislio sam da je nesto komplikovanije, ali nidje veze - za 15 minuta instalacija gotova. Medjutim, sad imam drugi problem - uzasno losa konekcija. Bukvalno moram pored rutera biti da bi radilo kako treba, dok u sobi koju razdvajaju dva zida ne mogu uhvatiti signal (koji je btw. u Winu maksimalan). Malo citao po netu i vidim da nije bas rijedak problem, a koliko sam skontao komplikacija je ziva kad je u pitanju zajebancija sa drajverima. Nemam sad vremena da se bakcem, ali cu veceras malo cackati.

I ako se bas sve rjesava nekim linijama u terminalu, onda ovo uopste nije za mene :) Ali ajde, dacu mu sansu samo zato sto bukvalno leti na racunaru. Strpljiv sam ja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2014, 11:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Ostala, diskusija koja je vezana za drivere wireless kartice je prebacna na
Temu "Problemi i Resenja"

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2014, 13:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Ja sam bio napravio glupu grešku za vrijeme instalacije Ubuntu-a 12.04 prilikom kreiranja particija tako da se update-i smještaju u boot particiju kojoj nisam dodijelio dovoljno prostora na disku. Jedino rješenje koje sam našao je particionisanje uz ponovnu upotrebu instalacijskog CD-a. Mislio sam da mogu to naknadno uraditi sa programom tipa Partition Magic.
S obzirom da ne ažuriram Ubuntu počeo je i otkazivati. Kontao sam za vikend deinstalirati Ubuntu i onda ga instalirati ponovo nakon što instalacije Windows 7 Professional. I nakon njega i Backtrack 5 R3. Dugo se kanim da sve to obavim! A prije svega odraditi i backup.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2014, 21:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Imam instaliran Mint 16 i 2 kernela - 3.11.xx i 3.12xx, a sada hocu preko toga svega da stavim ovaj novi Ubuntu 14.04 - hoce li mi pobrisati sve (sto i hocu), ili ce mi ostati jedan od njih nakon instalacije?
U Mintu nikad nisam uspio rijesiti wifi driver da radi kako treba - donekle jesam sa tim drugim kernelom (sto sam vec i pisao), ali konekcija je do dan danas bila i ostala jako spora. Zbog toga i nekih sitnih problema sam i izgubio interesovanje, pa vec duze vremena nisam ni palio linux. Malo bi opet da se zanimam, pa kontam da ce ovaj put valjda biti u redu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2014, 09:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Pa samo u toku instalacije odabereš particije na kojima je Mint ( / i /home ako ima), i odabereš da ih formatira pri instalaciji... i to je to, to što imaš dva kernela je nebitno...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Apr 2014, 14:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Zna li ko kako se racunar sa Windowsom 8.1 ugasi?

Imam problem sa pristupom particijama iz Linuxa - jedna na kojoj je Win, i jos bitnije druga na kojoj bi mi trebao biti prostor za skladistenje iz oba sistema. Citao sam malo i valjda je u pitanju to sto se novi Win valjda ne gasi u potpunosti, vec je u nekoj hibernaciji da bi se brze dizao sistem kod sljedeceg "paljenja".

Poruka je sljedeca:

Unable to access “280 GB Volume”
Error mounting /dev/sda3 at /media/igor/4E10FC9D10FC8CE9: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda3" "/media/igor/4E10FC9D10FC8CE9"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda3': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

Inace preporucuju instalaciju Win 7 jer osmica valjda pravi probleme svakim novim updateom, od prckanja po boot redosljedu (grub) do ovih stvari. To mi ne pada na pamet da radim. Nasao sam ovo - http://askubuntu.com/questions/384884/unable-to-mount-windows-partition-fast-boot-is-already-off-still-get-the-pro , ali nesto sam i gledao da nije bas preporucljivo u Winu prckati po power options, ne znam zbog cega.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs