banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 00:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: wadsl i linux/ubuntu
PostPoslato: 10 Jun 2009, 22:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
odranije imam info, i to od BLIC-a, da wadsl konekciju nije moguce napraviti ni na jednom linuxu, pa ni na ubuntu-u

vidim da se ta tema ne spominje ovdje
sto moze da znaci da:
1. niko od "linuxasa" nije na wadsl-u
2. svi koji su na wadsl-u imaju instaliran i windows i linux pa koriste windows za net, a linux za druge stvari
3. postoji neki "tajni" nacin da se na linux/ubuntu-u ipak kreira wadsl konekcija
4. stvar je ipak u necemu drugom...cemu?

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 07:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39450
Lokacija: Месечева икра
Ja imam wireless,odnedavno koristim ubuntu,imam net.E sad,koliko je ostvarivanje konekcije slično na wadsl i wireless?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 07:16 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17182
Lokacija: Q5HW+6W
Koristim Linux (Fedoru) i bez ikakvih problema koristim WADSL. Nemam pojma otkud ta informacija da se ne može napraviti konkcija :-?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 08:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
Napišite (objasnite) djevojci kako napraviti pppoe konekciju...

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 08:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39450
Lokacija: Месечева икра
E,ovako.............ako je to slično wireless konekciji............U gornjem desom uglu imaš ikonicu za konekciju.Desni klik i edit connections.Skroz desno imaš karticu DSL.Izabereš nju i uneseš username i pass........

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 10:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
<Enter_name> je napisao:
Koristim Linux (Fedoru) i bez ikakvih problema koristim WADSL. Nemam pojma otkud ta informacija da se ne može napraviti konkcija :-?


od tehnicke podrske Blica od prije godinu dana

srecom, izgleda da su se stvari u medjuvremenu promijenile, na njihovom helpdesk forumu sam nasla ovakav odgovor, doduse od korisnika, ne od sluzbe, ali vjerujem da je ok

"U terminalu kucaj:
sudo pppoeconf poslije toga ukucaj svoj root pasword.
Poslije ce sve ici automatski kad dodjes da ukucas svoje korisnicko ime , obavezno izbrisi ono username sto ti pise pa dodaj svoj nick. Zatim pasword i sretno surfanje.
Da bi prekinuo konekciju
sudo poff dsl-provider, a ponovo aktivitanje sudo pon dsl-provider.Postoji i laksi nacin ali ovaj zadnji Ubuntu 8.10 ima malo bagovit network menadzer.Imas dobar ovaj screenlet kojim mozes da kontrolises konekciju.Ako bude sta nejasno......


http://gnome-look.org/content/show.php/%20...%20ff0de58af7

Kad napravis konekciju, u slucaju da ti pukne veza samo napravi restart komp-a i doci ce sve na svoje. Sretno"

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2009, 19:55 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Nije bilo moguće zato što tada nisu imali nikoga ko bi znao da podesi konekciju. To je PPPOE konekcija, nema nikakve veze što se koristi WADSL. (kad smo već kod toga, WADSL je kovanica koju je izmislio Blic, kao neki trademark... )

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2009, 12:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2008, 13:26
Postovi: 612
Lokacija: Banja Luka
E baš htijedoh da upitam WADSL - wtf? Koliko znam imaš ADSL i imaš Wireless. Koji q je WADSL??? Još vidim da o wirelessu i tome govore kao o dva različita pojma? :-?

_________________
Slika

EVE Online 21 day trial
https://secure.eveonline.com/trial/?inv ... tion=buddy


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2009, 13:41 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17182
Lokacija: Q5HW+6W
WADSL je marketinški naziv za uslugu blic.net-a koju nude putem Motorola Canopy opreme.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2009, 12:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
dakle, na asus eee su mi u servisu instalirali easypeasy (prije se zvao ubuntueee) OS koji je baziran na UBUntu-u
http://www.geteasypeasy.com/

ovo je moje prvo iskustvo s linuxom pa su odmah nastupili problemi

pokusavam odraditi jednostavne stvari:
-promijeniti date and time
-konektivati se preko blica (wadsl)
-te jos nekih par rutinskih podesavanja

medjutim, ne ide
stalno mi traze nekakv password, sto za moje korisnicko ime sto za root (sto je, koliko vidim, isto sto i admin)

takodje, imam utisak da easypeasy uopste "ne vidi" lokalnu mrezu, odnosno lokalnu povezanost sa wadsl antenom, posto mi ne prijavljuje nikakvu konekciju pa ni lan
tako da ne znam i ima li smisla sto sam pokusavala napraviti pppoe kad ni lan ne funkcionise
na xp-eu je lan automatski bio detektovan

sto se tice korisnickih imena i passworda, sistem me automatski loguje pod korisnickim imenom koji su mi izgleda u servisu dodijelili s obzirom da se poklapa sa mojim licnim imenom, medjutim-ja ne znam koji password ima to korisnicko ime; kada sam pokusala da unesem novi password u administracijskom dijelu gdje se novi password unosi 2x sto je izgledalo obecavajuce-na kraju mi se opet trazi neki, vjerovatno -root password kao potvrda, a root password mi takodje nije poznat

iako su mi u servisu gdje su ovo radili naglasili da i nisu bas vicni kada je linux u pitanju, ali da osnovnu instalaciju sistema znaju odraditi, nije li malo cudno da mi nisu rekli koje passworde imaju useri (korisnicko ime i root) jer pretpostavljam da su te sifre unosili u toku instalacije
treba li njih da nazovem i pitam za ove passworde ili ima neko neki drugi prijedlog?

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2009, 12:30 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39450
Lokacija: Месечева икра
Za pass probaj ukucati isto što kao što je username.Ako ne onda zovi servis,valjda su zapisali negdje.
Za datum i vrijeme..........gore desno ti je datum(ako je kao u ubuntu-u).Desni klik i pokazati će ti se samo.
Konekcija..........opet gore desno,dva monitora.Desni klik,izabereš set up ili tako nešto.Onda izabereš DSL,ukucaš user name i pass i radi....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2009, 12:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
vec sam probala kao pass ukucati username, pa admin, pa eeepc, pa easypeasy i tome slicno, ne moze

date and time pokusavam promijeniti posto ne pokazuje pravo vrijeme, ali mi trazi password-koji ne znam

pppoe sam pokusala i preko terminala po gornjem uputstvu i preko prozora, dsl, pa add itd. ali nista ne moze bez passworda

nista, moram zvati servis sutra i pitati za password i to je to izgleda

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2009, 13:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
skitnica je napisao:
vec sam probala kao pass ukucati username, pa admin, pa eeepc, pa easypeasy i tome slicno, ne moze

date and time pokusavam promijeniti posto ne pokazuje pravo vrijeme, ali mi trazi password-koji ne znam

pppoe sam pokusala i preko terminala po gornjem uputstvu i preko prozora, dsl, pa add itd. ali nista ne moze bez passworda

nista, moram zvati servis sutra i pitati za password i to je to izgleda


Bez root password-a nista ne mozes napraviti. Kad saznas password, trebalo bi da bez problema preko ppoeconf podesis konekciju u par jednostavnih koraka.

A ne moras ih ni kontaktirati, mozes sama resetovati password, evo uputstva ovdje.

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2009, 22:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
:thumbright:
sjajno uputstvo!
uspjelo je

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jul 2009, 07:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
skitnica je napisao:
:thumbright:
sjajno uputstvo!
uspjelo je


Super, znaci uspjela si da posedis net i ostalo?

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2009, 11:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
uspjela sam da resetujem password
sa uspostavljanjem pppoe konekcije ide malo teze, t. ne ide

moguce da sam zabrljala nesto kada sam prvi put pokusavala u terminalu -po gornjem uputstvu
jer mi od tada ne otvara vise (kao prvi put) one iste prozore nakon unosenja komandi u terminalu nego samo nesto skenira i obavijesti da konekcija nije pronadjena
iz cega zakljucujem da sam ja, kao, prvi put kreirala nekakvu pppoe konekciju (narocito zato sto mi ne nudi prozor za unos usernamea i passworda kod providera, a koga sasm prvi put popunila), ali sam negdje pogrijesila u postupku pa se sad to "vuce"

pokusacu "unistiti" tu neuspjelu kreaciju, pa cu onda ispocetka da napravim novu, samo sto cu ovaj put sve pritiskati sto mi se nudi po defaultu, a ne kao prvi put "razmisljati i pametovati"

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2009, 12:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Provjeri sta ti je u sadrzaju fajla interfaces koji se nalazi u :

Kod:
/etc/network


Ako si npr. tu konekciju nazvala ppp0 trebala bi da imas ovako nesto :

Kod:
iface ppp0 inet ppp
provider myconnection


Probaj samo da obrises taj dio, i to je to.
Onda prati ovo upustvo prilikom ponovnog kreiranja konekcije.

Srecno!

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2009, 22:16 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 27 Avg 2009, 22:13
Postovi: 5
Moze se nastimati i iz network menadzer-a samo treba unjeti mac adresu.
Meni licno je bolja ova varijanta sa pppoeconf.

_________________
http://ubuntu.rs.ba/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Avg 2009, 15:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
http://www.roaringpenguin.com/products/pppoe
ништа једноставније не треба од овог...

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2009, 09:11 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2006, 18:18
Postovi: 89
Lokacija: Banjaluka
skitnica je napisao:
odranije imam info, i to od BLIC-a, da wadsl konekciju nije moguce napraviti ni na jednom linuxu, pa ni na ubuntu-u


Od blic-a niste mogli dobiti informaciju da se na Linux-u ne moze napraviti konekcija za WADSL. WADSL koristi PPPoE konekciju koju je moguće napraviti na Linux-ima. Dobili ste informaciju da blic.net nije u mogućnosti da daje podršku za linux. Razlog je što postoji puno edicija i i njihovih verzija i nije moguće da se daje podrška za sve to. Zbog toga i postoji helpdesk forum, da bi ljudi koji su već imali slične probleme ovakve prirode diskutovali o tome.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs