banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Jun 2024, 10:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 02:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
che.guevara je napisao:
John ako budeš imao problema, javi se, negdje imam manual kako opraviti suse 10.1 :)

Mislim da mi neće biti potrebno, pošto neću ni koristiti SuSE. Mislio sam ga staviti na računare kod staraca u firmi. Treba da legalizuju softver, a predložio sam im da Win zamijenim linuksom, gdje god im Windows nije potreban. Tako će sav softver legalizovati za 3-4 hiljade maraka, umjesto nekoliko desetina hiljada maraka. Prihvatili su prijedlog, pa ćemo vidjeti kako će sve proći.
O SuSE-u 10.1 sam pročitao mnogo bolje recenzije nego za Fedoru ili Mandrivu, pa sam se odlučio za SuSE. Ako imate bolji prijedlog, recite.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 09:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Leg0las je napisao:
[...] Cak i kad bi neko u paralelnom svemiru u Banjaluci imao takav link to bi najvjerovatnije bio ST4 ili Giga Ethernet[/b]. Pa izgleda da idemo polako prema tom paralelnom svemiru :wink: jer sigurno je da ETF ima jos jaci link jer nevjerujem da jedan racunar moze da zauzme citav bandwidth, mislim admini to nebi dozvolili kao sto nisu ni do sada. [...]


ЕТФБЛ сад има 1Gbit-ни вањски линк. Идеш на факултет а не знаш шта се дешава на њему ...

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 12:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Nov 2004, 16:56
Postovi: 1652
medi je napisao:

ЕТФБЛ сад има 1Gbit-ни вањски линк. Идеш на факултет а не знаш шта се дешава на њему ...


otkad ko im je dopustio ... :D
teol

_________________
Slika
http://www.banjalukacafe.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 12:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Not now, John! je napisao:
... Ako imate bolji prijedlog, recite...


Isao bih, uvijek, s Fedorom, Debianom, Ubuntuom, ili nekim BSD-om - ako ces se familiji naci "pri tastaturi" kod problema administracije, mrezenja i programiranja, kada to (bar prvih mjeseci) bude potrebno, ne vidim razlog da se bacaju pare na pakovanja, a pogotovo ne na licenciranja bilo koje vrste ;) (sem ako nemas namjeru da pomognes, recimo, OpenBSD ili Debian projektima - onda bi bilo uljudno da kupis kopiju-dvije diskova... a i naljepnice su cool :))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 12:33 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Zeleni Obad je napisao:
Isao bih, uvijek, s Fedorom, Debianom, Ubuntuom, ili nekim BSD-om - ako ces se familiji naci "pri tastaturi" kod problema administracije, mrezenja i programiranja, kada to (bar prvih mjeseci) bude potrebno, ne vidim razlog da se bacaju pare na pakovanja, a pogotovo ne na licenciranja bilo koje vrste

Ne razumijem to "pakovanja". Jedino bi došla u obzir Fedora, jer možda neću ja jedini raditi održavati te računare. SuSE-u dajem prednost zbog YAST-a, tako da kad neko drugi dođe da podesi računar, može da to odradi na način na koji je naučio na Win-u.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 12:42 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Not now, John! je napisao:
Ako imate bolji prijedlog, recite.


Dobar je suse ali im se omaklo kod desetke :P

Jedno rjesenje je da uzmes 10.1 remastered, a drugo da probas 10.2. Mada ako ti zahtjevi nisu preveliki (ne treba ti update, ne treba ti naj-verzija openofficea i kofficea) onda mozda bude ok i ta koju imas :?

Ili sacekaj debian ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 12:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Naravno, ako plan firme predvidja, odnosno zahtjeva "vanjsku" podrsku IT strukturi, Sun Solaris ili cak i RedHat bili bi vrlo dobar izbor.

Sad, kad ETF ima takav link, ocekujemo najezdu mladih admina :), koji, i priuceni, zbog nacina na koji se do sada ucilo o *nixima - uglavnom samostalan i pozrtvovan rad - znaju vise o mrezama, administraciji i programiranju od "sertifikovanih kliktasha misa", a pride rade i za maltene "Dz" (dok ne nadju bolje placen posao, a pocece ga lako ovdje nalaziti malo prekosutra, pa stoga ni firme ne moraju da se boje da ce ostati bez "intelektualnog kapitala" u skorije vrijeme).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 12:53 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Zeleni Obad je napisao:
"sertifikovanih kliktasha misa"


:laughing3:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 13:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Not now, John! je napisao:
...jer možda neću ja jedini raditi održavati te računare...


Ovo je dobar i bitan argument, ali:

Citiraj:
SuSE-u dajem prednost zbog YAST-a, tako da kad neko drugi dođe da podesi računar, može da to odradi na način na koji je naučio na Win-u.


Mozemo da kazemo da YAST, kao i, recimo, Mandrivin "DrakConf", nisu nista drugo do nesto vise ikona na desktopu. Htio sam opravdati to primjerom koji kaze da se onaj ko podesava racunare pomocu tog "viska ikona" mozda zuri, ali se onda dosjetih da pitam: kada si posljednji put korsitio bilo kakav GUI za bilo koji administrativni posao na *nix-ima? Zaboravio si?

Naravno - jedna od istinskih moci i privlacnosti *nixa lezi i u odabranom "shell"-u. Drugim rjecima, YAST, i ostali GUI-i su ti, u sustini, nepotrebni pri iole ozbiljnijoj administraciji. Stavise, smetaju, ometaju, trose vrijeme!

"YAST", "DrakConf" i slicni tamo su i da bi SuSE, Mandriva, RedHat i drugi skinuli teret s pleca "nizeg admina" u kompaniji/instituciji gdje su instalirane stotine i hiljade racunara, te da bi prodali "brigu o visku odgovornosti" sefovima IT odjela, i, naravno, gricnuli komad kolaca od profita IT industrije.

Dakle, o tome koliko je velika kompanija ovisi i treba li joj glumaca u adminstraciji, ili ne mogu da priuste da zaposle nekoga ko ne zna sta radi. Ako je drugi slucaj u pitanju, nije ti bitno da li ti distro ima YAST-ove i ostale jastoge.
Na kraju, itekako ti je bitno da srezes troskove na minimum, pogotovo kad moze i "jare i pare" (Debian, Fedora, Ubuntu, BSD-ovi...)


Poslednji put menjao Zeleni Obad dana 11 Dec 2006, 14:11, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 13:37 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Ma, firma je trgovačka i nema veze sa IT-om. Potreban im je OpenOffice i DOSEmu za neke DOS aplikacije. Ostalo je potrebno samo radi šminke i reklame. Mreža je obična, zasnovama na običnom dijeljenju foldera i WORKGROUP-ama.
Za starije računare sam mislio da iskoristim Slackware + Fluxbox i XFCE, a za novije SuSE + KDE sa onim XGL-om i svim nepotrebnim za*ebancijama.
Vidjeću još kakva je Fedora pošto sam imao veoma dobra iskustva sa RedHat-om.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 14:04 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Uz duzno postovanje i sto bi rekli "IMHO" - Fedora je raspad :P

Tebi kao pravom linuksasu ne bi bilo ni tesko da napravis posebnu distribuciju (forkujes nesto) za firmu ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 14:42 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
che.guevara je napisao:
Tebi kao pravom linuksasu ne bi bilo ni tesko da napravis posebnu distribuciju (forkujes nesto) za firmu ;)

Ma, da. Čas posla. Razmisliću. :D

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 23:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 11:43
Postovi: 338
medi je napisao:
ЕТФБЛ сад има 1Gbit-ни вањски линк. Идеш на факултет а не знаш шта се дешава на њему ...

Vidis nisam znao. Cuo sam za to da je Gigabitni link ali sam konto da se to zajebava neko ko nema pojma koliko je to ustvari, kad vidi ono istina. Svasta! Sad ode naci onu temu i postovati da se Che nije zezno kad je napisao 768 Mbps.:wink:
P.S. Che Igor mi rece onda da on uopste ne posjecuje forum, tako da neznam kako da ga kontaktiram?
P.S.2 Medi kad si tako upucen znas li mozda da li se nagdje na ETF-u moze narezati DVD?

_________________
Slika
Linux registrated user No:396713 http://counter.li.org


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Dec 2006, 09:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Leg0las je napisao:
P.S.2 Medi kad si tako upucen znas li mozda da li se nagdje na ETF-u moze narezati DVD?

Од онога што је тренутно доступно студентима не може. Али, требало би да дође нових 20 рачунара за нову лабораторију, они ће вјероватно имати DVD писаче. Та лабораторија неће бити отвореног типа, тако да ћеш морати чекати лабораторијске вјежбе да би нешто нарезао ... или бити добар са асистентима да те пусте да нешто нарежеш док други имају наставу :)

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs