filozof sa vrbasa je napisao:
Digi-Grobar imaš li možda pravila za onu igru što pretežno Grci igraju. Znači imaju oni crveni i bijeli žetoni, drvena kutija na kojoj su naslikani trokutovi i cilj je prije protivnika prebaciti svoje na njegovu stranu u pomoć kockica se igra. Davno je bilo pa e ne sjećam tačnog naziva.
Hvala puno.
To ti je veoma raširena igra u svetu,a naziva se Back-Gammon.U Rusiji je počularnija od Šaha i postoji i prvenstvo.Ja iskreno o njo nemam neko preterano lepo mišljenje,a ima milion varijanti.Evo neke ću ovde opisati,ali je veliki problem zbog slika.Znači,ti trouglovi su po 12 na svakoj strani i obelešeni su od 1,do 24 redom u krug.Znači,preko puta 1 se nalazi 24.Ovo pišem jer ne mogu preneti slike ošto su uWordu.Ako neko zna,preneću ih sa zadovoljstvom
Back – Gammon
Back-Gammon je savremeni oblik „Trik-Traka“,a smatra se da je nastao pre 5000 godina.Mnogi ga tretiraju najpopularnijom igrom na Tabli,čak ga stavljaju i ispred Šaha.Igra se skoro u celom Svetu,a aktuelni naziv potiče iz Engleske i Amerike.Pravila igre su usaglašena 1920-e godine,a od tada se sprovode i međunarodni Turniri.Ipak,najveću popularnost ima u Arapskom svetu,Turskoj,svim državama Kavkaza i Rusiji.Tu nosi naziv „Nardi“,tačnije „Kratki Nardi“ (Kratke Linije).Mnogi je prosto nazivaju „Trik-Trak“,ali je to pre svega naziv za celu porodicu ovih igara.
Za igru se koristi Tabla,kao na slici,dve Igraće Kockice i po 15 belih i crnih Pločica (u svojstvu figura),koje su na početku igre,postavljene kao na slici.
Na svakoj strani Table se nalaze po 12 polja (Linija),koja su obeležena brojevima,od 1, do 24.
Cilj svakog igrača je pre svega,da sve svoje figure uvede u „Kućicu“.Za belog,to su polja 19,do 24,dok se crne figure moraju dovesti do polja 1,do 6.Tokom igre,bele figure se kreću po linijama,rastućim smerom brojeva,a crne,u opadajućem smeru.
Kada igrač sve svoje figure uvede u „Kućicu“,sledi drugi njegov zadatak,a on se naziva „Izvođenje na Dvor“.Drugim rečima,on ih jednu po jednu,uklanja sa Table,kao je već opisano u daljem tekstu.
Pobednik je igrač,koji prvi sve svoje figure „Izvede na Dvor“.
FIGURE NA LINIJAMA : Na svakoj Liniji se može naći neograničeno figura iste boje.Međutim,nikada se na istom polju ne smeju naći raznobojne Pločice.Kada se na jednoj Liniji nađu najmanje 2 Pločice iste boje,ona je za protivnika „zablokirana“,tačnije,on ne sme na nju stupiti svojom.
Ako se na Liniji nalazi samo jedna figura,a u daljem tokom igre,na nju stigne protivnička,prva biva izbačena na „Dvostruku Liniju“. Dvostruka Linija je slobodno polje na sredini Table i ono nije numerisano.Figura,koja se na njemu nalazi,trenutno je van igre.Njen vlasnik ne sme igrati sa ostalim svojim figurama,sve dok nju ne vrati na neku Liniju,a tek posle toga normalno produžava igru.Figura se vraća u igru,na suprotnom kraju Table od svoje „Kućice“.Za belog,to su polja 1,do 6,a za crnog,19,do 24.
POTEZ : Na svom potezu,igrač najpre baca Kockice,a rezultat bacanja mu ukazuje, za koliko polja će pomeriti figure.Ako pretpostavimo,da su pale vrednosti 2 i 3,igrač može bilo koju svoju pločicu pomeriti za 2 polja prema svojoj „Kućici“,a zatim sa istom ili nekom drugom,odigrati još za 3 polja unapred.Pri tome je uslov,da Linije na koje figure ulaze,nisu blokirane protivničkim Pločicama.Ako igrač želi obe vrednosti odigrati sa jednom svojom Figurom,on je pomera za ukupno 5 polja,ali pomeranje mora izvesti najpre za 2,ili za 3 polja,pa tek zatim i za drugu dobijenu vrednost.Iako se igra sa istom figurom,to su ipak dva poteza,pa pored petog polja,na koje figura dolazi,mora i treće ili drugo biti slobodno za igru.U slučaju,da je i drugo, i treće polje od figure blokirano za igru,ovaj potez je nemoguć.Međutim,ako se na jednom od dva pomenuta prolazna polja nalazi usamljena protivnička figura,ona u prolazu biva izbijena na Dvostruku Liniju.
Ako obe Kockice pokazuju istu vrednost,igrač igra duplo.Odnosno,za tu istu vrednost igra četiri puta.Npr,ako su pale 2 „Četvorke“,igrač odigrava za 4 polja,čak 4 puta i to,sa jednom,dve,tri,ili četiri Pločice.
Već je rečeno,da ako je neka figura na „Dvostrukoj Liniji“,ostale se ne smeju pomerati, dok se ona ponovo ne uvede u igru.Ako igrač npr, dobije (3,4),on na polje 3,ili 4 (ako je beli) uvodi Figuru sa Dvostruke Linije,a zatim preostalu vrednost odigrava sa istom,ili nekom drugom svojom Pločicom.Crne figure bi se za pomenute vrednosti uvodile u igru na poljima 22 i 21, jer je rečeno,da se crni kreće sa suprotnog kraja Table.U slučaju da su oba polja trenutno zablokirana od strane protivnika,igrač propušta ceo potez.
IZVOĐENJE NA DVOR : Kada sve svoje Figure smesti u „Kuću“ (bele se nađu na poljima 19 do 24,a crne na 1 do 6),igrač počinje da ih „Izvodi na Dvor“.On i dalje produžava sa standardnim bacanjem Kockica i pomeranjem Figura u napred,ali sada neke vrednosti može iskoristiti i za skidanje Pločica sa Table.Ako je npr,ishod bacanja za belog (1,3),on može ukloniti po jednu Figuricu sa polja 22 i 24.Ako su ta dva polja trenutno prazna,on može npr, sa polja 21 odigrati za vrednost „3“,sa čime stiže na polje 24,a zatim je za vrednost bacanja „1“ odmah i uklanja sa Table
Drugim rečima,svako bacanje se može proizvoljno iskoristiti,bilo za pomeranje,ili uklanjanje Figura sa table,odnosno,kombinaciju ove dve vrste poteza.
Ako mu protivnik u međuvremenu izbaci jednu figuru na Srednju Liniju,igrač mora trenutno prestati sa Izvođenjem na Dvor,vratiti je u igru,sa njom stići do „Kućice“,pa tek zatim nastaviti sa uklanjanjem pločica sa table.
Pobednik je igrač,koji prvi skine sve svoje Pločice sa table.Njemu se upisuju ostvareni bodovi i prelazi se na sledeću partiju.
PROPUŠTANJE POTEZA : Kada igrač ne može odigrati ni jedan svoj potez,on ga propušta,a kada ponovo dođe na red za igru,ponovo baca Kockice.Igrač najčešće propušta potez, ako su sva polja na koja može da stupi sa svojim pločicama zablokirana.
Ako je ikako moguće,potez se mora igrati,makar samo za jednu vrednost bacanja.
Igrač ne pomera ništa,dok mu je figura na Dvostrukoj Liniji i dok je ne uvede u igru.
Ne sme se Izvoditi na Dvor,dok sve figure te strane nisu u svom Domu.
BODOVANJE : Pobednik dobija 1 bod.Međutim,on osvaja 2 boda,ako do tada protivnik nije sve figure uveo u svoj Dom.U slučaju da protivniku neka figura ostane na Dvostrukoj Liniji,pobednik dobija 4 boda.
Partija traje do 5 bodova.
Kratke Nardi
Kratki Nardi su naziv za „Back-Gammon“ među Arapima,Turcima,Jermenima, Bugarima,a takođe i u Rusiji.Jedina bitna razlika je,što se nikada ne vrši bodovanje,već se svaka partija tretira zasebno.Igrači se pre početka igre dogovore o visini Uloga,a on se tokom igre uvećava ako:
-protivnik nije izveo ni jednu figuru na „Dvor“ (2 puta),
-protivnik ima jednu ,ili više izbačenih pločica na Dvostruku Liniju (3 puta).
Tokom igre,bilo koji igrač može pre svog poteza reći „Duplo“,a protivnik to prihvata,ili odbija.Ako je prihvaćeno,protivnik može u bilo kom sledećem trenutku,ponovo zatražiti uvećanje.Ulog se prema dogovoru uvećava aritmetičkom (2,3,4 puta),ili geometrijskom (2,4,8 puta) progresijom.
Termini se takođe razlikuju od Back-Gammona.Tako se Kockice nazivaju „Zarje“,a rezultat bacanja 2 Kockice,jednim imenom „Kamen“,što aludira na dve strane Domine.
Engleski Back-Gammon
U Engleskom Back.Gammonu postoji samo jedna sitna razlika.Na svakom polju,sme se naći maksimalno 5 Pločica.
Irski Back-Gammon
Irski Back-Gammon se razlikkuje od Engleskog,samo na samom kraju,prilikom izvođenja figura „Na Dvor“.Pločice se ne mogu izvoditi sa većim vrednostima bacanja,već samo sa tačnim.Znači,ako se figura nalazi na V-om polju od kraja,ne može se izvesti iz igre sa Šesticom.
Roll Over
Klasičan oblik Back-Gammona,u kome svako bar jednom u toku partije,ima pravo odbiti da igra dobijeni rezultat bacanja i zamoliti protivnika,da baci još jednom za njega.Po dogovoru, igrači mogu ovo pravo koristiti i više puta tokom jedne partije,npr,3,ili 5.
Tan - Ten
Ovo je Turska varijanta Back-Gammona,sa samo jednom razlikom.Kada figure stignu u svoj Dom i krene Izvođenje na Dvor,one se ne mogu pomerati prema prvom polju za manje vrednosti bacanja,već se moraju izvesti odande,gde se nalaze.
Francuski Trik-Trak
U Francuskoj varijanti Kratkih Nardi,ako se sa istom pločicom igraju obe vrednosti bacanja,to se ože činiti i direktno na završno polje,a nije neophodno,da se potez sastoji iz dva hoda.Npr,vrednost 5-3 se igra za 8 olja,pri čemu i treće i peto može biti zauzeto.
Ovde međutim,obavezno se moraju iskoristiti obe vrednosti bacanja.Ako igrač iz predhodnog primera može odigrati 3,a ni sa jednom drugom nije u stanju odigrati vrednost 5,on propušta ceo potez.
Dve iste vrednosti se odigravaju udvojeno (4 puta),a zatim isti igrač baca ponovo.
Plakoto
Plakoto je Grčka varijanta Back-Gammona,u kojoj je jedina razlika početan položaj figura.Bele se sve nalaze na polju 1,a crne,na polju 24.Pri izbijanju od strane protivnika,pločica se vraća na početno polje.
Plakoto – Expres
Za razliku od standardnog Plakotoa,ovde se pojavljuje razlika kod bacanja Dupleta (2 iste vrednosti).Bačena vrednost se odigrava 4 puta,zatim svi ostali Dupleti redom,do (6,6),a isti igrač odmah baca još jednom.
T - Deo
Pre početka igre,sve Bele pločice se nalaze na polju 1,a Crne,na polju 24,odakle polaze jedne prema drugima.
Zadatak svakoga je,da svoje figure najpre sve dovede u „Dom“(poslednja četvrtina table),a zatim ih izvodi „Na Dvor“.Udaljena pločica se izbacuje na Bort (Dvostruku Liniju),odakle se uvodi na jedno,od prvih 6 svojih Linija,po pravilima Back-Gammona.
ACEY DEUCEY : Pojam „Acey-Deucey“ označava rezultat bacanja (1,2).Pošto igrač odigra za pomenute vrednosti,imenuje sam bilo koje druge dve vrednosti i igra još i za njih.
HIT : Tokom igre,igrač ima pravo neko polje od prvih 6,na kome se trenutno nalaze 2,ili više njegovih pločica,može proglasiti za „Hit“.Pri tome,protivnik na njega može teorijski dođi nekom svojom figurom (ne računaju se Dupleti).Ako on to i ostvari,izbacuje sve pločice sa njega.Međutim,sko na osnovu svog bacanja to nije u mogućnosti,on onda propušta taj svoj potez.Kada pravo „Hita“ iskoristi i protivnik,ponovo oboje dobijaju te mogućnosti.
Američki Acey-Deucey
Ovo je identična igra predhodnoj,ali se pločice na početku partije ne nalaze na Linijama 1 i 24,već ispred njih,pa se uvode od početka.Npr,za vrednost 1,figura dolazi na Liniju 1, odnosno 24.
Prilikom „Acex-Deucey“-a,igrač posle odigravanja vrednosti 1 i 2,imenuje proizvoljan rezultat bacanja,ali za razliku od predhodne igre,on zatim baca Kockice još jednom,pa igra i po treći put za redom.
Posle udaljavanja pločice od strane neke protivničke,ona se odbacuje na Dvostruku Liniju,već prosto van table,na početni položaj,odakle se uvodi sa bilo kojom vrednošću.
Evropski Acey-Deucey
Jedina razlika u odnosu na Američki je,što se izbačena figura nalazi na Srednjoj Liniji,odakle se uvodi u igru po pravilima Back-Gammona,na jedno od prvih 6 svojih polja, prema rezultatu bacanja.Dok to ne izvede,prestaje sa svim drugim aktivnostima.
Pravilo „Acey-Deucey“-a je identično Američkom.Posle svakog Dupleta (bacanje dve iste vrednosti),igrač igra 4 puta,a zatim baca ponovo.
Meksički Trik - Trak
Početna pozija figura,kao i sama igra je identična Back-Gammonu.Razlika je u odigravanju dobijenih vrednosti.Naime,ako odluči da oba pomeranja izvede sa istom pločicom, igrač je obavezan igrati najpre nižu vrednost.Ako to nije u mogućnosti,rezultat bacanja mora realizovati na neki drugi način.
Pravilo „Acey-Deucey“ važi,posle čega isti igrač odmah baca ponovo.
Mizer Nardi
Pravila su u potpunosti preuzeta iz Back-Gammona,ali je cilj obrnut.Pločice koje udalji protivnik,više se ne vraćaju u igru.One koje stignu u svoj Dom,odatle se odmah mogu „Izvesti na Dvor“,a u ovoj igri,odlaze na Dvostruku Liniju.Sa nje se po previlima Back-Gammona ponovo uvode u igru.Za „Izvođenje na Dvor“,nije neophodno,da se figure te boje stignu u svoj Dom.
U svakom potezu,igrač je obavezan odneti bar jednu protivničku pločicu,ako za to ima bar i teorijsku mogućnost.
Pobednik je igrač,koji prvi ostane bez pločica.
P u f
Ovo je varijanta Back-Gammona,koja je jako popularna u Nemačkoj,ali i u svim zemljama Zapadne Evrope.
Na početku igre,Tabla je prazna.Svako svoje Figurice drži ispred sebe i postepeno ih uvodi u igru.Za razliku od Back-Gammona,na Tabli ne postoje „Kuće“ („Domovi“ belog i crnog).Prvi zadatak svakog igrača je,da sve svoje pločice uvede u igru,a zatim da ih dovede do naspravnog kraja Table.Kome to prvom pođe za rukom je pobednik partije.
POČETAK PARTIJE : Obojica igrača bacaju po jednu kockicu,a ko baci veću vrednost,igra prvi.Pri tome,te prve bačene vrednosti se moraju zapamtiti.Npr,ako jedan baci 2,a drugi 5,tokom čitave igre,kad god nekome padne ishod 2-5,odigrava taj potez i odmah baca još jednom.
To isto uvek važi i za rezultate 4-4 i 6-6.Posle dve „Četvorke“,ili „Šestice“,najpre se odigra za te vrednosti,a ztim isti igrač baca ponovo.
UVOĐENJE FIGURA U IGRU : Igrač baca 2 Kockice,a za svaku dobijenu vrednost,uvodi po jednu svoju Figuru u igru.Znači,u svkkom potezu se uvode po 2 nove Figure u igru.Npr,ako je dobijen rezultat 1-3,jedna Pločica se postavlja na Liniju 1,a druga,na Liniju 3. Crne Figure bi se uvele na polja 24 i 22.
POTEZ : Kada se sve Figure jedne strane uvedu na Tablu,počinju da se pomeraju prema cilju.U slučaju da se sa istom Figurom odigravaju obe vrednosti,obavezno se prvo odigrava manja od njih,a zatim i veća.
Ako se na jednom polju nalaze 2 istobojne Figure,ono je za protivnika zablokirano.
Ako se na jednom polju nalazi usamljena Figura,tu može stići jedna protivnička i izbaciti je iz igre.Njen vlasnik je u prvom sledećem potezu,najpre mora vratiti na Tablu,a tek zatim produžiti sa pomeranjem svojih Pločica.U slučaju da su u tom trenutku početna polja,na koja se treba vratiti Figura blokirana od strane protivnika,igrač propušta potez.Tek kada uspe da vrati Figuru u igru,produžava sa pomeranjem bilo koje svoje Pločice.
Kako koja Figura stiže do poslednjeg polja na drugom kraju Table,ona se tako i uklanja,bez dodatnog „Izvođenja na Dvor“.
Pobednik je igrač,koji prvi izvede sve svoje Figure do poslednjeg polja.
Holandski Trik-Trak
Ovo je klasičan Back-Gammon,sa samo jednom razlikom.Na početku partije,sve pločice obojice igrača,nalaze se na „Dvostrukoj Liniji“,„Bartu“.Po standardnim pravilima Back-Gammona,one se moraju najpre uvesti u igru,a zatim se nastavlja standardno,uz završno „Izvođenje na Dvor“.
Blokadni Trik-Trak
Oboje kreću sa Barta (Dvostruke Linije).
Kada pločica stupa na Liniju,na kojoj se nalazi jedna protivnička,ona je ne udaljava na Srednju Liniju,već se odigrava preko nje.Na taj način,protivnička figura je Blokirana.Igra se po uobičajenim pravilima Back-Gamona,a kada igrač odigra gornju pločicu,oslobađa protivničku,koja nastavlja svoje kretanje.Pri tome,dok su dve pločice jedna na drugoj,na njih može stići neka treća,iste boje sa blokiranom.Ona se odigrava na njih i blokira obe.Npr,ako je na tabli crna-bela-crna pločica,donja crna se oslobađa,tek kada se odigraju obe.
Naravno,ako je na polju crna pločica,a bela odigra preko nje,ne može se preo njih odigrati druga bela.Naime,ona i ako stiže na tu Liniju,postavlja se kao druga bela pločica i tretira se samostalnom.
Početak je uobičajen za mnoge varijante Trik-Traka.Igrači bacaju po 2 Kockice,a upoređuju se niže vrednosti.Takmičar sa većom od njih igra prvi i on odmah odigrava svoju višu vrednost bacanja.Zatim odmah baca još jednom,sada za prvi regularan potez.
Kada se pojave dve iste vrednosti bacanja,igrač igra 4 puta,a zatim igra i sve Duplete, redom do (6,6).U slučaju da neku vrednost ne može odigrati,potez nastavlja protivnik.Ako se i kod njega pojave problemi,ponovo se vraća prvom igraču,koji produžava ispunjavati sve Duplete do najtežeg.Igrač koji baci Duplet,postupa na predhodno opisan način,ali ne igra još jedno bacanje,već potez prelazi protivniku.
Dupleti
U ovoj igri,pločice se uopšte ne kreću po Tabli,osimnekih manjih pomeranja pred kraj igre.
Figure su Bartu,a svako je najpre dužan,sve ih uvesti na Tablu,po pravilima Back-Gammona.Pri otme,na svakom od prvih 6 polja,moraju se naći najmanje po 2.Kada igrač sve uvede u igru,tretira se da su u svom Domu,pa ih počinje na klasičan način „Izvoditi Na Dvor“. Tek sada,neke se mogu i pomeriti za neki manji broj polja prema prvom,kao što je slučaj i u klasičnom Trik-Traku.
Ruski Trik-Trak
Tabla je na početku igre prazna.Obojica igrača,svoje Figure izvode na polja 1,do 6.Pri tome,na samom početku igre,dolazi do mnogobrojnih izbacivanja protivničkih Figura
Kada igrač sve svoje figure uvede u igru,sa njima kreće prema poljima 19-24,sa kojih se „Izvode na Dvor“.Čim figura stigne na jedno,od poslednjih šest polja,može se odmah i izvoditi sa Table (nije neophodno,da najpre stignu sve figure iste boje u Dom).
Pri kretanju figura i uopšte,tokom čitave igre,dolazi do mnogobrojnih međusobnih izbacivanja Pločica.Igrač kome je izbačena Figura,najpre je vraća na Tablu,a tek zatim produžava dalju igru.
Pobednik je igrač,koji prvi sve svoje Figure „Izvede na Dvor“.
Dugi Nardi
(Duge Linije)
Dugi Nardi su nacionalna Arapska igra,ali su je prihvatili i ostali.U Rusiji i na Kavkazu,gde je popularnost Narda ogromna,praktikuje se odigravanje kompletnog Seta od 3 partije za redom: Kratki Nardi,Dugi Nardi i Holandski Trik-Trak.Iako se to na prvi pogled ne čini,Dugi Nardi se tretiraju najintelektualnijom igrom ovog poglavlja.
Razlika u odnosu na Kratke Narde je ogromna.U prvom redu,Figure protivnika se ne mogu izbijati sa Table.Čim se na jednom polju nađe bar jedna Figura,ono je u „vlasništvu“ igrača,čija je Figura na njemu i za protivnika je zablokirano.
Na početku partije,sve bele figure se nalaze na prvoj Liniji „Doma-Belih“,odnosno na polju 24,a crne na polju 12.
I jedne,i druge figure se kreću,suprotno od kretanja skazaljke na časovniku.
Najpre se sve figure moraju dovesti u svoj „Dom“ i to,bele na polja 1-6,a crne na 13-18 Tek posle toga,uklanjaju se sa Table,kao i u Back-Gammonu.
Početna pozicija,odnosno „Dugačka Linija“ formirana od niza istobojnih pločica,naziva se „Glava“.Igrač ne sme u jednom potezu igrati više,od jedne pločice sa Glave.Jedini izuzetak je početak partije,ako je ishod bacanja 6-6,4-4,ili 3-3.Pošto je Linija 12 blokirana od strane protivničke Glave,dozvoljeno je skinuti 2 Figure sa Glave.
KESTUM : Kada jedan igrač baci Kockice,pre nego što one padnu,protivnik može reći „Kestum“ i bacanje se ponavlja.
Tokom čitave partije,igra se „Pipnuto-Maknuto“.
Pri padanju „Dubla“,igrač igra 3 poteza,a ne četiri,kao štoje to slučaj sa Kratkim Nardima.Npr,pri ishodu bacanja 6-6,„Šestica“ se odigrava tri puta.
Ako na sledećih 6 polja ispred jedne figure stoje protivničke pločice,kaže se,da je ona zablokirana.Ne smeju se istovremeno blokirati sve protivničke figure,već se bar jednoj mora ostaviti,da teoretski može nešto odigrati.
Ako se od dve vrednosti „Kamena“ može odigrati samo jedna,igrač je i odigrava,dok mu druga vrednost propada.Ako je moguće igrati jednu,ili drugu vrednost,ali ne i obe,mora se obavezno odigrati veća od njih.Međutim,ako je moguće igrati „pun hod“,on je obavezan,pa čak i ako igraču trenutno to ne odgovara.
Nerešeni ishod partije ne postoji.
MARS I OIN : „Mars“ je situacija,kada jedan igrač završi partiju,a protivnik za to vreme nije izveo ni jednu svoju Figuru sa Table.U tom slučaju se pobeda računa dvostruko.
„Oin“ je naziv za prostu pobedu.Kada jedan igrač završi partiju,protivnik je do tog trenutka dužan izvesti bar jednu svoju Figuru na Dvor.Poraženi samo plaća dogovoreni Ulog.
Tbiliske Nardi
Ovo je varijanta Dugih Nardi,kod kojih je početna pozicija pločica,kao na slici.
Smer kretanja svih figura je prikazan na slici,suprotan od kretanja skazaljke na satu.
Figure se ne mogu izbacivati sa Table.
Sve Crne Pločice se moraju dovesti u svoju „Kućicu“ (19-24),a tek zatim se mogu „Izvoditi na Dvor“.To isto važi i za bele,a „Dom Belih“ su polja 7,do 12.
„Glava“ crnih je polje 18,a belih,polje 6.
U ovoj igri,sa „Glave“ se može igrati više pločica u jednom potezu.Znači,ako padne (4,5),obe vrednosti se mogu odigrati sa Glave.U slučaju „Duplog“ ,npr. (5-5),jedna od četiri pločice se mogu igrati sa Glave.
Za razliku od Dugih Nardi,Pločice koje nisu na Glavi,mogu se igrati samo po jedna u potezu.Npr,dok igrač ima pločice na glavi,može igrati jednu sa Glave,a drugu bilo koju.Kada se Glava istroši,obavezno se odigravaju obe vrednosti,samo sa jednom Figurom.
Postoji još jedna krupna razlika,u odnosu na Duge Narde.Kada se igra sa jednom Pločicom,pravi se zbir obe vrednosti bacanja,a zatim se on razbija po sopstvenom izboru,na dve proizvoljne vrednosti.Npr,ako padne (5,3),zbir je 8.U slučaju da se igra sa jednom Pločicom, ona se pomera za 8 polja,ali kao 2 i 6,3 i 5,ili 4 i 4,po sopstvenom izboru.Ako se igra sa dve Figure,mora se poštovati 5 i 3.
G u l b a r
Za Gulbar se može reći,da je „hazardna“ varijanta Dugih Nardi.Kada igrač ne može odigrati svoj potez,preuzima ga i odigrava protivnik.
Posle dobijanja „Dubla“,kao i u Dugim Nardima,dobijena vrednost se odigrava 3 puta, ali igrač ima još i novo bacanje.
To u potpunosti važi samo za Dubl 6-6,dok za ostale važi još jedno dodatno pravilo. Igrač odigrava 3 dobijene vrednosti,a zatim i sve „Dublove“ po redu,do „6-6“.Međutim,za te ostale,igra samo po 2 vrednosti.
Primer: Pada rezultat 3-3.Igrač najpre odigrava 3 puta „Trojku“,a zatim po 2 puta „Četvorku“, „Peticu“ i „Šesticu“.Posle toga,baca još jednom i igra novi potez.
Ako igrač ne može odigrati neki od „Dublova“,koji je po redu,potez završava protivnik igranjem svih preostalih,do „Šestice“.
Hačapuri
Hačapuri je varijanta Dugih Nardi,koja je jako popularna na Kavkazu.Na početku pratije,figure se postavljaju,kao kod Kratkih Nardi.Sva ostala pravila su preuzeta iz Dugih Nardi. Pločice se ne mogu izbijati sa Table,a kada se sve dovedu u svoj „Dom“,„Izvode se na Dvor“.
Na kraju se isplata ne vrši za „Mars“ i „Oin“,već se plaća za svaku Pločicu,koja je ostala na tabli.Ako je protivniku ostalo svih 15 Figura u igri,on plaća dvostruko,znači za 30.
Ž a n e t
Žanet je vrlo popularan u Francuskoj i Engleskoj,gde se počeo igrati u XIX-om Veku. Praktično,to su Dugi Nardi,sa sledećim izmenama:
-sve bele figure se nalaze na Liniji 1,a crne,na Liniji 24,
-druga velika razlika od Dugih Nardi je,što se protivničke figure kreću u suprotnim smerovima,kao kod Back-Gammona.
Da podsetimo,raznobojne figure se ne ugrožavaju,već je polje blokirana,ako se na njemu nalazi makar jedna protivnička pločica.
G o u l
Goul je vrsta Žaneta,sa samo jednom razlikom.Figure se kao u Back-Gammonu najpre uvode u Dom,a zatim „Izvode na Dvor“.
G a k i
( Turski Trik-Trak)
Ova igra se izvodi sa 5 Igraćih Kockica.
Bele Figure idu ka poljima 19 do 24,odakle se „Izvode na Dvor“,a crne ka poljima,1 do 6.U svakom potezu,igrač može igrati sa jednom,do pet svojih figura,u zavisnosti,kakvo će kretanje izvršiti.Naravno,kratanja se izvode u saglasnosti sa rezultatima,koje pokazuju 5 Kockica.„Dublovi“,odnosno, 3,4,ili čak 5 istih vrednosti,ovde nemaju nikakav značaj.
Protivničke figure se izbijaju,odnosno ponovo uvode u igru,po pravilima Back-Gammona.
Švedski Nardi
Početni položaj pločica je kao u Dugim Nardima,što znači,da se sve nalaze na poljima 1 i 13.Takođe,kao i u Dugima nardima,sve se kreću u istom smeru,suprotnom od kretanja skazaljke na satu.Međutim,usamljene protivničke pločice na Liniji se mogu izbijati i pri tome se ne vraćaju u igru.Cilj je obići krug i stići u Dom,odakle se Izvode na Dvor.
Pobednik je igrač,koji prvi Izvede na Dvor svojih 8 Pločica,ili ko ukloni 8 protivničkih figura.
Ipak,dok se sve figure jednog igrača nalaze jošuvek na tabli,on ima još jednu mogućnost ostvarenja trijumfa.Naime,ako se svih 15 figura dovedu na drugi kraj iste strane table i tamo zauzmu,jedan od 4 propisana položaja,partija se takođe završava.One se moraju postaviti:
Pobeda se ostvaruje još i „Blokadom“,kada protivnik na svom potezu nema šta da igra.
Eureka
Ovo je klasičan oblik Back-Gammona,gde se razlikuje samo početan položaj figura na tabli.
Pin Igra
Ovo je takođe varijanta Back-Gammona,sa izmenjenim početnim položajem figura,ali postoje i još neke male izmene u pravilima
Pomeranja se obavezno moraju izvesti za obe vrednosti bacanja;u protivnom,propušta se potez.
Usamljena protivnička figura se udaljava na Bart,već se prostoodigrava preko nje,sa čime se blokira.Igra se produžava uobičajeno,a kada se odigra pomenuta figura,on ispod se oslobađa.
Nack-Gammon
Ovo je takođe varijanta sa različitim početnim položajem pločica,što se najbolje može videti na slici.
Kada figura dođe do suprotnog kraja table,sledeće polje se smatra ono van table,izduženo.Figura mora na njega doći sa tačnim bacanjem.
Pobednik je igrač,koji prvi uspe da dovede svojih 8 pločica u „Kućicu“,tj, polja pored table.
Matador
Ovo je varijanta Dugih Nardi,tačnije Žaketa,gde se pojavljuje jedna vrlo krupna razlika.
Matador je „Kamen“ 4-3.Igrač,koji bacanjem postigne ovu vrednost,odigrava je,a zatim igra redom sve „dublove“ od Četvorke,do Šestice i to po 3 vrednosti.Posle toga,on igra još jednom.Očigledna je prednost,koju u ovoj igri donosi Matador.
Kada se tokom bacanja dobije „Dubl“,odigrava se samo on (3 puta njegova vrednost),a zatim se baca ponovo.
Z m a j
Ova varijanta „Trik-Traka“ je jako popularna u SAD-u.Na početku partije,crne figure imaju raspored,kao u Back-Gammonu,dok su bele samo po dve,na Linijama 1,2 i 3,a ostalih 9,na Dvostrukoj Liniji.Crni od početka igra normalno,dok beli sve svoje figure mora najpre uvesti u igru.
Posle svake partije,igrači menjaju uloge,odnosno,boje figura.
Sva ostala pravila su identična Back-Gammonu.
Amerikanka
Ova varijanta Trik-Traka je nacionalna igra u Južnim Američkim Državama.Kao i kod Dugih Nardi,pločice se ne izbacuju.Čim se na jednom polju nađe bar jedna,ono je za protivnika zablokirano.
Raspored pločica na početku partije je prikazan na slici.
Figure crnog su na poljima 13,do 16.Zadatak im je,da sve dođu u „Dom Crnog“,koga ovde predstavljaju Linije, 19 do 24.Posle toga,one se „Izvode na Dvor“.
Na početku partije,beli ima samo 6 pločica u igri,a ostalih 9 su na „Bardu“.On ih prvo mora uvesti u igru,a u zagradama su vrednosti,na koje se one izvode.U Americi su za ovu igru i oznake na tabli drugačije.Tek pošto su sve pločice u igri,počinju da se pomeraju ka „Domu Belih“,a to su Linije 1,do 6.Posle toga se „Izvode na Dvor“.
Smer igre je suprotan,od smera kretanja skazaljke na časovniku,a važi za oba igrača.
Pošto je „Beli“ na početku igre hendikepiran,u slučaju da pobedi,računa mu se,kao dobitak 3 partije.
Garankuet
Ovo je Nemačka varijanta Back-Gammona,gde figure na početku partije zauzimaju položaj,kao u standardnoj varijanti.Osnovna razlika je,što se ovde koriste 3 Igraće Kockice.
Kada padne „Duplet“,njegova vrednost se odigrava 4 puta,ali samo ako je viši od vrednosti na trećoj Kockici.Npr,ako padnu 5-5-2,„Petica“ se igra 4 puta,a zatim jednom „Dvojka“.
Međutim,ako padne 5-5-6,igra se,kao da „Dupleta“ nije ni bilo.
Ako sve 3 Kockice pokazuju istu vrednost,tretira se,kao da su pala 2 Dupleta,pa se ista vrednost odigrava 8 puta.
Nardi bez Kockica
Društvo ljubitelja Trik-Trak igara je razradilo varijantu,gde se ništa ne prepušta slučaju i gde je uticaj sreće sveden na minimum.Kockice se ne bacaju,a igrač na svom potezu,glasno izgovara vrednost,kao da ju je dobio,pa je zatim i odigrava.Dupleti se igraju,kao i svaka druga vrednost,što znači,svaka se odigrava po jednom.
Zbog mogućeg dugog razmišljanja,igra se često i vremenski ograničava,pa se u tu svrhu koristi Šahovski Sat.Da bi se kasnije partija mogla analizirati,potezi se obavezno zapisuju.
Uticaj sreće je eliminisan,a do punog izražaja dolazi umešnost i znanje igrača.
NARDI BEZ KOCKICA
- I varijanta –
U ovoj varijanti,svaka vrednost bacanja se može izabrati samo po jednom.Zbog toga su na papirima ispred igrača,ispisane sve moguće vrednosti „Kamenova“.Kako se koji odigra,tak se precrtava i više se ne može birati.Dupleti se odigravaju dvostruko,kao i u standardnom Back-Gammonu.
Ako igrači istroše sve vrednosti i još nije dobijen pobednik,obojica ponovo dobijaju kompltan asortiman mogućnosti.
NARDI BEZ KOCKICA
- II varijanta –
Pre početka igre,svako baca Kockice po 5 puta i zapisuje rezultate.Pošto svako ispred sebe ima zapisana po 5 ishoda bacanja,kockice se u daljoj igri i ne koriste.
Svako na svom potezu izabira po jedan svoj „Kamen“(rezulatat),odigrava ga,a zatim to označava na papiru.U prvih 5 potea,svako mora odigrati sva svoja bacanja,ali to ne mora izvesti po redu,već po sopstvenoj želji.
Posle ovoga,igrači menjaju papire.Sledećih 5 poteza,igrači odigravaju uz pomoć rezultata bacanja protivnika.Papiri sa rezultatima se ponovo vraćaju pravim vlasnicima i tako, posle svakog petog poteza,oni kruže.Tokom cele partije,igraju se samo tih 10 bačenih vrednosti sa početka.
Pošto su igri samo 10 rezultata bacanja,može se dogditi,da se neka neophodna vrednost uopšte i ne pojavljuje.Zbog toga se po nekada događa,da se partija ni teorijski ne može završiti. U tom slučaju,pobednik je igrač,kome je ostalo manje figura na Tabli.
Lovni Back-Gammon
Sve bele pločice se nalaze na Liniji 1,a crne,na Liniji 24.
Sama igra je identična Back-Gammonu,osim pri dolasku figure na Liniju,na kojoj je usamljena protivnička.Ona se može prosto izbaciti na Bart i sve ostaje isto kao i u standardnom Back-Gammonu.Međutim,igrač koji zarobljava,može odigrati na protivničku figuru,odnosno,da je „Ulovi“.Dalje,on pri igranju sa tom svojom pločicom,sa njom nosi i svoj Ulov,a oslobađaje tek na polju,sa koga se njegova „Izvodi na Dvor“.