banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 09 Maj 2025, 19:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Apr 2009, 19:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31456
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pa sigurno se više znojimo nego oni bilijarci sa Eurosporta , eventualno pokeraši sa DSF. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2009, 21:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Dec 2007, 17:57
Postovi: 111
Mislim da je glupo stavljati sah u rang sa ovim igrama jer su sve one igre na srecu dok je sah intelektualna igra par excellance.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2009, 11:17 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
filozof sa vrbasa je napisao:
Digi-Grobar imaš li možda pravila za onu igru što pretežno Grci igraju. Znači imaju oni crveni i bijeli žetoni, drvena kutija na kojoj su naslikani trokutovi i cilj je prije protivnika prebaciti svoje na njegovu stranu u pomoć kockica se igra. Davno je bilo pa e ne sjećam tačnog naziva.

Hvala puno.

To ti je veoma raširena igra u svetu,a naziva se Back-Gammon.U Rusiji je počularnija od Šaha i postoji i prvenstvo.Ja iskreno o njo nemam neko preterano lepo mišljenje,a ima milion varijanti.Evo neke ću ovde opisati,ali je veliki problem zbog slika.Znači,ti trouglovi su po 12 na svakoj strani i obelešeni su od 1,do 24 redom u krug.Znači,preko puta 1 se nalazi 24.Ovo pišem jer ne mogu preneti slike ošto su uWordu.Ako neko zna,preneću ih sa zadovoljstvom

Back – Gammon

Back-Gammon je savremeni oblik „Trik-Traka“,a smatra se da je nastao pre 5000 godina.Mnogi ga tretiraju najpopularnijom igrom na Tabli,čak ga stavljaju i ispred Šaha.Igra se skoro u celom Svetu,a aktuelni naziv potiče iz Engleske i Amerike.Pravila igre su usaglašena 1920-e godine,a od tada se sprovode i međunarodni Turniri.Ipak,najveću popularnost ima u Arapskom svetu,Turskoj,svim državama Kavkaza i Rusiji.Tu nosi naziv „Nardi“,tačnije „Kratki Nardi“ (Kratke Linije).Mnogi je prosto nazivaju „Trik-Trak“,ali je to pre svega naziv za celu porodicu ovih igara.
Za igru se koristi Tabla,kao na slici,dve Igraće Kockice i po 15 belih i crnih Pločica (u svojstvu figura),koje su na početku igre,postavljene kao na slici.
Na svakoj strani Table se nalaze po 12 polja (Linija),koja su obeležena brojevima,od 1, do 24.

Cilj svakog igrača je pre svega,da sve svoje figure uvede u „Kućicu“.Za belog,to su polja 19,do 24,dok se crne figure moraju dovesti do polja 1,do 6.Tokom igre,bele figure se kreću po linijama,rastućim smerom brojeva,a crne,u opadajućem smeru.
Kada igrač sve svoje figure uvede u „Kućicu“,sledi drugi njegov zadatak,a on se naziva „Izvođenje na Dvor“.Drugim rečima,on ih jednu po jednu,uklanja sa Table,kao je već opisano u daljem tekstu.
Pobednik je igrač,koji prvi sve svoje figure „Izvede na Dvor“.
FIGURE NA LINIJAMA : Na svakoj Liniji se može naći neograničeno figura iste boje.Međutim,nikada se na istom polju ne smeju naći raznobojne Pločice.Kada se na jednoj Liniji nađu najmanje 2 Pločice iste boje,ona je za protivnika „zablokirana“,tačnije,on ne sme na nju stupiti svojom.
Ako se na Liniji nalazi samo jedna figura,a u daljem tokom igre,na nju stigne protivnička,prva biva izbačena na „Dvostruku Liniju“. Dvostruka Linija je slobodno polje na sredini Table i ono nije numerisano.Figura,koja se na njemu nalazi,trenutno je van igre.Njen vlasnik ne sme igrati sa ostalim svojim figurama,sve dok nju ne vrati na neku Liniju,a tek posle toga normalno produžava igru.Figura se vraća u igru,na suprotnom kraju Table od svoje „Kućice“.Za belog,to su polja 1,do 6,a za crnog,19,do 24.
POTEZ : Na svom potezu,igrač najpre baca Kockice,a rezultat bacanja mu ukazuje, za koliko polja će pomeriti figure.Ako pretpostavimo,da su pale vrednosti 2 i 3,igrač može bilo koju svoju pločicu pomeriti za 2 polja prema svojoj „Kućici“,a zatim sa istom ili nekom drugom,odigrati još za 3 polja unapred.Pri tome je uslov,da Linije na koje figure ulaze,nisu blokirane protivničkim Pločicama.Ako igrač želi obe vrednosti odigrati sa jednom svojom Figurom,on je pomera za ukupno 5 polja,ali pomeranje mora izvesti najpre za 2,ili za 3 polja,pa tek zatim i za drugu dobijenu vrednost.Iako se igra sa istom figurom,to su ipak dva poteza,pa pored petog polja,na koje figura dolazi,mora i treće ili drugo biti slobodno za igru.U slučaju,da je i drugo, i treće polje od figure blokirano za igru,ovaj potez je nemoguć.Međutim,ako se na jednom od dva pomenuta prolazna polja nalazi usamljena protivnička figura,ona u prolazu biva izbijena na Dvostruku Liniju.
Ako obe Kockice pokazuju istu vrednost,igrač igra duplo.Odnosno,za tu istu vrednost igra četiri puta.Npr,ako su pale 2 „Četvorke“,igrač odigrava za 4 polja,čak 4 puta i to,sa jednom,dve,tri,ili četiri Pločice.
Već je rečeno,da ako je neka figura na „Dvostrukoj Liniji“,ostale se ne smeju pomerati, dok se ona ponovo ne uvede u igru.Ako igrač npr, dobije (3,4),on na polje 3,ili 4 (ako je beli) uvodi Figuru sa Dvostruke Linije,a zatim preostalu vrednost odigrava sa istom,ili nekom drugom svojom Pločicom.Crne figure bi se za pomenute vrednosti uvodile u igru na poljima 22 i 21, jer je rečeno,da se crni kreće sa suprotnog kraja Table.U slučaju da su oba polja trenutno zablokirana od strane protivnika,igrač propušta ceo potez.

IZVOĐENJE NA DVOR : Kada sve svoje Figure smesti u „Kuću“ (bele se nađu na poljima 19 do 24,a crne na 1 do 6),igrač počinje da ih „Izvodi na Dvor“.On i dalje produžava sa standardnim bacanjem Kockica i pomeranjem Figura u napred,ali sada neke vrednosti može iskoristiti i za skidanje Pločica sa Table.Ako je npr,ishod bacanja za belog (1,3),on može ukloniti po jednu Figuricu sa polja 22 i 24.Ako su ta dva polja trenutno prazna,on može npr, sa polja 21 odigrati za vrednost „3“,sa čime stiže na polje 24,a zatim je za vrednost bacanja „1“ odmah i uklanja sa Table
Drugim rečima,svako bacanje se može proizvoljno iskoristiti,bilo za pomeranje,ili uklanjanje Figura sa table,odnosno,kombinaciju ove dve vrste poteza.
Ako mu protivnik u međuvremenu izbaci jednu figuru na Srednju Liniju,igrač mora trenutno prestati sa Izvođenjem na Dvor,vratiti je u igru,sa njom stići do „Kućice“,pa tek zatim nastaviti sa uklanjanjem pločica sa table.
Pobednik je igrač,koji prvi skine sve svoje Pločice sa table.Njemu se upisuju ostvareni bodovi i prelazi se na sledeću partiju.
PROPUŠTANJE POTEZA : Kada igrač ne može odigrati ni jedan svoj potez,on ga propušta,a kada ponovo dođe na red za igru,ponovo baca Kockice.Igrač najčešće propušta potez, ako su sva polja na koja može da stupi sa svojim pločicama zablokirana.
Ako je ikako moguće,potez se mora igrati,makar samo za jednu vrednost bacanja.
Igrač ne pomera ništa,dok mu je figura na Dvostrukoj Liniji i dok je ne uvede u igru.
Ne sme se Izvoditi na Dvor,dok sve figure te strane nisu u svom Domu.
BODOVANJE : Pobednik dobija 1 bod.Međutim,on osvaja 2 boda,ako do tada protivnik nije sve figure uveo u svoj Dom.U slučaju da protivniku neka figura ostane na Dvostrukoj Liniji,pobednik dobija 4 boda.
Partija traje do 5 bodova.



Kratke Nardi

Kratki Nardi su naziv za „Back-Gammon“ među Arapima,Turcima,Jermenima, Bugarima,a takođe i u Rusiji.Jedina bitna razlika je,što se nikada ne vrši bodovanje,već se svaka partija tretira zasebno.Igrači se pre početka igre dogovore o visini Uloga,a on se tokom igre uvećava ako:
-protivnik nije izveo ni jednu figuru na „Dvor“ (2 puta),
-protivnik ima jednu ,ili više izbačenih pločica na Dvostruku Liniju (3 puta).
Tokom igre,bilo koji igrač može pre svog poteza reći „Duplo“,a protivnik to prihvata,ili odbija.Ako je prihvaćeno,protivnik može u bilo kom sledećem trenutku,ponovo zatražiti uvećanje.Ulog se prema dogovoru uvećava aritmetičkom (2,3,4 puta),ili geometrijskom (2,4,8 puta) progresijom.
Termini se takođe razlikuju od Back-Gammona.Tako se Kockice nazivaju „Zarje“,a rezultat bacanja 2 Kockice,jednim imenom „Kamen“,što aludira na dve strane Domine.



Engleski Back-Gammon

U Engleskom Back.Gammonu postoji samo jedna sitna razlika.Na svakom polju,sme se naći maksimalno 5 Pločica.



Irski Back-Gammon

Irski Back-Gammon se razlikkuje od Engleskog,samo na samom kraju,prilikom izvođenja figura „Na Dvor“.Pločice se ne mogu izvoditi sa većim vrednostima bacanja,već samo sa tačnim.Znači,ako se figura nalazi na V-om polju od kraja,ne može se izvesti iz igre sa Šesticom.



Roll Over

Klasičan oblik Back-Gammona,u kome svako bar jednom u toku partije,ima pravo odbiti da igra dobijeni rezultat bacanja i zamoliti protivnika,da baci još jednom za njega.Po dogovoru, igrači mogu ovo pravo koristiti i više puta tokom jedne partije,npr,3,ili 5.



Tan - Ten

Ovo je Turska varijanta Back-Gammona,sa samo jednom razlikom.Kada figure stignu u svoj Dom i krene Izvođenje na Dvor,one se ne mogu pomerati prema prvom polju za manje vrednosti bacanja,već se moraju izvesti odande,gde se nalaze.



Francuski Trik-Trak

U Francuskoj varijanti Kratkih Nardi,ako se sa istom pločicom igraju obe vrednosti bacanja,to se ože činiti i direktno na završno polje,a nije neophodno,da se potez sastoji iz dva hoda.Npr,vrednost 5-3 se igra za 8 olja,pri čemu i treće i peto može biti zauzeto.
Ovde međutim,obavezno se moraju iskoristiti obe vrednosti bacanja.Ako igrač iz predhodnog primera može odigrati 3,a ni sa jednom drugom nije u stanju odigrati vrednost 5,on propušta ceo potez.
Dve iste vrednosti se odigravaju udvojeno (4 puta),a zatim isti igrač baca ponovo.



Plakoto

Plakoto je Grčka varijanta Back-Gammona,u kojoj je jedina razlika početan položaj figura.Bele se sve nalaze na polju 1,a crne,na polju 24.Pri izbijanju od strane protivnika,pločica se vraća na početno polje.






Plakoto – Expres

Za razliku od standardnog Plakotoa,ovde se pojavljuje razlika kod bacanja Dupleta (2 iste vrednosti).Bačena vrednost se odigrava 4 puta,zatim svi ostali Dupleti redom,do (6,6),a isti igrač odmah baca još jednom.



T - Deo

Pre početka igre,sve Bele pločice se nalaze na polju 1,a Crne,na polju 24,odakle polaze jedne prema drugima.
Zadatak svakoga je,da svoje figure najpre sve dovede u „Dom“(poslednja četvrtina table),a zatim ih izvodi „Na Dvor“.Udaljena pločica se izbacuje na Bort (Dvostruku Liniju),odakle se uvodi na jedno,od prvih 6 svojih Linija,po pravilima Back-Gammona.


ACEY DEUCEY : Pojam „Acey-Deucey“ označava rezultat bacanja (1,2).Pošto igrač odigra za pomenute vrednosti,imenuje sam bilo koje druge dve vrednosti i igra još i za njih.
HIT : Tokom igre,igrač ima pravo neko polje od prvih 6,na kome se trenutno nalaze 2,ili više njegovih pločica,može proglasiti za „Hit“.Pri tome,protivnik na njega može teorijski dođi nekom svojom figurom (ne računaju se Dupleti).Ako on to i ostvari,izbacuje sve pločice sa njega.Međutim,sko na osnovu svog bacanja to nije u mogućnosti,on onda propušta taj svoj potez.Kada pravo „Hita“ iskoristi i protivnik,ponovo oboje dobijaju te mogućnosti.



Američki Acey-Deucey

Ovo je identična igra predhodnoj,ali se pločice na početku partije ne nalaze na Linijama 1 i 24,već ispred njih,pa se uvode od početka.Npr,za vrednost 1,figura dolazi na Liniju 1, odnosno 24.
Prilikom „Acex-Deucey“-a,igrač posle odigravanja vrednosti 1 i 2,imenuje proizvoljan rezultat bacanja,ali za razliku od predhodne igre,on zatim baca Kockice još jednom,pa igra i po treći put za redom.
Posle udaljavanja pločice od strane neke protivničke,ona se odbacuje na Dvostruku Liniju,već prosto van table,na početni položaj,odakle se uvodi sa bilo kojom vrednošću.



Evropski Acey-Deucey

Jedina razlika u odnosu na Američki je,što se izbačena figura nalazi na Srednjoj Liniji,odakle se uvodi u igru po pravilima Back-Gammona,na jedno od prvih 6 svojih polja, prema rezultatu bacanja.Dok to ne izvede,prestaje sa svim drugim aktivnostima.
Pravilo „Acey-Deucey“-a je identično Američkom.Posle svakog Dupleta (bacanje dve iste vrednosti),igrač igra 4 puta,a zatim baca ponovo.



Meksički Trik - Trak

Početna pozija figura,kao i sama igra je identična Back-Gammonu.Razlika je u odigravanju dobijenih vrednosti.Naime,ako odluči da oba pomeranja izvede sa istom pločicom, igrač je obavezan igrati najpre nižu vrednost.Ako to nije u mogućnosti,rezultat bacanja mora realizovati na neki drugi način.
Pravilo „Acey-Deucey“ važi,posle čega isti igrač odmah baca ponovo.



Mizer Nardi

Pravila su u potpunosti preuzeta iz Back-Gammona,ali je cilj obrnut.Pločice koje udalji protivnik,više se ne vraćaju u igru.One koje stignu u svoj Dom,odatle se odmah mogu „Izvesti na Dvor“,a u ovoj igri,odlaze na Dvostruku Liniju.Sa nje se po previlima Back-Gammona ponovo uvode u igru.Za „Izvođenje na Dvor“,nije neophodno,da se figure te boje stignu u svoj Dom.
U svakom potezu,igrač je obavezan odneti bar jednu protivničku pločicu,ako za to ima bar i teorijsku mogućnost.
Pobednik je igrač,koji prvi ostane bez pločica.



P u f

Ovo je varijanta Back-Gammona,koja je jako popularna u Nemačkoj,ali i u svim zemljama Zapadne Evrope.
Na početku igre,Tabla je prazna.Svako svoje Figurice drži ispred sebe i postepeno ih uvodi u igru.Za razliku od Back-Gammona,na Tabli ne postoje „Kuće“ („Domovi“ belog i crnog).Prvi zadatak svakog igrača je,da sve svoje pločice uvede u igru,a zatim da ih dovede do naspravnog kraja Table.Kome to prvom pođe za rukom je pobednik partije.
POČETAK PARTIJE : Obojica igrača bacaju po jednu kockicu,a ko baci veću vrednost,igra prvi.Pri tome,te prve bačene vrednosti se moraju zapamtiti.Npr,ako jedan baci 2,a drugi 5,tokom čitave igre,kad god nekome padne ishod 2-5,odigrava taj potez i odmah baca još jednom.
To isto uvek važi i za rezultate 4-4 i 6-6.Posle dve „Četvorke“,ili „Šestice“,najpre se odigra za te vrednosti,a ztim isti igrač baca ponovo.
UVOĐENJE FIGURA U IGRU : Igrač baca 2 Kockice,a za svaku dobijenu vrednost,uvodi po jednu svoju Figuru u igru.Znači,u svkkom potezu se uvode po 2 nove Figure u igru.Npr,ako je dobijen rezultat 1-3,jedna Pločica se postavlja na Liniju 1,a druga,na Liniju 3. Crne Figure bi se uvele na polja 24 i 22.
POTEZ : Kada se sve Figure jedne strane uvedu na Tablu,počinju da se pomeraju prema cilju.U slučaju da se sa istom Figurom odigravaju obe vrednosti,obavezno se prvo odigrava manja od njih,a zatim i veća.
Ako se na jednom polju nalaze 2 istobojne Figure,ono je za protivnika zablokirano.
Ako se na jednom polju nalazi usamljena Figura,tu može stići jedna protivnička i izbaciti je iz igre.Njen vlasnik je u prvom sledećem potezu,najpre mora vratiti na Tablu,a tek zatim produžiti sa pomeranjem svojih Pločica.U slučaju da su u tom trenutku početna polja,na koja se treba vratiti Figura blokirana od strane protivnika,igrač propušta potez.Tek kada uspe da vrati Figuru u igru,produžava sa pomeranjem bilo koje svoje Pločice.
Kako koja Figura stiže do poslednjeg polja na drugom kraju Table,ona se tako i uklanja,bez dodatnog „Izvođenja na Dvor“.
Pobednik je igrač,koji prvi izvede sve svoje Figure do poslednjeg polja.



Holandski Trik-Trak

Ovo je klasičan Back-Gammon,sa samo jednom razlikom.Na početku partije,sve pločice obojice igrača,nalaze se na „Dvostrukoj Liniji“,„Bartu“.Po standardnim pravilima Back-Gammona,one se moraju najpre uvesti u igru,a zatim se nastavlja standardno,uz završno „Izvođenje na Dvor“.



Blokadni Trik-Trak

Oboje kreću sa Barta (Dvostruke Linije).
Kada pločica stupa na Liniju,na kojoj se nalazi jedna protivnička,ona je ne udaljava na Srednju Liniju,već se odigrava preko nje.Na taj način,protivnička figura je Blokirana.Igra se po uobičajenim pravilima Back-Gamona,a kada igrač odigra gornju pločicu,oslobađa protivničku,koja nastavlja svoje kretanje.Pri tome,dok su dve pločice jedna na drugoj,na njih može stići neka treća,iste boje sa blokiranom.Ona se odigrava na njih i blokira obe.Npr,ako je na tabli crna-bela-crna pločica,donja crna se oslobađa,tek kada se odigraju obe.
Naravno,ako je na polju crna pločica,a bela odigra preko nje,ne može se preo njih odigrati druga bela.Naime,ona i ako stiže na tu Liniju,postavlja se kao druga bela pločica i tretira se samostalnom.
Početak je uobičajen za mnoge varijante Trik-Traka.Igrači bacaju po 2 Kockice,a upoređuju se niže vrednosti.Takmičar sa većom od njih igra prvi i on odmah odigrava svoju višu vrednost bacanja.Zatim odmah baca još jednom,sada za prvi regularan potez.
Kada se pojave dve iste vrednosti bacanja,igrač igra 4 puta,a zatim igra i sve Duplete, redom do (6,6).U slučaju da neku vrednost ne može odigrati,potez nastavlja protivnik.Ako se i kod njega pojave problemi,ponovo se vraća prvom igraču,koji produžava ispunjavati sve Duplete do najtežeg.Igrač koji baci Duplet,postupa na predhodno opisan način,ali ne igra još jedno bacanje,već potez prelazi protivniku.

Dupleti

U ovoj igri,pločice se uopšte ne kreću po Tabli,osimnekih manjih pomeranja pred kraj igre.
Figure su Bartu,a svako je najpre dužan,sve ih uvesti na Tablu,po pravilima Back-Gammona.Pri otme,na svakom od prvih 6 polja,moraju se naći najmanje po 2.Kada igrač sve uvede u igru,tretira se da su u svom Domu,pa ih počinje na klasičan način „Izvoditi Na Dvor“. Tek sada,neke se mogu i pomeriti za neki manji broj polja prema prvom,kao što je slučaj i u klasičnom Trik-Traku.



Ruski Trik-Trak

Tabla je na početku igre prazna.Obojica igrača,svoje Figure izvode na polja 1,do 6.Pri tome,na samom početku igre,dolazi do mnogobrojnih izbacivanja protivničkih Figura
Kada igrač sve svoje figure uvede u igru,sa njima kreće prema poljima 19-24,sa kojih se „Izvode na Dvor“.Čim figura stigne na jedno,od poslednjih šest polja,može se odmah i izvoditi sa Table (nije neophodno,da najpre stignu sve figure iste boje u Dom).
Pri kretanju figura i uopšte,tokom čitave igre,dolazi do mnogobrojnih međusobnih izbacivanja Pločica.Igrač kome je izbačena Figura,najpre je vraća na Tablu,a tek zatim produžava dalju igru.
Pobednik je igrač,koji prvi sve svoje Figure „Izvede na Dvor“.



Dugi Nardi
(Duge Linije)

Dugi Nardi su nacionalna Arapska igra,ali su je prihvatili i ostali.U Rusiji i na Kavkazu,gde je popularnost Narda ogromna,praktikuje se odigravanje kompletnog Seta od 3 partije za redom: Kratki Nardi,Dugi Nardi i Holandski Trik-Trak.Iako se to na prvi pogled ne čini,Dugi Nardi se tretiraju najintelektualnijom igrom ovog poglavlja.
Razlika u odnosu na Kratke Narde je ogromna.U prvom redu,Figure protivnika se ne mogu izbijati sa Table.Čim se na jednom polju nađe bar jedna Figura,ono je u „vlasništvu“ igrača,čija je Figura na njemu i za protivnika je zablokirano.
Na početku partije,sve bele figure se nalaze na prvoj Liniji „Doma-Belih“,odnosno na polju 24,a crne na polju 12.


I jedne,i druge figure se kreću,suprotno od kretanja skazaljke na časovniku.
Najpre se sve figure moraju dovesti u svoj „Dom“ i to,bele na polja 1-6,a crne na 13-18 Tek posle toga,uklanjaju se sa Table,kao i u Back-Gammonu.
Početna pozicija,odnosno „Dugačka Linija“ formirana od niza istobojnih pločica,naziva se „Glava“.Igrač ne sme u jednom potezu igrati više,od jedne pločice sa Glave.Jedini izuzetak je početak partije,ako je ishod bacanja 6-6,4-4,ili 3-3.Pošto je Linija 12 blokirana od strane protivničke Glave,dozvoljeno je skinuti 2 Figure sa Glave.
KESTUM : Kada jedan igrač baci Kockice,pre nego što one padnu,protivnik može reći „Kestum“ i bacanje se ponavlja.
Tokom čitave partije,igra se „Pipnuto-Maknuto“.
Pri padanju „Dubla“,igrač igra 3 poteza,a ne četiri,kao štoje to slučaj sa Kratkim Nardima.Npr,pri ishodu bacanja 6-6,„Šestica“ se odigrava tri puta.
Ako na sledećih 6 polja ispred jedne figure stoje protivničke pločice,kaže se,da je ona zablokirana.Ne smeju se istovremeno blokirati sve protivničke figure,već se bar jednoj mora ostaviti,da teoretski može nešto odigrati.
Ako se od dve vrednosti „Kamena“ može odigrati samo jedna,igrač je i odigrava,dok mu druga vrednost propada.Ako je moguće igrati jednu,ili drugu vrednost,ali ne i obe,mora se obavezno odigrati veća od njih.Međutim,ako je moguće igrati „pun hod“,on je obavezan,pa čak i ako igraču trenutno to ne odgovara.
Nerešeni ishod partije ne postoji.
MARS I OIN : „Mars“ je situacija,kada jedan igrač završi partiju,a protivnik za to vreme nije izveo ni jednu svoju Figuru sa Table.U tom slučaju se pobeda računa dvostruko.
„Oin“ je naziv za prostu pobedu.Kada jedan igrač završi partiju,protivnik je do tog trenutka dužan izvesti bar jednu svoju Figuru na Dvor.Poraženi samo plaća dogovoreni Ulog.



Tbiliske Nardi

Ovo je varijanta Dugih Nardi,kod kojih je početna pozicija pločica,kao na slici.


Smer kretanja svih figura je prikazan na slici,suprotan od kretanja skazaljke na satu.
Figure se ne mogu izbacivati sa Table.
Sve Crne Pločice se moraju dovesti u svoju „Kućicu“ (19-24),a tek zatim se mogu „Izvoditi na Dvor“.To isto važi i za bele,a „Dom Belih“ su polja 7,do 12.
„Glava“ crnih je polje 18,a belih,polje 6.
U ovoj igri,sa „Glave“ se može igrati više pločica u jednom potezu.Znači,ako padne (4,5),obe vrednosti se mogu odigrati sa Glave.U slučaju „Duplog“ ,npr. (5-5),jedna od četiri pločice se mogu igrati sa Glave.
Za razliku od Dugih Nardi,Pločice koje nisu na Glavi,mogu se igrati samo po jedna u potezu.Npr,dok igrač ima pločice na glavi,može igrati jednu sa Glave,a drugu bilo koju.Kada se Glava istroši,obavezno se odigravaju obe vrednosti,samo sa jednom Figurom.
Postoji još jedna krupna razlika,u odnosu na Duge Narde.Kada se igra sa jednom Pločicom,pravi se zbir obe vrednosti bacanja,a zatim se on razbija po sopstvenom izboru,na dve proizvoljne vrednosti.Npr,ako padne (5,3),zbir je 8.U slučaju da se igra sa jednom Pločicom, ona se pomera za 8 polja,ali kao 2 i 6,3 i 5,ili 4 i 4,po sopstvenom izboru.Ako se igra sa dve Figure,mora se poštovati 5 i 3.



G u l b a r

Za Gulbar se može reći,da je „hazardna“ varijanta Dugih Nardi.Kada igrač ne može odigrati svoj potez,preuzima ga i odigrava protivnik.
Posle dobijanja „Dubla“,kao i u Dugim Nardima,dobijena vrednost se odigrava 3 puta, ali igrač ima još i novo bacanje.
To u potpunosti važi samo za Dubl 6-6,dok za ostale važi još jedno dodatno pravilo. Igrač odigrava 3 dobijene vrednosti,a zatim i sve „Dublove“ po redu,do „6-6“.Međutim,za te ostale,igra samo po 2 vrednosti.
Primer: Pada rezultat 3-3.Igrač najpre odigrava 3 puta „Trojku“,a zatim po 2 puta „Četvorku“, „Peticu“ i „Šesticu“.Posle toga,baca još jednom i igra novi potez.
Ako igrač ne može odigrati neki od „Dublova“,koji je po redu,potez završava protivnik igranjem svih preostalih,do „Šestice“.



Hačapuri

Hačapuri je varijanta Dugih Nardi,koja je jako popularna na Kavkazu.Na početku pratije,figure se postavljaju,kao kod Kratkih Nardi.Sva ostala pravila su preuzeta iz Dugih Nardi. Pločice se ne mogu izbijati sa Table,a kada se sve dovedu u svoj „Dom“,„Izvode se na Dvor“.
Na kraju se isplata ne vrši za „Mars“ i „Oin“,već se plaća za svaku Pločicu,koja je ostala na tabli.Ako je protivniku ostalo svih 15 Figura u igri,on plaća dvostruko,znači za 30.



Ž a n e t

Žanet je vrlo popularan u Francuskoj i Engleskoj,gde se počeo igrati u XIX-om Veku. Praktično,to su Dugi Nardi,sa sledećim izmenama:
-sve bele figure se nalaze na Liniji 1,a crne,na Liniji 24,
-druga velika razlika od Dugih Nardi je,što se protivničke figure kreću u suprotnim smerovima,kao kod Back-Gammona.
Da podsetimo,raznobojne figure se ne ugrožavaju,već je polje blokirana,ako se na njemu nalazi makar jedna protivnička pločica.


G o u l

Goul je vrsta Žaneta,sa samo jednom razlikom.Figure se kao u Back-Gammonu najpre uvode u Dom,a zatim „Izvode na Dvor“.


G a k i
( Turski Trik-Trak)


Ova igra se izvodi sa 5 Igraćih Kockica.
Bele Figure idu ka poljima 19 do 24,odakle se „Izvode na Dvor“,a crne ka poljima,1 do 6.U svakom potezu,igrač može igrati sa jednom,do pet svojih figura,u zavisnosti,kakvo će kretanje izvršiti.Naravno,kratanja se izvode u saglasnosti sa rezultatima,koje pokazuju 5 Kockica.„Dublovi“,odnosno, 3,4,ili čak 5 istih vrednosti,ovde nemaju nikakav značaj.
Protivničke figure se izbijaju,odnosno ponovo uvode u igru,po pravilima Back-Gammona.



Švedski Nardi

Početni položaj pločica je kao u Dugim Nardima,što znači,da se sve nalaze na poljima 1 i 13.Takođe,kao i u Dugima nardima,sve se kreću u istom smeru,suprotnom od kretanja skazaljke na satu.Međutim,usamljene protivničke pločice na Liniji se mogu izbijati i pri tome se ne vraćaju u igru.Cilj je obići krug i stići u Dom,odakle se Izvode na Dvor.
Pobednik je igrač,koji prvi Izvede na Dvor svojih 8 Pločica,ili ko ukloni 8 protivničkih figura.
Ipak,dok se sve figure jednog igrača nalaze jošuvek na tabli,on ima još jednu mogućnost ostvarenja trijumfa.Naime,ako se svih 15 figura dovedu na drugi kraj iste strane table i tamo zauzmu,jedan od 4 propisana položaja,partija se takođe završava.One se moraju postaviti:

Pobeda se ostvaruje još i „Blokadom“,kada protivnik na svom potezu nema šta da igra.




Eureka

Ovo je klasičan oblik Back-Gammona,gde se razlikuje samo početan položaj figura na tabli.




Pin Igra

Ovo je takođe varijanta Back-Gammona,sa izmenjenim početnim položajem figura,ali postoje i još neke male izmene u pravilima



Pomeranja se obavezno moraju izvesti za obe vrednosti bacanja;u protivnom,propušta se potez.
Usamljena protivnička figura se udaljava na Bart,već se prostoodigrava preko nje,sa čime se blokira.Igra se produžava uobičajeno,a kada se odigra pomenuta figura,on ispod se oslobađa.



Nack-Gammon

Ovo je takođe varijanta sa različitim početnim položajem pločica,što se najbolje može videti na slici.



Kada figura dođe do suprotnog kraja table,sledeće polje se smatra ono van table,izduženo.Figura mora na njega doći sa tačnim bacanjem.
Pobednik je igrač,koji prvi uspe da dovede svojih 8 pločica u „Kućicu“,tj, polja pored table.



Matador

Ovo je varijanta Dugih Nardi,tačnije Žaketa,gde se pojavljuje jedna vrlo krupna razlika.
Matador je „Kamen“ 4-3.Igrač,koji bacanjem postigne ovu vrednost,odigrava je,a zatim igra redom sve „dublove“ od Četvorke,do Šestice i to po 3 vrednosti.Posle toga,on igra još jednom.Očigledna je prednost,koju u ovoj igri donosi Matador.
Kada se tokom bacanja dobije „Dubl“,odigrava se samo on (3 puta njegova vrednost),a zatim se baca ponovo.



Z m a j

Ova varijanta „Trik-Traka“ je jako popularna u SAD-u.Na početku partije,crne figure imaju raspored,kao u Back-Gammonu,dok su bele samo po dve,na Linijama 1,2 i 3,a ostalih 9,na Dvostrukoj Liniji.Crni od početka igra normalno,dok beli sve svoje figure mora najpre uvesti u igru.


Posle svake partije,igrači menjaju uloge,odnosno,boje figura.
Sva ostala pravila su identična Back-Gammonu.



Amerikanka

Ova varijanta Trik-Traka je nacionalna igra u Južnim Američkim Državama.Kao i kod Dugih Nardi,pločice se ne izbacuju.Čim se na jednom polju nađe bar jedna,ono je za protivnika zablokirano.
Raspored pločica na početku partije je prikazan na slici.
Figure crnog su na poljima 13,do 16.Zadatak im je,da sve dođu u „Dom Crnog“,koga ovde predstavljaju Linije, 19 do 24.Posle toga,one se „Izvode na Dvor“.


Na početku partije,beli ima samo 6 pločica u igri,a ostalih 9 su na „Bardu“.On ih prvo mora uvesti u igru,a u zagradama su vrednosti,na koje se one izvode.U Americi su za ovu igru i oznake na tabli drugačije.Tek pošto su sve pločice u igri,počinju da se pomeraju ka „Domu Belih“,a to su Linije 1,do 6.Posle toga se „Izvode na Dvor“.
Smer igre je suprotan,od smera kretanja skazaljke na časovniku,a važi za oba igrača.
Pošto je „Beli“ na početku igre hendikepiran,u slučaju da pobedi,računa mu se,kao dobitak 3 partije.





Garankuet

Ovo je Nemačka varijanta Back-Gammona,gde figure na početku partije zauzimaju položaj,kao u standardnoj varijanti.Osnovna razlika je,što se ovde koriste 3 Igraće Kockice.
Kada padne „Duplet“,njegova vrednost se odigrava 4 puta,ali samo ako je viši od vrednosti na trećoj Kockici.Npr,ako padnu 5-5-2,„Petica“ se igra 4 puta,a zatim jednom „Dvojka“.
Međutim,ako padne 5-5-6,igra se,kao da „Dupleta“ nije ni bilo.
Ako sve 3 Kockice pokazuju istu vrednost,tretira se,kao da su pala 2 Dupleta,pa se ista vrednost odigrava 8 puta.



Nardi bez Kockica

Društvo ljubitelja Trik-Trak igara je razradilo varijantu,gde se ništa ne prepušta slučaju i gde je uticaj sreće sveden na minimum.Kockice se ne bacaju,a igrač na svom potezu,glasno izgovara vrednost,kao da ju je dobio,pa je zatim i odigrava.Dupleti se igraju,kao i svaka druga vrednost,što znači,svaka se odigrava po jednom.
Zbog mogućeg dugog razmišljanja,igra se često i vremenski ograničava,pa se u tu svrhu koristi Šahovski Sat.Da bi se kasnije partija mogla analizirati,potezi se obavezno zapisuju.
Uticaj sreće je eliminisan,a do punog izražaja dolazi umešnost i znanje igrača.

NARDI BEZ KOCKICA
- I varijanta –

U ovoj varijanti,svaka vrednost bacanja se može izabrati samo po jednom.Zbog toga su na papirima ispred igrača,ispisane sve moguće vrednosti „Kamenova“.Kako se koji odigra,tak se precrtava i više se ne može birati.Dupleti se odigravaju dvostruko,kao i u standardnom Back-Gammonu.
Ako igrači istroše sve vrednosti i još nije dobijen pobednik,obojica ponovo dobijaju kompltan asortiman mogućnosti.

NARDI BEZ KOCKICA
- II varijanta –

Pre početka igre,svako baca Kockice po 5 puta i zapisuje rezultate.Pošto svako ispred sebe ima zapisana po 5 ishoda bacanja,kockice se u daljoj igri i ne koriste.
Svako na svom potezu izabira po jedan svoj „Kamen“(rezulatat),odigrava ga,a zatim to označava na papiru.U prvih 5 potea,svako mora odigrati sva svoja bacanja,ali to ne mora izvesti po redu,već po sopstvenoj želji.
Posle ovoga,igrači menjaju papire.Sledećih 5 poteza,igrači odigravaju uz pomoć rezultata bacanja protivnika.Papiri sa rezultatima se ponovo vraćaju pravim vlasnicima i tako, posle svakog petog poteza,oni kruže.Tokom cele partije,igraju se samo tih 10 bačenih vrednosti sa početka.
Pošto su igri samo 10 rezultata bacanja,može se dogditi,da se neka neophodna vrednost uopšte i ne pojavljuje.Zbog toga se po nekada događa,da se partija ni teorijski ne može završiti. U tom slučaju,pobednik je igrač,kome je ostalo manje figura na Tabli.



Lovni Back-Gammon

Sve bele pločice se nalaze na Liniji 1,a crne,na Liniji 24.
Sama igra je identična Back-Gammonu,osim pri dolasku figure na Liniju,na kojoj je usamljena protivnička.Ona se može prosto izbaciti na Bart i sve ostaje isto kao i u standardnom Back-Gammonu.Međutim,igrač koji zarobljava,može odigrati na protivničku figuru,odnosno,da je „Ulovi“.Dalje,on pri igranju sa tom svojom pločicom,sa njom nosi i svoj Ulov,a oslobađaje tek na polju,sa koga se njegova „Izvodi na Dvor“.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2009, 11:23 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
Slika
Evo samo jedne varijante table a svaki trougao predstavlja jedno polje ili kako se ovde zove,linija.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2009, 13:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31456
Lokacija: Je Suis Ahmed
Hvala to je to.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2009, 10:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Zna li neko gdje se mogu kupiti Yu-Gi-Oh karte?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2009, 20:06 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2006, 11:25
Postovi: 898
svaka cast

_________________
U raju je lijepo, ali u paklu je raja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2009, 07:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5334
Lokacija: HEAVEN
Vader je napisao:
Zna li neko gdje se mogu kupiti Yu-Gi-Oh karte?



na internetu, ili u bilo kojoj obliznjoj prodavnici :D i naravno imas one od kineza :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2009, 07:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
Digi-Grobar, ako nije problem da postavis pravila igre i uopste kako je nastala LORA! ja sam igrala sa nekoliko ljudi i u svakoj grupi su po neka malo drugacija pravila, pa me interesuju tacna pravila igre!

poz...

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2009, 11:35 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
filozof sa vrbasa je napisao:
Digi-Grobar imaš li možda pravila za onu igru što pretežno Grci igraju. Znači imaju oni crveni i bijeli žetoni, drvena kutija na kojoj su naslikani trokutovi i cilj je prije protivnika prebaciti svoje na njegovu stranu u pomoć kockica se igra. Davno je bilo pa e ne sjećam tačnog naziva.

Hvala puno.

GRUPA IGARA
„TRIK-TRAK“

Predstavnik ovog poglavlja kod nas je svakako „Back-Gammon“,koji se po negde naziva „Trik-Trak“,ili „Nardi“ (Linije).Neki opšti zadatak je,poći svojim figurama (pločicama) sa jednog kraja Table i stići na drugi kraj,uz korišćenje rezultata bacanja Kockica (najčešće 2).
Igre ovoga poglavlja su veoma rasprostranjene u celom Svetu.Kao primer,možemo navesti Rusiju,gde su „Nardi“(tamošnji naziv) nekoliko puta popularniji od Šaha.Osnovni problem u daljem razvoju ove igre je,neusaglašeno označavanje Table i poteza u različitim zemljama.Tako se „Linije“(polja) ovde označavaju: od 1,do 24 ; od 1,do 12 i od I,do XII , ili pak a1-a6,b1-b6,c1-c6 i d1-d6.Ovako različite oznake,uvode pometnju među igračima,naročito pri korišćenju stručne literature.
Nekoliko primera označavanja Table:


Kao što se vidi na slikama,i smerovi igre mogu biti različiti.Ipak,u suštini se sve svodi na isto.
Vama je ovde predstavljena čitava evolucija „Trik-Traka“,koji je star preko 5000 godina,a samim tim,ima jako mnogo varijanti.
Velike su razlike i u nazivima igre.Tako je „Back-Gammon“=„Trik-Trak“= „Nardi“=„Tepsija“=„Linije“=„Daska“ itd.Ako bi krenuli dalje,postoje još stotinak imena za istu igru,međutim,Indijski,Kineski,Vijetnamski,Latino-Američki nazivi,nose sa sobom i neznatne promene pravila:Međutim,onaj ko savlada Back-Gammon,u jednoj rečenici se može upoznati sa bilo kojom drugom varijantom.



Igra „Buke“

Arheolog Leonard Vull je u iskopinama grada Ur u Mesopotamiji pronašao pet kompleta za ovu igru,što govori o njenoj ogromnoj popularnosti,pre 4000 godina.Komplet sadrži: Tablu za igru,3 Tetraedra (trostrane piramide) i po 7 crnih i belih Pločica (figurica).


Tetraedri su se koristili umesto Kockica.Na dva,od ukupno 4 roglja,nalaze se rubini.Pošto je on uvek jednim rogljem okrenut na gore,ishod bacanja predstavlja broj rubina na vrhu.Sama igra je vrlo uspešno restauirana,tako da vi ovde imate skoro potpuno originalna pravila.Igra Buke se danas najčešće upražnjava na Tablama-suvenirima,kupljenim u oblastima ovih iskopina.
Na crtežu je označen „Ulaz“ i „Izlaz“,kao i putanja figure.Polja oslikana cvetovima su „Kaznena“ i svaki put,kada neko stane na njih,uplaćuje kaznu u Pot.
Rezultat bacanja može biti:
3 rubina-5 bodova i još jedno bacanje,
0 rubina-4 boda i još jedno bacanje,
2 rubina-1 bod i još jedno bacanje,
1 rubin-0 bodova i kraj bacanja.
Pošto igrači uplate dogovorenu sumu u Pot,igra može da počne.Pri dobijanju „Petice“, igrač izvodi jednu figuru na Tablu.On je postavlja ispred Ulaza,a sledeće bacanje diktira,za koliko se dalje pomera.Na Tabli se može naći proizvoljno figura,dok na jednom polju može biti samo jedna.
Pošto igrači vode svoje figure preko 8 zajedničkih polja,postoji i velika mogućnost sudara sa protivničkim.Figura,koja je prva stajala na polju,biva izbijena,a njen vlasnik je mora ponovo uvesti u igru po svim pravilima (na „Ulaz“ i sa dobijenom „Peticom“).
Za „Izlaz“ figure je potrebno tačno bacanje,tj. tretira se,da figura stupa na sledeće zamišljeno polje.Npr,sa poslednjeg polja se može izvesti samo sa „Jedinicom“,a sa predposlednjeg sa dve „Jedinice“ iz 2 bacanja,pošto „Dvojka“ kao rezultat ne postoji.
Pobednik je igrač,koji prvi izvede svih 7 svojih figura i on uzima celu vrdnost Pota.



S e n a t

Senat je jako slična igra „Igri Buke“,a mlađa je od nje,za oko 1500 godina.Igrali su je Stari Egipćani,a Tabla koja je ovde predstavljena,pronađena je u iskopinama na Kipru.


Osnovna razlika u odnosu na „Igru Buke“ je,što se ovde pojavljuje veći broj „zajedničkih“ polja.
Svaki igrač igra,sa po 5 figura.
Baca se samo jedna četvorostrana Kockica,sa sledećim oznakama:

Uvođenje figura u igru i pravo na novo bacanje,isključivo se dobija samo sa „Četvorkom“.Svi ostali ishodi,znače i završetak poteza.



Igra „30 Kvadrata“

Ova igra je pronađena u Egipatskim grobnicama iz 2500 godine Pre Nove Ere. Komplet sadrži: Tablu za igru,po 10 Figurica u obliku glave Lava i jednu četvorostranu Kockicu.

U gornja dva horizontalna reda na tabli,poređaju se svih 20 figurica naizmenično: crna-bela-crna-bela itd.Igrači bacaju Kockicu,a onaj ko dobije veću vrednost igra prvi,bez obzira,da li mu figure stoje ispred,ili iza protivničkih.
Na jednom polju se sme nalaziti samo jedna figurica.
Ako na polju,na koje stiže figura,već postoji protivnička,ona se izbacuje sa Table i više se ne može vratiti u igru.
Pravac kretanja je prikazan na slici.
Cilj je,izvesti što više svojih Figurica na kraj Table,ali uz put i ukloniti što više protivničkih.Igrač uzima sebi, sve svoje izvedene i protivničke zarobljene figure,a ko ih ima više je pobednik.
Igrač,koji nema šta odigrati,propušta svoj potez.
Poslednjih 5 polja na Tabli su označena i to: poslednja četiri imaju oznake identične stranicama Kocke,a peto na sebi ima hijeroglifu,koja označava „Izlaz“.Sa ovih polja,figura se ne može ukloniti od strane protivnika.Sa dobijanjem određene vrednosti bacanja,igrač izvodi figuru sa odgovarajućeg polja,označenog istom oznakom.Igrač,čija se figura nalazi na jednom od ovih polja,mora najpre igrati sa njom,a tek ako je to nemoguće,igra nešto drugo.Ako mu omogućava potez,on mora izvesti figuru sa Table,ili je bar pomeriti za jedno,ili dva polja.Sa petog polja se ne može izvesti direktno izvođenje,ali je ona tu zaštićena od strane protivnika.
Na samom početku partije,pri dobijanju „Dvojke“,igrač može igrati samo sa svojom prednjom figurom.Sve ostale bi došle na polje,na kome se nalazi ista takva.

To isto važi i za „Četvorku“,ali se sa njom može igrati,sa jednom od prve dve svoje figure.
U slučaju dobijanja „Jedinice“,ili „Trojke“,igrač igra sa bilo kojom figurom osim prvom,i pri tome izbija jednu protivničku.



Igra „36 Kvadrata“

Ova igra je pronađena u iskopinama poslednjih Faraona i datira iz 500-e,do 200-e godine Pre Nove Ere.Egipatska plemena,koja su se suprotstavljala Rimljanima,povukla su se u pustinje Južnog Egipta i današnjeg severnog Sudana.Kada je 1929-e godine donet zakon o prokopavanju Sueckog Kanala i podizanju brane,taj deo teritorije je potopljen.Pre potapanja, arheolozi su dobili rok od 6 meseci,da detaljno istraže teren i spasu ono što je dragoceno. Među iskopinama,pronađeni su kompleti za „36 Kvadrata“,kao i mnogobrojni crteži,na kojima igrači zadubljeno sede i igraju ovu igru.
Komplet se sastoji iz: Table,po 15 belih i crnih Figurica i 5 Igraćih Kockica današnjeg oblika.

Sve figure su naizmenično poređane (crna-bela-crna itd.) u gornja dva reda,kao i u levih 6 polja donjeg.Prazna ostaju samo 6 donjih desnih polja na Tabli.Na jednom polju se tokom igre, sme naći samo jedna figura.Ako figura dolazi na polje,gde se već nalazi jedna protivnička,ova odlazi u „ropstvo“.
Igrači bacaju po jednu Kockicu,a onaj sa ostvarenim većim rezultatom,igra prvi. On okreće svih 5 Kockica,a zatim,za svaki ishod odigrava posebno.Pri tome,sa istom figurom, može odigrati i više dobijenih vrednosti.
Sa donjih desnih 6 polja,figure se pomoću dobijenih odgovarajućih vrednosti izvode sa Table.Kada igrač u jednom bacanju dobije 3 iste vrednosti,on može,umesto da igra,jednu svoju figuru vratiti na Tablu,u gornji levi deo,na odgovarajuće polje.Npr,ako su u pitanju 3 „Petice“,igrač izvodi figuru na polje br.5.Ako mu više odgovara,on ovaj potez može i odigrati, a izvođenje ostaviti za kasnije.
Figura koja je zarobljena,ostaje kod protivnika i više se ne može vratiti u igru.
Figure se zaroblajvaju na svih 36 polja,pa čak i pri vraćanju u igru,ako na početnom polju stoji protivnička.
Igra traje,sve dok jedan igrač ne ostane bez figura.
Primer: U samo jednom potezu,figura se može izvesti sa Table,a zatim ponovo uvesti i čak još sa njom i igrati.Ako je palo: 5,3,3,3,2.Igrač uklanja sa Table figuru,koja se nalazi na polju br.5,a zatim je ponovo vraća u igru na polje br.3,u levom gornjem delu.Konačno,on je još i pomera za 2 polja.Naravno,ovaj potez se može odigrati i na mnogo drugih načina.
Ako igrač nema šta drugo,mora igrati čak i potez,koji mu ne odgovara.
Pobednik je onaj,koji zarobi sve protivničke figure.



Ludus Duodecim Scriptorum

Ovo je čuvena Rimska igra,čije ime u prevodu znači:„Igra 12 Linija“.U iskopinama Rimskog Carstva,pronađeno je preko stotinak garnitura,što samo govori o njenoj ogromnoj tadašnjoj popularnosti.U većem periodu Rimske Imperije,ova igra je bila zvanično zabranjena. Međuti,u zavisnosti od Imperatora,do Imperatora,ljudi su se manje-više oglušavali o zakon. Kod nekih je zakon čak i potpuno ignorisan.
Pronađene Table imaju najrazličitije oblike.Postoje primerci,na kojima su umesto polja, ispisane reči (6 reči,od po 6 slova).Pri tome,svako slovo predstavlja jedno polje za igru.Najčešće su to mudre izreke,vezane za igru,život,zabavu i sl.Jedna od tabli,koja se čuva u „Velikom Muzeju“,a datira iz 125-e godine,ima izgled kao na slici.


Za igru se koriste 3 Kockice i po 12 Figura.
Figure jednog igrača su raspoređene u gornjem redu,a drugog u donjem.Srednji red figurativno predsatvlja „bojno polje“.Cilj je,„pobiti“ sve protivničke figure.Na svakom polju se sme naći,samo po jedna figura.Kada se stigne na polje,na kome se nalazi protivnička figura,ona se uništava i uklanja sa Table.
Uvek se najpre bacaju 3 Kockice,a zatim se vuku odgovarajući potezi.U istom potezu se mogu uzeti,čak 3 protivničke figure.
Figure se kreću u pravcu strelica (protivničke obruto),pa zatim zaokreću za 180 stepeni,da bi se u srednjem redu kretale,jedne prema drugima.Jedna figura može uskočiti u protivnički Tabor i tamo ubiti jednu-dve protivničke figure.Ona može i da preživi,ako stigne do krajnjeg desnog gornjeg,odnosno,levog donjeg kraja Table.Nju prosto vlasnik uzima i odmah vraća u igru i to,na prvo svoje slobodno polje (od svog početka Table).Pobijene figure se ne mogu više vraćati u igru.
PRIMER: Ako se figura nalazi u protivničkom gornjem redu,npr. na prvom polju s desna,a rezultat bacanja bude:2,3,4,5,ili 6,igrač odigrava jedno preostalo polje i prosto je uklanja sa Table.U istom potezu je zatim postavlja na prvo slobodno polje u donjem redu s leve strane i odigrava sa njom preostali broj poteza.
Pobeđuje igrač,koji pobije sve protivničke figure.



T a b u l a

Tabula je nacionalna Rimska igra,a direktna je preteča „Back Gammona“.Kroz Vekove,izmenile su se samo neke sitnije pojedinosti,dok su smisao igre i pravila,ostali isti. Kao dokaz njene masovnosti je preko 100 pronađenih kompleta u iskopinama Rima.Mnogobrojna literatura u kojoj se pominje Tabula,kao i crteži,pa čak i analize pojedinih znamenitih partija su dokaz,da je to prva igra na Svetu,koja je još pre 2000 godina,imala jako razvijenu teorijsku osnovu.U kasnijem periodu Rima (pre oko 1000 godina),u pojedinim provincijama,igru nazivaju „Trik-Trak“ i već tada se u potpunosti izvodi po savremenim pravilima.Ipak,Tabula se toliko spominje u dokumentima i beleškama Starog Rima,da je tradicionalisti i dan danas po nekad odigraju po staro-rimskim pravilima.
Igra je namenjena dvojici igrača,ali postoji i varijanta za četvoro.
Koristi se Tabla,3 Kockice i po 15 belih i crnih Pločica.

UVOĐENJE U IGRU : Tabla je na početku igre prazna.
Svako baca 3 Kockice i na odgovarajuća polja uvodi svoje Pločice u igru.One se ne smeju pomerati,dok se sve ne uvedu na tablu.Beli svoje figure uvodi na linije,od 1 ,do 6,a crni na polja 13,do 18.
Primer poteza Crnog:Rezultat bacanja je (1,3,6) i on uvodi svoje figure na polja 13,15 i 18.
CILJ IGRE : Cilj igre je,pre protivnika,krećući se u suprotnom smeru od kretanja skazaljke na časovniku,dovesti sve svoje figure do IV kvadrata,a zatim ih izvesti sa Table.Beli je dužan figure dovesti na polja 19-24,a crni na polja 7-12.
KRETANJE FIGURA : Posle svakog bacanja,igrač pomera svoje figure i to:
-tri različite figure,za svaku vrednost Kockice,
-jednu figuru za vrednost jedne,a drugu,za vrednost druge i treće kockice,
-jednu figuru za vrednosti svih Kockica.
IZBACIVANJE PROTIVNIČKIH FIGURA : Na istom polju se mogu naći više figura jedne strane.Ako se na njemu nalaze bar 2 istobojne Pločice,to polje je za protivnika zablokirano.Međutim,ako se nađe jedna sama,ona se naziva „Vagi“ i nju protivnik može svojom figurom izbaciti sa Table.Igrač,čija je figura izbačena,mora je najpre vratiti na Tablu,a tek zatim nastaviti sa pomeranjem ostalih svojih Pločica.
Ako igrač npr, jednu figuru pomeri za vrednosti 4 i 5,on ne igra direktno 9 polja,već je mora za trenutak najpre zaustaviti na četvrtom,ili petom polju.Ako su oba „blokirana“,takav potez se ne može ni odigrati.Ako se pak,na jednom od dva pomenuta polja,nalazi usamljena protivnička figura,ona u prolazu biva izbačena sa Table.
Ako je ikako moguće,igrač mora odigrati potez,pa čak i da je krajnje nepovoljan po njega.Ako su sva polja,na koja se teoretski može igrati zablokirana,igrač može igrati samo za vrednost jedne,ili dve Kockice,a ostale vrednosti propušta.
IZVOĐENJE SA TABLE : Igrač najpre mora sve svoje Pločice dovesti u poslednju četvrtinu Table,a tek zatim,jednu po jednu izvodi iz igre.Kada započne skidanje,igrač sa „Jedinicom“ uklanja Pločicu sa poslednjeg polja,sa „Dvojkom“ sa predposlednjeg itd;sa „Šesticom“,sa polja br. 19.Crni to isto čini,ali sa suprotne strane.
Ako se dogodi,da igrač započne sa izvođenjem figura,a zatim mu protivnik jednu izbije,on mora prekinuti sa izvođenjem.Najpre se izbačena figura uvodi u igru,a zatim se sa njom obilazi ceo krug.Tek kada se ponovo nađe u poslednjem kvadratu,igrač nastavlja sa izvođenjem Pločica.
U ranom periodu ove igre,nije postojala obaveza,da sve figure moraju biti u poslednjoj četvrtini,da bi se izvodile iz igre.Dovoljno je bilo,da su sve uvedene u igru i da se nalaze na Tabli.
IGRA ZA ČETVORO : Svaki igrač koristi po 12 figurica i svako igra za sebe.Treći i četvrti igrač uvode svoje pločice na poljima 7-12,odnosno 19-24.One se skidaju sa Table na poljima 1-6 i 13-18.


Back – Gammon

Back-Gammon je savremeni oblik „Trik-Traka“,a smatra se da je nastao pre 5000 godina.Mnogi ga tretiraju najpopularnijom igrom na Tabli,čak ga stavljaju i ispred Šaha.Igra se skoro u celom Svetu,a aktuelni naziv potiče iz Engleske i Amerike.Pravila igre su usaglašena 1920-e godine,a od tada se sprovode i međunarodni Turniri.Ipak,najveću popularnost ima u Arapskom svetu,Turskoj,svim državama Kavkaza i Rusiji.Tu nosi naziv „Nardi“,tačnije „Kratki Nardi“ (Kratke Linije).Mnogi je prosto nazivaju „Trik-Trak“,ali je to pre svega naziv za celu porodicu ovih igara.
Za igru se koristi Tabla,kao na slici,dve Igraće Kockice i po 15 belih i crnih Pločica (u svojstvu figura),koje su na početku igre,postavljene kao na slici.
Na svakoj strani Table se nalaze po 12 polja (Linija),koja su obeležena brojevima,od 1, do 24.

Cilj svakog igrača je pre svega,da sve svoje figure uvede u „Kućicu“.Za belog,to su polja 19,do 24,dok se crne figure moraju dovesti do polja 1,do 6.Tokom igre,bele figure se kreću po linijama,rastućim smerom brojeva,a crne,u opadajućem smeru.
Kada igrač sve svoje figure uvede u „Kućicu“,sledi drugi njegov zadatak,a on se naziva „Izvođenje na Dvor“.Drugim rečima,on ih jednu po jednu,uklanja sa Table,kao je već opisano u daljem tekstu.
Pobednik je igrač,koji prvi sve svoje figure „Izvede na Dvor“.
FIGURE NA LINIJAMA : Na svakoj Liniji se može naći neograničeno figura iste boje.Međutim,nikada se na istom polju ne smeju naći raznobojne Pločice.Kada se na jednoj Liniji nađu najmanje 2 Pločice iste boje,ona je za protivnika „zablokirana“,tačnije,on ne sme na nju stupiti svojom.
Ako se na Liniji nalazi samo jedna figura,a u daljem tokom igre,na nju stigne protivnička,prva biva izbačena na „Dvostruku Liniju“. Dvostruka Linija je slobodno polje na sredini Table i ono nije numerisano.Figura,koja se na njemu nalazi,trenutno je van igre.Njen vlasnik ne sme igrati sa ostalim svojim figurama,sve dok nju ne vrati na neku Liniju,a tek posle toga normalno produžava igru.Figura se vraća u igru,na suprotnom kraju Table od svoje „Kućice“.Za belog,to su polja 1,do 6,a za crnog,19,do 24.
POTEZ : Na svom potezu,igrač najpre baca Kockice,a rezultat bacanja mu ukazuje, za koliko polja će pomeriti figure.Ako pretpostavimo,da su pale vrednosti 2 i 3,igrač može bilo koju svoju pločicu pomeriti za 2 polja prema svojoj „Kućici“,a zatim sa istom ili nekom drugom,odigrati još za 3 polja unapred.Pri tome je uslov,da Linije na koje figure ulaze,nisu blokirane protivničkim Pločicama.Ako igrač želi obe vrednosti odigrati sa jednom svojom Figurom,on je pomera za ukupno 5 polja,ali pomeranje mora izvesti najpre za 2,ili za 3 polja,pa tek zatim i za drugu dobijenu vrednost.Iako se igra sa istom figurom,to su ipak dva poteza,pa pored petog polja,na koje figura dolazi,mora i treće ili drugo biti slobodno za igru.U slučaju,da je i drugo, i treće polje od figure blokirano za igru,ovaj potez je nemoguć.Međutim,ako se na jednom od dva pomenuta prolazna polja nalazi usamljena protivnička figura,ona u prolazu biva izbijena na Dvostruku Liniju.
Ako obe Kockice pokazuju istu vrednost,igrač igra duplo.Odnosno,za tu istu vrednost igra četiri puta.Npr,ako su pale 2 „Četvorke“,igrač odigrava za 4 polja,čak 4 puta i to,sa jednom,dve,tri,ili četiri Pločice.
Već je rečeno,da ako je neka figura na „Dvostrukoj Liniji“,ostale se ne smeju pomerati, dok se ona ponovo ne uvede u igru.Ako igrač npr, dobije (3,4),on na polje 3,ili 4 (ako je beli) uvodi Figuru sa Dvostruke Linije,a zatim preostalu vrednost odigrava sa istom,ili nekom drugom svojom Pločicom.Crne figure bi se za pomenute vrednosti uvodile u igru na poljima 22 i 21, jer je rečeno,da se crni kreće sa suprotnog kraja Table.U slučaju da su oba polja trenutno zablokirana od strane protivnika,igrač propušta ceo potez.

IZVOĐENJE NA DVOR : Kada sve svoje Figure smesti u „Kuću“ (bele se nađu na poljima 19 do 24,a crne na 1 do 6),igrač počinje da ih „Izvodi na Dvor“.On i dalje produžava sa standardnim bacanjem Kockica i pomeranjem Figura u napred,ali sada neke vrednosti može iskoristiti i za skidanje Pločica sa Table.Ako je npr,ishod bacanja za belog (1,3),on može ukloniti po jednu Figuricu sa polja 22 i 24.Ako su ta dva polja trenutno prazna,on može npr, sa polja 21 odigrati za vrednost „3“,sa čime stiže na polje 24,a zatim je za vrednost bacanja „1“ odmah i uklanja sa Table
Drugim rečima,svako bacanje se može proizvoljno iskoristiti,bilo za pomeranje,ili uklanjanje Figura sa table,odnosno,kombinaciju ove dve vrste poteza.
Ako mu protivnik u međuvremenu izbaci jednu figuru na Srednju Liniju,igrač mora trenutno prestati sa Izvođenjem na Dvor,vratiti je u igru,sa njom stići do „Kućice“,pa tek zatim nastaviti sa uklanjanjem pločica sa table.
Pobednik je igrač,koji prvi skine sve svoje Pločice sa table.Njemu se upisuju ostvareni bodovi i prelazi se na sledeću partiju.
PROPUŠTANJE POTEZA : Kada igrač ne može odigrati ni jedan svoj potez,on ga propušta,a kada ponovo dođe na red za igru,ponovo baca Kockice.Igrač najčešće propušta potez, ako su sva polja na koja može da stupi sa svojim pločicama zablokirana.
Ako je ikako moguće,potez se mora igrati,makar samo za jednu vrednost bacanja.
Igrač ne pomera ništa,dok mu je figura na Dvostrukoj Liniji i dok je ne uvede u igru.
Ne sme se Izvoditi na Dvor,dok sve figure te strane nisu u svom Domu.
BODOVANJE : Pobednik dobija 1 bod.Međutim,on osvaja 2 boda,ako do tada protivnik nije sve figure uveo u svoj Dom.U slučaju da protivniku neka figura ostane na Dvostrukoj Liniji,pobednik dobija 4 boda.
Partija traje do 5 bodova.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2009, 11:45 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
Za ove vrste igara je neophodno postaviti sliku.Pošto sam ja pravio svoje beleške,msni su slike u Exelu pa je to teško izvest.e znam,možda je i moguće,ali ja ne znam.
A ima i savremena Grčka igra,koja verovatno takođe ima staro pra-poreklo.
A g o n

Agon je Grčka igra,koja je osvojila celu Evropu.Čak za Englesku „Kraljičinu Gardu“, smatra se,da je samo modifikacija Agona.


Na samom početku igre,obojica igrača postavljaju na najvišu i najnižu tačku Table svoje „Kraljeve“.Svako još ima i po 6 „Gardista“.Oni se postavljaju naizmenično,jedan po jedan, na bilo koje krajnje tačke na Tabli.
Figure se pomeraju,za po jedno polje i to,uvek ka centru,ili paralelno bočnoj stranici, ali nikako u nazad (od centra).
Figura je zarobljena,ako je sa dve strane uklještena protivnicima.Pri tome,jedna od protivničkih fiugra mora izvesti potez uklještavanja.U slučaju da figura sama uđe između dve protivničke,ne smatra se zarobljenom.U slučaju zarobljavanja,protivnik je uzima i postavlja na bilo koje slobodno polje na Tabli,po svom izboru.
Fizički se mogu u istom potezu uklještiti 2 protivničke figure,ali se samo jedna od njih smatra zarobljenom.Igrač,koji je izveo zarobljavanje,sam odlučuje,koju će od njih pomeriti na neko periferno polje Table.U slučaju da su uklješteni prosta figura i Kralj,podrazumeva se,da je zarobljen Kralj.
Cilj igre je,doći na centralno polje svojim Kraljem,a na okolnih 6 polja,postaviti svoje „Gardiste“.Pobednik je onaj,kome to prvom pođe za rukom.

Ima toga još mnogo,ali je problem sa slikama,pa ne mogu prezentovati sve na forum.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2009, 13:28 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
MANJE – VIŠE

Ova igra je jako bliska Tabliću,a po Srbiji se mogu sresti nekoliko njenih varijanti pod različitim nazivima.Slične igre postoje u Turskoj,Indiji,Grčkoj.
BROJ IGRAČA : U igri mogu uzeti učešće 2,ili 4 igrača.U drugom slučaju,igra se odvija u parove,a partneri sede,jedan naspram drugog i zajedno drže svoje odnete karte.
KARTE : Koristi se standardni špil,od 52 karte.Boja kao i u Tabliću,nema nikakav uticaj.Slike nemaju brojne vrednosti.Kec se uvek računa kao 1.Ostale karte se vrednuju prema svojim nominalima.
DELJENJE : Kao i u Tabliću,delitelj svakome deli po 6 karata,u dva navrata po 3.
U prvoj turi,posle podele,on izbacuje sledeće 4 karte na talon,
Igrači naizmenčno odigravaju po jednu kartu iz ruke.Kada odigraju svih 6,delitelj im iz ostatka deli nove,ovoga puta,bez izbacivanja na talon.Pošto se na ovaj način izigra ceo špil,igrači sabiraju i upisuju ostvarene bodove,pa sledi novo deljenje.U njemu deli sledeći desni igrač.
TOK IGRE : U svakom potezu,igrač odigrava jednu svoju kartu na talon,ili sa njom nešto nosi.
PRAVILA NOŠENJA KARATA : Slika nosi jednu ili više istih takvih sa stola, ali se to odnosi samo na Dame i Kraljeve.Znači,Damom se nosi Dama,a Kraljem,Kralj.
Žandarom se mogu odneti sve slike,koje se u tom trenutku nalaze na talonu.
Slike se uvek moraju nositi i ne postoji mogućnost njihovog dupliranja.
Za razliku od Tablića,sa ostalim kartama se ne mogu nositi identične sa talona. Npr,Peticom se ne može odneti Petica sa stola,već samo više karata,čiji skor formira rezultat 5. Skorovi se formiraju sabiranjem i oduzimanjem vrednosti karata na talonu.
Pretpostavimo da se na talonu nalaze sledeće karte :
[center]SlikaSlikaSlika[/center]
Sve tri se mogu odneti Desetkom (2+3+5) , Šesticom (5+3-2) ,ili Četvorkom (5+2-3).
Po dve karte se mogu nositi : Kecom (3-2,znači Trojka i Dvojka),Dvojkom (5-3,Petica i Trojka) itd.

BODOVANJE : Bodove donose Štihovi,Četiri na Karte,Puni Štihovi i Table.
Partija najčešće traje do 201 bod,ali se može i skratiti.
Štihovi su Kraljevi,Dame i Žandari,a svaka od ovih karata vredi po 1 bod.
Četiri na Karte je nagrada od 4 boda,a dobija je strana,koja odnese više prostih karata,ne računajući slike.Pošto takvih ima ukupno 40,u slučaju rezultata 20:20,obe strane dobijaju po 2 boda.
U svakom deljenju,ovih 16 bodova su obavezni i dodeljuju se uvek.
PUNI ŠTIHOVI : Kao što je predhodno rečeno,sa prostom kartom se ne može odneti ista takva sa talona,ali se to ipak može dogoditi kroz Kombinacije.
Npr,ako su na stolu 6 i 3,one se mogu odneti sa Trojkom iz ruke (6-3=3).Pošto je na ovaj način,sa Trojkom ipak odneta Trojka sa talona,ostvaren je tzv. „Pun Štih“,koji u ovom slučaju donosi 3 boda.
Ako su na talonu 10,2,2,sve tri se mogu odneti sa Desetkom (10+2-2).U tom slučaju,nagrada je 10 bodova.
Broj bodova je uvek jednak vrednosti karte sa kojom se nosi.Oni se najpre pišu sa strane,a tek po završenom deljenju,dodaju se dotadašnjim bodovima i zajedno upisuju u tabelu.
TABLE : Kao i u Tabliću,u koliko posle izvedenog nošenja talon ostane prazan, ostvarena je Tabla.Međutim,u ovoj igri,svaka od njih se boduje zasebno.Kao i kod Punih Štihova,bodovi za Table se po završetku deljenja pridodaju rezultatu strane i upisuju u kolonu.
Ako je Tabla ostvarena sa prostom kartom,donosi onoliko bodova,koliko je tom prilikom odneto karata sa talona.
Tabla ostvarena sa Slikom vredi 1 bod.Ako se sa talona odnesu dve iste Slike,njena vrednost je 5 bodova,a u slučaju da se sa stola nose tri slike,10 bodova.Do ove situacije može doći,jedino ako one na talon izađu tokom procesa deljenja i izbacivanja prve 4 karte.U toku igre, tako nešto je nemoguće,zbog pravila, da se Slike ne mogu duplirati.
Tabla se sa Žandarom važi jedino, ako se sa talona odnese sam Žandar.Ona vredi 5, 10, odnosno,20 bodova,u zavisnosti od broja odnetih Žandara sa stola.
KAZNENA TABLA : Ako se na talonu pored Žandara nađe još samo neka slika,a igrač je prinuđen da ih nosi,on to celo deljenje odmah gubi.Igra se tog momenta prekida,a protivničkoj strani se upisuju svih 16 obaveznih bodova,kao i do tada ostvareni bodovi obeju strana za Table i Pune Štihove.Onome ko je napravio Kaznenu Tablu,za to deljenje se ne upisuje ništa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2009, 13:37 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
Ž AN D A R I


SlikaSlikaSlikaSlika[/center]

Žandari su 50-ih i 60-ih godina XX –og veka,kod nas bili najrasprostranjenija igra sa kartama,naravno,posle Tablića.Sa dolaskom Remija,Kanaste,Lore,za razliku od Tablića koji ostaje na sceni,ova igra se skoro potpuno gubi.U poslednje vreme se vraća u nešto izmenjenom obliku i ponovo postaje sve popularnija.
BROJ IGRAČA : 2,ili 4,gde su po dvojica partneri.
KARTE : Standardni špil od 52 karte.Rangovi i boje karata nemaju nikakvu ulogu.
DELJENJE : Identično Tabliću,delitelj deli,u dva navrata,po 3 karte.Pre toga,levi sused „seče“ i izbacuje odozdo 4 karte na talon.Pošto ih najpre svi vide,isti igrač ih skuplja u snop (jednu preko druge),tako da vidljiva ostaje samo gornja.Ako se među njima slučajno nađe Žandar,pripada igraču koji je sekao.Umesto njega,on sam izbacuje sledeću donju kartu,a delitelj mu u prvom krugu deli jednu manje.To isto važi i za slučaj,da se na talonu pojave 2,ili 3 Žandara i svi pripadaju igracu koji je sekao.
TOK IGRE : Igrač koji je na potezu,sa talona nosi sve,ako poseduje jednaku kartu sa gornjom,jedinom koja se vidi.Ako takvu nema,on odigrava bilo koju iz ruke i to tako,što je postavlja preko onih na stolu.Sada je ona jedina vidljiva i gornja karta talona.
Sledeći igrač ,sa istom takvom nosi sve, ili takođe odigrati neku drugu preko njih.
Posle izvedenog nošenja,sledeći igrač nema mogućnost nošenja,pošto je talon prazan.On samo prosto odigrava jednu kartu iz ruke na talon.Dalji tok igre je identičan predhodnom.
Pošto se odigraju sve karte iz ruku,delitelj deli ponovo.Kada se ostatak istroši,sa odigravanjem karata se deljenje završava.Igrač,koji je poslednji nosio,uzima sve preostale karte sa talona.
Sa Žandarom se talon može odneti u svakom trenutku,bez obzira na gornju kartu.
BODOVANJE : Na kraju deljenja,svaka strana prosto broji odnete karte,Razlika u njihovom broju se upisuje ekipi,koja je odnela više.Npr,jedna strana je odnela 31-u,a druga 21-u kartu.Prvoj pomenutoj se upisuju 10 bodova.
Partija traje do 71 bod,a poslednje deljenje se uvek igra do kraja.



Ž a c e (II varijanta)

Koristi se špil od 32-e karte.Igra započinje sa praznim talonom,pošto se pri sečenju na Talon ne izbacuje ništa.
Delitelj svakome deli po 4 karte (2 po 2),a u poslednjem krugu,samo po 2,ili čak po jednu,u zavisnosti od broja igrača.



Ž a n d a r i - (III varijanta)

Igra se izvodi sa špilom od 32 karte.
Posle izvršenog sečenja,delitalj jednu kartu okreće i postavlja na sredinu stola.Sledeće 3 odbacuje sa strane i one se ne smeju ofirati do kraja deljenja,a na kraju pripadaju osvajaču prvog štiha.Delitelj zatim deli po 4 karte,a ostatak spušta na sredinu stola (licem na dole),poprečno preko prve otvorene.
Sama igra teče , kao i u predhodno opisanim varijantama,s tom razlikom,što svaki igrač posle odigranog poteza,vuče jednu kartu sa Ostatka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2009, 13:44 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
SUPERŽACA


Superžaca je novi oblik Žandara,čija popularnost raste iz dana u dan,a za sada je najviše rasprostranjen u Južnoj Srbiji.
Karte,broj igrača i deljenje je u potpunosti preuzeto iz Tablića.Bodovanje je takođe slično:
-svaka Slika,Desetka i Mala Dvojka(2-tref),donose po 1 bod,
-Desetka u karonu vredi 2 boda,
-veći ukupan broj odnetih karata, 3 boda.
Seče levi igrač od delitelja i izbacuje 4 karte na talon.Ako je među njima Žandar,uzima ga sebi,a izbacuje sledeću.U tom slučaju,od delitelja u prvom krugu deljenja dobija kartu manje.
U svakom slučaju,isti igrač zatim skuplja 4 izbačene karte i postavlja ih tako,da se vidi samo gornja od njih.
TOK IGRE : Prvi je na potezu,igrač desno od delitelja.Ako u ruci ima kartu,koja je ista sa gornjom,nosi ih sve.U protivnom,odigrava bilo koju i postavlja je na talon kao gornju.Na potezu je sledeći desni igrač i on ima isti izbor.
Kada je talon prazan,igrač samo igra jednu kartu,bez mogućnosti uzimanja.
Kao i u predhodno opisanoj igri,sa Žandarom se uvek može nositi.
TABLE : U ovoj igri postoje i „Table“,koje imaju veoma značajnu ulogu.Kada se posle nošenja odigra prva karta ,igrač koji je na potezu,može ostvariti Tablu,ukoliko je odmah odnese.Znači.Tabla se priznaje.kada se izvrši nošenje samo jedne karte.
Tabla donosi onoliko bodova,kolika je brojna vrednost odnete karte.Tako,Tabla sa Osmicom donosi 8 bodova,sa Kecom,11 bodova,sa Damom,13 bodova,a sa Kraljem 14 bodova.
Tabla sa Žandarom vredi 20 bodova,ali se priznaje jedino,ako je sa talona odnet sam Žandar.
Igrač,koji je ostvario Tablu,ispred sebe na sto postavlja otvorenu kartu, sa kojom je to izveo.Tek na kraju deljenja,bodove za table pridružuje ostalim i zajedno ih upisuje u svoju kolonu.
Partija traje do 251 bod ,a poslednje deljenje se obaveznio igra do kraja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2009, 13:45 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
P I S T I


Ovo je Turska varijanta Žandara,koja je nešto ozbiljnija i složenija od predhodno opisanih igara,popularnih kod nas.
U igri učestvuju 4 igrača,po 2 partneri i sede,jedan naspram drugog.Koristi se standardan špil od 52 karte.
Delitelj podeli svakom učesniku po 4 karte,a 4 izbacuje na talon.Zatim ih on sam raspoređuje u Kup,odnosno postavlja jednu preko druge i određuje,koja od njih će biti gornja, jedina vidljiva.
Svako redom odigrava po jednu kartu na Hrpu,a ko odigra istu sa gornjom,uzima sve karte sa talona.U tom slučaju,sledeći odigrava na prazan talon,započinje novu Hrpu i nema mogućnosti uzimanja.
Žandar nosi bilo šta,ali ne i samo jednu kartu sa talona,pa makar ona bila i drugi Žandar.
Posle svakog nošenja,svi redom kkupuju sa Ostatka,jednu po jednu kartu,kako bi ih opet imali po 4.
PISTI : Kada igrač odnese jednu kartu sa talona,to se naziva „Pisti“,a donosi svom vlasniku 10 bodova.
BODOVANJE : Kada svi ostanu bez karata u rukama,a nema ih ni u Ostatku,preostale sa talona uzima osvajač poslednjeg štiha.Pristupa se svođenju rezultata,a bodove donose:
-svaki Žandar,po 1 bod
-svaki Kec,po 1 bod
-2-tref,2 boda
-10-karo,3 boda
-više odnetih karata,3 boda.
Partija najčešće traje do 151 bod.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2009, 19:55 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
Š N A P S


Šnaps je,bez ikakve dileme,najpopularnija igra Centralne Evrope,a rasprostranjena je na celoj planeti.Ubraja se u relativno prostije igre sa kartama,a pored ogromne zastupljenosti, odlikuje ga još i postojanje velikog broja njegovih varijanti,kao i veoma jak uticaj na stvaranje potpuno novih igara.Svaka država Evrope,a skoro i svaka provincija,ima neki svoj oblik,ili sličnu igru,pod drugim nazivom.Kako je njegova postojbina Nemačka,primenjuje se Nemački rang karata i bodovanje,a mnogo češće su u upotrebi i Nemačke karte,tzv, „Mađarice“ (vidi uvod).Mi će mo se ipak ograničiti na same igre,a ilustracije su izvedene sa standardnim Engleskim špilom karata,koji je kod nas mnogo više u upotrebi.
Nemački rang karata je :A(11),Destka (10), K (4) ,D (3) ,B(2) ,Devetka,Osmica i Sedmica.
Pošto se Šnaps uglavnom igra na bodove,u zagradama su date bodonosne vrednosti karata,a poslednja tri ranga,najčešće ne donose bodove.Nemački komplet sadrži 36 karata ,ali se uglavnom koriste skraćeni špilovi od 24,32 karte i slično.
Zajedničko za sve Šnapsove je,da bodove pored odnetih karata u štihovima,donose i formirane kombinacije u listu.Ovde se kao najčešća Kombinacija pojavljuje „Marijaž“ , a njega čine Krelj i Dama u istoj boji.
SlikaSlika
Pored Šnapsa,u ovom poglavlju su opisane i neke druge,srodne igre,a mnoge od njih su samo podvrsta klasičnog Šnapsa.Svaka od ovih varijanti ima neku svoju posebnost i privlačnost. Na prvi pogled,jako prosta pravila,ipak ostavljaju i dovoljno mogućnosti za kombinatoriku,pa uticaj umešnosti igrača na ishod igre se procenjuje,na oko 80% i više.Sa povećanjem broja odigranih partija,uticaj sreće se još više smanjuje.
Krupan korak u razvoju Šnapsa je napravljen krajem XIX veka,sa njegovim prenošenjem u Rusiju.Tu stiže preko Češke,a odmah se razvijaju i mnogobrojne nove varijante. Karakteristično za Ruske Šnapsove je,da vrednost nagrade za Marijaže zavise od boje,a ne samo od toga,da li je u adutu ,ili nije.Takođe,u Rusiji postoje i jako popularne varijante,u kojima se adut u toku same igre menja.Istini za volju,takvi oblici su se već ranije bili pojavili u Austriji i Nemačkoj,ali im je tek u Rusiji posvećeno nešto više pažnje.
U zemljaam Centralne Evrope,ni jedna varijanta se ne može suprotstaviti Šnapsu 66. Zbog toga se „Original 66“ i uzima, kao osnovna igra ovog poglavlja.

Š N A P S 66
(Original 66)


Šnaps je vrlo jednostavna i vrlo zanimljiva i dinamična igra,prvenstveno predviđena za 2 igrača. „Original 66“se uglavnom igra u Nemačkoj i većini zemalja Centralne Evrope,koje se inače i smatraju postojbinom Šnapsa.
CILJ IGRE : Svaki igrač nastoji ostvariti 66,ili više bodova,u odnetim štihovima i formiranim bodonosnim kombinacijama u rukama.Jedina važeća kombinacija u Šnapsu,koja donosi bodove je „Marijaž“ ,a o njemu će biti reči nešto kasnije.
BROJ IGRAČA : 2
KARTE : Koristi se skraćeni špil od 24 karte,poređane po jačini,kao na slici:
A-11,10-10,K-4,D-3,B-2,9,8 i 7-0 bodova

ADUT : U svakom deljenju,postoji adutska boja.Karta u adutu,nosi bilo koju iz druge boje,bez obzira na njihove međusobne jačine.Ako su obe odigrane karte u adutu,štih nosi jača od njih.
DELJENJE : Delitelj deli po 6 karata (2 po 2),a 13-u okreće na talon,licem na gore. Njena boja je adut u tekućem deljenju.Ostatak se spušta licem na dole,preko nje,ali poprečno, tako da je samo delimočno prekriva.Ona se mora videti tokom celog deljenja i podsećati igrače na adutsku boju.Uzima se kao poslednja karta ostatka,a često se tokom igre menja sa adutskom Devetkom.
TOK IGRE : Prvu kartu odigrava protivnik delitelja (nedelitelj),a zatim to isto čini i delitelj,pri čemu ima 3 mogućnosti:
-može odigrati kartu iste boje,pa štih nosi jača od njih,
-može odigrati kartu u adutu i u tom slučaju ona nosi,osim ako i prva nije adutska,pa štih osvaja jači adut.
-može odigrati kartu u nekoj drugoj neadutskoj boji i tada štih pripada protivniku,pošto nije odgovoreno na boju,niti je „sečeno“ adutom.
Karte se odigravaju otvoreno,a odneti štihovi se spuštaju ispred osvajača,zatvoreno.One se tokom igre ne smeju prelistavati,čak ni od strane igrača,koji ih je odneo.
Posle svakog štiha,obojica vuku po jednu kartu sa vrha Ostatka,a to prvi čini igrač,koji je poslednji nosio.
Postupak se zatim ponavlja,a prvi na potezu je osvajač predhodnog štiha.U ovom delu igre,ne postoji nikakva obaveza, u pogledu poštovanja boje prve odigrane karte.
Kada se istroši ostatak,igra se produžava, po nešto izmenjenim pravilima.I dalje je prvi na potezu osvajač predhodnog štiha,ali drugi igrač sada mora poštovati određena pravila.On je obavezan odigrati kartu iste boje sa prvom odigranom.Pri tome,ako je u mogućnosti,mora je i nadjačati („Iberovanje“).U slučaju nedostatka karte u neophodnoj boji,igrač mora igrati kartu u adutu (obavezno „sečenje“ adutom).U slučaju da ne može ispuniti ni jedan od dva pomenuta uslova,igra bilo šta,ali u tom slučaju gubi štih.Drugi igrač u ovom delu igre,ne sme „seći“ adutom,ako ima kartu u boji prve odigrane.
Poslednje nošenje donosi osvajaču štiha i dodatnih 10 bodova,ali samo ako se deljenje odigra do kraja,što ovde nije baš čest slučaj.
Odnete karte se boduju,prema ranije navedenim bodovnim vrednostima.Ukupan zbir njihovih bodova je 120,a sa nagradom za zadnji štih,to iznosi 130 bodova.Da bi jedan igrač ostvario pobedu u deljenju,mora osvojiti najmanje 1 bod više od polovine,što iznosi 66,po čemu je igra i dobila ime.Kada to neko tokom igre ostvari,odmah objavljuje pobedu i deljenje se prekida.U tom slučaju,niko ne dobija nagradu za zadnje nošenje.Kako je prelistavanje odnetih karata zabranjeno,igrač objavljuje prekid,na osnovu memorije i pamćenja,koje u ovoj igri imaju vrlo važan uticaj.
ZAMENA ADUTSKE KARTE : Igrač,koji ima Devetku u adutu,može je zameniti za kartu ispod Ostatka,koja je odredila adutsku boju.Pri tome,on mora biti prvi na potezu,a zamenu vrši pre odigravanja karte.Ovo važi na samom početku partije,ali i pre odigravanja svakog štiha.Kada na adutskoj karti ostane samo jedna iz Ostatka,zamena se više ne sme vršiti,ali to zavisi od dogovora igrača (nije strogo pravilo).Otvorena adutska karta se kupuje kao poslednja,bilo da je u pitanju prvobitno okrenuta,ili zamenjena Devetka.
MARIJAŽ : Kralj i Dama u istom znaku je jedina Šnaps-kombinacija i naziva se „Marijaž“.Igrač,koji ga je formirao,dobija nagradne bodove i to:
40 bodova , ako je Marijaž u adutu,
20 bodova , ako je Marijaž u nekoj neadutskoj boji.
Da bi Marijaž bio važeći i doneo nagradu,igrač ga mora pokazati,poštujući određena pravila („Objaviti“),a zatim se jedna karta iz njega odmah odigrava.Marijaž se isključivo objavljuje, posle osvojenog štiha,a pre odigravanja prve karte za sledeći.Izuzetak je onaj,koji se objavljuje pred prvi potez,ako ga je igrač dobio i kompletirao tokom samog deljenja.U tom slučaju,nagrada za njega se računa,tek kada isti igrač osvoji svoj prvi štih.Ako u tom deljenju ostane bez nošenja,igraču se ne računa ni nagrada za objavljeni Marijaž.
Marijaž se može objavljivati tokom cele igre.Međutim,ako je posle istrošenog ostatka,igrač primoran da odigra jednu kartu iz njega,pre nego što ga je objavio,on mu propada.
ZAVRŠETAK DELJENJA : Čim jedan igrač sakupi 66 bodova ili više,govori :“Dosta“,pa se igra tog trenutka prekida.Protivnik ima pravo izvršiti proveru pobednikovih bodova,koje čine bodovi u odnetim kartama i nagrade za objavljene Marijaže.Ako igrač ima 66 bodova,ali to ne objavi,pa to u sledećim potezima učini protivnik,on i odnosi pobedu u deljenju. „Dosta“ se isključivo govori, posle osvojenog svog štiha.
Ako se igra izvede do kraja,poslednje nošenje donosi dodatnu nagradu od 10 bodova,a može se dogoditi,da se partija završi nerešeno i to:
-ako obojica imaju preko 65 bodova,bez obzira na to ko ima više,a niko nije objavio prekid igre,
-ako je rezultat 65:65.
ZATVARANJE : Težnja svakog igrača je,da ostvari 66 bodova,a da pri tome njegov protivnik ima što manje,jer od toga i zavise konačne nagrade.Kod iskusnijih igrača,najčešći završetak igre je „Zatvaranjem“.Naime,kada igrač proceni,da će sa trenutno ostvarenim bodovima,za nekoliko krugova igre sakupiti 66 (procenjuje i karte,koje drži u svom listu),on „Zatvara“ igru.Kartu,koja je ispod Ostatka i određuje aduta,prebacuje na njega.Od tog trenutka, kupovine više nema,a igra se po pravilima,kao da je ostatak istrošen.Znači,postoji obavezno poštovanje boje prve odigrane karte,Iberovanja i Sečenja adutom.Nagrada za zadnji štih u ovom slučaju izostaje.
Igrač koji je „Zatvorio“,ima obavezu,da odigravanjem preostalih karata iz ruke,sakupi 66 bodova.Ako to izvede i ranije,govori „Dosta“ ,pa se igra prekida.U slučaju da 66 bodova sakupi protivnik,on to sada ne može objaviti.Njegov jedini cilj je,da spreči protivnika koji je Zatvorio,da sakupi obaveznih 66 bodova.
Zatvaranje se ne može izvesti,kada u Ostatku ostanu samo 2 karte,jedna koja određuje aduta i druga preko nje.Igrač koji Zatvara,mora biti prvi na potezu,a to može učiniti i na samom početku partije..Samo Zatvaranje se može izvesti pre,ili posle kupovine karte sa Ostatka.Znači, obojica u tom trenutku mogu imati po 5,ili 6 karata u rukama,što odlučuje onaj koji Zatvara.
BODOVANJE : Kada jedan igrač ostvari 66 bodova,njemu se pišu bodovi igre i to:
1 Igraći Bod ,ako je protivnik do tada ostvario 33,ili više bodova u štihovima i nagradama za Marijaže,
2 Igraća Boda ,ako je protivnik do tada ostvario 32 boda ili manje,
3 Igraća Boda ,ako protivnik do tada nije ostvario ni jedno nošenje.
Ako igrač objavi „Dosta“,a ispostavi se da nije ostvario neophodnih 66,protivniku se pišu 2 Igraća Boda.Isto se događa i ako je igrač Zatvorio,a nije uspeo da ostvari neophodan rezultat.
Ako je rezultat 65:65,niko ne dobija Igraće Bodove.Ako je partija nerešeno,zato što su obojica prešli 66,a niko to nije objavio,Igraći Bodovi se takođe ne upisuju,ali se 1 bod pamti i pridodaje pobedniku slećeg deljenja.

UPISIVANJE BODOVA : igrači startuju od 11 Igraćih bodova,a oni ostvareni tokom igre se oduzimaju od tekućeg rezultata.Pobednik je igrač,koji prvi stigne do nule.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jul 2009, 12:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 786
Lokacija: Бања Лука
RAUB detaljna pravila???


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2009, 18:49 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2009, 02:30
Postovi: 40
Lokacija: Moskva
R A U B

Iz naslova poglavlja je sasvim jasno,da se ono bavi igrama na štihove,čiji je reprezentativni predstavnik Raub.I doista,Raub je jedna od najpopularnijih kartaških igara na Svetu,ali pre svega u zemljama Centralne Evrope,gde se za ovu priliku možemo svrstati i mi. Međutim,u ostalim delovima Sveta,značaj ove vrste igara se ne ogleda samo u Raubu.
Npr,u SAD-u i zemljama Konmovelta,Juker smatraju svojom nacionalnom igrom.Skoro u svakoj provinciji,razvijaju se njegove brojne varijante,čiju je popularnost teško i opisati.U Rusiji,Muška je deo nacionalnog folklora,a u njoj su našli svoju inspiraciju najveća imena Ruske kulture XIX-og Veka.U Engleskoj Nap i Pič,u Francuskoj Ekarte (istini za volju, nešto ranije).Sve su one jako popularne i predstavljaju nacionalna obeležja ovih zemalja.
A šta je u stvari njihova zajednička karakteristika?
Pre svega,igra se za štihove,a cilj je,ostvariti što veći broj nošenja.Negde postoje aduti, po negde Licitacija,a često se igra uz odsustvo oba ova elementa.
Druga važna karakteristika igara ovoga poglavlja je,učešće samo jednog dela špila u igri,dok se ostatak odbacuje na stranu i njegov sadržaj je za igrače tajna.Ovo je uslovilo jak uticaj intuicije,ali i čista sreća često igra presudnu ulogu.Ipak,pravila su tako koncipirana,da na konačan ishod partije,umeće ostaje glavni uticajni faktor.
Za igre ovog poglavlja se može reći,da su polu-hazardne.Međutim,kako se njihova imena pominju u Istoriji,Kinematografiji,Literaturi,opšti je utisak,da su više prisutne radi zabave, nego radi kocke.
Kao što Balaševićev Boža-Pub asocira na Raub,tako je „Deni“,junak najpopularnijeg stripa u Novoj Škotskoj,Australiji i Novom Zelandu,sinonim za Juker.Na mnogim mestima u Puškinovim dramama se pominje Muška,a „Pikova Dama“ uparavo simbolizuje jednu partiju ove igre.
Ovo poglavlje je prvenstveno značajno za ljubitelje kartanja,koji karte upražnjavaju za odmor i razonodu,uz sitne novčane uloge,mada ni razvoj intelektualnih sposobnosti nije zanemarljiv.




R A U B

„Raub“ je nemačka reč,koja označava „razbojništvo“,ili „otimačinu“,ali se o poreklu igre,ne može sa sigurnošću govoriti.Za razliku od ostalih nemačkih igara,poštuje se Francuski rang karata,odnosno,iza Keca kao najjača karta dolazi Kralj,a Desetka je tek na petom mestu. Veoma je zastupljen i kod nas,a njegov vrhunac popularnosti je u lučkim gradovima i na prekookeanskim brodovima.Mornari su i najčešći „prenosioci zaraze“.
BROJ IGRAČA : U igri učestvuju 2,do 4 igrača i uvek, svako igra za sebe.
KARTE : Igra se standardnim skraćenim špilom od 32 karte,koje poređane po jačini, čine niz:A,K,Q,J,10,9,8 i 7.Karte nemaju bodonosne vrednosti,pošto jedno nošenje,predstavlja jedan štih,bez obzira na to,koje se karte u njemu nalaze.
CILJ IGRE : Svako poseduje po 4 karte,pa se tako igrači bore oko 4 štiha (svaki krug igre po jedan).Igrač.koji odredi aduta,obavezuje se da odnese najmanje dva.Ostali koji igraju, moraju ostvariti,najmanje po jedno nošenje.Ko ne želi da učestvuje u igri,može odbaciti karte,pa u tom deljenju prolazi bez ikakvih bodova.
DELJENJE : Delitelj daje svakome po 2 karte,sledeću okreće na sredinu stola,a zatim ponovo deli,još po dve.Na taj način,učesnici u igri dobijaju po 4 karte,a ofirana na sredini stola, predlaže adutsku boju za to deljenje.
ODREĐIVANJE ADUTA : Prvi se izjašnjava desni igrač od delitelja,a zatim,redom u krug.Čim neko prihvati boju okrenute karte za aduta,dalje izjašnjavanhe se obustavlja.On postaje Solo-igrač i preuzima obavezu,da odnese najmanje 2 štiha,od ukupno 4.Ako prvi igrač ne želi da prihvati pomenutu obavezu uz ponuđenog aduta,govori „Dalje“,pa je na redu sledeći desni igrač.Za sve učesnike,važe isti uslovi prihvatanja solo-igre.
Ako niko u prvom krugu ne prihvati ponuđenu boju,delitelj okreće sledeću kartu sa ostatka.Ponovo se svi u krug izjašnjavaju o boji okrenute karte.Ako se ni tada niko ne odluči da preuzme aduta,delitelj okreće i treću kartu,pa ponovo sledi izjašnjavanje.
Ako se ni posle trećeg kruga,niko ne odluči za preuzimanje aduta,karte se mešaju,deli sledeći desni igrač,a svima se upisuje „R e f e“.
Ako je boja druge okrenute karte ista sa prvom,igrači se o njoj i ne izjašnjavaju,već delitelj odmah okreće treću.U slučaju da se boja treće karte poklopi sa jednom od prve dve, takođe nema izjašnjavanja,već se piše Refe i sledi novo deljenje.
ZAMENA KARATA : Prihvatanjem aduta,solo-igrač se obavezao da odnese 2 štiha.Sada se ostali izjašnjavaju o „pratnji“,a svako ko se odluči da igra,ima obavezu osvajanja,bar jednog štiha.
Pošto se zna ko učestvuje u igri,svi,uključujući i Solo-igrača,imaju pravo zameniti jedan broj svojih karata (mogu i sve 4).Igrači odbacuju karte koje žele zameniti,licem na dole,a za uzvrat,delitelj im daje isto toliko novih sa ostatka.Sve preostale karte ostatka,kao i odbačene karte zamene se pomeraju u stranu i ne učestvuju u daljem toku igre,pri čemu niko ne sme pogledati njihov sadržaj.
DELJENJE : Prvi na potezu je uvek,igrač desno od delitelja.On odigrava bilo koju kartu,a ostali moraju igrati isti znak sa njom.Ako neko nema ni jednu kartu u odigranoj boji, obavezan je igrati aduta.Nadjačavanje nije obavezno.
Štih nosi najjači odigrani adut,odnosno,najjača karta,u boji preve odigrane,ako se na stolu nije pojavio ni jedan adut.Osvajač štiha igra prvu kartu za sledeći.Pošto se igra sa samo 4 karte,vrlo su retki štihovi bez aduta,odnosno,oni uglavnom rešavaju ishod partije.
Posle odigrana sva 4 kruga,pristupa se upisivanju bodova.
UPISIVANJE BODOVA : Svi igrači startuju od 21-og boda..Posle uspešno odigranog deljenja,„prolaza“,igraču se oduzima,za svaki ostvareni štih,po 1 bod.
Ako Solo-igrač ne odnese najmanje 2 štiha,on je „pao“,a na tekući rezultat mu se dodaju 4 boda.Svaki pratioc pada,ako ne osvoji ni jedan štih,a na rezultat mu se dodaju 2 boda.
Pobednik partije je onaj igrač,koji prvi stigne do nule.
U slučaju da neko prihvati aduta,a da niko ne prati,podrazumeva se,da je Solo-igrač odneo sva 4 štiha,pa mu se od rezultata douzimaju 4 boda.
REFE : Već je ranije rečeno,da ako posle 3 okrenute karte, niko ne prihvati adutsku boju,piše se „Refe“.Ispod svih rezultata se podvlači zajednička crta.Ona označava,da se sledeće deljenje boduje dvostruko.U slučaju da i u njemu niko ne odredi aduta,ponovo se piše Refe.Pri tome, prvi upisani važi za prvo sledeće deljenje,a drugi,za drugo,naravno,u kome se bude igralo. Refea može biti i više,a svaki od njih,važi samo za po jedno deljenje i pri tome se rezultati uvek dupliraju.Između Refea se uvek ostavlja prostor,za upis bodova iz predhodno odigranog.
Refe se može pisati na još jedan način.Igrač,koji misli da mu to u tom trenutku odgovara(obično onaj sa najvećim skorom),a dođe na red da deli.jednostavno predaje karte sledećem,pa se piše Refe.Međutim,to se ne sme izvesti u dva deljenja za redom.
Praktikuje se,da se usled greške pri deljenju,takođe upisuje Refe,ali samo ako je ona nenamerna.
RAUBOVANJE : „Raubovanje“ je situacija,kada delitelj u samom toku deljenja,boju preokrenute karte na talonu,odmah prihvata za aduta.Neposredno po njenom okretanju na talon,a pre završetka deljenja,delitelj govori: „Raub!“U tom slučaju,ostali se odmah izjašnjavaju o pratnji,a zatim sledi uobičajena zamena karata.Razlika u odnosu na standardnu igru se pojavljuje posle zamene karata,pošto delitelj,pored svojih novih karata,uzima i onu raubovanu sa talona. Pošto ih on sada ima 5 u rukama,jednu odbacuje zatvoreno,pa tek tada započinje igra.Prvi na potezu je i ovoga puta ,desni igrač od delitelja.
RAUBOVANJE SEDMICE : Ako je okrenuta karta koja predlaže aduta Sedmica, njeno Raubovanje se razlikuje.Osnovna razlika se pojavljuje u tome,što je obaveza Solo-igrača,osvajanje samo jednog štiha.Sve ostalo je potpuno identično raubovanju bilo koje druge karte,a ujedno je ovo i jedini slučaj,kada je izvođaču za „prolaz“ dovoljan samo jedan osvojeni štih.
Uobičajeno je,da se raubuju Kec,Kralj i Sedmica,a često se uvodi i pravilo,obaveze raubovanja ovih karata.Naravno,raubovanju je podložna i bilo kja druga karta,tokom cele partije,što isključivo zavisi od volje i želje delitelja.
RAUBOVANJE NA NEVIĐENO : Pošto podeli igračima prve 2 karte,delitelj sledeću može spustiti na sto zatvoreno.U tom slučaju se podrazumeva,da ju je Raubovao..On dalje deli, još po 2 karte,a zatim se igrači izjašnjavaju o pratnji,iako još uvek niko nezna,koja boja je adut.Tek posle izjašnjavanja,otkriva se adut,pa sledi zamena,pri kojoj delitelj uzima i raubovanu kartu.Ulov za prolaz su 2 štiha Solo-igrača,odnosno,po 1 štih svakog pratioca. Izuzetak je,ako se ispostavi da je raubovana karta Sedmica,gde važe pravila pri „Raubovanju Sedmice“.Sledi igra.
MAUS : U slučaju da neko od protivnika ima rezultat,manji od 9 bodova,delitelj ima pravo pre početka deljenja objaviti „Maus“.To znači,da on obavezno raubuje kartu,ma koja ona bila,ali za razliku od „Rauba na neviđeno“,svi obavezno „prate“ i o tome nema izjašnjavanja.Odmah se pristupa zameni karata.Ovo pravilo uvodi u igru jak uticaj srće,ne bi li se na taj način,igraču sa najvišim rezultatom upisao neki kazneni bod.
MAUS U KRUG : Ovo pravilo je stvar dogovora,a ne sreće se baš često.Izostavlja se,zbog ogromnog uticaja sreće na ishod partije.Igrač koji je trenutno najslabiji,ima pravo objaviti „Maus u krug“ i to u trenutku,kada je on na redu da deli.On obavezno raubuje okrenutu kartu,a svi moraju „pratiti“.Međutim,to se produžava ceo krug deljenja.Svako na svom redu,obavezno raubuje,a svi prate.Skoro je redovno,da se posle završenog čitavog kruga Mausovanja,stanje na tabeli potpuno menja,pa se ispostavlja,da su do tada igrači igrali uzalud. Ako se ovo pravilo uvede u igru,ograničava se na samo jedno,tokom čitave partije.
„Maus“,„Refe“ i „Raub na neviđeno“ obično uvek forsira najslabiji igrač,kako bi ono što je eventualno on propustio,učinila sreća.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Avg 2009, 18:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Feb 2008, 02:17
Postovi: 826
Pozdrav, i čestitke za ove tekstove. Ovakvu kolekciju nisam dosad video. Zanima me da li možeš postaviti nešto o remiju ili, pošto vidim da ima puno, da pošalješ na mail stormbringer@live.com.
Hvala! :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs