banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 07:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: VPS za mail server
PostPoslato: 07 Sep 2020, 18:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2003, 13:27
Postovi: 250
Ima li iko iskustva sa ovim rješenjem.

Pokušaću da objasnim prije pitanja. Imam jedan hosting na godaddy serveru sa više sajtova, ali kako im je cpanel mail katastrofalan (svako malo ne prolaze mailovi), a Google ili Microsoft rješenje nije povoljno (mnogo mailova i mail prosotora a oni naplaćuju "per user") odlučio sam da uzmem na Contabo VPS (najjeftiniji prvo za test) i na njega da podignem samo mail server i da ga uvežem preko MX DNS record-a. Podigao sam Debian 10 + Lamp + Webmin + Virtualmin.
Podesio virtual server, podesio mail server + dkim + spf... podigao Roundcube za webmail itd itd. Putem DNS A rekorda sam ukačio webmail.domain.com i mail.domain.com, i upisao MX od Contaba. Elem... Kada pozovem webmail.domain.com redirektuje me na domain.com:2000 i tu dobijem error jer domain po DNS rekordu gleda na godaddy hosting, kako ne želim da mi domain (sajt) bude na VPS-u (vjerovatno cu kasnije prebaciti) postoji li kakva mogucnost da isključivo port preusmjerim na Contabo server kako bih pristupio webmailu? I roundcube mi je instalirao na domain.com/roundcube kako bih i to mogao zaobici? Nekom redirekcijom ili? Ili ako neko zna jednostavnije rješenje za VPS isključivo samo za mail server sa webmail opcijom.

Znam kada bih podesio NS-ove za Contabo i sve prebacio na VPS da bi sve trebalo raditi (što će mi izgleda biti najbolja opcija na kraju)... ali kako da izvedem da mi ovo bude isključivo samo mail server da ih držim razdvojeno? Više je u pitanju sada inat nego praktičnost.

Baš sam ga zapetljao. Pomagajte. Treba mi pouzdano i povoljno rješenje za mailove. :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2020, 18:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kad sam hostujes mejlove to ti je najgore, uvijek neki problemi i cesto ide u spam kad ti "flaguju" server, registruj se na yandex connect, preusmjeri od svog domena MX recorde na njih ne moras NS. Imas neogranicen broj domena koje mozes sa njima registrovati 10GB po inbox-u besplatno, dostupna ti je iOS i Android aplikacija za email preko njih.

https://connect.yandex.com/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2020, 09:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2009, 12:08
Postovi: 300
Sehxor je napisao:
Kad sam hostujes mejlove to ti je najgore, uvijek neki problemi i cesto ide u spam kad ti "flaguju" server, registruj se na yandex connect, preusmjeri od svog domena MX recorde na njih ne moras NS. Imas neogranicen broj domena koje mozes sa njima registrovati 10GB po inbox-u besplatno, dostupna ti je iOS i Android aplikacija za email preko njih.

https://connect.yandex.com/



+1 za ovo. Vec par godina koristim bez ikakvih problema.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2020, 10:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Centos 7 i cwp, +csf.

Ima tu dosta gimnastike da se sve podesi, ali generalno je najbolje uopste ne koristiti webmail jer ce 200% biti phishinga i imaces spammere svaki mjesec.
Za mail svi koriste telefone, dakle IMAP + ako treba i neki pc imap client.

Definitivno je mail servis glavobolja i najbolje ga je izbjeci.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2020, 11:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pa ne treba ti Centos 7 i cwp, +csf, toliki bloat za obicni mail server, ako ides ovom rutom onda je bolje podesiti samo ono sto ti treba, roundcube i ostalo. Po meni cyberpanel ima mnogo bolju integraciju za email od CWPa.

Al sto kazes treba izbjeci gdje god se moze.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2020, 13:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2005, 19:20
Postovi: 344
cwp je supalj softver, bolje ga izbjegavati... zoho isto ima 5 besplatnih korisnika sa po 5 gb...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2020, 19:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2003, 13:27
Postovi: 250
Zoho mi ne odgovara, bice oko 70-80 usera(mailova) + desetak generickih. Za Yandex Connect nisam znao da ima i da je free iako imam Yandex mail i webmaster tools account. Sada sam u dilemi, VPS mi je bilo idealno rjesenje sada me zbuniste - kako spam (200+ komada dnevno) ako ima antispam i antivirus instaliran - nesto prodje ali nije valjda da sve - i zasto bi me flagovalo na spam listu ako imam spf i dkim rekorde uredne i nisu mailovi za spam nego small bussines (max 10tak mailova dnevno po useru)...

Nego, još jedno pitanje za Yandex Connect korisnike, vidim da tamo ne moze vise domena, tj. moze ali samo je jedan primary a ostali su aliasi (https://yandex.com/support/connect/add-domain.html). Tj. ako imam user1@example1.com i dodam domain example2.com onda user1 dobija automatski mail i za ovaj drugi domain user1@example2.com. To mi ne odgovara. Kako zaobici to? Ne treba mi da korisnik jednog domena dobija email domain drugog pogotovo sto ce mergeovati i one genericke, info, marketing, noreply, webmaster... i nastace pravi haos. Treba da mi je sve fino razdvojeno. Mogu li se otvoriti dva zasebna Yandex Connect accounta ili je jedan user jedan account jedan broj mob telefona za verifikaciju? Tako da mi je jedan Yandex Connect account jedan domain ali da sam admin oba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2020, 20:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Neminovno je da će neki od tih naloga kad tad spameri hakovati, a kad se to desi, onda će ti na webmailu napraviti haos . . . Ako ne podesiš hourly/daily limite već nakon 1000 isporučenih ideš na rbl, i onda nek ti je bog na pomoći :)

Apropo bloata, centos minimal + cwp + csf nije bloat, instaliraš ono što ti treba i sve ostale servise pogasiš, portove koji ti trebaju otvoriš itd.
Ja sam dodatno podesio sendmail report jer je cwp truba po tom pitanju.

A što se tiče problema sa redirekcijom (webmail.domain.com) to vrlo jednostavno riješiš, na vps stavi email.domain.com :) i bog da te vidi.
U svakom slučaju čeka te horor sa toliko mail boksova, jer će ti gmail, live i yahoo slati mailove u spam folder bez obzira što je sve podešeno i imaš valid dns records. Ne daj bože da šalješ na njemački tcom mail :D Tražiće ti da im kopiraš pasoš da te whitelistuju :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Sep 2020, 07:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@warhead

Ja imam podeseno na yandex oko 50ak domena i svaki domen ima bar minimum 3-4 inboxa, tipa info@, contact@ itd... (neki cak i 20) moze se razdvojiti samo je panel malo konfuzan, ali definitivno se potrudi oko njega jer je najbolja solucija za sad sto se tice placanja jer je besplatno :D

Slika

A mozes staviti u CNAME record recimo email pa korisnici pristupaju email preko mail.domen.com umjesto preko mail.yandex.com, uz aplikacije za mobilne kao sto sam rekao imas i STMP, POP3/IMAP server za ostale klijente.

https://yandex.com/support/mail/mail-clients.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs