banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 458 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Maj 2018, 21:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Apr 2015, 14:40
Postovi: 25
Postoje prikljucci Elta optike u Bana Lazarevica 19, 21 i 23


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2018, 18:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2303
Lokacija: banjaluka
lovely je napisao:
da li neko zna ima li centar bl optiku, konkretno bana lazarevića...tamo u krugu gdje je bio mex restoran. za eltinu optiku sam čula sve najbolje a ovo mi je hitno jer je posl prostor u pitanju...pisala sam i ja na mail i odgovorili su mi da će me zvati...pa da vidim jel to to zaista...
Ako ti treba za posao nikako nemoj eltu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2018, 21:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Jul 2017, 18:09
Postovi: 265
NLO je napisao:
Postoje prikljucci Elta optike u Bana Lazarevica 19, 21 i 23

hvala na info, to je to...javim utiske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2018, 21:44 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Znamo unapred utiske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 19:09 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Jan 2018, 14:45
Postovi: 15
Kod mene su ovih dana kopali ulice i razvodili vodove za optiku. Je li to Mtel razvlaci ili Elta? Eltu pitao ali naravno nema odgovora jer njihova podrska niti se javlja na telefon niti odgovaraju na mailove. Pitao radike dok su kopali i jedan kaze mtel, drugi elta. Naselje Hiseta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 20:18 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2029
Meni ne elta odgovorila u vezi optike na mail za divno cudo. Salji na onaj mail podrska, ne na onaj optika...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 20:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2303
Lokacija: banjaluka
Kira je napisao:
Kod mene su ovih dana kopali ulice i razvodili vodove za optiku. Je li to Mtel razvlaci ili Elta? Eltu pitao ali naravno nema odgovora jer njihova podrska niti se javlja na telefon niti odgovaraju na mailove. Pitao radike dok su kopali i jedan kaze mtel, drugi elta. Naselje Hiseta.
Ne znaju radnici koji kopaju kanale i razvlace kablove za koga rade.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 21:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 21 Okt 2016, 20:10
Postovi: 55
Mtel


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Maj 2018, 08:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Jul 2017, 18:09
Postovi: 265
nikola29_06 je napisao:
Znamo unapred utiske

ne znam na sta si mislio, ali sa malim zakašnjenjem javljam da su nam optiku uveli još prošle nedelje... trenutno su utisci bolji od očekivanih!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 20:32 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Okt 2016, 16:49
Postovi: 20
Imam pitanje za stručne (munja.alex, NLO, .... i dr. koji mogu dati savjet)
S obzirom da ću ubrzo raditi sanaciju stana, a do zgrade je upravo došla optika, htio bih izvršiti optičko kabliranje po stanu i to ispod poda i dijelom u zidovima, tako da imam mogućnost priključka u svim prostorijama. Dakle, bez naknadnog razvlačenja kablaže pod tepihe i sl. i oslanjanja na WiFi ruter. Pretpostavljam da će (jednog dana) svi TK servisi (pa i i TV signal) ići optikom pa bih postavio potrebne kablove i razvodnu opremu. Treba mi preporuka kako to izvesti. Koji kablovi, da li duplex, da li postaviti bužire za naknadno provlačenje, kako izvesti ono što čini spliter kod koaksijalnog, itd. Hvala


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 21:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
MikiBL1u1 je napisao:
Imam pitanje za stručne (munja.alex, NLO, .... i dr. koji mogu dati savjet)
S obzirom da ću ubrzo raditi sanaciju stana, a do zgrade je upravo došla optika, htio bih izvršiti optičko kabliranje po stanu i to ispod poda i dijelom u zidovima, tako da imam mogućnost priključka u svim prostorijama. Dakle, bez naknadnog razvlačenja kablaže pod tepihe i sl. i oslanjanja na WiFi ruter. Pretpostavljam da će (jednog dana) svi TK servisi (pa i i TV signal) ići optikom pa bih postavio potrebne kablove i razvodnu opremu. Treba mi preporuka kako to izvesti. Koji kablovi, da li duplex, da li postaviti bužire za naknadno provlačenje, kako izvesti ono što čini spliter kod koaksijalnog, itd. Hvala
De ti srećo isprovlači dosta rebrastih crijeva sa kraja na kraj stana, i pukni razvod u svaku sobu cat6 kabla. Koncentracija u hodnik, il gdje će ti mtel ući danas sutra na gajbu. Mani se single moda po stanu, to je ionako medij kao i bakar samo što je brži...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 21:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Pošto je GPON pasivna optička mreža, pa čim dodaš koji razdeljnik da "raširiš" mrežu na više tačaka u stanu.. svaki doda u najboljem slučaju 3 dB, mada možeš koristiti onaj koji ne dijeli pola-pola... i recimo kod mene bi za dva račvanja snaga optičkog signala pala ispod min potrebnih -27 dBm. Tako da nije to samo razvući kablove... Mogu se koristiti i dijelovi sa optičkim pojačavačima, ali... Bolje ovo što munja reče, cat6 ili cat6a da budeš mirna do narednog renoviranja :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 21:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Kod renoviranja zakon sad postaviti mrezne utičnice na zidu. U svakom cosku nek ima mrezna. Iz nje je lako upariti sta treba. Pored rasteretne u hodniku dovesti sve kablove i ugipsati kutijubgdje ce svi kablovi zavrsiti. Zavrsena prica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 23:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Okt 2016, 16:49
Postovi: 20
Pitao sam za kablažu po stanu. Koliko shvatam, kolege sa foruma mi predlažu Cat 6, odnosno Cat 6b, dakle bakarne parice oklopljene, manje/više koje su odavno u upotrebi za žičani Ethernet 1G/10G. Gdje je tu optika? GPON, kao i GEPON, EPON i ostale pasivne optičke mrežne tehnologije treba da pokazuju svoje superiorne karakteristike. A "lanac puca gdje je najtanji", tj na ovim bakarnim vezama i svim spojevima od priključka. Zato sam pitao za savjet za ugradnju FTTH, ali, bukvalno do svakog terminala, a ne samo do priključne tačke u stanu. Znam da su to relativno male dionice u stanu, ali s vremenom, postaće sve slabije karike. Hvala na javljanju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 23:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ja sam dio kućne mreže riješio TP Link mains network uređajima (preko struje), jeste da je (samo) max 300mbps ali funkcioniše odlično i svakako se može kupiti novi set ako se ukaže potreba za veći bandwidth.
No, ako se ima mogućnosti razvesti optika i po stanu, zašto da ne. Odlično razmišljanje, po meni.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jun 2018, 23:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
FTTH nije fiber through the home. :) I tako sve uređaja spajaš preko ovih ili onih parica, a te koje omogućavaju i preko 1 Gbps teško da će ti biti usko grlo uskoro. Ništa osim komplikacija ne dobijaš sa razvlačenjem optike. Jednog dana kada se bude direktno spajali uređaji na optiku, onda fino iskoristiš te mrežne kablove da provučeš optiku.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 06:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Danijel fino objasnio. Dakle, dosta crijeva za kablove ugipsati u zid (paziti da budu prohodni za sajlu) i provući bakar. Koncentracija u ormarić, dokle bi i optika trebala ući.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 06:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
A to ce bitii min za 50 godina :)
danijell je napisao:
FTTH nije fiber through the home. :) I tako sve uređaja spajaš preko ovih ili onih parica, a te koje omogućavaju i preko 1 Gbps teško da će ti biti usko grlo uskoro. Ništa osim komplikacija ne dobijaš sa razvlačenjem optike. Jednog dana kada se bude direktno spajali uređaji na optiku, onda fino iskoristiš te mrežne kablove da provučeš optiku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 08:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 08 Dec 2016, 07:46
Postovi: 316
Ja sam razvukao opticku mrezu po stanu iskoristeno je 100 metara optickog kabla > LWL DUPLEX SM 9/125 SC-SC 100m LSOH i ubacen je u stanu cat 7 kabal :) Sve za narednih 100 godina se mislilo na vrijeme :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2018, 22:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Okt 2016, 16:49
Postovi: 20
Pa jasno mi je da se sa "računarskim" bakarnim paricama može realizovati interna mreža, ali sam ovde pitao mlađe, koji prate najnovije tehnologije, mada optika odavno nije nova, kako bih to mogao izvesti sa optičkim vlaknima. Dok je Cat6 predviđen za maksimalne frekvencije 250MHz, Cat6a do 500 MHz, Cat7 do 600 MHz itd. do 2GHz, kod optike su te granice mnogo više, a o slabljenju da se ne govori. Problem može predstavljati zahtjev za besprijekornom izvedbom spojeva.Trenutno, lokalni provajderi i dalje koriste koaksijalne kablove (Elta), odnosno simetrične parice (M:tel) za TV signal. Ali, mislim da će zbog ogromnog propusnog opsega optike, uskoro metalno ožičenje za TK otići u istoriju. Fiber TV. Čak i u ovoj zemlji!
Jbg, koaksijala je dugo važila za dominantnu u odnosu na parice. Ako ne budem siguran kako izvesti internu optiku, riješiću sa paricama.
Zanimljiva je i varijanta sa već postojećom energetskom mrežom.
Molio bih i arminicos-a, da mi malo podrobnije objasni svoju mrežu. Kako si granao ovaj patch optički duplex, a za šta koristiš cat 7?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 458 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs