banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 977 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 14 Feb 2019, 16:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
Zar je moguće da neko očekuje poboljšanja od monopoliste?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 08:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
h4xx0r je napisao:
Zar je moguće da neko očekuje poboljšanja od monopoliste?

OK, molim ljude iz Blic.net-a i m:tel-a da povećaju cijenu usluga, a smanje kvalitet istih, jer to je super i to je realnost jer su monopolisti i može im se.

Naravno da očekujem bolje. Čovjek koji ne očekuje bolje je šta?
Zapravo, ne moraju ništa poboljšati, neka samo sve usluge koje m:tel sada pruža, puste kroz kablovsku infrastrukturu Blic.net-a, to bi bila ekstra stvar. Pri tom mislim i na ponudu TV kanala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 08:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Ne treba očekivati neke drastične promjene (pozitivne ili negativne). Koliko god ljudima djelovalo da je na prodaji televizije, interneta i fiksne čista zarada, nije baš tako. Postoje ogromni troškovi autorskih prava za TV kanale koji imaju tendenciju rasta cijene iz godine u godinu. Isto tako zakup glavnih internet vodova preko kojih svi korisnici izlaze na internet košta puno para, pa troškovi interkonekcija u fiksnoj telefoniji. Plus troškovi nabavke opreme, održavanja, plata... Tako da nije baš jednostavno uvesti neku značajniju promjenu.

Svi smo mi svjesni pozitivnih i negativnih strana, ali ako se stavite u poziciju nekog posječnog korisnika koji koristi npr. TRIO Start paket 120 kanala, digitalna besplatno na 3 televizora, internet 15/1,5 Mbps i fiksna telefonija i sve to za 37,50 maraka - mislim da je to baš dobra ponuda i da je sasvim odgovarajuća za veći broj korisnika. Sa takvom cijenom mora biti neki kompromis. To je već do korisnika da odluči da li će uzeti takav paket ili će plaćati npr. 20 maraka više mjesečno za mtelov paket pa da ima youtube aplikaciju, videoteku i sport klub. Nekome su te stavke veoma bitne, a nekome uopšte nisu. Pa eto kada smo kod Sport kluba već sam pisao o tome, svaki zagriženi sportista želi da ima SK kanale, ali u isto vrijeme naletio sam i na ogroman broj korisnika koje sport apsolutno ne zanima i puno su im bitniji npr. Fox kanali, ili Nacionalna geografija, sa treće strane ima ljudi koji vole gledati samo Pink i Happy programe.
Naravno da se uvijek treba truditi da se unaprijedi ponuda i kvalitet usluge, ali nije u svakoj situaciji moguće unaprijediti određeni servis, a da se osjeti kvantitativna razlika i dodatna isplativost u vidu povećanog zadovoljstvo korisnika, povećanja broja usluga, novih korisnika i slično. Nemojte misliti da nekoga pravdam niti je ovo zvaničan stav. Čisto želim da vam malo približim neke stvari i da vam budu malo jasnije.
I ja sam uvijek za novitete i neka poboljšanja, čak se i trudim kad god mogu da neka vaša razmišljanja prenesem nadređenima, a i oni se trude koliko je u njihovoj moći da ta mišljenja uvaže. Blicnet je uvijek bio jedan od najtolerantnijih i najfleksibilnijih operatora u odnosu prema korisnicima i sigurno će se svi truditi se da tako bude i u budućnosti, koliko nam situacija dopusti. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 08:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Шајин je napisao:
Besparica je napisao:
Mene interesuje, moze li se potici ugovorena brzina preko wi-fi.
Ako njihov wi-fi ruter nije u stanju isporuciti ugovorenu brzinu, jako je nekorektno da na to ne upozore, prije sklapanja ugovora.
Nekada davno kada sam radio ugovore za fizička lica uvijek sam se trudio da budem na strani korisnika. Čak i ponekad kada korisnici nisu u pravu gledao sam da im izađem u susret i riješim problem, ali u vezi ovog o čemu pišeš uopšte nisam saglasan sa tobom. Bar ja tako razmišljam. Ovo nije nikakav zvanični stav.

Iz nekog mog skromnog iskustva u prodaji telekomunikacionih usluga, nijedan operator ti neće garantovati brzinu interneta putem wi-fi signala niti će to uzeti kao adekvatno testiranje brzine, to mi se nekako podrazumjeva da se brzina garantuje samo kada si povezan kablom direktno na uređaj. Naravno da postoje terminalni uređaji koji šalju kvalitetniji wi-fi signal, ali i taj modem koji ti imaš je zadovoljavajući za 95% korisnika. Većina koristi wi-fi za youtube, viber, facebook, mejlove, surfanje i slično. Za takve potrebe i ovih 20 Mbps koliko izvlačiš je više nego dovoljno. Ne kažem da ne treba razmišljati u smjeru nabavke i nekih ozbiljnijih uređaja, to je nešto što sam i ja davno predlagao, ali svako ko ima potrebu za nekim ozbiljnijim korištenjem za posao ili nešto tako, mišljenja sam da treba sebi obezbjediti neku kvalitetnu opremu. Evo ja prvi sam od Blicnet-a dobio TP Link ruter onaj najobičniji. Sve do sada mi je bio zadovoljavajući, ali sada imam novi TV i Chromecast ne radi dobro. Svjestan sam da moj ruter to ne može izgurati iz više razloga i planiram sebi kupiti neki kvalitetan uređaj za stotinjak maraka.
Kvalitet wi-fi signala zavisi od nekoliko faktora. Zavisi od uređaja koji isporučuje wi-fi signal, od uređaja koji prima signal, od debljine zida, armature, od blizine nekih drugih uređaja koji mu mogu praviti problem poput štampača i televizora koji imaju wi-fi funkcionalnost. Isto tako baš puno zavisi od broja rutera koji te okružuju i na kojem su kanalu naštimane tvoja i ostale wi-fi mreže.
Firme sa kojima dogovoram posao i koje plaćaju po 7-8 puta više za uslugu interneta i koje imaju optičko vlakno za sebe i garantovanu brzinu, čak i za njih tu brzinu garantujemo samo kada se direktno prikače na naš uređaj, a wi-fi zavisi od toliko faktora da je na to postalo skoro pa nemoguće uticati.
Generalno prilikom rada i kontakta sa korisnicima (najčešće vlasnicima kafića i sličnih objekata) većina nikako da shvati da je kvalitetan wi-fi postao veoma bitan, ali da u isto vrijeme to ne može da se isporuči sa ruterom od 50 maraka. Ako odete negdje u centar grada i preskenirate wi-fi mreže izbaciće Vam ogroman broj rutera. 95% njih radi na 2.4 GHz i međusobno se "kolju" odnosno dolaze u konflikt.
Po mom nekom skromnom mišljenju i znanju koje sam dobio od radnih kolega potrebno je ispuniti više faktora da bi wi-fi radio kako treba (a ni to onda nije garancija):
brz i stabilan internet, kvalitetan uređaj koji može podnijeti veći broj korisnika i podržava 2.4 i 5 GHz standarde. Podešavanje na kanal na kojem ima najmanje wi-fi mreža, postavljanje uređaja na optimalno mjesto. Takvi uređaji koštaju od 100 do 500 maraka, tak oda ne možete očekivati da će se dijeliti besplatno na korištenje uz paket interneta od 30 maraka.

Daleko od toga a ja ocekujem zagarantovanu konstantnu brzinu od 100Mbps. Ja sam ocekivao da ce biti malo jace od konstano pet (5) puta manje od ugovorene. Takodje, ne bih imao problem da mi je podrska rekla da moram kupiti bolji wi-fi ruter ali covjek jednostavno ne zeli priznati da ruter ne moze isporuciti ugovorenu brzinu preko wi-fi.
Uslovi u kojima sam ja mjerio brzinu:
- Uredjaj udaljen 2 metra od wi-fi rutera u istoj prostoriji (nikakva barijera izmedju).
- Svi ostali uredjaji u stanu, koji koriste wi-fi ugaseni.
- Na mjestu mjerenja vidljiv osrednji signal rutera od jednog komsije i dva jako losa od drugih komsija.
Ako ta tri signala obaraju brzinu pet puta, onda se moze reci da ruter nema tehnicku mogucnost da gura ugovorenu brzinu. Moze se reci da nije ni blizu...
Moje misljenje je da su takvi ruteri namjerno izabrani ili jos vjerovatnije da su konfigurisani da na wi-fi pustaju taman dovoljno da ne stopa youtube (nekih 25Mbps), jer su u Blicu svjesni kako ce internet koristiti 95% korisnika. Marketniski prodaju 100mbps a u praksi se kod 95% korisnika koristi 25+/-. Usput receno, samo jedan port na eternetu radi...
Ja cu samo upozoriti druge ljude da ugovorenu brzinu nece postici bez dodatnih ulaganja, jer to, dok im budu prodavali uslugu, niko nece naci za shodno da spomene.

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 09:31 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Jesi li gledao na kom kanalu (mislim da se to zove kanal) radi tvoj ruter, a na kom ti ostali čije signale imaš u stanu?
Aikus mi je pričao da je imao problema sa wifi konekcijom u stanu pa je nekom aplikacijom za moblini vidio da se njegov signal preklapa sa ostalima u zgradi te je sa promjenom tog kanala rješio problem.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 09:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Provjericu to. Hvala za savjet.

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 10:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Mislim da je to bolje ostaviti na auto, da ruter sam odluči koji kanal je najneopterećeniji. Ovako kanal koji ti ručno odabereš može već sutra da se zagužva ako komšijin ruter odluči da ga koristi iz nekog razloga...

Kakve si rezultate dobio kablom?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 14:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
drakula je napisao:
h4xx0r je napisao:
Zar je moguće da neko očekuje poboljšanja od monopoliste?

OK, molim ljude iz Blic.net-a i m:tel-a da povećaju cijenu usluga, a smanje kvalitet istih, jer to je super i to je realnost jer su monopolisti i može im se.

Naravno da očekujem bolje. Čovjek koji ne očekuje bolje je šta?
Zapravo, ne moraju ništa poboljšati, neka samo sve usluge koje m:tel sada pruža, puste kroz kablovsku infrastrukturu Blic.net-a, to bi bila ekstra stvar. Pri tom mislim i na ponudu TV kanala.

Naravno da mogu raditi šta hoće sada.Možeš očekivati svašta, realnost i želje su različite stvari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 14:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Pisano x puta. Pored gužve sa komšijskim kanalima, treba izabrati širinu kanala da bude 40 Mhz i da bude 802.11n mreža. Pa vidi koju brzinu dobiješ.

Vezano za komšijske mređe ovdje sam stavio neka poređenja
viewtopic.php?p=1681498#p1681498

Problem kod postavke na auto, zavisi od rutera. Kako se on prilagođava. Na poziciji rutera možda neka mreža ne pravi smetnju, ali pravi na mjestu prijema.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 16:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Evo jedan savršen primjer od prije par dana kada sam bio u Gradišci. Preko 15 različitih wi-fi mreža, sve se međusobno prepliću i sve su na 2.4 GHz. Na 5 GHz bio samo jedan ruter. U slučajevima poput ovog ako podešavam za sebe ili za nekoga svoga privatno, prednost dajem manjoj brzini i kvalitetnijem signalu, tako da uglavnom suzim širinu na 20 MHz, ugasim n mod i ostavim samo bg, i uglavnom izaberem manualno na kojem će kanalu raditi ako vidim da negdje ima najmanje mreža u koliziji. Realno u ovoj situaciji sa slike ispod ubjedljivo najbolje rješenje je nabaviti AP koji podržava i 5 GHz simultano sa 2.4 GHz pa da svi uređaji koji imaju takvu mogućnost koriste 5GHz, a ovi ostali neka se bore na 2.4 opsegu.

U isto vrijeme znam da širi raspon od 40MHz daje i mogućnost veće brzine, ali ako je u pitanju situacija kao sa slučaja ispod, mislim da bi bolje bilo da svi suze opseg i da što manje smetaju jedan drugom. Ionako niko nema brzinu preko 20 Mbps.

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 19:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
h4xx0r je napisao:
drakula je napisao:
h4xx0r je napisao:
Zar je moguće da neko očekuje poboljšanja od monopoliste?

OK, molim ljude iz Blic.net-a i m:tel-a da povećaju cijenu usluga, a smanje kvalitet istih, jer to je super i to je realnost jer su monopolisti i može im se.

Naravno da očekujem bolje. Čovjek koji ne očekuje bolje je šta?
Zapravo, ne moraju ništa poboljšati, neka samo sve usluge koje m:tel sada pruža, puste kroz kablovsku infrastrukturu Blic.net-a, to bi bila ekstra stvar. Pri tom mislim i na ponudu TV kanala.

Naravno da mogu raditi šta hoće sada.Možeš očekivati svašta, realnost i želje su različite stvari.
A do sada nisu radili šta su htjeli? I bivši Blic.net i m:tel?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 15 Feb 2019, 19:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Шајин je napisao:
Evo jedan savršen primjer od prije par dana kada sam bio u Gradišci. Preko 15 različitih wi-fi mreža, sve se međusobno prepliću i sve su na 2.4 GHz. Na 5 GHz bio samo jedan ruter. U slučajevima poput ovog ako podešavam za sebe ili za nekoga svoga privatno, prednost dajem manjoj brzini i kvalitetnijem signalu, tako da uglavnom suzim širinu na 20 MHz, ugasim n mod i ostavim samo bg, i uglavnom izaberem manualno na kojem će kanalu raditi ako vidim da negdje ima najmanje mreža u koliziji. Realno u ovoj situaciji sa slike ispod ubjedljivo najbolje rješenje je nabaviti AP koji podržava i 5 GHz simultano sa 2.4 GHz pa da svi uređaji koji imaju takvu mogućnost koriste 5GHz, a ovi ostali neka se bore na 2.4 opsegu.

U isto vrijeme znam da širi raspon od 40MHz daje i mogućnost veće brzine, ali ako je u pitanju situacija kao sa slučaja ispod, mislim da bi bolje bilo da svi suze opseg i da što manje smetaju jedan drugom. Ionako niko nema brzinu preko 20 Mbps.

Slika

Jel ovo pitanje ili odgovor :lol:

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 16 Feb 2019, 08:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
svi bi bezicno i brzo. ne ide...

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 16 Feb 2019, 14:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
drakula je napisao:
A do sada nisu radili šta su htjeli? I bivši Blic.net i m:tel?

Sam si sebi dao odgovor.Zamisli šta će tek biti sada.

goxon je napisao:
svi bi bezicno i brzo. ne ide...

Bio je neki startup koji je htio preko svjetla nuditi Wifi (LiFi).Ne bi me čudilo da u budućnosti svi na plafonima budemo imali neke predajnike svjetlosti kako ne bi bilo kolizija signala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 16 Feb 2019, 14:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Pojavljuje se na trzistu Li-Fi, TP Link kasni sa tehnologijom, svi bacaju rutere u smece ohhhh neeee svi su ludi za LajjFajom sta se to desavaaa

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 16 Feb 2019, 15:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
h4xx0r je napisao:
drakula je napisao:
A do sada nisu radili šta su htjeli? I bivši Blic.net i m:tel?

Sam si sebi dao odgovor.Zamisli šta će tek biti sada.

U čemu je razlika u "rade šta hoće" kada ima nekakve konkurencije, kao što je bilo do sada, od "rade šta hoće" kada nema konkurencije, kao što će biti od sada?
Odnosno, da parafraziram, da li je efekta konkurencije ikada i bilo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 17 Feb 2019, 14:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
Jel ovo pitanje ili odgovor :lol:
nisam ni ja više siguran :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 20 Feb 2019, 09:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1852
Lokacija: Transilvanija
Povećanje brzine interneta, ali na tri mjeseca: http://www.blic.net/latn/?page=66&kat=1&vijest=1021
Nije mi baš jasno da li se traži potpisivanje novog ugovora za postojeće korisnije, ili će se sve samo uraditi (u šta lično sumnjam).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 20 Feb 2019, 09:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
A to je to...ja sinoć mjerim pa kontam od kud veća brzina...moj paket je 20/2
Slika

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BLIC TRIO
PostPoslato: 20 Feb 2019, 09:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
drakula je napisao:
Povećanje brzine interneta, ali na tri mjeseca: http://www.blic.net/latn/?page=66&kat=1&vijest=1021
Nije mi baš jasno da li se traži potpisivanje novog ugovora za postojeće korisnije, ili će se sve samo uraditi (u šta lično sumnjam).

Nema potrebe za sumnjom :)

Kao što sam pisao prethodnih dana, radi se na nekim novitetima. U prethodnom periodu se testiralo, a od danas kreće besplatno povećanje brzine postojećim kablovskim korisnicima na rok od 3 mjeseca. Ne trebate potpisivati nikakav ugovor, brzina će se automatski povećati i za 3 mjeseca vratiti na početno stanje.

Akcija kreće danas, ali će trebati 2-3 dana da se završi povećanje brzine svim korisnicima. U akciju nisu uključeni određeni korisnici koji imaju stare pakete od prije 6-7 godina....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 977 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs