banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Maj 2024, 01:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2003, 00:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 19 Jul 2001, 01:00
Postovi: 595
Cuo sam nesto o tome; djelili su i nekakve letke. Zanima me, koliko ce mjesecno da kosta taj kablovski net i koliki transfer ce korisnik moci da ostvari u okviru pretplate? Koliko kosta dodatni MB i ...?

Cuo sam da se spominju cifre od 5 do 10 KM mjesecno, ali mi to nesto premalo zvuci. Ili je nizak limit, sto je glupo. Ako ima neko upucen, bilo bi dobro da odgovori, da se ne svede sve na rekla-kazala.

eto...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2003, 13:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2001, 01:00
Postovi: 230
Lokacija: BL
Imaju li oni svoju stranicu?
Koliko vidim nemaju???!
Koliko uopste ima kablovskih tv u Banjaluci? Dvije-tri? Vec godinama (od 1997) pricaju o tom projektu, ali izgleda da su Rosulje u samom startu iskljucene...

Mislim da se odmah moze zaboraviti na normalnu cijenu i normalni transfer.
Vjerovatno ce za 10 km davati 100 mb mjesecno, otprilike taj red velicina.

Ja sam nedavno pokusavao da animiram komsije da se povezemo bezicno na neki od provajdera. Na kraju ih je bilo samo cetvero zainteresovano.
U principu, svi bi htjeli da imaju jak link, da dzabe surfaju i ne moraju nista da uloze niti placaju.
Sa druge strane, provajderi su ubjedjeni da je 64kbps dovoljno za 15 ljudi i jos su u opticaju neke... hmm, cijene.

Izgleda da je ljudima lakse da odvojeno placaju net u vise rata i telefon posebno na racunu, pa makar to bilo i znatno skuplje od 24/7 pretplate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2003, 14:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 19 Jul 2001, 01:00
Postovi: 595
Citiraj:
U principu, svi bi htjeli da imaju jak link, da dzabe surfaju i ne moraju nista da uloze niti placaju.


Ljudi se loze na price kako je u zapadnim zemljama kablovski net pristupacan. Mislim, moglo bi i kod nas tako nesto da zazivi, ali za desetak godina, gledajuci kako pratimo "korak sa svijetom"... :wink:
To koliko su ti komsije spremni da uloze love u wireless, zavisi i koliko surfaju, kakve potrebe imaju i sl.

Citiraj:
Izgleda da je ljudima lakse da odvojeno placaju net u vise rata i telefon posebno na racunu, pa makar to bilo i znatno skuplje od 24/7 pretplate.


Bezbolnije je na rate. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2003, 17:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Pa u SA postoji tako nesto vec realizovano, ne mogu se sjetiti kako se zove firma, ali recimo da je mjesecni zakup na nekih 512kbit bio 80-100KM ali si imao recimo 1gb download ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2003, 18:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Firma koja mi obezbjedjuje kablovsku TV [elda kabel d.o.o.] je takodje govorila nesto o kablovskom internetu u svojim letcima i propagandnom materijalu. Medjutim, kada je dolazio covjek koji je ugradjivao sve to, pitao sam ga sta on misli o svemu tome. Pa rekao je nesto otprilike ovako: ta firma je to pokrenula u Sloveniji, medjutim o tome u skorije vrijeme nema ni govora. Po njihovim izvorima niko od konkurencije nije ni blizu ostvarenja tog projekta.

Takodje je rekao da i Telekom sprema svoju kablavsku TV.

Tako bar on kaze...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2003, 22:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Avg 2002, 01:25
Postovi: 51
Lokacija: BL
pa zar je moguce da su svi nesposobni...
niko se nije sjetio da to ostvari vec jednom
a sto mi je najcudnije da ovi sto i nesto obecavaju
takvo nesto ne daju nikakve informacije o tome
ili je to samo da nas navuku a kablovsku tv
jer ja bi uzeo jedino ako ukljucuje kablovski internet

_________________
dozivotni AIV-ov FAN


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Mar 2003, 23:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Schwabo je napisao:
Takodje je rekao da i Telekom sprema svoju kablavsku TV.


Pa ne znam kako bi telekom radio kablovski net, mozda bi se samo postavio kao IAP za neku od cableTV kompanija. Telekom moze da ponudi ADSL pristup


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 00:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
zasto je po zapadu jeftin kabal internet??? pa jednostavno zato sto imaju infrastrukturu... i kod njih je bio skup kad se tek pojavio...jer oni koji su ulagali su htjeli pare nazad i to sto brze(mislim da ce nasi da budu i brzi=vece cijene na pocetku+duzi period :( ) tako da sad jeftino naplacuju samo prosljedjivanje na net...

mislim da ce kod nas proces uvodjenja kablovskog interneta da bude spor, evo kod mene(chaire) nema ni kablovske TV...
ja bih sad bio spreman da dam nekih 50KM za 64kbps ali mislim da kad se pojavi da ce cijena da bude puno veca...cak 2-3puta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 16:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Misk0: rekao je da Telekom sprema kablovsku TV, da li u to ulazi i kablovski net nije precizirao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 16:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Schwabo je napisao:
Misk0: rekao je da Telekom sprema kablovsku TV, da li u to ulazi i kablovski net nije precizirao.


Sorry, posto je prica o netu skontao sam da uvodi cable NET ne citajuci detaljno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 20:43 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2002, 01:00
Postovi: 22
Evo da se i ja malo prikljucim nasoj raspravi o kablovskom internetu.
Meni je licno jako interesantan zato sto imam svoj internet klub u Boriku i svaka konekcija na net mi je interesantna koja ce naravno da ponudi neme razumne uslove.
Preko puta kluba u ovim neboderima postoji kablovska tv i momci koji to prave i odrzavaju su navracali kod mene na net da provjere e-mail i usput smo malo pricali o tom kablovskom internetu.
Kako mi oni rekose oni to imaju u planu da realizuju sada na proljece ali o nekim uslovima i mogucnostima nisu mi mogli reci jer ni oni bas neznaju sve pojedinosti.
Onako u razgovoru sa njima mi je bilo malo smijesno prica kao da ce oni da ponude nesto kvalitetnu puno brzo i jeftino sto je za nase uslove zivota malo i nestvarno.
Poslije tog razgovora sam pricao malo sa prijateljima nevjerujuci u te informacije i dosli smo do istoga zakljucka svima bi nam to bilo od koristi ali mislimo da je jos to isuvise nestvarno.Zasto to kazem pa recite koliki bi link naprimjer bio dovoljan da bi samo to funkcionisalo npr. u Boriku gdje vec postoji instalacija kablovske tv.Veliko naselje sa puno korisnika ako im das za neke male pare velike linkove i brzine mislim da je to nemoguce.Ovi momci spomenuse mi link od 1Mb kao super brz .
Ako uzmene npr.da u svakom ulazu uzme samo deset ljudi taj kablovski internet zamislite koliko bi to bilo opterecenje.Ako ogranice korisnika na brzinu i download onda to i nije neki napredak jer ces moci samo da surfas i ponesto sa neta da downloadujes sto jeste za obicnog user-a napredak ( ali samo za survanje i provjeru e-maila).E sad kako ce na to da reaguju ostali BL provajderi ostaje da vidimo ali mislim da nece bas gledati to sa strane nego ce i oni da poduzmu nesto.E sad treba ta kablovska taj link od nekoga da kupi, cijene svi manje vise znamo (skupo) tako da sva ova prica ipak smoje tacke gledista nije bas puno stvarna.E spomenuo bih jos da bi tu i LAG bio velik zbog opeterecanja tako da bi i surfanje bilo otezano poprilicno tako da link koji bi imali nebi bio bas u potpunosti iskoristen.Da nebi bilo da samo pisem protiv ima tu i pogodnosti dosta npr. nema telefonskog racuna koji veci ljudi pravi probleme kod kuce a kao drugo za neke jeftine pare cca 10-20km dobices bar nekakav internet koji ces moci da koristis.E kako ce to sve da sljak vidjecemo i ja bi prvi volio ali kad uzmes sve detalje ......
Ostaje da vidimo sta ce biti i naravno da se nadamo boljem.
toliko od mene
pozdrav
djuk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 23:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
u kojem to ulazu molim te ima 10 ljudi da hoce internet??? pa u mom(9 stanova ukupno) samo ja imam komp!!! a u naselju znam samo 10 ljudi i dodaj josh 10-15(max) sto ih ja neznam :) .... pa ti vidi koliko je to ljudi(para po prikljucku) i koliko bi kabla(para) trebalo da se isti dovuce do chaira (ovo sve govorim da za naselja koja nemaju ni cableTV)

sve je moguce. daj boze da ista bude od toga, ali ja sam pesimista, bar sto se toga tice!

josh da dodam da u RS 1.5% stanovnika koristi internet...sto bi se onda moglo u banjaluci pomnoziti sa 10 da se dobije neka cifra (otprilike) a to bi bilo da svaki 6 covjek u BL koristi internet...pa sad od tog svakog 6 nece svaki na kabal...recimo znaci svaki 30 gradjanin BL( u najboljem slucaju) sto bi bilo oko 8000 prikljucaka...

p.s.
kad ljudi koji rade cableTV nemaju pojma o uvodjenju cableNeta te o osnovnim pojmovima vezanim za net od toga nema nista...bar u dogledno vrijeme


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 23:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
hehe mozda sam se "malo" :D zezno u racunu...
sad mi rece kolega da samo blic ima 8000-1000 korisnika (ali puno je onih koji imaju nalog kod vise providera) koliko je ova informacija tacna...???

ajde ljudi iz BLIC.NET-a javite se! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2003, 23:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 19 Jul 2001, 01:00
Postovi: 595
Citiraj:
u svakom ulazu uzme samo deset ljudi taj kablovski internet

Citiraj:
pa u mom(9 stanova ukupno) samo ja imam komp!!!


U mojoj zgradi ima oko 50 stanova, i znam sigurno da bi se barem 5 ljudi pretplatilo na kablovski net, ako racunamo cijenu od 10 -20 km. Deset pretplatika po zgradi (odn. ulazu), tesko (nemoguce).

Da li neko zna koliko stvarno ima kucnih korisnika neta u BL? Za BIH je cifra oko 2% od ukupnog stanovnistva. Za RS, eto, 1.5% kao sto rece kefalo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar 2003, 13:09 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2002, 01:00
Postovi: 22
Kao prvo zelio bih jedno da razjasnim tacan broj pretplatnika nemozemo znati kad sam rekao 10 nisam mislio bas bukvalno na tacan broj.Ali nema veze ono sto ja zelim reci da je opcija kablovskog internet je super za korisnika ali samo za neke osnovne stvari (surfanja i ponekog downloada)
jel sve ostalo ce vjerovatno biti onemoguceno usljed prevelikog LAGA ili limita od strane distributera.
Ja sam licno spominja u svom textu naselje Borik i mislim i znam sigurno da u zgradi koja ima 16 spratova i vise od 50 % korisnika kablovske TV ima cak i vise od 10 korisnika .Kod mene licno navraca ovde u klub oko 150-200 osoba na internet koji imaju komp kuci i koriste internet.Svaki od njih bi to sigurno koristio jer u razgovoru sa njima spominjali su kako im je puno placati telefonske racune preko 50 KM.To je samo ono sta ja poznajem a vec je poprilican broj .
Ja bih licno volio da mi svi to imamo kod kuce ali vidjecemo sta ce biti.
Kako kaze nas narod gdje ima dima ima i vatre samo da nam nasa vatra nebu i previse skupa bice ok.
pozdrav svima od djuka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Mar 2003, 23:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Cjenovnik jedne firme u Srbiji

http://www.sbb.co.yu/internet.php


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2003, 18:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2001, 01:00
Postovi: 230
Lokacija: BL
Sada sto se tice kablovske, adsl i slicnih veza... ne moze se nikako ocekivati da se kod nas uvede taj sistem, i da ljudi normalno surfaju po cca 1Mbps i nemaju nikakvog ogranicenja. Mislim da i kod kabla i kod adsl-a postoje neka tehnicka ogranicenja bar sto se tice komsiluka (podjimo od toga), pa nadalje.

Mi svi ima da budemo srecni ako u skorije vrijeme dobijemo bilo kakav non-dial-up pristup netu, po vecim brzinama. Ogranicenja cete uvijek morati ocekivati. Ko hoce da skida filmove, velike programe i slicno morace da trazi druga rjesenja, ili da placa vece i skuplje pakete.
Ja ne vjerujem da ce internet doci u BL preko kablova u skorije vrijeme, znaci do kraja ove godine, ili cak i tamo u sledecoj. Kablovsku televiziju nisu uveli ni u sva naselja, npr. ni u moje iako je prva gradska zona, a koliko cujem od drugih, i oni koji su na kablovskoj nisu bas zadovoljni uslugom.

Sto se tice adsl-a, Telekom valjda nesto testira i radi u tom smjeru. U Hrvatskoj su adsl testirali 2-3 godine ako se ne varam, i na pocetku je i tamo bio dostupan (po cijenama) samo firmama. Cak i sada mislim da je oko 50 maraka neki minimalan paket, a i u nasim uslovima mnogima bi to bilo puno. Imajuci u vidu kako se radi u Telekomu (veze, ljudi, politika, muljavci), ja ne ocekujem nekog velikog dobra.

Kakve su uopste perspektive uvodjenja bilo kakvog sireg/brzeg pristupa netu za sire narodne mase, po povoljnim cijenama?
Jako slabe.
Evo pogledajte npr. Teolovu stranicu: http://www.teol.net/cms/view.php/1229.html. Nisam naisao na iznajmljene linije, ali to je slicno.
Oni za 12Kbps, ili nekih 3,7 GB mjesecno naplacuju 340 KM.
Ovo je jako skup saobracaj, i recimo da imamo obicne pakete od 370 mb, to vam je 34 km, sto je jako jako skupo cak i sa mogucim popustima itd

Sve dok Teol ne odluci da koriguje cijene i uskladi ih sa razumom, nece nista biti od napretka interneta u RS.

Za sada, u uslovima gdje adsl nece biti dostupan za godinu-dvije, cable isto tako, jedina solucija je bezicno, ili lasersko (egzotika) povezivanje.
I njima je saobracaj skup, ali ako se nesto izmulja, ako ljudi sa isp-ova budu imali vizije, volje i razumjevanja, ako se to dobro koncipira i proksiji dobro organizuju mislim da bi se moglo omoguciti da dijelovi grada sa vecom gustinom zainteresovanih kucnih net korisnika dobiju brz, kvalitetan pristup netu. Naravno, ogranicenje ce postojati, ali meni je za sada bitno kada mi nesto treba da se to brzo odradi, da ne trosim telefon i da ako hocu mogu satima da 'ceifim' pred monitorom (citam, pricam, ssh-ujem, cs-ujem) bez vecih troskova i zauzeca telefona.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2003, 18:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1756
Lokacija: .:Njemacka:.
Ja sam imao u Kanadi cable net.

Milina kad skidas pesmu a ono laufa 300 kb/s...
Skines pesmu za 10-15 sec...
A to u nasim krajevima, ne verujem... Pre verujem da ce DSL biti pre koriscen...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2003, 22:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Avg 2002, 01:25
Postovi: 51
Lokacija: BL
djuk koliko ja znam sumnjam da ima opterecenja u optickom kablu
ako moze izdrzati 10000000000 tel. poziva onda moze i sacicu korisnika

recmo ja sam bio u danskom gradu koldingu gde je sve opticki kablovi
buraz ljudi imaju po osam tel. poziva na jednoj liniji....
a sace da vam krene voda na usta:
download moze da ide i do 350 kb/s ja se pogubio....
kad sam video a sve kosta negde 50 km/mjesecno oko 180 kruna
nema stranice koja se ucitava vise od pola sekunde...
a mogu samosnjat kakav je ping u igrama
0-5 max

_________________
dozivotni AIV-ov FAN


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2003, 22:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Avg 2002, 01:25
Postovi: 51
Lokacija: BL
firma netcom operise ovde po novj varosi
ja se prijavljujem za tv jer pise u plakatu da ce biti internet
onda sam nazvao kazu da ce biti za 6 -12 mjeseci max....

ona firma sto je misko spomeno
ovo je super
2600 mb protok 134 mb 256 k
pojeo bi jaja da ozvinete da je ova firma kod nas

_________________
dozivotni AIV-ov FAN


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs