banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 07:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Maj 2008, 23:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) je za 2007. godinu provela anketu korisnika dozvola za pružanje Internet usluga (ISP) u Bosni i Hercegovini. U 2007. u BiH je ukupno djelovalo 60 pružatelja Internet usluga, a njih 55 je sudjelovalo u provedenoj anketi.



Rezultati ankete pokazuju da je u 2007. godini u BiH bilo ukupno 273.752 Internet pretplatnika.

Polazeći od definicije Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU) prema kojoj je Internet korisnik svaka osoba od 16-74 godine koja koristi Internet tijekom godine, Agencija procjenjuje da je u BiH u 2007. godini bilo 1.055.000 Internet korisnika, te da je stopa korištenosti Interneta u istoj godini iznosila 27,257%.

Dominantna vrsta Internet pristupa bio je ''dial-up“ (obuhvata dial-up i ISDN), koji čini 69 posto ukupnog broja Internet pretplatnika. Drugu grupu čine pretplatnici usluga širokopojasnog pristupa (broadband) kojih je u prošloj godini bilo 31 posto.

Od usluga u širokopojasnom pristupu, najviše je zastupljen ADSL Internet pristup, čiji broj pretplatnika predstavlja 13,7 posto ukupnog broja pretplatnika, dok su na drugom mjestu pretplatnici kablovskog Interneta 10,7 posto.

Pincom.info

Ovo bi bio tačan broj da recimo nema ljudi poput mene koji koriste više ISPova. :D

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2008, 17:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
filozof sa vrbasa je napisao:
Ovo bi bio tačan broj da recimo nema ljudi poput mene koji koriste više ISPova. :D


Ja sam takodje korisnik TEOL-a (Lopare) i BLIC-a (Banja Luka).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2008, 09:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 08:56
Postovi: 294
Lokacija: Banjaluka
Timotic je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Ovo bi bio tačan broj da recimo nema ljudi poput mene koji koriste više ISPova. :D


Ja sam takodje korisnik TEOL-a (Lopare) i BLIC-a (Banja Luka).

ja koristim samo djaba net dot com,hehhehe gdje nalazite te cool avatare :evil3: :confused2:

_________________
ginekolog, doktor za sve i dozivotni romanticar i opozicija vecini svuda od politike preko religije do novca i zabave


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2008, 16:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
ginekolog je napisao:
Timotic je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Ovo bi bio tačan broj da recimo nema ljudi poput mene koji koriste više ISPova. :D


Ja sam takodje korisnik TEOL-a (Lopare) i BLIC-a (Banja Luka).

ja koristim samo djaba net dot com,hehhehe gdje nalazite te cool avatare :evil3: :confused2:


Na Internetu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2014, 17:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
БиХ има 2.582.502 активних интернет корисника, што је за 54.197 више него претходне године, односно два одсто више, подаци су са странице www.интернетливестатс.com .
Од држава у окружењу, испред БиХ се налазе Румунија на 41. мјесту са 11.178.477 корисника, Мађарска на 50. мјесту са 7.388.776 корисника, а Србија на 70. мјесту са 4.705.488 корисника.
Већи број интернет корисника од БиХ имају и Бугарска, која је на 76. мјесту са 4.083.950 корисника, и Хрватска на 86. мјесту са 2.780.534 корисника, док Црна Гора има мање корисника од БиХ и налази се на 132. мјесту листе са 364.978 корисника.
Убједљиво прва земља на овој листи је Кина са 641 милионом корисника, а слиједе САД са 279 милиона.
Земља која има најмањи број активних корисника интернета према овом истраживању је мала острвска држава Ниуе у јужном Пацифику која има само 617 активних корисника интернета.


Imali smo internet baby boom, ali se broj forumaša nije povećao. :o

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2014, 18:18 
Glupo ovo, bolje da su procentualno raspodjelili...


Vrh
  
 
PostPoslato: 07 Okt 2014, 18:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pogledaj HR, njih je ja mislim za oko milion više od nas, ali broj korisnika je samo za 200 000 veći.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2014, 18:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Moze li neko izvuci procente u odnosu na broj stanovnika? Bih i ostale zemlje... Neda mi se racunati sad.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2014, 18:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
http://www.internetlivestats.com/watch/internet-users/

:lol:

Na kom principu oni broje internet korisnike?


Evo i procenata koga zanima, BiH učestvuje sa 0,09%

http://www.internetlivestats.com/intern ... y-country/

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2014, 19:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Kakva beznacajna vijest, cudi me da nisu stavili u tekst i podatak koliko BiH ima stanovnika da se nadje neko pametan pa uporedi te dvije cifre i kaze kako smo napredni :lol:

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2014, 20:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja mislim baš suprotno, ako hoćemo da budemo IT društvo, onda moramo da pratimo stanje u ovom polju. U nekim zemljama u pismenost sada uključuju i vještinu korištenja kompjutera i interneta.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2014, 07:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Ne radi se o tome Fiki. Meni je samo smijesno da su dali tu cifru a niko nije pomenuo koliki broj od te cifre su poslovni korisnici, koliki privatni, kako su dosli do te cifre. Ja dnevno pristupam na net sa tri razlicite mreze, jel to znaci da mene u startu racunaju kao tri covjeka :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2014, 07:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ti si ljud'na, ti toliko i vrijedis. :D


Dok recimo Tepsicku svakako racunaju kao tri covjeka :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2014, 07:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Pa eto, u svakom slucaju struktura ovih 2.5 miliona korisnika interneta u BiH je puno ´gusca´ nego sto na prvo citanje izgleda :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2014, 08:36 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Jedino je realno pratiti koliko je živih IP adresa, a to je opet malo teško... opet, ideš na Internet sa posla, ne vjerujem da svako ima javnu adresu na računaru; jel to jedan ili više korisnika (ako izuzmemo ljudstvo, čojstvo i ostale veličine)?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Okt 2014, 07:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
Internet u skoro svakoj kući

Citiraj:
BANJALUKA, SARAJEVO - Građani BiH nalaze se u samom svjetskom vrhu kada je u pitanju korištenje interneta u odnosu na broj stanovnika, sa stalnim trendom rasta i novim korisnicima, pokazuju najnoviji podaci.

Naime, prema internet stranici internetlivestats.com, a koja prikuplja podatke o korisnicima iz cijelog svijeta, u BiH ima 2.582.502 aktivnih internet korisnika, a što je za 54.197 više nego u prošloj godini, ili procentualno izraženo povećanje od dva odsto.

Ukoliko se uporedi broj stanovnika sa posljednjeg popisa, koji pokazuje kako u zemlji živi 3.791.622 ljudi, sa brojem aktivnih korisnika, dolazi se do podatka da više od 68 odsto stanovnika koristi internet.

Stručnjaci iz oblasti informatike kažu kako dostupnost tehnologije implicira i njeno povećano korištenje, te predviđaju da će se sve masovnije koristiti kako bude dostupnija običnim građanima.

"Razlozi i motivi za korištenje interneta su različiti. Ljudi ga koriste za onlajn kupovinu ili kao sredstvo informisanja, a u današnje vrijeme među mlađom populacijom kod nas se isključivo koristi za komunikaciju", kaže Srđan Rajčević, direktor Agencije za informaciono društvo RS.

Dodaje kako od samog čovjeka individualno zavisi hoće li znati iskoristiti sve blagodati svjetske globalne mreže.

Kako kaže, širenje interneta i povećan broj korisnika u BiH je pozitivan trend koji svakako može doprinijeti generalnoj informatičkoj pismenosti građana u RS i BiH.

Taj trend će znatno doprinijeti uključenju BiH u neke međunarodne tokove kada je korištenje tehnologije u pitanju i povećanom stepenu informatičke pismenosti, što u konačnosti može donijeti pozitivne rezultate", kazao je Rajčević.

Nedim Suljović iz Asocijacije informatičara u BiH kaže kako u zemlji imamo one ljude koji žive od interneta, od njega zarađuju i od čega su stvorili privatni biznis, kao i one koji putem interneta "ubijaju vrijeme".

Kako kaže, preko interneta se mogu dobiti gotovo sve informacije, pa je sve izglednije da će za neko vrijeme svjetska mreža preuzeti primat u obavještavanju.

"Novine i štampani mediji bi mogli za nekoliko godina izaći iz upotrebe jer će na njihovo mjesto doći digitalni mediji", ocijenio je on.

Sa druge strane, sociolozi kažu kako je povećanje korisnika interneta normalna pojava savremenog svijeta i sajber društva, ali i upozoravaju kako on ima svoje i prednosti i mane.

"Prekomjerna konzumacija bilo čega nije dobra, pa tako ni interneta, pa je u svemu potrebna umjerenost. Imate kategoriju otuđenja koja nije dobra za mlade ljude koji, na primjer, sjede za istim stolom, a svi su se 'nakačili' na svoje uređaje i surfuju po internetu, tako da se tu gubi međuljudska komunikacija i odnos je potpuno narušen. Ljudi su izolovani od normalnog svijeta i djeluju u okviru novog, virtuelnog", kaže Biljana Milošević, sociolog.

Prema njenim riječima, prednosti interneta su brz i efikasan način komunikacije pod uslovom da je sistem ispravan, dok sa druge strane, kako je rekla, uvijek postoji opasnost za djecu.

Ipak, kako je zaključila, ne može se reći da internet ima više nedostataka nego prednosti, jer je cijeli svijet u njega uključen i uvezan, pa je balans u njegovom korištenju ključ uspjeha.


Izvor


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs