banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 15 Jun 2024, 12:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Maj 2010, 14:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Što se mene tiče ja samo čitam vijesti.

Ljude u BTG-u poznajem lično ali nemam nikakav uticaj na njihove odluke, namjere ili bilo šta.

Po meni .ba i .rs domen su debelo precijenjeni. Mnogo je pametnije spustiti cijenu tako da sve kompanije, firme, pojedinci kupe nacionalni domen a ne da se predstavljaju internacionalnim domenima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2010, 08:26 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 11 Jul 2001, 01:00
Postovi: 634
popara je napisao:
Ne razumijem u cemu je ovdje ,,fora'' sa rs.ba domenom?


rs.ba domen nikada nije zvanično proglašen za domen RS, niti je bilo koja institucija (bar do sada) dobila ovlaštenje od strane Vlade RS da vrši ulogu registra za taj domen.
Ovaj domen je svojevremeno registrovan od strane URC-a, da bi se zainteresovanim omogućilo da jeftino (besplatno) dođu do internet domena. Domen rs.ba se kod UTIC-a vodi kao bilo koji domen i što se njih tiče taj domen se ne vodi kao "domen RS". Da li postoje aktivnosti da se taj domen legalizuje ili "legalizuje", to zaista ne znam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2010, 12:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
mislim da je cak i URC nudio kupovinu rs.ba domena

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2010, 12:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Neki dan registrovao .rs domen kod BTG-a, sve prva liga.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2010, 16:18 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 22 Maj 2010, 01:16
Postovi: 4
,
Citiraj:
,Ovaj domen je svojevremeno registrovan od strane URC-a, da bi se zainteresovanim omogućilo da jeftino (besplatno) dođu do internet domena.''



O tome i jeste rijec. :roll: URC to ili treba da radi ili neka prepuste drugoj instituciji npr Akademiji nauka RS, ili Univerzitetu u BL ili Istocnom Sarajevu ili nekoj akademskoj mrezi u RS. Stvar i jeste da je evidentna nezainteresovanost onih koji bi trebali da ,,grebu'' da RS hrabrije iskoraci u internet i digitalne tehnologije..... Onomad se zbog razudjenosti RS u teritorijalnomsmislu rodila ideja postavljanja optičkog kabla od Trebinja do Prijedora za konferencijske veze, kako bi se ustedili troskovi putovanja. Kabl je postavljen i sada (?!) sada ga treba koristiti. (Znam da ga koristi Slobomir uniiverzitet za video link predavanja na relaciji Bijeljina-Doboj.) Ali, na primjer gdje je akademska mreza visokoskolskih institucija RS (oni bi ovaj resurs trebali dobiti ili besplatno ili po simbolicnoj cijeni...Zar onda ti profesori, asistenti i njihovi studenti ne bi mogli RS dati za uzvrat neki drugi dobro organizovan i razradjen resurs?

I nije ovdje stvar do ,,BTG porta'' i toga da li oni dobro rade ili ne (dobar rad za njih znaci i bolju zaradu) (radio sam nesto ranije sa njimam i OK su) nego je ovdje stvar da li neko ko je jedan od glavnih ljudi u toj firmi ima pravo da zanemari da i URC dobro radi svoj posao u vezi domena rs.ba. Pitanje jeste da li ima i obavezu da ispunjava i taj dio posla kojeg se latio. Ako to ne radi onda ili je u pitanju interes ili javasluk, a ni jedno ni drugo mi se ne svidja. :angry4:

Glasam za besplatan domen rs.ba i glasam za uspostavljanje akademske mreze (resursa) koji bi omogucio free hosting s kolicinom prostora dovoljnom za ,,ucenje'' novih klinaca kako postaviti sajt, itd itd i sa dovoljno ,,literature'' iz te oblasti. Ko hoce vise nek kupuje komercijalni prostor. USLOV za koristenje mreze moze biti mjesto boravka u RS (ili da bi se izbjegla papirologija uslov moze biti pristup sa nekog provajdera iz RS ili Srbije, (automatska IP adresa i automatsko odobravanje ili neodobravanje pristupa) a za one koji hoce da idu iz inostranstva smisliti neki drugi dokaz povezanosti sa RS ili Srbijom. Zasto ovo ogranicenje koristenja akademskih resursa - pa zato sto te akademske institucije finansiraju poreski obveznici iz RS i zato sto akademska mreza Srbije daje nama iz RS nesmetan pristup svojim resursima)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2010, 16:23 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 22 Maj 2010, 01:16
Postovi: 4
Citiraj:
Što se mene tiče ja samo čitam vijesti.


:D :D :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2010, 16:56 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 22 Maj 2010, 01:16
Postovi: 4
Upravo sad nadjoh da je ,,ozivjela'' strana URC BL o besplatnoj registraciji rs.ba domena i to na adresi http://www.unibl.org/urc/index.php?sectionid=33

U slucaju da strana ponovo nestane citiracu sadrzaj:

Citiraj:
Услуге
Регистрација .RS.BA подомена.


УРЦ Вам омогућава да бесплатно можете извршти регистрацију поддомена.
За регистрацију поддомена је потребно да пошаљете захтијев са жељеним називом домена на адресу: rc@urc.rs.ba
Поред жељеног назива домеан потребно је проследити и податке о DNS серверима на којима се хостује сајт.
Остале услуге
УРЦ Бања Лука нуди услуге web дизајна, консалтинга и курсева из области рачунара.
Дугогодишње искуство и стручност тима УРЦ су гаранција квалитета наших услуга.
За све додатне информације и савјете обратите нам се на број 051/465-595, или
путем електронске поште rc@urc.rs.ba .


Hm zbog ovih slovnih gresaka [color=#BF0080](подомена, извршти, захтијев, домеан) nesto me navodi na pomisao da je ovo napisano na brzinu, ali nema veze, glavno je da obavjestenje o usluzi opet fercera (radi). Nadam se da ce i registracija raditi. Ovih dana cu pokusati registrovati jedan poddomen i izvjestiti forum o tome (ako budete zainteresovani). Bilo bi lijepo kad bi URC BL odmah postavio i formular zahtjeva da niko ne nagadja sta znaci ,,За регистрацију поддомена је потребно да пошаљете захтијев са жељеним називом домена на адресу: rc@urc.rs.ba''.[/color]

Ako URC BL prodaje ovaj poddomen, kako napisa jedan od urednika foruma - mada je tesko u to vjerovati jer ga je vjerovatno dobio kao neprofitna organizacija, - neka to javno obznani ima ko da ga kupi, ako ne neki privatni fakultet tipa Slobomir (Pavlovicu bi to bila odlicna reklama), onda cemo se organizovati mi koji smo zainteresovani da on bude svima u RS dostupan pa ... u banku da uplatimo novac.

VIJEST: Dakle URC sajt (mreza Univerziteta u BL) opet radi, SARNET (mreza akademskih institucija RS) opet radi(?), Akademija nauka RS se zainteresovala za problem i nekoliko akademika se licno angazovalo na realizaciju vec uradjenih studija razvoja i optimizacije racunarske mreze u RS.... IDILA. Registracija domena rs.ba skoro pa automatizovana sa izvrsnim userfrendly panelom. Eh ti iz RS, pa oni znaju kako se radi posao. Zato nema vise potrebe da bilo sta pisem (ionako sam preopsiran) Ah, da i ... Sretna nam svima Nova 2020. godina (?!?)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2010, 00:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Ja nisam urednik... Tj piše da jesam ali nisam... Ostalo od prije...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs