banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 412 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Sep 2012, 07:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Maj 2011, 23:20
Postovi: 420
apokalipto je napisao:
Oko 100.000 za rata je izginulo na sve 3 odnosno 4 strane jer su se Bosnjaci djelili na jos 2 vojske koje su medjusobno ratovale

60-66.000 Bosnjaka

30-35.000 Srba

Hrvatima sta ostane :lol:


Haag kaze ovako.
68.101 Bošnjaka
22.779 Srba
8.858 Hrvata
4.995 ostalih

idc.org.ba kaze ovako.

Ukupno 97.207.
Bosnjaci 64.036
Srbi 24.905
Hrvati 7.788
ostali 478

Civili
Bosnjaci 33.070
Srbi 4.057
Hrvati 2.163

Vojnici
Bosnjaci 30.966 U medjusobnim borbama oko 1000
Srbi 20.830
Hrvati 5.625

U omjeru ubijenih civila/vojnika se dosta toga moze zakljuciti, svidjalo se to nekome ili ne.
Teza o 10 hiljada ubijenih Srba(civila) samo u Sarajevu je prica za malu djecu, to je valjda 17 godina nakon rata svima jasnije, a kome nije nek' i dalje zivi u propagandi. Ubijenih Srba je nazalost bilo u Sarajevu, to niko normalan nece poricati, samo sto je taj broj mnogo, mnogo, mnoogo manji od te price, posebno kada se vidi broj ubijenih srpskih civila na prostoru cijele BiH.
Ne zelim zvucati drsko, ali sve su prilike da je vise Srba u Sarajevu ubijeno od granata i snajpera, nego od cace&co.
Naravno da time ne umanjujem sva zlodjela koja je taj monstrum napravio i ostao crna mrlja Sarajeva.

nepokoreni je napisao:
I pitanje dana iz istorije naroda i narodnosti naše zemlje: gdje nestade toliki broj Srba iz grada Sarajeva?


Shvatite jednom da je taj broj Srba bio racunajuci sve bivse Sa. opstine, njih 10. Nije Srba bilo 150 hiljada u samome gradu.
Ne mozes za 15-ak hiljada Srba sa Pala reci da su protjerani iz Sarajeva, isto tako za Srbe iz Lukavice, dijela Ilidze, Vojkovica, Vraca, Dobrinje itd. a posebno Grbavice, jer sa Grbavice Srbi nisu protjerani. Mislim, necemo se lagati pored toliko slika i dokumenata koji svjedoce da su Srbi prije reintegracije SAMI napustili Grbavicu.
Stvarno ne zelim zatrpavati forum videima gdje se skidaju prozori, vrata, uticnice, parketi i sve se to tovarilo na kamione i vozilo u "novo Srpsko Sarajevo". Cak su se i stanovi palili.
Srbi sa Grbavice i grada generalno jesu pozivani od strane Krajisnika da izadju iz Sarajeva i da naprave neko novo Sarajevo tj. Srpsko Sarajevo. To nije nikakva laz vec cinjenica. Ne mozes Srbe koji su ostali tu gdje jesu, a to vise ne pripada Sarajevu tj. Federaciji, proglasiti protjeranim. Bilo je i protjeranih, naravno, ali je taj broj minoran kada se sa druge strane spominje cifra od 100-150 hiljada.
S obzirom da sam pratio sudjenje Karadzicu, najvise vezano za Sarajevo, upratio sam da se branio vezano za granatiranje Sarajeva tako sto je rekao da to nije naredjivao jer je u Sarajevu ostalo oko 50 hiljada Srba!?
Vjerovali mu vi ili ne, cinjenica je da je u Sarajevu bilo par desetina hiljada Srba tokom rata.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 07:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Dobro jutro, mani se corava posla dok ne krenemo analizirati snimke TVSA, sekund po sekund :D
Da ne bude, ko nas BA zavadi :P

A ima istina u tvom postu, mada objasni gdje i zasto nestase Srbi iz Sarajeva u godinama nakon rata... I Hrvati... Mislim na te desetine hiljada koje si spomenuo?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 07:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
budala je napisao:
Teza o 10 hiljada ubijenih Srba(civila) samo u Sarajevu je prica za malu djecu, to je valjda 17 godina nakon rata svima jasnije

Jeste vama koji ste mučki i hladnokrvno pobili te civile, ali probaj to reći porodicama tih civila, ili dođi u srpsko Sarajevo pa to probaj reći, ta priča ti pije vodu u tom vašem sultanatu na vaših 24% i nigdje više.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 07:37 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
A sta cemo recimo sa vojnicima u farmerkama kojih je medju muslimanima bilo dosta, sta je taj covjek kad pogine, naravno da je civil, mislim da je poglupa ideja i proteziranju superiornosti muslimana kao ratnika i ne znam jos cega pa kao pogledajte kako smo mi vjesti ratnici. Sve je to stvar sile, ako se mlatis protiv jaceg vise ces najebati nema tu neke filmske pricice, mislim ima ali za budale. Realnost je surova, vi ubijate Srbe, Srbi ubijaju muslimane pa ko koga vise stisne. I ova kriza je posledica genocida nad Srbima koji su izveli muslimani i Hrvati prije 70 godina, istrebivsi veliku populaciju ljudi, tako da su od 45 do 90 -ih pukim razmnozavanjem zauzeli zivotni prostor ljudi koje su ubili to mozemo da vidimo prema popisima, a jel mozemo stvari postaviti na takav nacin ?

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 07:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Neeeeee, ono su bili nacisti i osmanlije...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 13:00 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
The_new_Statesman je napisao:
Khm, jos jednom da naglasim... Otkud tolika masovna upotreba avijacije kada se zna da su nepar dana ranije amerski avioni iznad nas bili brojniji od zvijezdica na nebu...

Ono jest da avionu ne treba vise od pet minuta do Dubice i nazad, ali opet...


isli su na rizik.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 13:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
A sto ih nisu polupali na zemlji nakon prvog leta? Nije im trebalo ni pola sata da citav aerodrom dovedu u stanje da sa njega moze poletjeti samo avion od a4 papira...

A nisu...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 14:42 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
budala je napisao:
Ne mozes za 15-ak hiljada Srba sa Pala reci da su protjerani iz Sarajeva, isto tako za Srbe iz Lukavice, dijela Ilidze, Vojkovica, Vraca, Dobrinje itd. a posebno Grbavice, jer sa Grbavice Srbi nisu protjerani. Mislim, necemo se lagati pored toliko slika i dokumenata koji svjedoce da su Srbi prije reintegracije SAMI napustili Grbavicu.

A to su sve naselja Montreala ili Sarajeva? Pogledaj popis iz 1991 godine pa se javi opet....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 14:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Будала је код мене у филтеру и то одавно. :) Видим да нисам погријешио. 8)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 18:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Apr 2012, 14:10
Postovi: 10
ozna je napisao:
gloryfox je napisao:
http://rtrs.tv/av/player.php?id=19031&x=1

Pozdrav,na ovom linku u intervjuu sa Mikelicem na 53:30 pa u narednih 2ili3 min Bora pominje neke cinjenice u vezi sa padom Visoke Krajine.Govori o tome kako je iz opstina Drvar,Grahovo,Glamoc...inace veoma retko naseljenim podrucjem i gde je formirana citava jedna brigada i prebacena na sarajevsko ratiste.Zna li neko nesto vise o tome i vremenski okvir otprilike kad su prebaceni i koliko dugo su bili tamo?


Koliko ja znam djelovi jedinica 2 krajiskog korpusa jesu isli na sarajevsko ratiste ali ne 1995 vec 1992 narocito 1993 ,dok je je bio mir sa hrvatima u bih i dok je mirovala linija prema hvo,na sarajevsko ratiste su isli djelovi jedinica i tamo se ostajalo po 30 dana


Hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 18:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Apr 2012, 14:10
Postovi: 10
Evo jedan veoma interesantan tekst koji sam skinuo sa neta davno sigurno pre pet ili seat godina,postavicu ga ovde na forum i boldovacu deo vezan uz temu.

Citiraj:
Kao što sam pomenuo, direktno sam učestvovao u dešavanjima na i oko koridora i to od samog početka jun 92 pa do kraja rata 96 god. Prije svega par informacija o mojoj jedinici.

Bio sam pripadnik I oklopne brigade VRS i to kao oficir (poručnik, od komandira mehanizovanog voda do bataljonskog bezbjednjaka). Na početku je bitno spomenuti da I.Ok.Bbr. nikada u toku proteklog rata nije bila u kompletu korištena i to zbog svoje veličine (oko 7000 pripadnika sa preko 200 oklopnih vozila i svom pratećom tehnikom) ali su pojedini bataljoni i samostalne jedinice bili nosioci svih akcija na prostoru koridora.

Inače I Ok. Br. je i prva mobilisana jedinica JNA (pod nazivom 329 oklopna brigada JNA) a moj bataljon je brvi mobilisani bataljon JNA koji je na teren poslan 31.03.1991 god i to na područje RSK kao tampon zona između ZNG i lokalnih srba.
Lično sam u ovu jedinici priključen godinu dana kasnije.

O kvalitetu i jačini brigade najbolje govori činjenica da je ova brigada jedina vojna formacija u bih za koju su ameri u februaru 96 rekli da je vrijedna i koja može biti dostojan protivnik njihovim jedinicama (ovo se može naći u arhivama VRS i rečeno je od strane načelnika NATO-a u BiH kada je dogovarano uspostavljanje linija razgraničenja od 15 km i kada su dogovarni pravci izvlačenja brigade iz posavine i vraćanje u BL. Na ovom sastanku sam igrom slučaja bio lično prisutan)

U jedinicu sam došao u proljeće 92 i prvih par mjeseci smo bili smješteni u okolini BL gdje smo se kao uvježbavali i pripremali za eventualna dejstva iako niko nije vjerovao da će do rata doći jer je bilo neko zatišje u Hrvatskoj (zbog toga je jedinica i povučena iz tog djela).

Prva akcija u koju sam ja lično bio uključen je upravo akcija oslobađanja koridora. Dio mog bataljona je određen da sa 3 tenka i 3 BVP-a bude podrška 16-toj motorizovanoj brigadi i nekim lokalnim pješadijskim brigadama iz pravca Podnovlja prema Odžaku i Modriči. Krenuli smo iz s. Podnovlje i bez ikakvih problema smo došli do u blizinu mosta preko Bosne kod Modriče gdje smo čekali druge djelove I Ok. Br. kao i II Ok. Br. koji su išli na Modriču sa druge strane rijeke iz pravca Doboja.

Sve u svemu ispalili smo po dva metka i to uglavnom na ptice i divljač. Hrvata i muslimana nije bilo ni za ljeka mada smo nailazili na neke kao rovove u kojima smo nalazili dokaze da su tu bili prisutni do prije par sati.

Kada su ostale naše jedinice takođe bez većih problema oslobodile Modriču mi smo bili određeni da očistimo lijevu obali Bosne uključujući opštinu Odžak. 16. motorizovana je je bila na lijevom krilu i preko Jakeša je trebala ići prema Brodu dok smo mi bili na desnom krilu i preko Odžaka i Novog Sela smo trebali ići na nasip odnosno Savu (Prud). Veče prije početka akcije smo se rasporedili u liniju i malo smo zapucali dok su raktetaši ispalili jednu raketu tek toliko da se malo pripremimo i mi i oni. Tu čitavu noć smo u Odžaku čuli silna vozila i graju. Mislili smo da se vrše silne pripreme za borbu i da nas sutra čeka pakao.
Kada smo krenuli u zoru ispred nas nije bilo nikoga, naišli smo tek na par idiota koji su se kao ukopali na izlazu iz Odžaka prema Novom Selu. Tu smo ispalili dve granate i mirno otišli do Save.

Na ovom smo se području zadržali do kraja Avgusta i mogu vam treći dami je to bilo nezaboravno ljetovanje.

Najveći fazon je bio kada smo gledali finale basketa OI u Barseloni i kada smo svi od reda navijali za Hrvatsku dok su nam sa druge strane ti isti hrvati govorili da nismo normalni jer oni nikada nebi navijali za nas.

U svakom slučaju barem za mene probijanje koridora je bila najbolje organizovana akcija jer je svaki potez od strane VRS bio šah-mat i hrvati i muslimani nisu imali nikakve šanse što su dobro znali ipa su se povlačili bez ispaljenog metka.

Probijanje koridora je bila jedna strana priče. Ono što nas je čekalo bilo je čišćenje posavine i oslobađanje tih vjekovnih srpskih prostora.

16-ta, II. Ok. Br. je tokom Avgusta i Septembra već vodila velike borbe oko Broda. Derventa je uspješno oslobođena i ostao je samo još taj džep da se odradi.

Djelovi moje jedinice su već početkom septembra bili upućeni na Bjelo Brdo t.j. lokaciju između Dervente i Broda da probiju tamo liniju. Nakon što je to bilo uspješno urađeno hrvatići su se ukopali na obodnom kanalu i napravili su odbranu kojoj VRS nije mogao apsolutno ništa.

Tada je donešena odluka da se po prvi put upotrijebi čitav moj bataljon i da se završi priča sa Brodom.

Tog 25. 09. smo krenuli u akciju koja je tekla ovim tokom. Ujutro oko 5.00 smo na u liniju stavili oko 20 tenkova i ispalili smo po 30 granata na taj obodni kanal. Znači oko 600 tenkovskih granata.

Oko 9.00 moj i još jedan mehanizovani vod je prešao mostić na obodnom kanalu. Sa svojim vozilom sam imao zadatak da krenem desno i da napravim odbranu područja za prelazak pješadije i tenkova.

Taj dan oko 14.00 zajedno sa jednom tenkovskom četom i jednim pješadijskim bataljonom iz Prnjavora moj vod je stigao do sela Zborište i tu smo se ukopali čekajući da se uspostavi i izravna linija.

Ukupno smo napredovali 11 kilometara što je u pravoj borbi zaista veliki uspjeh.

Izgleda da hrvati nisu bili spremni ili nisu očekivali da smo toliko daleko napredovali pa smo taj čitav ostatak dana proveli u borbi u tom selu Zborište koji je bio na putu od Novog Sela prema Kolibama. Sve u svemu imali smo tri poginula čovjeka i oko 30 ranjenih. Drugi dan smo izbrojali i 150 mrtvih bojovnika. Bilo je tu momaka iz Rijeke, Osjeka, Broda pa čak i stranaca.

U ovom djelu je bitno spomenuti da je moj prijatelj tu uništio Krnju t.j. M 84 koji je bio strah i trepet na tom ratištu a čiju su posadu činila tri brata iz Koliba. Bio je to iznanadni susret oči u oči između dva tenka u kome su moji prijatelji bili brži i mali više sreće.

Nakon ovog uspjeha oslobađanje Broda je bilo pitanje dana.

Moja jedinici se išla naprijed još par kilometara i kada smo ušli u Novo Selo napravili smo odbranu prema Savi i više se nismo pomjerali. Drugi dan ostale jedinice su ušle u Brod.

Krajnji bilans po moju jediniu je bio 4 poginula i oko 50 ranjenih uz uništeno jedno oklopno vozilo rećom ne iz mog voda.

Nakon uspjeha u Brodu moja jedinica je dobila odmor od mjesec dana.

Po povratku u bazu u Odžaku upućeni smo na Orašje tačnije u selo Krepšić 10 km od Brčkog.

Tu smo trebali da budemo interventna jedinica u slučaju problema ili eventualno da vršimo proboje ukoliko budu planirane akcije jer je već bila kasna jesen i zemljište je bilo blatnjavo tako da nije bilo pogodno za dejstva oklopnih jedinica.

Sa nama je tu bila pješadija iz Dubice. Desno od nas u Vučilovcu je bila pješadija iz Čelinca a lijevo jajare "Knindže" i II posavska pješadijska brigada.

Početkom Decembra te kao knindže su krenule u akciju iz s. Lepnica prema Vidovicama i naravno da su popušili jer nije bilo šanse da se forsira čistina od par kilometara puna vode i blata. Kada su vidjeli da su levati ispušili moja četa se BVP-ovima je posalna da ih izvuče što smo i uradili ali smo izgubili dva čovjeka i trojicu smo imali ranjenih. Nakon toga smo knindže otjerali sa tog područja i doveli smo neke starije borce iz BL "bjele orlove" (zbog sjede kose) da čuvaju liniju.

Prvu pravu akciju na tom području smo imali 10.12. kada smo zbog izravnavanja linije trebali da uzmemo selo Matiće. Kada se sada sjećam tih događaja čini mi se da je tu bilo i izdaje jer iako smo uspješno ušli u to selo, poslije par sati borbe morali smo se vratiti oko podneva jer je taj dan hrvatska vojska upala u Vučilovac ubila oko 30 boraca iz Čelinca i presjekla koridor.

Moj bataljon je pod hitno povučen iz Matića na početne položaje a sa jednom oklopnom četom i dva mehanizovana voda smo krenuli prema Vučilovcu i s. Grbavici radi ponovnog oslobađanja koridora. Borba sa hrvatima i muslimanima je tu trajala par sati i razbili smo ih do bola. Uništili smo im jedan tenk koji je dugo bio spaljen u centru sela i svi koji su putovali koridorom su ga mogli da vide.

U svakom slučaju linija je bila ponovo uspostavljena, koridor prohodan ali je ostao gorak osjećaj pogibije velikog broja ljudi iz Čelinca.

Najveći apsurd je taj da je tokom tih borbi oko Vučilovca par kilometara dalje policija napravila punkt kojim je zaustavila saobraćaj između Banjaluke i Srbije. Uhvatila se kolona duga par kilometara u oba pravca. Tu noć moje vozilo je bilo dežurno kod Marković polja i mogli smo da pratimo sve te silne autobuse u kojim ljudi nisu bili ni svjesni da je samo par sati ranije to bilo pod kontrolom hrvata i muslimana.

Nakon frke oko Vučilovca situacija se malo smirila taman toliko da imamo mirne praznike.

Međutim blizina položaja muslimana i njihovo svakodnevno ugrožavanje koridora nije se moglo više trpjeti.

Iz tog razloga krajem januara 1993 god donesena je odluka da se to područje očisti i da se "mrski" neprijatelj odbije što dalje od koridora.

Moja jedinica je dobila zadatak da zajedno sa nekim brčacima uđe u s. Ulica i da nastavi prema s. Lukići gdje bio i krajnji cilj akcije.

Po starom oprobanom receptu napravili smo sami sebi artiljerijsku pripremu tenkovskim granatama što je ispostavilo se na kraju bilo više nego dovoljno jer smo ubili veliki broj balija (oko 20 leševa) i bez problema smo došli do ciljanog mjesta.

Od tada sigurnost koridora više nikada nije bila upitna.

Ostatak te godine je prošao dosta mirno. Lično sam dobio unaprjeđenje kao i novu funkciju.

Nekako u to vrijeme je počeo rat između muslimana i hrvata valjda je zbog toga i oraško ratište bilo relativno mirno. Pod svojom komandom sam sada imao izviđačko odjeljenje kao i još neka odjeljenja sve ukupno 30 boraca koji su između ostalog imali zadatak da prilaze neprijatelju i da donose podatke.

Ono što je bitno pomenuti je da u tom periodu ispred nas nije bilo odbrane i da je VRS htjela mogla je bez ikakvih problema da uzme čitavo to područje. Išlo se toliko daleko da su bile organizovane fudbalske utakmice a kada bi nam hrvati javili da im dolazi kontrola mi bi kao pucali a oni se branili i sve to samo da ne budu prekomandovani u hercegovinu i srednju bosnu.
Komanda VRS nije htjela da ide na Orašje pa smo i mi to koristili i od hrvata naše puškaranje naplaćivali u prasićima, cigarama, piću itd.

Rat je kurva.

Kao što sam već pisao hrvati su se VRS-u odužili pružanjem artiljerijske podrške prilikom oslobađanja strujnog koridora. Akcija je bila veoma uspješna i brza. Hrvati su tukli muslimane VBR-ovima toliko dobro da je moj bataljon do odredišta došao bez ispaljenog metka mada su se posavci na toj liniji tukli sa muslimanima mjesecima.

Nakon svih ovih uspjeha počelo je dolaziti do srpske ne sloge kao i političkih igrarija. Inače izuzev sporadičnih neuspješnih pokušaja muslimana na ovom ratištu se ništa nije dešavalo do maja 95 kada su idioti u komandi krenuli u napad na orašje bez ikakve pripreme kao odgovor na bljesak.

Imali smo jednog poginulog i par ranjenih boraca a nismo se pomjerili sa mjesta.

Iako je stanje na ratištu gdje je bila moja jedinica bilo relativno mirno, djelovi jedinice su konstantno bili angaživani na drugim mjestima: Gradačac, Doboj 1993, Sarajevo, Olovo, Bihać 1994 itd.

Gdje god su se bili pojavili pripadnici I Ok. Br. su bilježili samo uspjehe.

No kako bilo od proljeća 1995 god čitava brigada je bila grupisana na veoma malom prostoru. Već sam pomenuo onaj neuspjeo pokušaj uzimanja Orašja u maju 1995. Sve u svemu najveća snaga VRS je bila koncentrisana oko koridora i bezmalo 2,5 godina je tu stajala.

Nešto malo je radila 16-ta motorizovana ali I Ok. Br. na koridoru i II Ok. Br. u okolini doboja prema Gradačcu kao i 43. motorizovana su bile u stanju mirovanja.
Pored ovih brigada tu je bilo i mnogo pješadijskih i specijalizovanih jedinica.

Sve to nebi bilo čudno (u ono vrijeme se to nije primjećivalo) da se nije počela dešavati Oluja.

Ja hrvatima skidam kapu za Oluju jer bez obzira na moje mišljenje o snazi njihove vojske oni postigli svoj cilj.

Naime u Julu 95-te svi pripadnici VRS u posavini su potpisali neku izjavu o odanosti i ne napuštanju položaja što je u tom momentu bilo više nego smiješno i glupo ali eto svi smo to potpisali.

Kada se desila Oluja svi smo bili popizdili i bili smo spremni da ratujemo ali je komanda počela da se polako odvaja od osnovnih jedinica i sve više i više da daje neka blesava naređenja.

Kao oficiru za bezbjednost u bataljonu naređeno mi je da postavim punktove iza leđa mojih saboraca i da ne dozvoljavam bilo kakvo grupno napuštanje položaja. Bilo je još nekih gluposti.

Međutim sve je na vidjelo došlo kasnije kada su počeli da padaju naši gradovi pod komandom II. Krajiškog Korpusa. Jedan po jedan grad su počeli da prelaze pod ruku hrvata i muslimana a komanda VRS ni da mrdne. Vojska je bila sve nemirnija i nemirnija. Umjesto da se na to područje pošalju neke od naših jedinica iz posavine tamo su slane neke jedinice iz Zvornika i iz okoline Sarajeva tzv. srpske brigade za koje se kasnije ispostavilo da su bile upućivane upravo sa namjerom da napuste položaje i da stvore pometnju među ljudima da bi ih se lakše diglo u bježaniju.

Problem nastaje kada se sa posavine i iz zaleđa koridora dižu 43. motorizovana brigada iz Prijedora i 6. Sanska pješadijska brigada. Te dvije brigade sa nekih 10.000 boraca su oteli voz i njime došli do Prijedora te iz trka zauzeli položaje podno Grmeča. U isto vrijeme 16.-ta se takođe djelomično povlači iz posavine i odlazi na obronke Manjače da spriječi ustaše i balije iz srednje bosne da uđu na naše područje.

Muslimansko-Hrvatska ofanziva u visokoj krajini je zaustavljena u dva dana i stvoreni su uslovi za protiv napad ali je komanda VRS počela da kažnjava odgovorne oficire. Oba komadanta i onaj iz 43. motorizovane i iz 6. sanske su uhapšeni i odvedeni u pritvor dok su drčnije pojedince iz tih jedinica arkanovci i slični manijaci hvatali, tukli i šišali na nulu.

Kada je slomljena ta ofanziva hrvatsko-muslimanski oficiri su se počeli žaliti pa čak i prijetiti da se srbi ne drže dogovora.

Obični ljudi su vidjeli šta se dešava i počeli su da napuštaju Petrovac, S. Most, Ključ, Mrkonjić Grad, Jajce i ostala mjesta. Vojna policija VRS je hapsila ljude u Drvaru koji nisu htjeli da idu u zbjeg a jedinicu iz tog grada su poslali sa Bihaća na koridor da se ljudi nebi vratili da brane svoje kuće.

Vidjevši šta se dešava vojska u mojoj brigadi (koja je još uvijek bila na koridoru) se počela buniti i bilo je pitanje časa kada će svi napustiti položaje. Ja sam dobio naredbu da napravim listu najvećih bundžija i da je prosljedim u komandu da bi ti ljudi bili uhapšeni. Kada sam odbio da to uradim pod hitno sam degradiran i vraćen u BVP (što je bilo i dobro rješenje).

Bez obzira na namjere domaćih zlotvora kada se počelo pričati da će banjaluka pasti vojska je digla pobunu i slično kao i 43. motorizovana zaustavili smo voz kod Šamca i sve pripremili za utovar tenkova da se možemo vratiti kući da branimo svoj grad.

Kada su u komandi vidjeli da je đavo odnio šalu i da se kompletna brigada sprema na povratak komadant brigade pukovnik Dupljanin je organizovao je sastanak sa vođama pobune. Na sastanak je došao i gen Talić komadant korpusa kao i par ljudi iz vrha VRS.

Skoro 7000 vojnika sa svim tenkovima, oklopnim transporterima i svom ostalom opremom je čekalo spremno.

Oko dva sata iza ponoći smo dobili vijest da su dobijena uvjeravanja da banjaluka, prijedor i ostala mjesta neće pasti i da se ne trebamo brinuti. U svakom slučaju smo ostali u pripravnosti još par dana dok se nismo uvjerili da je to sve istina.

Linija koja je tada uspostavljena nije se više mjenjala osim oko Mrkonjić Grada jer su momci koji su se zatekli u BL u momentu pada tog grada organizovali i uspjeli su povratiti grad ali im je kasnije rečeno da se to mjesto mora prepustiti.



Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 18:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Slavko Lisica :-)

Btw. Zoka, sjecas li se sta sam ti pricao?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 18:50 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Štošta si ti pričao i pisao....na šta konkretno misliš?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 19:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Nish, kako ce se zavrsiti... A nisam ni zaboravio ono hr selo sto si ga spomenuo ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 19:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
Odličan tekst a pošto sam bio učesnik ovih dešavanja takođe u 1 OKB i takođe na BVP-u mogu potvrditi većinu ove priče (ono što mi je poznato) i još stalno razmišljam ko bi mogao biti autor ovog teksta, u svakom slučaju :salute:

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 19:13 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
gloryfox je napisao:
Evo jedan veoma interesantan tekst koji sam skinuo sa neta davno sigurno pre pet ili seat godina,postavicu ga ovde na forum i boldovacu deo vezan uz temu.

Citiraj:

Problem nastaje kada se sa posavine i iz zaleđa koridora dižu 43. motorizovana brigada iz Prijedora i 6. Sanska pješadijska brigada. Te dvije brigade sa nekih 10.000 boraca su oteli voz i njime došli do Prijedora te iz trka zauzeli položaje podno Grmeča. U isto vrijeme 16.-ta se takođe djelomično povlači iz posavine i odlazi na obronke Manjače da spriječi ustaše i balije iz srednje bosne da uđu na naše područje.

Muslimansko-Hrvatska ofanziva u visokoj krajini je zaustavljena u dva dana i stvoreni su uslovi za protiv napad ali je komanda VRS počela da kažnjava odgovorne oficire. Oba komadanta i onaj iz 43. motorizovane i iz 6. sanske su uhapšeni i odvedeni u pritvor dok su drčnije pojedince iz tih jedinica arkanovci i slični manijaci hvatali, tukli i šišali na nulu.
[/b]


nema tu problema, jedna od najpametnijih odluka boraca i oficira te 95'..da se nisu vratili pukla bi BL iz pravca B.Majdana i Prijedora.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2012, 19:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Dve godine kasnije je Krajianik ispracen jajima iz BL.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2012, 09:51 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Evo da napišem ja nešto o "herojskim" napadima jednih i "junačkoj" odbrani drugih na kraju rata....Negdje početkom 1995-te kod mene kući dolazi mamina tetka iz okoline S.Mosta, Hrvatica, iz hrvatskog sela. Cijeli rat su proveli sa Srbima i nije im falila ni dlaka sa glave. Odjednom nagla odluka da imovinu zamjene sa imovinom Srba protjeranih iz HR i napuste svoje domove, skoro cijelo selo...Pitamo mi njih zašto odjednom takva promjena, a oni odgovaraju:" Čuli smo da će Sana pripasti muslimanima!"....Mi crkošmo od smijeha...Kao vidi budala. Kakvi muslimani u Sani, pa ne mogu nam pera odbiti....Kad ne lezi vraže. Puče "Blijesak", poče "Oluja", a onda krenu i sunovrat RS....I stvarno bi tako, Sana pripade muslimanima....
Druga stvar, skoro sami kraj rata, ono kada je NATO rušio repetitore na Kozari. Moj stari na dopustu sa položaja na Demirovcu, neki vrh više Kupresa. Sjedimo u podrumu, uzbuna je i kaže mu komšija, inače visoko pozicioniran u policiji RS, da ne ide sutra na položaj i da je to gore palo. Stari ne vjeruje nego se ujutru spakuje i sa drugovima sjede u bus i krenu....na stotinjak kilometara od Demirovca sretnu svoju jedinicu u povlačenju, kažu da su samo dobili naredbu da se povuku, bez metka ispaljenog. Šta će oni se priključe njima i pješke se vrate do Bočca. Više ih je izginulo u povlačenju nego za cijeli rat. Na prelasku preko Manjače, prolazeći kroz selo iz kojega su moji, dobiju naredbu da ne dižu larmu i ne bude seljane (ej jebote, ode vojska ostavalju civile HVO-u!!!) i naravno da ne poslušaju...Kaže stari da im ABiH pera nije mogla odbiti na Demirovcu, a položaj je tek tako predat. I onda se ljudi koji su trećinu Srpske prodali slave kao srpski heroji. Srpski heroji al' u qrcu!

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2012, 10:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Djes to pricati... Zasluzio si vjecni ban na sa-x :P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2012, 10:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2009, 13:42
Postovi: 14961
ne moze me niko uvjeriti da tih 12-13 opstina nije prodano na neki nacin.zanimljivo je da je prije pada svih tih opstina radovan sve obisao :-?

ako nije tako zasto nije vracen kljuc,arkanovi i ne znam ko jos su bili na mostu u gradu,sto znaci da je grad vjerovatno bio prazan.tu je naredjeno povlacenje i dan danas je granica nekih 4km od tog mosta :-?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 412 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs