BVP M-80Jos 1966. god je uradjena studija o mogucnosti ralizacije savremenog BVP u zemlji. Nakon toga 1967. god uradjena je tehnicko-ekonomska analiza sa idejnim projektom. Na osnovu ovoga i na osnovu najnovijih vojnopolitickih kretanja u regionu, pocetkom 1969. god doneta je odluka da se ide u razvoj borbenog vozila pesadije pod sifrom M-980. Projekat je predvidjao vozilo amfibiju, mase 11,2t(sto je tokom razvoja premaseno), a prvobitna zamisao je bila da se ugradi FAMOS-ov motor, koji bi usavrsavanjem dostigao minimalno 170kW. Ipak prve serije BVP-a su imale francuski motor firme Hispano Suisa, snage 191kW isti kakav je ugradjivan u njihovo vozilo AMX-10P. Za razliku od domaceg ovaj motor je imao veci broj obrtaja, vece snage i zadovoljavajuce mase i gabarita. Pored toga sto je Francuska strana nudila motor u kompletu sa transmisijom, kod nas je razvijeno domace resenje transmisije u bloku, u to vreme najsavremenije moguce resenje. U toku 1974. god zavrsena su ispitivanja prototipa i odluceno je da se izradi nulta serija, za sta je uz idealne uslove bilo potrebno minimalno 18 meseci. Posto je naredne godine 1975. u maju bila planirana velika parada povodom 30 godina pobede nad fasizmom donesena je odluka da se odredjen broj vozila mora proizvesti do tog vremena. Zadatak je izvrsen u zadatom roku i vozilo je uspesno nastupilo na paradi, no kako se za izradu tih vozila koristio isti postupak kao i za prototip vozila kasnije nisu mogla biti koriscena u trupi. Cena ovako proizvedenog vozila bila je nekoliko puta veca od onog iz serijske proizvodnje. Zbog odredjenih teskoca u proizvodnji i modifikacija nulta serija je zavrsena tek 1978. god, a 1979. god usvojeno je u naoruzanje pod nazivom : Borbeno vozilo pesadije M-80 (BVP M-80). Radilo se zapravo o prelaznom resenju, jer jedan od uslova je bio i taj da motor mora biti domace proizvodnje. Izbor je bio motor OM403, koji se licencno proizvodio u FAMOS-u, a u pitanju je snazniji i savremeniji motor (235kW), koji je samo za 100kg tezi od francuskog modela. Ugradnja drugog modela zahtevala je dodatne izmene oklopnog tela i transmisije (ukupne izmene na dokumentaciji su iznosile 30% od dokumentacije vozila). Tokom 1979. god prototip je dovrsen i interno ispitan, a tokom 1980. god zavrsno je ispitan i uveden u naoruzanje kao Borbeno vozilo pesadije M-80A (BVP M-80A).U toku 1981. god izradjena je nulta serija, nakon okoncanja proizvodnje verzije sa francuskim motorom ( ukupno je nabavljeno 200 motora). Krajem osamdesetih radilo se na razvoju znatno usavrsenije verzije -BVP M-80A1. Na ovom vozilu je bila ugradjena modifikovana kupola Ceskog porekla, sa ugradjenim domacim topom 30mm. Projekat je predvidjao novi nisansko osmatracki sistem, stabilizaciju topa, bacace dimnih kutija itd. Proizvedeno je samo nekoliko primeraka, jer je raspad zemlje prekinuo projekat.
BVP M-80 su korisceni u svim sukobima na prostoru bivse SFRJ. Generalno pokazali su se dobro ali objektivni nedostaci dosli su do izrazaja: Zastareo top od 20mm malog kalibra i sa malim efektom na cilju, te malog dometa, a zbog nepostojanja SUV-a moralo se dejstvovati iz kratkih zastanaka sto je povecavalo mogucnost da i sam transporter bude pogodjen. Zastareli PO raketni sistem prve generacije (sa nekim odlikama 2.gen) zahtevao je posebno uvezbanog operatera, a sto je narocito bilo problematicno kod operatera iz rezervnog sastava. Male mogucnosti maskiranja, takodje su imale uticaja.
U JNA, ova vozila su popunjavala mehanizovane brigade, koje su bile uglavnom ''A'' klasifikacije i smatrane su zbog zasticene i mehanizovane pesadije veoma zilavim. Vojni vrh tadasnje armije ocigledno je bio veoma zadovoljan ovim vozilom i dodeljivao mu je veoma visoke ocene borbene vrednosti: Na komandno - stabnoj vezbi ''Romanija 88'' zarad procene snage neprijateljskih i vlastitih jedinica uvedeno je numericko oznacavanje borbene vrednosti, tako da je recimo bataljon tenkova T-55 imao borbenu vrednost 1, T-72 1,5, bataljon M-84 2, a mehanizovani bataljon sa BVP cak 3. U danasnje vreme BVP M-80, koriste se u skoro svim armijama nastalih iz bivse JNA, a najveci korisnik je Vojska Srbije koja u sastavu 4 brigade KoV-a ima 8 mehanizovanih bataljona. To je 320 vozila, plus odredjeni broj u remontnoj rezervi i na poligonima. Ukupan broj je 550 vozila i zasad nije odluceno sta ce biti sa viskom od 200 vozila.
I pored nekih slicnosti sa ruskim vozilima ove vrste, BVP M-80 je prilicno originalne konstrukcije. Osnovno naoruzanje je top M55 kalibra 20mm, koji se jos koristi na mnogim drugim orudjima. Uspesno dejstvo ovog topa je do 1.500m, a za ciljeve u vazduhu do 1.000m, probojnost projektila je 20mm celika. Polje dejstva je po vertikali -5 +65 stepeni i 360 po horizontali, a brzina paljbe 650-730 metaka u minuti. Topom se moze dejstvovati rafalno ili jedinacno. Borbeni komplet cine dva redenika sa po 200 metaka koji mogu biti sa: trenutno-zapaljivom, trenutno-zapaljivom obelezavajucom i pancirno-zapaljivom granatom. Top se na cilj navodi rucno ili uz pomoc elektro motora.
Sekundarno oruzje je spregnuti mitraljez M-86 od 7,62mm, desno od topa M-55. Efikasno dejsto ovog mitraljeza je do 600m. Mitraljez se popunjava iz municijske kutije u kojoj je redenik od 500 metaka, a u borbenom kompletu su jos tri ovakve kutije.
Protivoklopnu komponentu ovog vozila cini dvosinski lanser PO raketa 9M14M Maljutka. Ove rakete namenjene su za unistavanje oklopnih ciljeva na daljinama 500-3.500m i vode se rucno od strane nisandzije. Probojnost kumulativne glave ove rakete je 400mm. Borbeni komplet cine 4 rakete. Medjutim rec je o zastareloj raketi sa brojnim nedostacima: osetljiva je na ometanje, ima veliku netucenu zonu ispred vozila od 500m, brzina rakete je jedva oko 80m/s pa je do krajnjeg dometa potrebno preko 40s, sto ostavlja dosta vremena za protivdejstvo, a pri vodjenju transporter mora biti nepokretan. Postoji i verzija sa tandem-kumulativnom bojevom glavom (probojnost 800mm iza ERO). Ova raketa ja zadrzana i na unapredjenoj verziji M-80A1 Vidra, mada bi mnogo bolje resenje bile PO rakete Fagot.
Vatrenu moc BVP-a cini i ukrcano odeljenje pesadije od sedam vojnika koji mogu dejstvovati iz vozila bocno kroz puskarnice ili posle iskrcavanja. Odeljenje je opremljeno sa cetiri puske M-70AB2, dva puskomitraljeza M-72B1, jednom snaperskom puskom M-76 i sa cetiri rucna raketna bacaca M-80 Zolja. Stalna posada je naoruzana sa automatskim pistoljima M-84 ''Skorpion''.Vozilo je opremljeno uredjajem za sakupljanje caura i izbacivanje barutnih gasova kada se dejstvuje iz unutrasnjosti.
Posada je troclana, napred levo je vozac, iza komandir, a u sredisnjem delu sa kupolom nalazi se nisandzija. Iza je prostor za mehanizovano odeljenje. Nisandzija ima na raspolaganju dnevnu nisansku spravu DNS-1 i nocnu nisansku spravu PNS-1, koja radi na principu pojacavanja slabih prirodnih izvora svetlosti (mesec, zvezde). U slucaju tamne noci moze se koristiti IC far komandira za "osvetljavanje" ciljeva, mada je ovo aktivna mera i demaskira vozilo.
Komandir na raspolaganju za dnevna osmatranja ima periskop TPKU2B, koji jos komandiru sluzi za merenje daljine i korekturu vatre. Za osmatranje nocu koristi se IC periskop TKN-1, kojim se moze osmatrati do daljina od 250-400m. Vozac za voznju nocu koristi elektro-opticki uredjaj M-66A2.
U BVP M-80 ugradjen je motor HS115-2, snage 191 kW pri 3.000 obt/min. Rec je o motoru V izvedbe sa osam cilindara i vodenim hladjenjem. Motor je opremljen sa jednim turbokompresorom i koristi za pogon dizel gorivo D-1 i D-2 leti, odnosno mesavinu dizela i petroleuma zimi. Radna zapremina je 8.210 cm3. U dva rezervoara smesteno je 510l goriva sto obezbedjuje borbeni radijus od 500km po putu ili 350km van puta, ili 21h na vodi. BVP M-80A ima instaliran domaci motor OM-403 snage 235kW, a odredjenih razlika ima i na transmisiji i oklopnom telu.
Transmisija BVP M-80, je u bloku i objedinjuje menjac stepena prenosa i uredjaj za upravljanje, ima pet stepena prenosa za napred i jedan za nazad.
Hodni deo ima pet potpornih tockova, a vesanje je nezavisno i predstavlja kombinaciju torzionih vratila i hidraulicnih amortizera. Gusenice sirine 252mm su celicne sa gumenim umetcima.
Oklopno telo je od zavarenih ploca pancirnog celika, sa prednje strane je debljine 14mm, sto daje zastitu od kalibra 20mm sa razdaljine od 100m. Bokovi su zasticeni oklopom debljine 9mm, sto pruza zastitu od gelera i kalibra 7,62mm na svim daljinama. Na oklopnom telu je ugradjeno 8 puskarnica (po tri levo i desno i dve pozadi)
BVP M-80 savladjuje uspon od 60 procenata (30 stepeni), bocni nagib do 55,5 procenata (25 step.), rov sirine do 2,4m i vertikalne prepreke visine do 0,8m. Maksimalna brzina je 65km, a po makadamskim putevima 35-40km. Vozilo je amfibija i moze vodene prepreke savladjivati plovljenjem. Najvazniji preduslovi su da je obala strma do 25 stepena i da recni tok nije brzi od 1,5m/s. Vozilo bez pripreme ulazi u vodu uz prethodno podizanje valobrana. Brzina povljenja je 7,5km/h. Klirens vozila je 400mm.
BVP M-80 je opremljen i sa uredjajem za izbacivanje prodrle vode, kolektivnim sistemom NHB zastite, sistemom za gasenje pozara koji se aktivira rucno ili automatski, uredjajem za zagrevanje unutrasnjosti, spasilackim prslukom PS-82 za spasavanje u slucaju prinudnog napustanja vozila za vreme plovljenja. Za maskiranje koristi se termodimna aparatura motora koja stvara dimnu zavesu duzine 250-400m u trajanju od 2 do 4 min. Za odrzavanje veze ugradjen je radio uredjaj RUT-1A dometa 20km na ravnicarskom terenu kada vozilo nije u pokretu i 15km kada je u pokretu. Za kontakt posade unutar vozila koristi se uredjaj UMr.
Neposredno pred rat razvijena je nova verzija BVP, M-80A1 Vidra. Ugradnjom nove kupole i druge nove opreme eliminisani su najveci nedostaci verzije M-80: zastareo top i nepostojanje stabilizacije topa, sto je onemogucavalo dejstvo u pokretu. Za Vidru je u pogonima "Zastave", razvijen novi automatski top M86 kalibra 30mm. Razvijen je i savremen elektrohidraulicki servo sistem za pokretanje kupole po horizontali i topa po vertikali, sa ziroskopskom stabilizacijom topa i nisanske sprave sto je omogucilo i dejstvo i iz pokreta. Umesto dve stare nisanske sprave ugradjena je jedana nova - NS-30/1, sa dnevnim i nocnim kanalom integrisanim u jedan kanal. Nova sprava ima mogucnost uvecanja od 1,1 i 4x, odnosno sa uvecanjem od 6x u nocnom rezimu. Ugradjen je i novi, poluautomatski sistem vodjenja raketa Maljutka, sa zasebnom nisanskom spravom integrisanom u IC lokator. Ovim resenjem obuka operatera je znatno uproscena: operater uoci i izabere cilj, lansira raketu i prati cilj nisaneci u njegov centar, ne vodeci racuna o polozaju rakete. Top M86 koristi dve vrste granata: trenutno-fugasne zapaljive (pocetne brzine 1.050m/s) i pancirne (1.100m/s). Maksimalni domet je 6.900m, a efikasni za lakooklopljene ciljeve do 1.500m, za pesadiju do 3.000m i ciljeve u vazduhu do 2.300m. Kadenca je 600 met/min, uz izbor jedinacne ili rafalne paljbe od 5, 10 ili neogranicen broj metaka. Borbeni komplet cini redenik sa 200 granata.
Na kupolu BVP-a M-80A1 su ugradjena 4 bacaca dimnih kutija (BDK M79, isti kao i na tenku M-84), sa mogucnoscu izbacivanje dve ili sve cetiri dimne kutije na daljinu od 100m. Nova kupola bila je za 35 procenata teza od prvobitne, ali to nije ozbiljnije ugrozilo druge karakteristike
Osim sto je trebao biti osnovni tip borbenog vozila, BVP M-80 posluzio je i kao osnova za mnoga specijalizovana oklopna vozila. Pored osnovnih verzija M-80, M-80A i M-80A1, planirane su ili do serijske prozivodnje dovedene su i sledeca vozila:
- M80AI - Trebale je biti izvidjacka verzija. Vozilo bi imalo savremenije uredjaje za komunikaciju i nocno osmatranje koji bi se ugradjivali na osnovu vozila M-80A1. Posada bi brojala 4+4 clana. Vozila bi imala montiran i izvidjacki radar, a planirana je proizvodnja 200 primeraka. Projekat je obustavljen 1992. god.
- M-96 - U Vojno Tehnickom institutu nastavljen je rad na kupoli M-91 (namenjenoj za Vidru) i nekim elementima naoruzanja. Takav BVP dobija oznaku M-96, da bi kasnija oznaka bila M-80A/98. Ovo vozilo je prikazano 30.juna 2004. god.
- M-80A KC - Je verzija opremljena dodatnim komunikacijskim uredjajima i bila je namenjena komandiru cete. Dosla je do serijske proizvodnje.
- M-80A KB - Verzija namenjena komandantu oklopnog ili mehanizovanog bataljona. Takodje razvoj je doveden do serijske proizvodnje.
- VK-80A- Za potreba komandovanja na nivou brigade. Od naoruzanja bio je montiran samo mitraljez 7,62mm. Projekat je doveden do nulte proizvodnje.
- M-80A LT - Protivoklopna varijanta, dobijena ugradnjom kupole POL M-83, koja je vec koriscena na vozilu BoV-1 i koja je imala 6 lansera za PO rakete Maljutka. Razvijena su dva prototipa, ali prednost je dobilo PO vozilo tockas M-83.
- Sava M-90 - Krajem osamdesetih osvojena je licencna proizvodnja ruskog PVO sistema Strela-10M. Tokom procesa osvajanja sistema je dodatno unapredjen i dobija oznaku Strela-10M2J. Lanseri su montirani na BVP M-80A. Raspad zemlje je zaustavio i ovaj projekat.
- SPAT 30/2 - Nastao je ugradnjom kupole sa dva Zastavina topa M-86 od 30mm. Nisansko osmatracki uredja je mogao biti J-171 ili savremeniji Motorola 6800, koji su i usvojeni u naoruzanje za potrebu modernizacije Praga M-53/59/70. Ipak na samom kraju prednost se daje, tockasu 4X4 BoV-3, na koji je montirana kupola sa dva topa od 30mm. Ovako dobijena vozila oznacena su kao BoV-30 i cetiri primerka su pokazana na paradi 1985.god. No i ovo vozilo nije usko u proizvodnju, prednost u daljem razvoju je dobio projekat Sava.
- SPAT 40/2 - Vezija sa dva topa 40mm, ali na ovome izgleda nije ozbiljnije radilo
- Sanitetsko vozilo - Sa vozila je uklonjena kupola, izmenjeni su krovni poklopci i zadnja vrata, u cilju lakseg unosenje i iznosenja ranjenika. Vozilo je imalo 3-4 clana posade i moglo je primiti 4 teza ili 8 laksih ranjenika. Nije serijski proizvodjeno.
- MOS M-80A -Projekat samohodnog minopolagaca.
borbena masa 13.850 kg
posada 3 + 7
duzina 6,42 m
sirina 2,9 m
visina 2,2 m
motor HS-115; OM-403 (A i A1)
snaga motora 191kW pri 3.000 obr/min; 235kW pri 2.500 obr/min
brzina po putu 60km/h; 65km/h
borbeni radijus 350-500 km
zapremina rezervoara 510 l
naoruzanje top M-55 od 20mm, mitraljez M-86 PKT od 7,62mm i PO rakete 9M14M; top M-86 od 30mm (A1)
borbeni komplet 400 granata 20mm, 2000 metaka 7,62mm i 4 rakete
oklop