banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 17 Maj 2024, 05:33

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1081 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 55  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 31 Jan 2010, 13:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Odgledah i ja "Zvijezda je rođena". Pa... onako. Previše je razvučeno, ima gomila bespotrebnih dijelova. Pjevanje je bilo dobro (osim Jackson-a, ali on je sam po sebi težak tako da opraštam), ples je loš, osim Thriller-a. Šavija je bio dobar, iznad očekivanog i izdvojio bih i Anju u ulozi Amy Winehouse.
Najviše mi je smetalo što su songovi nekako uglavljeni na silu i nisu proizašli iz same radnje, što bi trebala da bude fora mjuzikla. Evo recimo prvi mi na pamet pada Moulin Rouge (film), ako iz njega izvadiš pjesme, izvadio si dobar dio priče, a ako to uradiš u Zvijezda je rođena, priča ostaje ista.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2010, 13:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2009, 17:16
Postovi: 462
povratak je sjajna predstava, fantasticno je kolja iznijansirao, jedina predstava koja mi je drzala paznju cijelo vrijeme, muzika je fantasticna, svi glumci su odlicni, jeste vise psovki ali to je nasa stvarnost, a kolja je cisti genije kod oslikavanja stvarnosti...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2010, 09:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Tačno je da psovka jeste naša stvarnost, ali njena literarna mjera mora biti do te mjere opravdana da ne bi otišla u banalnost i vulgarnost što se Pejakoviću u ovoj predstavi po svim aspektima desilo...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2010, 10:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2009, 17:16
Postovi: 462
svako ima pravo na svoj dozivljaj predstave, ali grijesis, nisi u pravu, kolja je sve segmente nase danasnjice tako dobro upakovao, kao u rodama zarezao je do kosti... sve je realisticno postavio, dobar odabir glumaca je napravio...meni je predstava pun pogodak...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2010, 15:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Gledao sam tu predstavu na premijernom izvođenju i više ne, pa sam dosta toga i zaboravio, ali, evo da se pokušam sjetiti nekih detalja koji su mi zasmetali:

Prvo, pitanje adaptacije teksta. Ako je već htio prebaciti mjesto predstave u Banjaluku, reditelj je to trebao uraditi diskretno, a ne gledaocima nuditi kao "tačke prepoznavanja" naselje Ante Jakića i muzičku školu. Time je učinio dva neoprostiva pozorišna grijeha: definisao je Banjaluku kao jedino moguće mjesto događanja, a publici je ponudio više nego glup razlog da se (na)smiju na spomen pomenutih naselja. Šta ćemo, Pejakoviću, sa publikom u Novom Sadu, Beogradu ili Zagrebu? Kako će oni prepoznati tvoje areale koje ama baš nikakve veze nemaju sa samom radnjom.

Drugo pitanje je pitanje jeftinog humora i njega sam se već dotakao u prethodnom pasusu. Ukoliko me sjećanje ne vara, u jednom trenutku predstave sa porodičnog prijemnika zavija neki turbo - folk "hitić" što je, dabome, propraćeno gromoglasnim aplauzom publike. Taj trenutak pošten gledalac može da očekuje u predstavama "Kursadžija", ali ne i u predstavi nacionalnog teatra. S tim pod ruku ide i onaj fazon sa "dvije dvojčice, dvije trojčice" čiju funkciju niko živ ne bi mogao da objasni i rastumači, jer se tu radi o toliko jeftinoj komici i naivnim i nakaradnim poigravanjem prostim (i bukvalno i metaforički) vicevima i pošalicama.

Treće: psovke. Naša stvarnost jesu psovke, ali jeste i mnogo drugoga, pa se to ne "stavlja" u predstavu. Umjetnost je mimezis u određenoj mjeri, a ne bukvalno preslikavanje uličarskog slenga u tekst predstave. Hipreprodukcija psovke, jasno je to, dovela je do njene hipreprodukcije, a tačno je i to da psovačina pokazuje, ustvari, nemoć pisca. To je ujedno i ključna stvar zbog koje je Pinter u ovoj predstavi kao pisac uništen. Moto predstave je postala rečenica "Kru te jebo" i gotovo svi su očekivali retardiranog mlađeg brata da izađe i kaže tu repliku. Psovka mora imati ogromno opravdanje kada se koristi u književnom tekstu ili pozorišnoj predstavi, a kod Pejakovića toga nema ni u primislima. Reditelj je, takođe, prenebregnuo i jednu važnu činjenicu kada je poetika psovke u pitanju: ona je u pozorištu mnogo provokativnija i neukusnija jer se govori, jer ima direktan kontakt sa gledaocem, jer dobija svoje materijalno obličje. A toliko pičaka, kuraca i jebanja je moglo da prođe u "Rodama", ali svakome je jasno da Pejaković nije isto što i Pinter i da "Rode" nisu isto što i tekst klasične savremene drame.

I četvrto: gluma. I u ovoj predstavi je nastavljen isti glumački "princip" kao i u "Poslaniku", a to na priliku, znači sljedeće: Željko Stjepanović nije nijednu rečenicu rekao drugačije osim urlanjem! On urla i dere se od početka do kraja predstave! Da li se stišava za monologa? Da li mijenja intonacijsku krivulju? Ne, on se neprestano dere i 'suje kao sumanut. Eno mu Jokića pa neka uči scenski govor, ako ne zna i ne može drugačije. Toliko deranja nema ni na političkim mitinzima.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2010, 16:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2009, 17:16
Postovi: 462
Citiraj:
PEJAKOVIĆ: Predstava mora da korespondira sa vremenom u kome je nastala. Samo pozorište je tu da djeluje kao laksativ u odnosu na društvo, da ga tjera da izbacuje nečistoće i da na površinu istjeruje dramu. Naravno, to je jedno od svojstava, ne jedino. Komad "Povratak" priča priču o nesnosnom i sveprisutnom kriminalu oko nas, u našim familijama i među prijateljima. Asfalt Banjaluke priča priču o lopovima, kriminalcima, ubicama i sitnim prevarantima, našim komšijama, kumovima, prijateljima... U taj milje mi smještamo našeg Pintera, pa kako mu bude. Ja na tekst gledam kao na predtekst, uvod u stvaranje novog umjetničkog djela, a ne kao na postavljanje, upriličenje određenog teksta za scenu. Literatura je za čitanje, pozorište je nešto drugo. Poštuj riječ, ali još više duh, jer duh je jedino što prelazi rampu i dira srce.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2010, 09:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Kamo lijepe sreće da je pola tog teoretskog poimanja pozorišne umjetnosti pretočio i u djelo...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Feb 2010, 21:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
_zoka je napisao:
Išao sinoć gledati "Balon od kamena".Odlično u svakom pogledu.Dobra priča,dobra i režija,fantastični glumci.Nisam ja neki zaljubljenik u pozorište.Baš naprotiv,bio sam vrlo skeptičan prema ovome našem ali me ova mlada ekipa glumaca(Šavija,Ljubo,Anja Stanić.....) oduševila.


Potpis na ovo.. čudan je osjećaj kad se svi smiju na totalne crnjake od scena :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2010, 00:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
pogledah "zenidba i udadba"veceras,sasvim dobro uradjena predstava 8) odlican izbor glumaca Branko je bio odlican :)

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2010, 11:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Narodni poslanik - gledala negdje u decembru, oduševila sam se. Kao prvo, dobro sam se ismijala, ''Pavka'' jeeeee.... :lol: Cim je cura izašla na scenu legla sam od smijeha. Poslije sam čula neke komentare kako sam vjerovatno potrefila na dobru izvedbu jer ponekad zna da bude dosadna predstava do te mjere da se publika uspava.

Ženidba i udadba - gledala pretprošli petak, takođe mi se sviđa. Scenografija je super, sviđa mi se ono zakrivljeno, otvori scenu. O kauču sa najlonom da ne pričam. :lol: Glumce su baš potrefili! Slađa mi je inače miljenica pa svaki put moram da je istaknem :D Fali mi jedino neki dobar fazon. Ne mislim da su provale i dosjetke nešto bez čega predstava nije smiješna, ali ovdje osjećam da je baš potrebno da se malo upotpuni sa tim. Ali dobro, Sterija nije baš ni lagan za odraditi, oni su to po mom mišljenju jako dobro obavili.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2010, 11:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Monalisa,ja sam gledala NP prosle godine,predstava je odlicna,Pavka je fenomenalna,generalno,Nina ima odlicnu moc transformacije,ni jednu ulogu jos nije profulala(govorim o predstavama,one neke serije koje su se vrtile na tv-u u kojima je glumila,bolje da ne komentarisem ;))

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2010, 13:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
azdajica-ny je napisao:
Monalisa,ja sam gledala NP prosle godine,predstava je odlicna,Pavka je fenomenalna,generalno,Nina ima odlicnu moc transformacije,ni jednu ulogu jos nije profulala(govorim o predstavama,one neke serije koje su se vrtile na tv-u u kojima je glumila,bolje da ne komentarisem ;))


Ne sumnjam uopšte, samo kažem da sam to čula za predstavu uopšteno, da zna nekad malo pasti. Ne znam ja je li to tako, u svakom slučaju ja kad sam bila publika je u sve i jednom momentu bila koncentrisana na predstavu :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2010, 13:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39448
Lokacija: Месечева икра
MonaLisa je napisao:
Fali mi jedino neki dobar fazon.

ŽIV'LI!!!!! :D itddd.......

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2010, 21:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Joj sad se sjetih onoga:
-Hoćete li vi da se udate za njega?
-Paaa... Et' kak' kažu moama i toata!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jun 2010, 01:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2003, 15:05
Postovi: 728
Pratite li "Teatar fest"? Kakvi su utisci?

_________________
Ko pročita VO!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jun 2010, 08:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ja pogledah sinoć "Turbo folk". Bolesna predstava.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jun 2010, 09:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9319
Ja htio otici poghledati pa mi se nesto nije dalo. Nije bilo karata juce ujutru, a kaze teta "dodji ti, pustace onako", a meni to bilo bezveze ako me ne puste.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jun 2010, 09:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
blaf77 je napisao:
Ja htio otici poghledati pa mi se nesto nije dalo. Nije bilo karata juce ujutru, a kaze teta "dodji ti, pustace onako", a meni to bilo bezveze ako me ne puste.

Karte za Teatar Fest se inače rasprodaju prije nego što krenu u prodaju :)
A bilo je sinoć pola sale slobodno, još u dva termina igrala predstava.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jun 2010, 09:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
TURBO FOLK je predstava legitimnog pozorišnog izraza koja NIKAKO nije smjela da se igra u NARODNOM pozorištu. Smatram se za pozorišno pismenog čovjeka, ali tu predstavu jednostavno nisam razumio. Ona je sama sebi svrha.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jun 2010, 10:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Kako sam ja shvatio, predstava s jedne strane na jako grub i direktan način prikazuje društvo u kojem živimo, tj. njegove najgore strane, uključujući nasilje, seksualno zlostavljanje, psovke kao jedini način izražavanja, estetsku hirurgiju, kriminal, trgovinu ljudima,... S druge strane je tu da isprovocira gledaoca da se zapita, kao što ona kaže na kraju "eto šta sve možete dobiti plaćajući ulaznicu za predstavu", u smislu, eto u šta nam se pretvara kultura koju mi plaćamo iz svog džepa preko poreza i budžeta. I onaj momenat kada na bisu nema glumaca govori da to nije odglumljena predstava, to je realnost.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1081 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 55  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs