banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 09 Jun 2024, 00:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 156 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Jezičarenje
PostPoslato: 24 Jun 2002, 20:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
Evo vidite, ja bih da prozborimo koju o pravopisu, gramatici i sličnim zanimacijama...

Forum je pravo mjesto na kojem možete da uočite raznolikost nepravilnosti u pisanju našeg jezika. ( Ne bih da ulazimo u raspravu koji je čiji jezik, to je ovaj kojim govorimo i pišemo.) Meni nije jasno kako neko ko je završio osnovnu školu (pa i više od nje) ne zna pisati na svom jeziku. Klasične izvlakuše su tipa: "Ja živim u inostranstvu, ovdje niko ne priča naš jezik." ili "Pisao/la sam u brzini..."( u brzini ubiješ čovjeka, pa šta, bilo je u brzini... ).
Najčešće greške koje uočavam su greške u ijekavskom izgovoru ( djete, pijesma), zatim u nepravilnom pisanju rječce "ne" uz glagole i pridjeve ( neznam, nemogu, ne pravilno...), čudnim odvajanjima riječi ( će mo, ne mojte), miješanju i trpanju glasa H gdje ne treba ( hvali, hrvanje ) i sl.
Pazite li kako pišete? Uočavate li greške drugih?
Ok, svakome se može desiti greška. Nije problem što ne znamo pisati, problem što nikoga zbog tog nije briga.
Zanima me kako neko može naučiti neki strani jezik, kad ne zna ni svoj? Ja recimo, nemam osjećaja za padeže u njemačkom, zato ih odredim u našem jeziku i tako nastojim da ne griješim.
I da, smiješno mi je da neko postavlja nešto svoje (priču, bilo šta) na Kulturu, a tekst je pun grešaka svih vrsta. Ne znam jeste li primijetili da u Harijevim tekstovima nema grešaka. Za svaku pohvalu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jun 2002, 00:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ja se trudim da pišem pravilno ali sigurno pravim greške, sestra mi je bolja u gramatici i pravopisu pa pitam nju kad kucam za forum ako mi je ona pri ruci :)

Najgora ti ili bi ko drugi neka me slobodno ispravi kad god napravim neku pravopisnu grešku da se učim (kad nisam učio kad je trebalo ili sam pozaboravljao :))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jun 2002, 07:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Nećemo nikad imati 'bezgrešni' forum. Ako neko zna, neka postavi link na neki sajt o pravopisu. Ja sam tražio i nisam našao. :D
Meni zasmetaju samo one greške koje ja napravim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jun 2002, 10:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2001, 01:00
Postovi: 275
Lokacija: RS West Europe
Pravopis, gramatika, bogatstvo koristenih izraza uveliko pokazuju obrazovanje, kulturni nivo i porijeklo osobe (u ovo slucaju ucesnika foruma), tako da ja sebi cesto pravim sliku o odredjenoj osobi na osnovu onog sto je napisala (a sta nam drugo preostaje, kad su poruke gotovo jedini nacin komunikacije, bar na forumu :wink: ).

Najgora, pitala si da li primjecujemo greske u postovima; ja ih svakako primjecujem, iako mi u ovom kontekstu to nije ni vazno, jer je sadrzaj taj koji je na forumu odlucujuci. Vjerujem da ni moj pravopis/gramatika nisu besprijekorni :D , ali nastojim da sto pravilnije pisem. Moram priznati da ponekad nisam ni sama sigurna sta je pravilno, jer se poznanicima, s kojima kontaktiram putem elektonske poste, takodje potkradu greske, sto dovodi ponekad do male konfuzije u mojoj glavi, ali eto, ide nekako. :wink:
Ono sto me posebno raduje je cinjenica da muski dio foruma (tu ubrajam i izvjesne forumase, koji su iznad mene vec ostavili svoje komentare :wink:, a ima ih jos :D ) jako dobro vlada nasim jezikom, iako se muskarcima cesto pripisuje odredjena doza nemarnosti po tom pitanju.

Najgora, spomeula si i Harija, to je bilo nesto sto se odmah primijetilo u njegovim tekstovima; interpunkcija, gramatika, pravopis, sve je kod njega skoro savrseno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jun 2002, 22:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Nov 2001, 01:00
Postovi: 190
Lokacija: Danska
ja inacce nemam pojma o tim padezima mada nisam padao u skoli
ponekada pisem brzo ponekada grijesim ponekada nemam pojma , nekada jednostavno volim da grijesim i dajem si slobodu tipa>
( Nemam pojam i veze ne znam itd...)
To je po meni nekakav sleng , improvizacija ,recicu kao umjetnicki nacin da se neke rijeci oblikuju drugacije kao slikarstvo recimo pikasa.
Priznajem da nemam pojma puno sto se tice padeza kao i njihove nazive ali mislim da ne grijesim puno ( opet to je koliko mogu biti objektivan ).

Oklen i to to su zesce greske od nemogu i neznam .
Zato sto zivim u Danskoj i kao navikao sam se na naki drugaciji govor ali ipak nisam .
Jedino bih malo odbranio sleng kojim se moze razbiti monotonija standardnih recenica to je mi fino za cuti iako nije gramaticki to se ne smije kritikovat i svetinja je slobode govora naravno ne mislim na oklen tipa izrazavanje

Eto toliko malo sam pazio skidao sam slova sa dupplo p i nekada mozda mi nedostaje zarez nadam see ne tacka veliko slovo .
Pozdrav ,,
Nadam se da sada ovo nece biti neka kritika kao ovo-ono (oni seljaci a mi svi isli na ligu mladih lingvista ) tog stila pak...

Pozdrav jos jednom od mene...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jun 2002, 22:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Nov 2001, 01:00
Postovi: 190
Lokacija: Danska
fakat grijesim puno kada se procitam ...

e a primjetio sam kada se procitam koliko ima los kvalitet izrazavanja (strava je uzas) ..

A usput primjetio sam koliko ljudi gube neka tako lijepa slova koja daju vrlo lijep oblik rjecima i dimenziju recenicama ..
tipa Nekada/Nekad Mogao/Mogo Krenuo /Kreno
Doso/Dosao koliko je lijepse za cuti Dosao Posao Nasao ......
Eto toliko .......


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 18:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
Vader, nema problema, vidi se da ti sestra dobro barata pravopisom. ;)
Blue, sumnjam da bi neko postavio pravopis na net, iz prostog razloga što to nije traženo štivo.
Jack, poznat mi je taj osjećaj nesigurnosti, zato ja često virnem u knjižice, pa poslije budem sigurna šta je pravilno. :)
Ex-Almanah, ovo je samo pokušaj dobronamjerne kritike. :)

Moram reći da neke greške "gutanja" slova, pa čak ni pravopisne, ni gramatičke, nisu toliko strašne, ako i pored njih možeš ukontati šta je pisac htio da kaže. Samo, često mi se dešava na forumu da se vratim još jednom da pročitam i opet ne razumijem. Ko zna, možda je do mene... ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 20:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2002, 01:00
Postovi: 418
Lokacija: BL
Mene toliko ne nerviraju te "sitne" greske... Vise me nervira, kada sam sebe pitam jesam li zaglupio ili se pitam da li je doticni post na kojem sam se zadrzao u fazonu neke zagonetke...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 20:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Najgora je napisao:
Samo, često mi se dešava na forumu da se vratim još jednom da pročitam i opet ne razumijem. Ko zna, možda je do mene... ;)

A možda je i do prirode samog teksta, kao npr. moji tekstvovi koji su uglavnom nerazumljivi :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 21:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Poneka greška u kucanju daje određen šmek poruci. Ozbiljno.
A ovo o čemu ste sada krenuli je nešto sasvim drugo. Nije više gramatika, više misao koju neko iznosi na sebi svojstven način.
Ja imam i teoriju u vezi toga. Problem je u koncentraciji.
I meni su neki postovi predstavljali misteriju. Sad ne bih da navodim primjere, ali nad nekima sam se mrštio i po pet minuta.
Pa kad sam skužio šta znače (možda i nisam, ko zna? :D ) onda mi se učinilo da se baš u tome može vidjeti kako je zapravo misao tog pisca nemirna. Autor skače sa teme na temu u svega par riječi. I govori o mnogo različitih stvari koje su povezane samo asocijacijama koje postoje u glavi dotičnog pisca.
Nedovoljna koncentrisanost, ili samo generalno loše izražavanje sopstvenih misli? Sigurno nije u području gramatike.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 21:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
blue je napisao:
I meni su neki postovi predstavljali misteriju. Sad ne bih da navodim primjere, ali nad nekima sam se mrštio i po pet minuta.
Pa kad sam skužio šta znače (možda i nisam, ko zna? :D ) onda mi se učinilo da se baš u tome može vidjeti kako je zapravo misao tog pisca nemirna. Autor skače sa teme na temu u svega par riječi. I govori o mnogo različitih stvari koje su povezane samo asocijacijama koje postoje u glavi dotičnog pisca

To sam ja, to sam ja, to sam ja :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Jun 2002, 07:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Vader, nisam mislio na tebe. Ima kriptičnih postova koji se sastoje od par rečenica, bez tačke i zareza. Na te sam mislio.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Jun 2002, 11:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
Eh, da. I ja sam mislila na ove postove o kojima govore S tripy i Blue: nekoliko misli (ne mogu reći rečenica, kad tu nema ni tačke ni zareza) koje baš budu u stilu zagonetki.
"Nedovoljna koncentrisanost, ili samo generalno loše izražavanje sopstvenih misli?" Ili oboje?

Vader, uglavnom pišeš razumljivo, barem meni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Jun 2002, 20:34 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
He he he he, juče sam na dnevniku gledao kako pitaju nekog čovjeka na ulici:
-Koliko naš jezik ima padeža?
-Pa, ima.
-Znate li?
-Ima dosta, ih.
-Pa koliko?
-Ima 24, puno... :D :D :D
Otprilike je išlo tako, malo sam parafrazirao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Jun 2002, 14:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1756
Lokacija: .:Njemacka:.
Eh pravopis...

nije on ustvari tezak ako vi zelite da obratite paznju. Najbolji lek za isti je aktivno citanje knjiga i drugih stvari na naesm jeziku, pa ce se ti zarezi tj. zapete i tacke same postavljati.
Istina je da imamo tesku gramatiku, ali jako je lepo videti kad neko pise pravilno, sa pravim redosledom reci... Nisam ni ja tolika cvecka po tom pitanju, ali trudim se.
Nego, vi "malo stariji"... ja sam '83 i '84. isao u osnovnu skolu u Lusci Palanku. Tada sam isao i na takmicenje zvano "Liga mladih lingvista". Seca li se ko toga :lol: :lol: :lol: 8) ?

M.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Jun 2002, 21:44 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 03 Maj 2002, 01:00
Postovi: 5
Lokacija: winterthur
Ja vec punih deset godina zivim u Svajcarskoj, ali u meni jos zivi mali lingvista i naravno i patriot, i nikad necu zaboraviti moj maternji jezik!!!

Veoma je vazan pravopis u ovom virtuelnom svijetu gdje se ne vidi mimika. Cesto se moze nesto pogresno razumjeti zbog znaka interpunkcije na pogresnom mjestu, na primjer.

Sto se tice padeza, zelim vam samo da nikad ne komunicirate sa jednim Nislijom! Hahahahaa...

Pozdrav,
bivsi mali lingvista


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jun 2002, 14:44 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
Hmmmm..

Jezik ..... cudni nas maternji jezik.
Divna tvorevina, tako sirok, tako kompleksan, a opet tako jednostavan.

Mislim da trebamo posvetiti mnogo vise paznje, malo procitati pravopise, rjecnike stranih rijeci itd. Podsjetiti se pravila, deklinacije, konjugacije itd.
Ja licno smatram da svaka individua koja ne obraca paznju na svoj jezik stvarno ima mnogo toga za "raditi na sebi".
Jezik je nas jedini pecat koji definitivno daje crte covjeku. Skupe hlace i sako ne cine covjeka, to se osjeti tek kad progovori. Naglasak, nacin izgovaranja, rijeci koje koristi, 'sleng' itd sve to govori o covjeku, nije bitno da li je on u skupim "krpama" ili u obicnim krpama.
Isto tako smatram da bi na forumima i bilo kojim 'public' ili 'private' pricama trebali pricati nasim maternjim jezikom ali ne 'obicnim' nego nasim pravim, kulturnim, jedinstvenim i lijepim jezikom.
Vec mi dugo na radnom stolu, pored kompjutera, stoji Pravopis Sprskohrvatskoga knjizevnog jezika, Rjecnik stranih rijec i Rjecnik Engleskog jezika. Skoro redovno citam i 'ponavljam' pravila, rijeci, glasovne promjene, izuzetke...

To nije tesko, a na taj nacin pokazujemo neko postovanje i ljubav prema maternjem jeziku.
Naravno svi mi grijesimo i to nije sramota, cesto 'padam' u nedoumice, razmisljam da li ide 'ovako' ili je ipak 'onako' ali tu su knjige, pravopisi, procitas, upamtis.
No mnogi su ljudi sticajem okolnosti morali napustiti svoje gradove ili mjesta a bili su mladi, ne mozemo ocekivati od njih da znaju maternji jezik jednako dobro kao i oni koji su ostali, ali opet i njima nije tesko nabaviti pravopis pa malo procitati, obnoviti znanje maternjeg jezika.

I tako dalje, mogao bih pisati satima :)))
Ali ...

Toliko od mene ... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jun 2002, 18:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
mIRCon je napisao:
Jezik je nas jedini pecat koji definitivno daje crte covjeku. Skupe hlace i sako ne cine covjeka, to se osjeti tek kad progovori. Naglasak, nacin izgovaranja, rijeci koje koristi, 'sleng' itd sve to govori o covjeku, nije bitno da li je on u skupim "krpama" ili u obicnim krpama.

Slažem se

Znate li da isto ovo piše u svetim spisima? Tamo kaže: "ne hvali čovjek prije nego što progovori". Dakle ista stvar koju mIRCon kaže :D

Samo ne odnosi se ovo samo na padeže, gramatiku i tome slično već prvenstveno na duh govora koji se degradira uz psovke, uvredljive riječi, provokacije, kletve, ogovaranja, nepotrebna galama i tome slično. Možda ćete reći da sam dosadan jer opet stvar sagledavam kroz duhovnost (šta mogu kad ne znam drugačije) ali sve ovo spada u govor-jezik i (ne)kulturu, sve ovo govori o nama.

Govor je stvarno odlično mjerilo ljudi, neuporedivo bolje od fizičkog izgleda koje je vjerovatno najvarljivija stvar koja postoji. Zato je i rečeno "usta govore ono čega je srce puno" (Hrist). Ovde se misli na duh govora tj. naš duh koji se izražava kroz govor.

A nažalost Srbi su poznati kao veliki psovači gdje im je psovka na Boga postala uobičajena uzrečica. I onda se još čude što nam je loša ekonomska situacija i što sve ide nizbrdo ;)

Citiraj:
Vec mi dugo na radnom stolu, pored kompjutera, stoji Pravopis Sprskohrvatskoga knjizevnog jezika, Rjecnik stranih rijec i Rjecnik Engleskog jezika. Skoro redovno citam


Svaka čast, znači ostane ti vremena i za to nakon Matematike 1 i 2 i ostalog ;)


Sad kad pogledam stvarno je velika mudrost ono: "ne hvali čovjek prije nego što progovori"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jun 2002, 12:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
Ko kaže da je muškadija nemarna kad su u pitanju jezik i pravopis? Evo na ovoj temi su u većini. :D

Što se tiče knjiga, ja imam Pravopis, Rječnik stranih riječi, rječnike njemačkog i engleskog i knjižicu "Govorimo srpski" M.Telebak, koju svima preporučujem, mislim da košta oko 10 KM.

P.S. mIRConov tekst mnogo bolje izgleda bez: ....... .... .............. ..... ...... ......... ...... ..... ...... .... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jun 2002, 14:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Nov 2001, 01:00
Postovi: 470
Lokacija: kanada
Eto da i ja kazem neku mada znam da ce me medolino sada napasti ali nije vazno.Neko je ovde rekao da nasa gramatika nije teska,ha,ha,ha,pa nema teze gramatike u svijetu od nase.Da uzmem za primjer Srpski jezik
koi ili koji/nazalost nisam siguran kako se pise/je obavezan predmet kao ispitni predmet za upis u srednju skolu i sve razrede srednje skole,ljudi jednom sam vidio knjigu gramatike Srpskog jezika,blagim jezikom receno to je strava i uzas,ma znam samo da nikada necu sve to znati a greske kako u pisanju tako i u svemu ostalom su sastavni dio zivota.
Neznam samo najgora kako ti uspijeva da nase padeze "pretvoris" u Njemacke i da to sto si rekla bude ispravno,u Francuskom jeziku to je jednostavno nemoguce,znas sto se tice Francuskog jezika kada mislis da si 100%u pravu onda si sigurno pogresio.
Eto toliko od mene i ako ima nekih gresaka a ima ih sigurno ne zamjerite mi,pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 156 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs