banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 09 Maj 2024, 05:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Spolni zivot psa
PostPoslato: 12 Jun 2006, 22:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Među instinktima svakog živog bića izdvajaju se dva osnovna što dominiraju u svim zbivanjima tokom čitava života. To su instinkt samoodržanja ili borba za opstanak i instinkt održanja vrste, ili spolni nagon. Vodeni s ova dva instinkta vukovi se skupljaju u čopore. Zajednički lakše dolaze do hrane, jači su u samoobrani i time potpuno zadovoljavaju nagon samoodržanja. Ali u čoporu pronalaze i način za održanje vrste. Odvojivši se od vučjeg života u čoporu, psi su prišli ljudima, i u življenju s njima pronašli izvor svog samoodržanja. Čovjek se brine o njihovoj hrani i njihovoj sigurnosti. No instinkt održanja vrste sa svim pratećim manifestacijama ostao je u pasa nepromijenjen, jednak kao i u doba života u čoporu.

Spolni život pasa prirodan je i nagonski, i dominira u svim fizičkim i psihičkim zbivanjima u organizmu. Svakog proljeća i jeseni kuje se tjeraju, privlače mužjake, pare se i dva mjeseca potom donose na svijet svoje potomstvo. Zacijelo, u uvjetima dugogodišnjeg života uz ljude te njihovog utjecaja selekcijom i sličnim stalnim ili povremenim zahvatima na razvoju pojedinih pasmina, poremetio se taj prirodni proljetno - jesenski ritam. To je razlog što postoji prilično veliki broj kuja koje se tjeraju u druga godišnja doba, no ciklička pojava tjeranja kuja svakih 6 mjeseci prilično je čvrsto sačuvana uz neznatan broj izuzetaka. Razmak između dvaju tjeranja traje u njih koji mjesec kraće ili duže, ali je uvijek jednak u svake kuje.


Razvoj mužjaka do spolne zrelosti teče drugačijim putem. U relativno ranoj dobi, što ovisi o pasminskim osobinama brzine razvoja, mladi pas počinje pokazivati interes za svoje spolovilo koje učestalije nabrekne, a koje tada liže. To se uglavnom događa u vrijeme kada pas počinje mokriti dižući jednu nogu uvis. Neki psi u to vrijeme pokazuju veoma jaki spolni nagon prema svemu što im je u kući blisko i drago. Događa se da napastuju nogu svoga gospodara, svoj jastuk ili neki drugi predmet. Tu pojavu, kao i pretjerano lizanje nabreklog spolovila valja sprečavati jer se mogu pretvoriti u neugodnu i neukusnu naviku. U isto vrijeme mladi se pas mijenja i psihički: postaje samostalan, ne sluša više kao prije, tvrdoglav je, čak i ratoboran. No valja ga razumjeti - to je pubertet.

Razvojna faza spolnog dozrijevanja traje različito dugo, ovisno o pasmini, no u prosjeku s 15 do 16 mjeseci mladi je pas spolno zreo i sposoban imati potomstvo. U nekih kasnozrelih pasmina i mnogo kasnije.
Mužjak nije podložan cikličkim promjenama kao kuja. Čak i spolni nagon spolno zrelog odraslog psa budi se tek na mirisni podražaj iscjetka kuje koja se tjera. Ako, dakle, u okolici nema kuja, s ponašanjem mužjaka nema problema. No ako u blizini živi više kuja koje se tjeraju jedna za drugom, pas će biti stalno nervozan, plah, neposlušan, sklon bijegu pred prag odabranice i pun ožiljaka suparničkih zubi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jun 2006, 02:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Nastavak II

Razvoj kuje do spolne zrelosti ne manifestira se nikakvim posebnim znacima. Žensko se štene normalno razvija sve do dobi od oko 7 mjeseci, kad se u većine kuja javlja prvo tjeranje. Ono se u nekih kuja javlja i nešto ranije, ili, dapače, češće i nešto kasnije, kadšto je veoma slabo, jedva primjetljivo, ili, obrnuto, veoma burno i izrazito. Stidnica nabubri i otvrdne, a pojavljuje se manje ili više intenzivan crveni iscjedak osobena mirisa. Miris privlači mužjaka iz velikih udaljenosti, ali ih kuja u to vrijeme još odbija. Tek nakon nekog vremena, kad nabubrena i otvrdnuta stidnica naglo omekša, a iscjedak istovremeno prestane biti izrazito crven i poprimi blijedo crvenkastu ili smedka-stu boju i počinje se gubiti, kuja dopušta pristup mužjaku.
Prvo tjeranje kuja u pravilu snažno doživljava. Ne shvaća što se to s njom zbiva, nemirna je, traži više pažnje, stidnicu stalno liže, lizanjem čak uklanja i iscjedak što ostaje iza nje. No takvo njezino ponašanje jednim je dijelom posljedica nepravilnog čovjekova stava prema kuji koja se prvi puta tjera. To je, naime, promjena kojoj se i vlasnici mlade kuje moraju prilagoditi te prihvatiti to stanje kao normalnu činjenicu. Ne bi trebalo vršiti na nju nikakav pritisak budući da ih smeta pojava novog mirisa u kući, iscjedak koji prlja tepih, te i psi koji privučeni mirisom kuje dosađuju pred vratima. Prilično je važno da budući vlasnici mlade kuje još prije nabavke šteneta znaju što ih očekuje. U protivnom neodgovorni odnos vlasnika u to doba može u mlade kuje dovesti do cijelog niza psihoneurotskih smetnji, kako to tumači današnja veterinarska psihologija.


U doba tjeranja oko kuje se privučeni mirisom okupljaju mužjaci. Svađe se međusobno, odmjeravaju snagu neozbiljnim tučnjavama, jednom riječju, prave se važni. Kuja ih upoznaje i donosi odluku. I u njezino vrijeme, kad stidnica naglo omekša, a iscjedak se počne gubiti, što se zbiva u prosjeku od devetog do četrnaestog dana od početka pojave iscjetka, kuja odlazi s odabranikom na ljubavnu igru koja završava parenjem. U čistokrvnih kuja, kojima redovito vlasnik izabire partnera, preskače se cijeli ritual upoznavanja i stvaranja naklonosti; tada vlasnik mora to nadoknaditi dovodeći mužjaka da se upozna, ali na neutralnom terenu, dakle, ne u domu mužjaka ni u domu ženke. Tek kod čina parenja moguće je ženku odvesti mužjaku, ali nikako obratno. Mnoge kuje u svom prostoru jednostavno ne pristaju na parenje. U svom, pak, dvorištu mužjak je sigurniji i agresivniji, što je veoma važno ako kuja nije upravo tog časa sklona parenju. Sigurnije je i pouzdanije da će doći do parenja ako mužjaka i ženku pustimo slobodne na nekom prirodnom prostoru, samo što tada prijeti opasnost da za vrijeme ljubavne igre dođe nepozvani pas i sve pokvari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2006, 00:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Nastavak III

Ako je sve dobro prošlo, kuja će najvjerojatnije ostati skotna i nakon 58 do 65 dana, a najčešće nakon 63 dana možemo očekivati potomstvo. Prvih tridesetak dana protječe sasvim uobičajeno, kao da se ništa nije dogodilo. Znaci tjeranja će nakon parenja veoma brzo nestati, kuja će se ponašati uobičajeno, tek će joj biti normalan. U to vrijeme praktički nije moguće znati je li zanijela ili nije. Tek oko tridesetog dana iskusno oko uzgajača uočit će prve promjene. Kuja će odjednom izgubiti tek, postat će nemirna, može se dogoditi da po koji put povrati pojedenu hranu, a i stolica može postati lagano proljevasta. No te promjene nestaju same od sebe za dan - dva, tek se naglo pojačava, čak udvostručuje, a trbuh polako počinje rasti. Tad se i uobičajenim veterinarskim pretragama može dokazati skotnost. Iskusan stručnjak moći će opipati plodove u trbuhu, pretraga mokraće na eravidnost dat će pozitivan rezultat, a rendgenskom pretragom moći će se unaprijed znati koliko plodova nosi, koliko ih, dakle, možemo očekivati pri porodu. U tom periodu posebnu pažnju moramo posvetiti prehrani buduće majke jer istovremeno hranimo i njezino potomstvo. Potrebno ju je hraniti obilno, ali i kvalitetnom hranom koja je neće debljati već će omogućiti normalan razvoj plodova bez štete po njezino zdravlje. To znači da se u hrani mora nalaziti povećana količina kalcija i fosfora, vitamina A, D i E, te mnogo veća količina bjelančevina. To postižemo tako što ćemo udvostručiti količinu mesa, ali smanjiti masti i ugljikohidrate. Zatim ćemo obroku redovito dodavati po koji sirovi žumanjak, osušene i u prah zdrobljene ljuske jaja, svježi kravlji sir, obrano mlijeko i učestalije obroke sirove teleće jetrice. Hrani možemo dodavati i neke gotove tvorničke vitaminske pripravke, ali samo u dogovoru s veterinarom.
Neposredno prije poroda kuji će se objesiti trbuh, vime napuniti mlijekom, a vidljiva će biti i njezina briga o budućem potomstvu: počet će uređivati mjesto gdje se kani ošteniti. U tome joj moramo pomoći. U miran i zamračen kut, odvojen od svakodnevne upotrebe, postavit ćemo plitak sanduk na čijem ćemo dnu postaviti spužvastu gumu obučenu u čistu izglačanu bijelu prostirku. Ako smo mjesto dobro odabrali, kuja će ga odmah prihvatiti i zatim dotjerati ležaj prema svojim potrebama i instinktu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Jan 2007, 16:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Kako se ponasati prema kuji koja se tera, posebno me zanima izvodjenje u setnju?? Da li vaze drugacija pravila igre. :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Spolni zivot psa
PostPoslato: 10 Jan 2011, 20:20 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 09 Sep 2010, 19:03
Postovi: 3
Pozdravljeni,
mene zanima gdje se u BL može izvršiti sterilizacija ženke psa, koliko je to zahtjevan postupak, kolilo stresan za psa i ako neko zna približnu cijenu postupka.Naime našao sam jako lijepu mješanku na putu za Slatinu i rado bi je zadržao,za prvu sterilizaciju sam zakasnio jer je oko 15 dec. dobila mlade, pretpostavljam da je stara cca 9-10 mjeseci, pri meni je pola godine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Spolni zivot psa
PostPoslato: 10 Jan 2011, 20:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 01 Mar 2007, 22:19
Postovi: 253
mirodj je napisao:
Pozdravljeni,
mene zanima gdje se u BL može izvršiti sterilizacija ženke psa, koliko je to zahtjevan postupak, kolilo stresan za psa i ako neko zna približnu cijenu postupka.Naime našao sam jako lijepu mješanku na putu za Slatinu i rado bi je zadržao,za prvu sterilizaciju sam zakasnio jer je oko 15 dec. dobila mlade, pretpostavljam da je stara cca 9-10 mjeseci, pri meni je pola godine.


imas PM


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Spolni zivot psa
PostPoslato: 12 Jan 2011, 14:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Okt 2004, 11:08
Postovi: 164
Lokacija: selo moje ljepse od pariza
djordjevet je napisao:
mirodj je napisao:
Pozdravljeni,
mene zanima gdje se u BL može izvršiti sterilizacija ženke psa, koliko je to zahtjevan postupak, kolilo stresan za psa i ako neko zna približnu cijenu postupka.Naime našao sam jako lijepu mješanku na putu za Slatinu i rado bi je zadržao,za prvu sterilizaciju sam zakasnio jer je oko 15 dec. dobila mlade, pretpostavljam da je stara cca 9-10 mjeseci, pri meni je pola godine.


imas PM

i mene ovo zanima pa ako neko moze da odgovori...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Spolni zivot psa
PostPoslato: 12 Jan 2011, 16:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2008, 13:42
Postovi: 547
Lokacija: Banja Luka
MIM COOP D.O.O. - Banja Luka
Telefon 1: - 211 144
Telefon 2: Ambulanta - 308 400
Mob Paraš Goran:+ 387 (0) 65 413 941
Adresa:Jovana Dučića 44A

Nazovite i pitajte dr.Paraša sve što vas zanima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs