banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 08 Jun 2024, 18:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: filozofija danas?
PostPoslato: 24 Maj 2006, 10:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
ko su najsjajnije zvijezde na filozofskom nebu današnjice?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: filozofija danas?
PostPoslato: 24 Maj 2006, 17:20 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
ZVuk je napisao:
ko su najsjajnije zvijezde na filozofskom nebu današnjice?


Nema više filozofa. Samo političari i analitičari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2006, 23:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
ma mora biti?! možda filozofi nisu trenutno popularni ali... ja veoma malo znam o filozofiji, ali vjerujem da nije zaslužila da bude jedina pogrdna nauka! Mislim, kada nekome kažeš; Filozofe! To je skoro uvreda. A mislim da bi veća uvreda trebalo da bude; Političaru jedan!
Ili recimo, npr. softveri: danas postoji na hiljade ljudi koji tvrde da su profesionalni programeri i da stvaraju kvalitetne proizvode, a ono... katastrofa... i niko neće reći; Ma daaaj ti softveraši!!! Ne znam da li sam dovoljno jasan, ali ovo hoću reći; Zašto suditi jednoj tako staroj nauci, u čijoj istoriji je bilo toliko genija, prema hiljadama nekih ser... i izjednačavati sve njih??! I ne samo izjednačavati, već i poistovjećivati sa, da kažem, sa sr... vršenjem nužde??? Strašno.
Jedna od najvećih nepravdi za koju znam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Maj 2006, 13:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Moram reci da mene stvarno zanima sta to pisu danasnji filozofi. Nije da sam inace nesto puno obrazovana u ovom smislu... ali bih voljela biti. Trenutno nemam vremena da nadopunim ono osnovno znanje koje imam. U svakom slucaju, da ne sirim o sebi, cini mi se da je cak i stvar neke opste kulture biti stalno u toku sa dostignucima nauke i drugih oblasti. Da li postoji neka stranica gdje se moze biti u toku?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Maj 2006, 16:24 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Pod temom "Knjige" imate link prema jednom sajtu, marxists, na kojemu imate velik broj (polu)slobodnih online filozofskih-politickih-psiholoskih-socioloskih knjiga.

"Posle mene više nema šta da se filozofira" - paraf. Fridrih Niče

Filozofom se danas može nazvati neko ko studira filozofiju, voli, čita itd. Međutim, nema više filozofa kao što su nekada bili oni "stari". Danas su Filozofi ljudi koji tumače dijela "pravih filozofa". O čemu bi ste vi mogli (ja) danas reći nešto "filozofsko" a da to neko već nije rekao?

"Filozofe jedan" je negativna konotacija riječi filozof. Danas je u svijetu 90% ljudi zauzeto sticanjem materijalnih "dobara" i zato nije pohvalno biti filozof (podrazumijevano, a pogrešno, među "rajom" se smatra da su svi filozofi poput Diogena, skeptični, siromašni, otkačeni itd). Pozitivna konotacija naziva "filozofe" jeste da se za nekog kaže da razmišlja. Da "misli svojom glavom".

Itd, ja sada ovo pričam onako iz glave, vjerovatno se neko dobro pozabavio ovim pitanjem, pa ako naletim(naletite) javiću ovdje :)

Obade ima li te, ti se sigurno razumiješ u ovo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2006, 10:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Hvala za informaciju.

:)

Ja ne vjerujem da pravih filozofa vise nema. Mozda vise nema ciste filozofije vec je ona u nekoj sintezi sa naukom i umjetnoscu, sa religijom. Uostalom to se ne moze opovrgnuti. Ako posmatramo knjizevnost, primijeticemo da npr. roman gotovo ne postoji bez ove sinteze. Eto recimo Hesea, Mana, Kamija, Eka od poznatijih pisaca... Moderni roman ima za cilj da u sebi sadrzi rasprave, traktate, eseje o svemu i svacemu. A cini mi se da cak i biolozi rade ponekad zajedno sa filozofima na nekim teorijama. To sam procitala u jednom romanu, ali ne mislim da je u pitanju fikcija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2006, 18:47 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Ako ima pravih filozofa, o čemu oni filozofiraju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2006, 21:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Cuj nema filozofa... Pa evo na Chea koji zna sve i o svemu ima stav, i ne morate uopste razmiljstati sta je starije kokos ili jaje ili mozda zasto je pile preslo ulicu, a da ne spominjem Boga i slicne sile , sve to on zna, samo ga trebate pitati. Odgovor zagarantovan, reklamacije prima 5sec.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Maj 2006, 23:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
Volio bih naći nešto što bi bilo kao Enciklopedija, ali filozofije.
Znate i sami da postoje razne: o geografiji, istoriji, čovjeku i mnoge druge, ali nešto što bi bilo zbir svih dosadašnjih misli, ideja i znanja...
Kao i za svaku Enciklopediju, da bi se napisala, potreban je tim ljudi, stručnjaka i eksperata iz svoje oblasti, koji bi nas ne samo prošetali kroz istoriju filozofije, već i ukazali, objasnili, učinili filozofiju jasnijom i razumljivijom.
Izgleda da tako nešto ne postoji, pa sam pomislio da na forumu ima neko ko se ozbiljno bavi filozofijom i zna za neke moderne filozofe koji su napisali, a ne prepisali istoriju filozofije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Maj 2006, 15:42 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
ZVuk je napisao:
napisali, a ne prepisali


Veoma, veoma čudna želja ... obično ljudi nešto prepišu iz nekih starijih uzoraka, nisam još čuo za nekoga ko je "napisao" enciklopediju bilo čega, obično je to prepisivanje iz radova drugih ljudi :P

Ne mogu da odolim - :wave:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Maj 2006, 23:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
taj izraz sam pokupio od profesora sociologije na pravu, Braco, vjerovatno si čuo za njega. Govorio je da ga zanima samo napisan, a ne prepisan seminarski rad, jer bezveze mu je bilo da čita nešto što je sam napisao. Kontaš?
Možda nisam bio dovoljno jasan, ali nema tu ništa čudno. Ono... svako gleda stvari iz drugačijeg ugla... Dakle, različito razumijemo isto, s tim da je neko malo bliže istini od drugih.
A i vjerujem da danas postoji neko ko bolje razumije, recimo Hegela, nego on sam sebe?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Maj 2006, 12:22 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
che.guevara je napisao:
Ako ima pravih filozofa, o čemu oni filozofiraju?

Filozofija je čovjek sam koji postaje problemom sam sebi i traži razloge i osnove svog bitka. N. Abbagnano


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Maj 2006, 12:37 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
Frieda je napisao:
A cini mi se da cak i biolozi rade ponekad zajedno sa filozofima na nekim teorijama.


Kada smo kod biologije nezaboravimo Darvina?! Njegova teorija je više filozofska. Čak postoje krugovi koji hoće da ju proglase sa najveću filozofsku misao ikada.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Maj 2006, 12:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Jedini pravi filozof po meni je prof. dr. Borislav Kndic i prof.dr. Gugo Lazarevic! Mada ih ima jos!

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Maj 2006, 12:55 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
Frieda je napisao:
Mozda vise nema ciste filozofije

Cista filozofija ili metafizika je ono što ostane od filozofije kada je ogole sve te silne nauke.
A onda svi ti silni naučnici poistovijete filozofiju i metafiziku, pa se obruše na taj mali ostatak od filozofije i stvore negativnu konotaciju (che tebi se obraćam), a pozitivnih konotacija, po mom iskustvu, nema.
Po meni bi se na filozofski fakultet trebala uvesti predavanja iz matematike, fizike, biologije i hemije. I morao bi da traje 6 godina.


Poslednji put menjao ZVuk dana 31 Maj 2006, 13:01, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Maj 2006, 12:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
filozof sa vrbasa je napisao:
Jedini pravi filozof po meni je prof. dr. Borislav Kndic i prof.dr. Gugo Lazarevic! Mada ih ima jos!

Dobar je Gugo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Maj 2006, 20:25 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
ZVuk, ovih pet poruka kojih si ovdje napisao u svom monologu mogu samo da smatram SPAM'om, a meni nemaš šta da se obraćaš, jer sam previše sujetan da bih to podnosio :lol: Šalim se, ja sam samo dao opšte poznatu pozitivnu i negativnu konotaciju, to je sve.

Enciklopedije se pišu objektivno i naučno, na osnovu istorijskih autentičnih izvora, a seminarski rad se piše na osnovu svog shvatanja nečega i uopšte to dvoje nema nikakve veze niti sa ovom temom, niti međusobno. Sam pisati neku svoju istoriju je nemoguće, jer sve što znamo o prošlosti, dolazi nam posredno, preko drugih knjiga i ostalih "spisanija" (itd). Jedinu istoriju u kojoj imamo slobodu jeste kada pišemo autobiografiju ili kada pišemo o nečemu čemu smo i sami prisustvovali.

Za tog profesora sociologije nikad nisam čuo, ja sam srednjoškolac, filozofijom se bavim samo iz hobija.

Ovo u vezi spama je šala, imaš Edit dugme pored poruke, nije potrebno da pišeš deset uzastopnih poruka, možeš sve da utrpaš u jednu, što je mnogo preglednije i ljepše za čitanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Maj 2006, 22:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Okt 2005, 21:04
Postovi: 40
o.k.
osim ovo za edit, namjerno sam ovako odradio.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs