banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 09:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Jan 2010, 19:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
skitnica je napisao:
Étant donnés

Block out je napisao:
Etant donnes je posmatracu pruza nezaboravan dozivljaj kada pogleda kroz dve male rupe na starim vratima:...


jesi li bio, jesi li neposredno osjetio to...?


Ne, negdje sam procitao samo zaboravio gdje, pa nisam citirao!
Kao sto sam naveo, interesuje me sto vise tudjih interpretacija ova 2 rada...zato sam taj "dozivljaj" ubacio!

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 19:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
skitnica je napisao:
Étant donnés

a ne, ne pitam se ja "sta je pjesnik htio reci?" :lol:
nego sta Duchamp hoce da uradimo s njegovim djelom, ne zato da bismo onda to i uradili nego da bismo to izbjegli i uradili nesto drugo
ah, da, on nece nista, on cuti i igra sah


Na dobrom si putu, tu sam se i ja negdje zaglavio...a izgleda i svi ostali! :D
Evo kako Disan igra sah sa nekom "nevjestom", pogledajte rad iza njih! :wink:
Slika

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 19:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Étant donnés

steta sto nisi bio (salju li vas uopste na putovanja?)
neposredno iskustvo je nezamjenjivo

evo jedan amaterski video snimak da malo zivotnije vidimo kako to izgleda
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ejzPsgnmfGw[/youtube]

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 14 Jan 2010, 21:20, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 19:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Jedna bitna stvar koju svi zanemarujemo je ta kontekstualna, u kojem on periodu stvara! U svom najproduktivnijem periodu 1910-1925. godine radi na radovima kao sto su: pisoar, stalak za flase, monaliza sa brkovima, lopata za snijeg... Nakon toga pravi veliku pauzu, "zanemaruje umjetnost" i igra sah. Etant donnes stvara od 1946 do 1966. godine! Sta se primjecuje? Da 20 godina nije nista stvarao i u sljedecih 20 godina je proveo radeci na Etant donnes! Sta ga je natjeralo da uradi taj rad, kakav mu se klik desio u glavi!? Zivio je u periodu kada su se izdesavala razna socio-politicka desavanja, takodje te promjene nisu zaobisli ni umjetnost! Prezivio je dva svjetska rata, bio je savremenik u raznim desavanjima na polju Psihologije (Frojd i Jung), Filozofije (Walter Benjamin), Antropologije (K.L Stross), Filma-Animacije... Od 1950-1960 nastaje pokret neodada, neoavangarda, fluxsus, na celu sa umjetnicima kao sto su Dzon Kejdz, Dzansper Dzons, Dik Higins, Alan Kaprow, Joko Ono...koji krecu putem Disana. Njegov rad im postaje startna paradigma, rado ga citiraju i u njemu se budi zelja da definise svoj protekli rad. Tako da tek 50-tih godina on definise pojam Ready Made tj. svoje radove iz najproduktivnijeg perioda. Ocigledno mu je laskala ta paznja nove generacije umjetnika, tako da se u njemu javlja taj klik, da sa jednim novim (anti)radom (Etant Donnes) stavi tacku na svoju umjetnost!

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 21:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Étant donnés

sto se tice istorijskog konteksta, svakako da ga treba uzeti u obzir i da su posljedice prozivljavanja i 1. i 2. svjetskog rata i te kako uticale na skrnavalacku, neestetsku dimenziju u stvaranju u periodu izmedju ratova i nakon njih
ja ne znam, ali ja u ovom djelu ne vidim nista lijepo, nista uljepsavajuce, nista oplemenjujuce, nista duhovno...ni seksi, ni privlacno...a opet fascinantno je u nekoj, mozda upravo tim vremenom determiniranoj, razigranoj ravnodusnosti

ako uzmemo u obzir siri naucno-drustveni kontekst, sa akcentom na nagli, radikalni i najzad popularni razvoj psihologije, i drzimo se Freuda koji je uticao cak i na svoje najvece osporivace, onda u slici vidimo i falusni simbol, tj. lampa ne mora biti bas lampa
i naravno, sad smo vec na putu prema Jungu, te moramo primijetiti da gola zena nije niko drugi nego upravo Duchamp, njegova anima, njegov duhovni identitet

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 22:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
skitnica je napisao:
Étant donnés

i naravno, sad smo vec na putu prema Jungu, te moramo primijetiti da gola zena nije niko drugi nego upravo Duchamp, njegova anima, njegov duhovni identitet


ne mora da znaci, prije bih rekla da je u pitanju klasicni mindfuck.

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 22:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Étant donnés

google lazarević je napisao:
skitnica je napisao:
Étant donnés

i naravno, sad smo vec na putu prema Jungu, te moramo primijetiti da gola zena nije niko drugi nego upravo Duchamp, njegova anima, njegov duhovni identitet


ne mora da znaci, prije bih rekla da je u pitanju klasicni mindfuck.


moze da se poveze sa mindfuck, svakako
ima tu dozu bizarnosti i samoismijavanja
i naravno, neke na-prvi-pogled-obicnosti koja ne prestaje da zulja u svojoj nevjerodostojnosti cak i kada se dobrano udaljis od rupica u vratima

kako bi ti to da povezes sa mindfuck?
daj neku samo svoju asocijaciju, neku polurecenicu, nemoj samo link, ej

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 16 Jan 2010, 23:57, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 22:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
podsjeti me to na onaj vic - pitao terpeut pacijenta sta vidi na slici s Rorsarhovim mrljama a ovaj poceo da navodi sve neke seksualne asocijacije..i kaze tereput - vi ste seksualno optereceni, a pacijent odgovori: a sta je onda ovaj sto je naslikao? :lol:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2010, 21:52 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Nov 2007, 14:02
Postovi: 2
Najedoh se sada pravo dobro pa mi sva krv sisla u zeludac, al aj da se pokusam ukljuciti opet malo, koliko mogu...

Vidim da vam je svima puno privlacniji, za tumacenje, Etant Dones negoli ovaj prvi rad o kome gotovo niko nista nije dodao, mislim na Big Glas, sto ide u prilog mojoj teoriji da je Duchamp godinama postao mudriji i pronicljiviji u nacinu tvorbe "savrsenog anti rada", kako neki nazivaju etant dones. Kao da je pronasao vizuelnu formulu koja ce intelektualno napaljenim umovima grickati neuron po neuron i pritom proslavljati Duchamopu ideju "reprezentacijske manipulacije". Ali takodje sam misljenja da je Etant Dones nemoguce iscitati bez poznavanja slucaja Big Glass.
Sta to implicira?(da se izrazim ovim neodoljivim i bljutavim post-modernistickim terminom). Mladi Duchamp je realizaciji Big Glass-a, generalno, pristupio puno ekstrovertnije nego sto je to slucaj sa etant dones, sto je sasvim logicno kada mladalacni, umjetnicki entuzijazam zvizdi kroz glavu. To jeste, na big glass-u se jasno citaju duchampove afektacije na tadasnje aktuelne "pronalaske", rad je studiozan (gomila skica, nacrta), ne radi ga u tajnosti, ushicen je svakom pojedinacnom promjenom na njemu (razbijanje stakla) itd. Iako nam je poznat dadaisticki manifest, ovo je nesto sto ima vise veze sa inter-tekstualnoscu negoli sa negiranjem, pa da citiram gospodina Duchampa:“Tražio sam neki način da se izrazim, a da ne budem slikar, da ne budem pisac, da mislim izvan tih oznaka, i sada, proizvodim nešto što bi moglo biti ideja + vizuelna prezentacija i to me privlači kao tehnika.” , i konkretno u vezi Big Glassa:“Erotizam je jako značajna stvar u mom zivotu, To je nekakva vrsta mehaničke nevjeste, ideja nevjeste. Ritual vjenčanja. Erotizam je jako blizak samom zivotu”, "The ideas in the Large Glass are more important than the actual realization." “The "Large Glass" constitutes a rehabilitation of perspective. For me, it's a mathematical, scientific perspective, based on calculations and on dimensions.”, “The Large Glass is a lot better with the breaks, a hundred times better. It's the destiny of things.”
Ako u Big Glassu ima 80% iskrene volje da se alegorizuju erotizam, cetvrta dimenzija, arhetip, bla bla bla, i 20%, reci cemo, neminovne dadaisticke podrugljivosti, sa etant donesm dolazimo do obrnute situacije 90% podrugnjivosti i 10% zelje da se zaista oformi nekakav slozen simbolicki niz koji bi opisao alegoriju esencijalnih drustvenih mehanizama, ovom drugom u argument dodajem "Block outov" stav o Duchampovom dugogodisnjem gubitku kontakta sa umjetnickom scenom (koja za mene od 1924 pa do 1949 simbolicki nije ni postojala, u tom slucaju Duchamp se zaista ponasa kao genije igrajuci sah), izmorenosti, pred-smrtni cinizam, sarkazam... To jest, hajmo se baciti malo vise na dekonstrukciju Big Glassa...
poz


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2010, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
fitzgerald je napisao:
Vidim da vam je svima puno privlacniji, za tumacenje, Etant Dones negoli ovaj prvi rad o kome gotovo niko nista nije dodao, mislim na Big Glas...


sto se mene licno tice, to sto sam se fokusirala za pocetak na Étant donnés nije iz razloga sto mi je on privlacniji, naprotiv!
large Glass mi izgleda kao mnogo veci izazov, valjda upravo zato sto mislim da mi je lakse nositi se sa velikoprocentnom podrugljivoscu dadaizma u Étant donnés, pa cak i doprinijeti mu svojim komentarima, nego sa "simbolizmom" u Large Glass-u
naravno, nekim rezervnim okom sam cijelo ovo vrijeme na Large Glass-u
:)

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 16 Jan 2010, 19:28, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2010, 23:28 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Nov 2007, 14:02
Postovi: 2
tako je, zadajmo na big glass, ja sutra ulijecem, sad ode gledati film ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 02:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Evo istrazivao sam malo pa sam nasao jos par zanimljivih komentara:

...Istražujući, nešto ranije, mesto vrata u ikonografiji moderne umetnosti, on je, posle prvog susreta sa Dišanovim asemblažom "Etant donnés", u Filadelfijskom muzeju, postavio pitanje: Imaju li Dišanova vrata iz Filadelfije veze sa tradicionalnom ikonografijom smrti? Da je Caunširm postavio pravo pitanje potvrđuje i to što je Dišan, kako pokazuju mnogi njegovi iskazi, bio zaokupljen pitanjima konačne stvarnosti. Možda najbolje svedočanstvo o tome jeste jedno sećanje Hansa Rihtera (Hans Richter) na razgovor sa Marselom Dišanom, koji mu se, u jednoj šetnji, iznenada obratio rečima: "Nema smrti. Postoji samo svest. Kada umreš, jednostavno više nema svesti. I to je sve".

Dišanova sumnja u jezik, njegove igre reči i šaljivi iskazi o nekoj novoj gramatici nisu tek puka kritika jezikoslovlja, već pre svega upitanost pred onom nepromenljivom suštinom, jedan ontološki stav prema pitanju bića. Mora biti da je Pjer Kaban (Pierre Cabanne), pripremajući se za razgovor sa Dišanom, znao za njegovu nesumnjivu upitanost pred fenomenom smrti. Na Kabanovo pitanje, sa samog kraja razgovora, da li razmišlja o smrti, Dišan očigledno izbegava pravu temu i svoj odgovor smešta u ravan fiziološkog ("La mort apparaît alors"), gradeći se da Kabana zanima njegovo telesno zdravlje. Pa, ni odgovor Dišanov na Kabanovo pitanje, da li veruje u Boga, nije tako jednoznačan kako to na prvi pogled izgleda: "Ne dites pas cela!" (ne kazem da/google translate), uzviknuo je Dišan, da bi zatim dodao "Je ne veux pas dire que je ne sois ni athée, ni croyant, je ne veux même pas en parler". (ne mislim da sam ateista ni vijernik, ne zelim da razgovaraju/google translate)

132 Iskustva, IV, 11 /12 (2002). Beograd

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 02:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
@fitzgerald

Dobra zapazanja. Toj vizuelnoj formuli o kojoj govoris je nesto predhodilo a sto takodje i sam Disan navodi (citirao/la si ga) a to je ideja! Nesto oko cega cemo se svi mi sloziti a to je da ideja, koncept predhodi njegovim radovima. Zbog toga i nosi epitet oca konceptualne umjetnosti!
Pojam predideja su definisali konceptualni umjetnici Grgelj Urkom i Zoran Popović:
„Umjetničko djelo nije određeno samo svojom vizuelnom pojavnošću i izgledom, već prije svega konceptom koji prethodi i koji ga određuje u fazama stvaranja, prezentacije i recepcije. Ideja koja prethodi djelu je ono što ga određuje i što se iščitava iz njega“.

"reprezentacijska manipulacija"
Ovaj termin mi se jako svidja! :wink:
Slazem se da Disan i poslije svoje smrti manipulise ljudskim umovima, upravo preko tisine o kojoj govori Bojs! Da li je to kljucni medij u njegovom zadnjem radu?
Mislim da smo upravo svi mi koji pisemo na ovoj temi dio njegove igre iako pretpostavljam da mnogi od nas nisu bili ni rodjeni kada je radio na zadnjem radu! Takodje i moj profesor i svi ostali koji su tumacili njegov rad. Preko nas njegov rad zivi... Da li tu dolazimo do one besmrtnosti kojoj je on pridavao znacaj!?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 03:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Block out je napisao:
...Mora biti da je Pjer Kaban (Pierre Cabanne), pripremajući se za razgovor sa Dišanom, znao za njegovu nesumnjivu upitanost pred fenomenom smrti...

fitzgerald je napisao:
u vezi Big Glassa:“Erotizam je jako značajna stvar u mom zivotu, To je nekakva vrsta mehaničke nevjeste, ideja nevjeste. Ritual vjenčanja. Erotizam je jako blizak samom zivotu”, "

evo nas kod tanatosa i erosa kao vrhovnih Freudovih principa
upitanost pred fenomenima smrti i erotizma, ne samo kroz puku suprotstavljenost nego i kao izvjesno "jedinstvo suprotnosti", nije nesto specificno za Duchampa, nego za svakog umjetnika, pa i za svakog covjeka, s tim da je, naravno, odgovor na opsjednutost njima individualno razlicita
Duchampova djela su njegov odgovor i kao takva su vise nego specificna

dalje
samo odricanje od umjetnosti, nastojanje da se udalji od bilo kakvog umjetnickog identiteta ili mozda identiteta uopste, kroz-recimo, tako introvertnu zanimaciju kao sto je igranje saha, uz istovremen rad na djelu kao sto je "Etant donnés", je i poigravanje sa poistovjecivanjem principa smrti i principa zadovoljstva
jer, jedino sto znamo definitivno o smrti, to je to da je ona kraj-kraj licnosti, gubitak identiteta
za dalje mozemo nagadjati...

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 11:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
evo neke osnovne informacije o Nevjesti: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Bride_ ... lors,_Even (ovaj naslov na engleskom - The Bride Stripped Bare by Her Bachelors, Even baca novo svjetlo na sliku :D)

a evo i jos par slicica:

Slika

Slika

i ova mi je zanimljiva:

Slika

Citiraj:
One critic, for example, describes the basic layout as follows: "The Large Glass has been called a love machine, but it is actually a machine of suffering. Its upper and lower realms are separated from each other forever by a horizon designated as the 'bride's clothes.' The bride is hanging, perhaps from a rope, in an isolated cage, or crucified. The bachelors remain below, left only with the possibility of churning, agonized masturbation."

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 12:54 
Meni je u oba rada zanimljiva ta igra sa prostorom..u prvom, taj prostor slike koji Disan otkriva (istovremeno skrivajuci). On je taj koji odredjuje sa koje distance cete posmatrati njegov rad, ne dopusta da se vise priblizite ili odaljite. Kroz dvije male rupice posmatramo sliku, al isto ne cijelu nego samo jedan dio. A to ostavlja „prostor“ za nadogradnju - sta je jos mozda u tom prostoru, zasto to tijelo lezi, ima li jos nekih ljudi pored..Pa, i tvoje pitanje i odgovori na njih su dio nekih misaonih i emocionalnih prostora (posmatraca). Mislim da svakog posmatraca (bez obzira da li je musko ili zensko), na neki nacin postavlja u polozaj voajera. Jer je svakako prisutna doza seksualnosti, skrivenosti i pomalo cudnog,tajanstvenog.
A za one nevjeste i udvarace :) ..meni je opet interesantno to sto je naga nevjesta izdvojena u gornjem prozorcicu, s tim oblakom iznad glave. A devet udvaraca je dole, sa svim tim „spiritualnim signalima“. Pitam se sta bi bilo da su svi u istom prozorcicu, i bi li se „Veliko staklo“ rasprslo od toliko signala.. :lol: . Sto se tice raznih interpretacija, koje si naveo ili ces dobiti u odgovorima, svakako da ih ima mnogo. I pitanje je da li ce to biti sve ono sto je Disan mislio. Jer, kad neko provede jako puno vremena na nekom radu, bez obzira javno ili ne, sa tumacenjima i objasnjenjima uz rad ili ne, sigurno je da se u taj rad unese puno vise, nego sto je i sam umjetnik svjestan. A i ideje se vremenom mijenjaju. Tako da su i ta dva rada mozda izgledala skroz drugacije na pocetku.
Iako je Étant donnés, slika(reklo bi se „klasicna“), a Nevjesta vise instalacija (oslobodjena nekih realnih formi i slikarskih okvira), oba dijela su inovativna i inspirativna. Ako i Disan nije zelio da sa njima provocira publiku ili objasni svoju umjetnost(ako se to uopste moze), uspio je da ju zainteresuje.
Pa dobro, nije uzalud proveo 20 i 8 godina.. :)


Vrh
  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 13:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
paprat je napisao:
..meni je opet interesantno to sto je naga nevjesta izdvojena u gornjem prozorcicu, s tim oblakom iznad glave. A devet udvaraca je dole, sa svim tim „spiritualnim signalima“. Pitam se sta bi bilo da su svi u istom prozorcicu, i bi li se „Veliko staklo“ rasprslo od toliko signala.. :lol:



pa mogu li oni biti u istom prozoru uopste? koliko god dva bica bila vezana ne mogu biti u istom prozoru, nisu jedna svijest vec dvije - gledano iz njene perspektive - "ja i ne ja".

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 19:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Le Grand Verre

evo malo primijenjenosti, da li je ovo dvd omot?
Slika

e, ovo se zove inspiracija,
dakle, mi bismo ovdje trebali da se rijecima izrazimo o Le Grand Verre (Large Glass, Das große Glas iliti The Bride Stripped Bare By Her Bachelors, Even) a ljudi su u nedostatku rijeci a pod pritiskom inspiracije uradili baletsku predstavu, odlicno!
The Bride Stripped Bare By Her Bachelors, Even
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2F4VrLMIokQ[/youtube]
ili recimo ovo:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=My2DxFE8rjo[/youtube]

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 19:47 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Nov 2007, 14:02
Postovi: 2
pozdrav, nakon i subotnih radnih obaveza, sada pomalo umorna, opet da se ukljucim. Moram priznati da je kvalitet postova na zavidnom, profesionalnom nivou. Kao da smo u cafe Pittoresque pred oktobarsku revoluciju :). Ovo je odlican, kreativan nacin da se odmorim od kulturnog snobizma sa kojim sam okruzena na radnom mjestu... iako pretpostavljam da me mnogi od vas smatraju snobom u "stvarnom" zivotu.

Ovako, posto je vecina kljucnih stvari za duchampov rad ovdje vec iznijeta u ovoj ili onoj formi, te nismo bojazljivo pristupali ovom, sada vec istorijskom problemu, ja se i dalje ne bi upustala u semanticku analizu ponudjenog sadrzaja. Odnosno, i dalje bi insistirala na ideji ovih duchampovih, vizuelnih ponuda. Zasto je duchamp to uradio, u sta je vjerovao, o kakvoj "sudbini stvari" on govori kada komentarise razbijeno Veliko staklo. Takodje, Duchamp nam govori da je sah puno cisci u njegovoj socioloskoj poziciji nego umjetnost, i da svaki sahista moze biti umjetnik a da svaki umjetnik ne moze biti sahista... Sah protiv umjetnosti, odnosno mozemo citati kao racio protiv entuzijazma je istorijska dihotomija koju i duchamp provlaci kroz svoj rad.
Odoh spremati veceru, pozz


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2010, 22:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Le Grand Verre

Block out je napisao:
On je naveo da je njegova „urnebesna slika“ stvorena sa namjerom da prikaže nastrani susret između nevjeste i njenih 9 udvarača.

napomena: moj je bold
:D
mislim, sta ima nastrano u susretu izmedju zrele nevjeste i njenih udvaraca? zar to nije cool i drustveno pozeljno?
mislim, ok, ona je gola, a oni valjda obuceni, a sve dok su oni obuceni, to je svakodnevna situacija gdje se zena sepuri svojom zenstvenoscu a muskarci je oblijecu u velikom broju (ili je pak ne oblijecu nikako)

nego, dobro...mozda golotinja nije to sto je nastrano ovdje-kao sto i nije, i kao sto i ne moze biti- nego je to omjer musko-zenskog odnosa
naime, njih je 9, ona jedna,
a nalazimo se u obredu predvjencanja

udvaranje, vjencanje-to su opsteprihvaceni drustveni rituali, Duchamp ih vidi nastranim, cime odaje svoju distanciranu perspektivu
on ritual posmatra sa velike distance i vidi da medju ljudima ima razlicitih stvorova, pa i stvari, a o spravama da i ne govorimo

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 16 Jan 2010, 23:56, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs