banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 10:16

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Jan 2012, 17:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ajme, bar breskvica je par puta spomenula da ima cinovnicki (lezi lebe da te jedem) posao ;)

I da, sve mi se cini da su stranci kod na povlasteni u pogledu nekretnina. Dakle, ne sikiraj se.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 18:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
TNS alles Gute im neuen Jahr :wink: Sve najbolje tebi i porodici
ma nije da se hvalim svojim poslom i dobrom pozicijom u drzavnoj sluzbi :D nego reko da odgovorim Hristov-u , i vjeruj mi da nije samo lezanje i uzivanje, naprotiv nazalost..plate su relativno niske, a stres odgovornost i sve ostalo su uzas. Dobro pa sam sada na karenz i uzivammmmm
nisam klasicna "beamtin" uostalom ,to i ne zelim :)

nego kako mislis da stranci imaju neke privilegije, to me cudi sada? ako mama prepise kucu na mene, zar ja ne moram placati nesto vise neki porez i slicno s obzirom da nemam BH drzavljanstvo?
predpostavljam da nije frka ni dobiti boravak, bosanske radne papire i ostalo :lol:
jedino mi je malo glupo jer ja i moje cure imamo samo AT drzavljanstvo a ipak smo po nacionalnosti Srpkinje, ali u tom slucaju ni bosansko drzavljanstvo ne vrijedi puno , a u Srbiji smo do sada bili 3x, ma komplikovano je to sve kod nas

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2012, 13:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2012, 08:48
Postovi: 101
Баби Папушка je napisao:
Citiraj:
Desetine hiljada državljana BiH, koji žive u inostranstvu, ostaće bez matičnog državljanstva ako se do 1. januara 2013. ne promijeni Zakon o državljanstvu BiH ili visoki predstavnik ne produži rok za sklapanje bilateralnih sporazuma o dvojnom državljanstvu.

Naime, članom 17 Zakona o državljanstvu BiH predviđeno je da u slučaju da se državljanin BiH ne odrekne državljanstva druge države, a sa kojom BiH nije potpisala sporazum o dvojnom državljanstvu, 1. januara 2013. automatski gubi matično državljanstvo.

U Ministarstvu civilnih poslova BiH kažu da su svjesni ovog zakonskog problema i da će pokušati da ga prevaziđu potpisivanjem što većeg broja sporazuma o dvojnom državljanstvu.

"Bio je pripremljen sporazum o dvojnom državljanstvu sa Hrvatskom i Crnom Gorom, ali je stopiran u Predsjedništvu, jer je bivši član Haris Silajdžić pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa. Nastojimo da u razgovorima sa predstavnicima drugih država postignemo sporazume o dvojnom državljanstvu i tako smanjimo broj državljana koji bi ostali bez državljanstva", kažu u Ministarstvu civilnih poslova BiH.

Inače, BiH za sada ima potpisane sporazume o dvojnom državljanstvu sa Srbijom i Švedskom, a po tvrdnjama predstavnika Ministarstva inostranih poslova BiH postoje i tzv. prećutna dvojna državljanstva sa SAD, Kanadom i Australijom koje bez uslovljavanja za odricanje bosanskog drzavljanstva odnosno matičnog, dodjeljuju našim građanima svoja državljanstva.

Po njihovim riječima, nešto složenija situacija je sa većinom zemalja Evropske unije koje ipak to zahtijevaju. U Svjetskom savezu dijaspore BiH više puta su pokretali inicijativu da se u Zakonu o državljanstvu BiH promijeni klauzula kojom bi se građanima BiH dozvolilo da imaju dvojno državljanstvo.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Lazar Prodanović, međutim, tvrdi da nije moguće promijeniti član 17 kada je Ustavom predviđeno da je za dvojno državljanstvo potreban sporazum.

"Kada bismo mijenjali zakon, morali bismo da promijenimo i Ustav BiH i njime definisati ko ima pravo na zadržavanje državljanstva BiH. Pitanje državljanstva je regulisano Ustavom, a u skladu sa njim je rađen zakon|", upozorava Prodanović.

Bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun je još 2002. nametnuo izmjene i dopune Zakona o državljanstvu BiH, kojima se rok za sklapanje bilateralnih sporazuma o dvojnom državljanstvu produžava do 1. januara 2013. Ešdaun je tada objasnio da je ovakvu odluku donio na molbu Predstavničkog doma Parlamenta.

Inače, državljanstva BiH do sada se odreklo 51.847 građana, a ukoliko ugovori o dvojnom državljanstvu u međuvremenu ne budu potpisani", taj broj će biti mnogo veći.

(BLLIVE)


Trka s vremenom je počela.


Ovaj clanak nije tacan uopste, to je samo zamazivanje ociju nasim ljudima - bez obzira da li BiH usvoji ovaj zakon ili ne usvoji svako ko hoce njemacko drzavljanstvo ili drzavljanstvo austrije, on se mora odreci drzavljanstva Bosne i Hercegovine.

Dakle ako BiH i usvoji ovo - svakako to nista ne znaci, jer Ustavom Njemacke drzava ne dopusta da njen drzavljanin ima bilo koje drugo drzavljanstvo, tako da se covjek mora odreci drzavljanstva Bosne i Hercegovine - jer to Njemacka zeli - nije ni bitno kakav je stav Bosne i Hercegovine.

Evo moj rodjak se upravo odrekao bosanskog drzavljanstva prije par dana, radi sticanja drzavljanstva Republike Njemacke, sve je uradio iz Njemacke preko advokatske kancelarije Prnjavorac iz BiH http://www.advokat-prnjavorac.com - ja sam za njega pokupio svu dokumentaciju iz Predora Republike Srpske i dostavio odvjetnicima, a oni su mu zavrsili proceduru i poslali direktno DHL-om u Njemacku, tako da mu je sve rjeseno za 10 dana, jeftinije nego da je doso sam ili preko DKP-a u Njemackoj, evo i tog dokumenta o odricanju od bosanskog drzavljanstva na cirilici pismu Bosne i Hercegovine:

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2012, 13:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2012, 08:48
Postovi: 101
Samo da se nadopunim, drzava Bosna i Hercegovina, nije luda da propusti da svako plati taksu za odricanje od Bosanskog drzavljanstva 800,00 KM.

Tako da joj ovaj zakon i ne odgovara.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2012, 14:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2012, 08:48
Postovi: 101
Oj pa nešto naglas razmišljam i gledam koliko bi ovakav zakon bio stetan za BiH.

Naime na ovih pola miliona ljudi koji moraju da se odreknu bosanskog drzavljanstva svako od njih ako ovaj zakon bude usvojen ne bi morao platiti taksu, a ako zakon ne bude usvojen morat ce platiti taksu za odricanje bosanskog drzavljanstva po 800,00 KM.

Znaci matematicki:
500.000 ljudi
x 800,00 KM taksa za odricanje bosanskog drzavljanstva

= 400.000.000 KM odnosno 400 MILIONA KM ce drzava zaradit na taksama za odricanje bosanskog drzavljanstva


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 13:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Jul 2012, 09:57
Postovi: 108
Sta je neomoguceno ljudima koji nemaju BiH drzavljanstvo. Ja jedino imam pasos onaj sivi djeciji iz SFRJ. Nikad nisam vadio bosanski pasos. Nikad problema nisam imao.

Mislim sta je meni neomoguceno, uzimat stan? Kucu ili slicno?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 15:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31202
Lokacija: Je Suis Ahmed
Nemaš pravo glasa. U slučaju da počiniš neko kriminalno djelo ima da te ekspresno izruče tamo nekoj državi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 19:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2012, 08:48
Postovi: 101
Piroga je napisao:
Sta je neomoguceno ljudima koji nemaju BiH drzavljanstvo. Ja jedino imam pasos onaj sivi djeciji iz SFRJ. Nikad nisam vadio bosanski pasos. Nikad problema nisam imao.

Mislim sta je meni neomoguceno, uzimat stan? Kucu ili slicno?


Ako si se odrekao Bosanskog drzavljanstva ne mozes kupovati novu imovinu u Bosni i Hercegovini.

Kako sam ja upucen mozes samo naslijediti imovinu u Bosni i Hercegovini.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 19:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2012, 08:48
Postovi: 101
filozof sa vrbasa je napisao:
Nemaš pravo glasa. U slučaju da počiniš neko kriminalno djelo ima da te ekspresno izruče tamo nekoj državi.


Da, da - tako je, samo te izruce expresno iz Bosne i Hercegovine :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 20:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jul 2012, 22:32
Postovi: 13
Sta ako imas dvojno drzavljanstvo BiH i Srbija. Moras se onda odluciti ili?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 20:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2012, 08:48
Postovi: 101
Automat je napisao:
Sta ako imas dvojno drzavljanstvo BiH i Srbija. Moras se onda odluciti ili?


Ne moras, mozes imat dvojno sa Srbijom.

Mozes imat i sa Hrvatskom - ali mislim da ces se morati odreci od drzavljanstva Bosne i Hercegovine - kada HR. udju u EU.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 20:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31202
Lokacija: Je Suis Ahmed
To nema veze, kako imamo ugovor o dvojnom državljanstvu sa Švedskom?

Samo mi je to diskriminatorski da stranci ne mogu kupovati nekretnine ovde.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 20:38 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2012, 08:48
Postovi: 101
filozof sa vrbasa je napisao:
To nema veze, kako imamo ugovor o dvojnom državljanstvu sa Švedskom?

Samo mi je to diskriminatorski da stranci ne mogu kupovati nekretnine ovde.


Procitao sam negdje to za Hrvatsku, da ce se BiH drzavljani morati odreci drzavljanstva ili zadrzati Hrvatsko - ali ne mogu ti garantovati - mozda tako i bude kao sto kazes ako bude dobre volje.

Slazem se da je to bezveze sto "stranci" ne mogu kupovati nekretnine u Bosni i Hercegovini, jer imamo mnogo dijaspore i zalosno je da oni ne mogu kupiti sebi nista od nekretnina ukoliko su se odekli drzavljanstva Bosne.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2012, 12:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Jul 2012, 09:57
Postovi: 108
Hvala za odgovore, ja licno nikad nisam imao drzavljanstvo BiH, najzadnji pasos mi je bio Sivi SFRJ(djeciji)
A valjda cu uzet BiH drzavljanstvo cisto da ga imam.

Ako bi zakuhalo ovdje na sjeveru :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2012, 14:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31202
Lokacija: Je Suis Ahmed
Lako je meni za vas Skandinavce, ako ikada pukne tu gore, svijet će se otimati za vaše izbjeglice.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2012, 14:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Thom je napisao:
... bosanskog drzavljanstva

:angry1:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2012, 15:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31202
Lokacija: Je Suis Ahmed
Talija je napisao:
Thom je napisao:
... bosanskog drzavljanstva

:angry1:


+1

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs