banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 11:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 89 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 10:00 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Citiraj:
1. fobiju od doshljaka (xenofobiju)
2. fobiju od progresa (kako god da to nazvali strucno)
3. imaginarnu ljubav prema nekim starim shugavim vremenima
4. prizivanje istih
5. shto povlaci za sobom anti-progres
6. shto se svodi na charsijski mentalitet



OHOHOHOOOOO,
vidi ti progresivnog.
BOSANSKI MENTALITET.

Nadam se da da te ispravno tumacim. BOSANSKI, dakle mislio si na nas sve a ne na Bosnjake.
Hajde fino.
Ako je to tako onda ne razumijem ni jednu jedinu nabrojanu tacku. U stvari mozda jednu - cetvrtu, s tim sto ja ne bih ona prosla vremena nazivao sugavim.
Ako je to sto smo svi jednako uzivali, bili obezbijedjeni i materijalno i socijalno, ako su medjuljudski odnosi bili na veoma visokom nivou, ako je svako uzivao u svome i na svome, ako je i spavanje na klupi u bilo kojem mjestu bilo bezbijedno i sigurno ...... SUGAVO, onda sam i za takvo sugavo vrijeme.
Bosanci nikada nisu imali fobiju od dosljaka - to nam i istorija dokazuje i pokazuje. Toplijih, gostoljubljivijih i ukratko receno BOLJIH ljudi od bosanaca NECES NACI na ovim "nasim" podrucjima.
CARSIJSKI MENTALITET - pa bolji je nego SELJACKI, iako ni sve carsije nisu iste.
Mantalitet BANJALUKE se puno razlikuje od Sarajevskog, Zagrebackog ili Beogradskog, a od "manjih" carsija da i ne govorim.
Valjda znas da je Banjaluka do '69 imala mozda 70-tak hiljada stanovnika - a prije rata bar duplo vise.
Tvoja teorija o ksenofobiji pada u vodu, a o progresu da i ne govorim.
Ksenofobija je strah od DRUGIH - ne od dosljaka.
Pogledaj samo izmijesanost naroda i religija, ucili i primjenjivali jednako i cirilicu i latinicu, mislim da smo imali najveci procenat mijesanih brakova - imali univerzitet sa studentima sa svih mogucih strana ..... izuzetno lijepe gradnje, spoj staroga i novog ....... i da ne nabrajam dalje.
VALJDA TI JE JASNO
Anti-progres, pa to reci za grad ili podrucje gdje su SVE industrijske grane bile zastupljene i uspjesne, grad sa sportskim uspjesima na kojima bi nam pozavidjeli i puno veci evropski gradovi, grad zelenila (da li ima jos neki grad gdje se mozes kupati na rijeci gotovo cijelim njenim tokom kroz grad - kao sto je to slucaj sa Vrbasom i Banjalukom) i omladine JE GLUPOST NAD GLUPOSTIMA.

Ima toga jos i zato nikada nije bila sala reci JA SAM BANJALUCANIN.
To je nesto znacilo u bivsoj Yugi i sire.
Bili smo ponosni i imali smo razloga.

A AKO VI TO NE CIJENITE - TO JE VAS PROBLEM, a meni jos samo jedan razlog vise da isticem da sam PRAVI BANJALUCANIN.

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 10:55 
EZAN je napisao:

OHOHOHOOOOO,
vidi ti progresivnog.
BOSANSKI MENTALITET.

Nadam se da da te ispravno tumacim. BOSANSKI, dakle mislio si na nas sve a ne na Bosnjake.


U cemu je problem, zaboravio sam reci ustajali- bosanski mentalitet. Mislio sam na stanovnike bih i njihov kolektivni mentalitet, pa bili on mongoli u to vrijeme.

Citiraj:
Hajde fino.
Ako je to tako onda ne razumijem ni jednu jedinu nabrojanu tacku. U stvari mozda jednu - cetvrtu, s tim sto ja ne bih ona prosla vremena nazivao sugavim.
Ako je to sto smo svi jednako uzivali, bili obezbijedjeni i materijalno i socijalno, ako su medjuljudski odnosi bili na veoma visokom nivou, ako je svako uzivao u svome i na svome, ako je i spavanje na klupi u bilo kojem mjestu bilo bezbijedno i sigurno ...... SUGAVO, onda sam i za takvo sugavo vrijeme.


Hm.. to shto ne razumijesh ni jednu od nabrojanih tacaka govori o tvojim intelektualnim sposobnostima. A ovo drugo da samo svi uzivali i tako to, vjerovatno si jedan jugonostlagicar, vecina muslimanskog zivlja je jugonostalgicna, jer im je strasno odgovarao status kakav je bio u bivsoj nam drzavi, jednostavno imali ste svu slobodu. Srbi nisu smjeli :

-Slaviti slavu
-SLaviti bozic
-Slaviti vaskrs
... u suprotnom bi bili odstranjeni iz partije, a svi razumiju (ja se nadam) koliko to utice na daljnji drustveni zivot njega i njegove porodice.

Citiraj:
Bosanci nikada nisu imali fobiju od dosljaka - to nam i istorija dokazuje i pokazuje. Toplijih, gostoljubljivijih i ukratko receno BOLJIH ljudi od bosanaca NECES NACI na ovim "nasim" podrucjima.


Ajde, ajde... a Ivo Andric je pisao kurcu i dobio nobelovu nagradu na lijepe oci. Procitaj "Travnicka Hronika" i "na drini cuprija", pa cemo nastaviti oko ksenofobije ljudi u bosni i hercegovini (ako na njjih mislish pod rijecju bosanci).

Citiraj:
CARSIJSKI MENTALITET - pa bolji je nego SELJACKI, iako ni sve carsije nisu iste.


Ako ti je bolje u Istambul pa uzivaj. To je neshto shto ja organski nemogu podnjeti.

Citiraj:
Mantalitet BANJALUKE se puno razlikuje od Sarajevskog, Zagrebackog ili Beogradskog, a od "manjih" carsija da i ne govorim.


Prvo, Zagreb nemozesh nikako nazivati charsijom jer je to jedan regularan srednjeevropski grad. Beograd vise manje, dok je Sarajevo charsija da je nema.

Citiraj:
Valjda znas da je Banjaluka do '69 imala mozda 70-tak hiljada stanovnika - a prije rata bar duplo vise.
Tvoja teorija o ksenofobiji pada u vodu, a o progresu da i ne govorim.
Ksenofobija je strah od DRUGIH - ne od dosljaka.


Pa heh.. . to prvo nema veze sa Banjalucanima, vec sa periodom obnove i izgradnje, i opsteg plana za banjaluku kojim su predvidjena radna mjesta i tako to, tako da je logicno da su ljudi iz Petrovca and so, dolazili ovde. Kako su ih prihvatali mogu ti pricati koliko god ocesh.

Citiraj:
Pogledaj samo izmijesanost naroda i religija, ucili i primjenjivali jednako i cirilicu i latinicu, mislim da smo imali najveci procenat mijesanih brakova - imali univerzitet sa studentima sa svih mogucih strana ..... izuzetno lijepe gradnje, spoj staroga i novog ....... i da ne nabrajam dalje.


Da, sve pod budnom palicom J.B. Tita, a kad je on umro, vidjeli smo kako to dalje ide. Prestani lupetati za promjenu vec sjedi knjiga istorije i polako, naravno treba razmisljati usput.

Citiraj:
VALJDA TI JE JASNO


Nadasve.

Citiraj:
Anti-progres, pa to reci za grad ili podrucje gdje su SVE industrijske grane bile zastupljene i uspjesne, grad sa sportskim uspjesima na kojima bi nam pozavidjeli i puno veci evropski gradovi, grad zelenila (da li ima jos neki grad gdje se mozes kupati na rijeci gotovo cijelim njenim tokom kroz grad - kao sto je to slucaj sa Vrbasom i Banjalukom) i omladine JE GLUPOST NAD GLUPOSTIMA.


Ajme majko, zavidjeli bi ti veci evropski gradovi, recimo brisel bi zavidio banjaluci :P. Super. Sve je to napucana prica, ovaj grad je bio truo u prije i sad josh vishe.

Citiraj:
Ima toga jos i zato nikada nije bila sala reci JA SAM BANJALUCANIN.
To je nesto znacilo u bivsoj Yugi ...

...vise manje...
Citiraj:
i sire.

:)

Citiraj:
Bili smo ponosni i imali smo razloga.

A AKO VI TO NE CIJENITE - TO JE VAS PROBLEM, a meni jos samo jedan razlog vise da isticem da sam PRAVI BANJALUCANIN.


a ja sam krivi banjalucanin, heheheh.

Vec vidim u kom pravcu seze ova rasprava, a ni najmanje mi nije drago sto se ovaj pojavio (EZAN). Budaz pravi si huskach i samim tim nisi banjalucanin vec smecar, dolazish vamo samo da bi se svadjao, ne uzimash reaalne cinjenice u obzir, vec ono shto si cuo od 'starih banjalucana' tu po dijaspori i ono shto tebi odgovara.

Uzas, mrzim raspravljati sa takvim ljudima. Dali primjecujesh ezane koliko je situacija bila smirena i normalna prije ovog tvog posta.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 11:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
cinjenica je da ljudi koji tako teze da zive u gradu nemaju pojma o ponasanju koje prilici zivotu u gradu (galama, istresanje smeca na hodnik, bacanje smeca kroz prozor, ne postivanje kucnog reda i mira,...)
dobro je progression rekao da ljudi zive u proslosti pa samim tim nisu spremni da se ubace u savremene tokove
ipak grad nije prljav sto nije dobro organizovana drzava vec su problem bas ljudi koji su bezobrazni i malomarni

ezane carsijski mentalitet je isti k`o i seljacki
a anti-progres je vidljiv golim okom
ako ti to ne vidis to je tvoj problem
u BL jos pametno nisam vidio zelenilo jer je sveden na najmanji moguci nivo
greska izgradnje BL jeste u tome sto je teska industrija (npr. Incel) umjesto van grada u stvari skoro sastavni dio grada pa u boriku umjesto zelenih listova vidim lisce koje se crni k`o da je koristeno za prociscavanje dimnjaka
isto tako kupanje na Vrbasu pada u vodu jer svakih 20-ak metara imas kanalizacione "izvore" a da ne spominjem kakvo sve smece pliva Vrbasom ili koje se nalazi na njegovom dnu (frizideri, sporeti, "skoljke" automobila, bojleri,...)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 11:24 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Citiraj:
Dali primjecujesh ezane koliko je situacija bila smirena i normalna prije ovog tvog posta.

:lol: ,
mogao bi covjek pomisliti da si KSENOFOBICAN - ili Xenofobican (kako bi ti to napisao)
Citiraj:
zavidjeli bi ti veci evropski gradovi, recimo brisel bi zavidio banjaluci

Pa posto je bila rijec o sportu mislis li ti da je mala stvar da jedan gradic kao Banjaluka da OLIMPIJSKOG pobjednika, Evropske (klubske) prvake i Evropskog prvaka.
Ali ne, ZATUCAN SI TI DA TO VIDIS.

Citiraj:
A ovo drugo da samo svi uzivali i tako to

Poredeci sa danasnjim stanjem NE DA SU UZIVALI NEGO I ZIVJELI (za razliku od danasnjeg ZIVOTINJARILI)
Citiraj:
Srbi nisu smjeli :

-Slaviti slavu
-SLaviti bozic
-Slaviti vaskrs
... u suprotnom bi bili odstranjeni iz partije

O kakvoj ti partiji pricas .... ko je uopste spominjao Srbe ....
Sem toga - zar se moralo biti clan partije ?
Koja to slava nije proslavljena (privatno) ?
Koliko to djece nije bilo krsteno ?

Drugom ti te price pricaj.
Mislis da je drugima bilo dozvoljeno a eto srbima nije. :lol:
Gori si nego sto sam mislio, da se drugacije ne izrazim.

Citiraj:
vecina muslimanskog zivlja je jugonostalgicna, jer im je strasno odgovarao status kakav je bio u bivsoj nam drzavi

STATUS ?????
NEMAS POJMA - neki drugi komentar je nepotreban
Citiraj:
Ako ti je bolje u Istambul pa uzivaj. To je neshto shto ja organski nemogu podnjeti

Pa vjerujem da mi je bolje ovdje gdje sam nego li tebi, kao sto mi je to bilo i prije nego sto sam dosao, jer to jednostavno nema veze s mijestom gdje si, vec kakav si CO'EK.
Koga je briga sta ti organski ili neorganski ne podnosis.
Ne podnosim ni je zatucanost i bahatost pa se evo s tobom ovdje dopisujem (mozda bas iz tog razloga)

Da ne duzim - NE KONTAS NI SLOVA NAPISANOG

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 11:33 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Citiraj:
ezane carsijski mentalitet je isti k`o i seljacki
a anti-progres je vidljiv golim okom
ako ti to ne vidis to je tvoj problem
u BL jos pametno nisam vidio zelenilo jer je sveden na najmanji moguci nivo
greska izgradnje BL jeste u tome sto je teska industrija (npr. Incel) umjesto van grada u stvari skoro sastavni dio grada pa u boriku umjesto zelenih listova vidim lisce koje se crni k`o da je koristeno za prociscavanje dimnjaka
isto tako kupanje na Vrbasu pada u vodu jer svakih 20-ak metara imas kanalizacione "izvore" a da ne spominjem kakvo sve smece pliva Vrbasom ili koje se nalazi na njegovom dnu (frizideri, sporeti, "skoljke" automobila, bojleri,...)

Ezan je govorio o SUGAVIM vremenima - a kako vam je danas .... to je vec drugi problem.
S obzirom da je do zemljotresa Borik bio kukuruziste .... onda je i INCEL bio izvan grada ... ali ko se to vec PROGRESIVNIM objasniti.

Banjaluka ima INFRASTRUKTURU pripremljenu za nekih 150 000 stanovnika, to sto va je 300 000 ili koliko vec ..... ne pomaze.
GRAD JE NEPLANSKI UDUPLAN brojem stanovnika .... i nikada (citaj za narednih 50 godina) nece sebi doci.
SAOBRACAJ, TOPLANA, ELEKTRO SISTEM, KANALIZACIJA , izgradnja NOVIH ZGRADA .... sa takvom ekonomijom ..... ma skontaj sam.

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 11:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
ne cudi me
evo neki dan kazu da ce nakon 30 godina BL dobiti urbanisticki plan
mizerno

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 13:45 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jan 2004, 16:12
Postovi: 88
jebala vas politika...ja nemam pojma zasto na svakom jebenom topicu mora da se uvali neka politicka,nacionalna ili samodopadna rasprava...

_________________
Samo opusteno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 14:04 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Ja licno ne vidim nikakvu nacionalnu raspravu ili politiziranje u mojim postovima (cak naprotiv).
E sad ako nekome to smeta .... mislim moje vidjenje Banjaluke, banjalucana i bosanaca, i prijasnjeg zivota ..... onda :fist:

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 14:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
mislim da je dovoljno receno, a poenta je kad god se pojavi neko ko ne zivi u BL i otishao je iz nje zato sto je morao, prica ode na drugu stranu i pocnu prepucavanja i vrijedjanja. Nema potrebe za tim.

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 89 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs