banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 15 Jun 2024, 22:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 695 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 35  Sledeća

Najbolje pivo je...
Nektar 7%  7%  [ 2 ]
Banjalučko 3%  3%  [ 1 ]
Jelen 14%  14%  [ 4 ]
Lav 3%  3%  [ 1 ]
Bavaria 10%  10%  [ 3 ]
Carlsberg 3%  3%  [ 1 ]
Heineken 3%  3%  [ 1 ]
Guinness 10%  10%  [ 3 ]
Bud 0%  0%  [ 0 ]
Tuborg 24%  24%  [ 7 ]
Neko drugo (napisati koje) 17%  17%  [ 5 ]
Ne pijem pivo 3%  3%  [ 1 ]
Ukupno glasova : 29
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Sep 2015, 15:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Neverovatno je kako niko nece da se druzi sa tobom :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 15:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20465
Lokacija: SAO Krmine
Nije tacno
Dogovorili smo se na PP da tebe izbjegnemo

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 15:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Vodimo brata Dadaru umjesto tebe


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 15:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Нијесам шугав.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 15:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20465
Lokacija: SAO Krmine
Ja na pivo necu ako ne bude Slagzi

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 15:31 
Slagzija mozda veceras sretnem ako bude u domacoj utvrdi...


Vrh
  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 16:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
V@nja je napisao:
Ako je neko zainteresovan da proba, Kabinet piva ima odskoro u Pauzi


Taman da ga probam... opet. :)

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 17:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Za sada vodi na listi crnih piva koje sam probao:

Slika

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 18:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Ljetos sam bio u Njemačkoj, konkretno u Kelnu, i tamo je najjači lokalni brend - kelč. Izuzetno pitko i ugodno pivo. Okolina Kelna, koji je grad od oko 1 mil. stanovnika ima 15ak pivara koje proizvode kelč. Meni najbolji Gaffel i taj sam redovno pio, a odmah do njega i Reissdorf. Od ostalih pio sam Dom, Früh i Gilden, ali prva dva nabrojana su bolja.

Pio sam i "konkurentski", dizeldorfski alt, ali je kelč daleko pitkiji.

Kelč mi je najbolji od (do sada popijenih) stranih piva; posebno bolji od južnonjemačkih.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2015, 20:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Joj, samo nemoj tako izgovarati - ako vec srbizujes njemacki, onda bar reci kelsh.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2015, 20:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Ne govorim njemački, pa ću da pišem/kažem kako mi najviše odgovara :wink: Onaj gore njemački ionako "nije normalan". Pretjerano koriste š u izgovoru, čak i tamo gdje bi ih drugi Nijemci ispravili....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2015, 11:19 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17240
Lokacija: Q5HW+6W
Meni je to najviše zvučalo ko kolš... i nije mi nešto nenormalan njemački, može se ponešto i razumjeti (iako nemam pojma njemački :D). Dobro pivo, praktično lager, samo sa geografskim porijeklom.

Slika

Probao i holandski tripel... čudnog ukusa, jako i vrlo dobro.

Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Nov 2015, 20:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Po njemačkom zakonu o čistoći piva iz 1516. godine (Reinheitsgebot) pivo je alkoholno piće od vode, hmelja i ječmenog slada (kao i pivskog kvasca, što je kasnije ubačeno jer se tada nije znalo za isti). Sve ostalo nije pivo. Ili se mora precizno/drugačije zvati.

S obzirom da sam isključivo pivopija i dok nisam probao Kölsch (da upišem/kažem ispravno zbog naših "Nijemaca") pio sam sve. Ipak, od kelša na ovamo (pio sam i Ginisa i Peroni u Dojčlandu) biram šta ću piti.

Naša piva su uglavnom ili veoma sumnjiva. Malo manje sumnjiva su ona koja pretjeruju sa kukuruznom krupicom (Hajnekenovi lokalci: Karlovačko svijetlo, Zaječarsko). Pravo smeće su ovi iz MolsonCoors-a (Jelen, Ožujsko, Staropramen, Nikšićko) i Carlsberg-a (Carlsberg, Tuborg, Lav, Pan - iako sam ih pio sve od reda) jer na deklaraciji ne pišu sve sastojke (upišu samo sadrži ječam ili ječmeni slad) ili ih ne upišu nikako.

Kukuruznu krupicu koriste da bi smanjili troškove proizvodnje, tj. da lokalni brend prodaju za isto love kao da je unutra slad. Takvo pivo se ne bi smjelo prodavati bez oznake Kukuruzno, ali ko još ye be zakon na Balkanu. Odličan tekst (koji sam uspio pročitati, ali greškom ne i snimiti) je bio u Politici o tome:

Citiraj:
Kukuruz penuša u pivskim flašama

Dok potrošačka udruženja tvrde da se u popularno piće dodaju prekomerne količine surogata, proizvođači odgovaraju da to nije tačno
Nedjelja, 12. 08. 2012.|10:17 | Izvor: Politika

http://www.ekapija.com/website/bih/page ... ta%C4%8Dno

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ma.lt.html
ali su ga Politikini lopovi izbacili sa sajta i sada stoji samo Greška 404. Jak lobi, evidentno...

Međutim, gori su ovi koji ne daju pun sastav na deklaraciji. Navodno im lokalni zakoni omogućuju da ne pišu ako su u pivu redovni sastojci, ali ko bi vjerovao zadrtim multinacionalnim kompanijama kojima je stalo isključivo do profita, nikako do običnom konzumenta. U tom napitku mogu nam podvaliti šta hoće i koliko hoće. Nimalo ne sumnjam da to i čine.

Ubjedljivo su najgore pivare koje dodaju Kalij metabisulfit E224 kao konzervans, tj. stabilizator i antioksidans. To je ovo retro Sarajevsko "pivo", koje se ne može tako zvati.


Među sastojcima kod Nektara, Kaltenberga i Kastela nema kukuruzne krupice (izuzev flaše od 0,33 Nektara), a ni ostalih neprirodnih elemenata. Da li nas lažu, teško je reći....


Solidan tekst o pivu sam našao 24sata.hr:

Citiraj:
Uz ječam, u pivo ide i kukuruzna krupica i karamela za boju

Fitokemikalije iz piva nas štite od kardiovaskularnih bolesti te smanjuju rizik od karcinoma. Na dan se ženama preporučuje do 3 decilitra, a muškarcima do 2 pive

Četvrtak, 05. 6. 2014. u 14:40 Piše: Jasna Ćerić, mag. nutricionizma , Ana Trgovac

Ječam je osnovna sirovina iz koje se priprema slad, koji je idealna hranjiva podloga o kojoj ovisi boja i aroma piva. No osim ječma, pivo često sadrži druge, često jeftinije žitarice, najčešće kukuruz, rižu ili njihove šećerne sirupe. Te žitarice daju malo drukčiji okus, a kukuruz ima i manje hranjivih tvari od ječma. No iako bi prave pivske čistunce to moglo uznemiriti, pivovare stavljanjem kukuruza umjesto ječma ne krše nikakav zakon. Prije je pravilnik nalagao proizvođačima da na deklaraciji piva navedu udio žitarica koje zamjenjuju ječam u omjeru većem od 50 posto, no sad to više ne moraju. Piva ne moraju imati navedene sastojke ako su sastojci koje sadrže propisani pravilnikom i nisu alergeni. Zato pivo smije sadržavati ječam i druge žitarice, hmelj, vodu, kvasac, slad, šećer, aditive.
Tako je i na većini piva koja smo analizirali navedeno da sadrže kukuruznu krupicu, no ne i koliko je imaju. Kukuruzna krupica je, među ostalim sastojcima, navedena na Karlovačkom, Ožujskom i na mnogim drugim poznatim brendovima. Nutritivno gledano, iako je lager pivo najvećim dijelom voda, a sadrži od tri i pol do pet posto alkohola, ima niz hranjivih sastojaka. Prije svega, to su fitokemikalije. Riječ je o spojevima iz biljaka koji organizam štite od kardiovaskularnih bolesti te smanjuju rizik od karcinoma. Pivo sadrži i minerale te vitamine skupine B, a naravno, tu je i vitamin B12 iz pivskoga kvasca. Ipak, i u pijenju piva potrebna je umjerenost. Alkohol može oštetiti jetru. Žene u želucu imaju manje enzima za razgradnju alkohola, pa ne bi trebale popiti više od 3 dcl piva na dan, a muškarac do tri puta više. Treba paziti ljeti jer alkohol dehidrira organizam.

Prvi zapisi o pijenju piva potječu iz drevne Mezopotamije nekoliko tisuća godina prije nove ere. Piva u kojem su stare civilizacije uživale radila su se od slada i vode pri visokim temperaturama koje su utjecale na razvoj bakterija, a one su jamčile specifičan okus pića. Tek se u 9. st. u Engleskoj te u 15. stoljeću u Njemačkoj dodaje i hmelj, koji je pridonio ugodnom mirisu i gorkom okusu. Hmelj kuhanjem oslobađa arome te onemogućava djelovanje nepoželjnih enzima i mikroba. Dodatkom pivskoga kvasca počinje fermentacija, tj. pretvorba šećera u alkohol i ugljikov dioksid. Osim ječmenog slada, u proizvodnji pive koristi se pšenični slad, a pšenično pivo mora ga sadržavati minimalno 30 posto.
Kalorične kao mortadela: Limenka piva u prosjeku ima oko 150 kilokalorija, kao 40 grama mortadele, a da biste ih potrošili, morate pješačiti oko pola sata
U industrijskim pivima mogu se naći dodaci poput bojila i konzervansa. No aroma i boja trebale bi biti rezultat prirodnih biokemijskih procesa tijekom proizvodnje. Na većini deklaracija piva koje smo analizirali ne navode se arome ili bojila. Ako ih u nekom pivu i ima, onda je to bojilo karamel. Na većini deklaracija ne navodi se ni koliko kalorija piva imaju. No pivo, suprotno uvriježenome mišljenju, nije kalorično. Mala limenka od 0,33 litre u prosjeku ima oko 150 kcal. To je od 30 do 40 grama mortadele. Da biste potrošili kalorije jednog malog piva, potrebno je hodati oko pola sata ili provesti sat vremena u kuhinji sjeckajući povrće i kuhajući. Kalorije u pivu dolaze iz alkohola. Ako se s njim pretjeruje, višak odlazi u masno tkivo, a kod muškaraca se ono taloži oko trbuha, a kod žena na bedrima, rukama, trbuhu. Alkohol je diuretik i utječe na smanjeno lučenje antidiuretskoga hormona (koji u bubregu koncentrira urin, tj. ‘‘štedi’’ vodu), a posljedica je povećano izlučivanje mokraće. Pivopije tvrde da postoji razlika u okusu između piva u limenci i u boci. Limenka mora biti proizvedena od kvalitetnih materijala kako pivo ne bi preuzelo metalni okus. Za smeđu boju staklene boce vjeruje se da propušta manje svijetla nego zelena pa se pivo sporije kvari. Najbolji način služenja piva je točenje izravno iz bačve.

Heineken: Sadrži vodu, hmelj i ječmeni slad, a nema konzervansa
Svijetlo pivo s 5% alkohola. Heineken je zadržao osnovnu recepturu od vode, ječmenog slada i hmelja. Ječmenog ekstrakta u osnovnoj sladovini ima 11,4%. Nema navedenih dodanih aroma, bojila ili konzervansa. Cijena (0,5 l): 9,99 kn


Karlovačko: Ima kukuruzne krupice, ali nema boja ni aroma
Karlovačko ima 5% alkohola. Uz hmelj i ječam, sadrži jeftiniju kukuruznu krupicu, ali nema nepoželjnih dodataka - boja i aroma su rezultat kvalitetnih proizvodnih procesa. Ječmenog ekstrakta u sladu je 11,6%. Cijena (0,5 l): 8,69 kn

Laško: Sadrži žitarice, s njima je jeftinija proizvodnja
Laškom pivu, osim ječma, proizvođači dodaju druge žitarice, što pojeftinjuje proizvodnju, no u deklaraciji nije navedeno koliko. Ječmenog slada je 11,4%. Nema bojila, aroma, antioksidansa. Cijena (0,5 l ): 8,79 kn

Osječko: Ne znamo koliko kukuruza su dodali u pivo
Ima 4,5% alkohola, što je prosjek. Osim ječma, ovdje se kao zamjena koristi kukuruz, no ne znamo u kojoj količini. Ne navodi se ni točan udio ekstrakta u sladu, ali on ovdje ne smije biti manji od 10%. Nije navedeno ima li bojila, aroma ili konzervansa. Cijena (0,5 l): 7,95 kn

Ožujsko: Ima vodu, ječam, heljdu, kukuruz i antioksidans
Žuja sadrži aditiv E224, koji je konzervans i antioksidans. Ima i karamel kao bojilo, vodu, ječam, heljdu i kukuruznu krupicu. Ni ovdje ne znamo koliko čega ima, ali proizvođači to ne moraju ni pisati. Cijena (0,5 l): 8,69 kn

Pan: Ne pišu sastojci, navedeno je samo da ima ječma
Pan sadrži 4,8% alkohola i 11% ječmenog ekstrakta u sladu. Na etiketi ne pišu sastojci, piše samo da sadrži ječam. No na službenim stranicama piše da ima vodu, hmelj i kukuruznu krupicu. Ne piše ni ima li konzervansa. Cijena (0,5l): 7,99 kn

Paulaner: Sadrži samo ječam, vodu i hranjivu heljdu
Paulaner je zadržao osnovnu recepturu: Ima vodu, ječam i heljdu. Sadrži 4,9% alkohola i 11,5% ekstrakta u sladu. Nema navedenih dodataka za trajnost ili boju. Cijena (0,5 l): 9,99 kn

Staropramen: Kukuruza nema, ali ima dodatak za boju i konzervans
Staropramen ima 5% alkohola i visokih 11,8% ekstrakta u sladu. Ima ječam i ječmeni slad, a ne sadrži druge žitarice. No sadrži dodatak za boju, tamnosmeđu karamelu te antioksidans koji produljuje rok trajanja. Cijena (0,5 l): 8,99 kn

Tuborg: Na etiketi ne piše ništa osim da pivo sadrži ječam
Tuborg sadrži 4,6% alkohola i 10,4% ekstrakta iz sladovine. Na deklaraciji piše samo da sadrži ječam. Zakonski proizvođači piva moraju deklarirati samo one sastojke koji mogu izazvati intolerancije ili alergije. Cijena (0,5 l): 8,99 kn

Bavaria: U decilitru ovog piva ima samo 42 kilokalorije
Bavaria svijetli lager sadrži 11,2% ekstrakta u sladu te 5% alkohola. Uz ječmeni slad ima i pšenice. Nema dodataka za boju i okus. U decilitru Bavarije ima 40 kilokalorija. Cijena (0,5 l): 8,99 kn

http://www.24sata.hr/potrosac/uz-jecam- ... ela-370023


Dakle, prije nego što popijete koje `ladno ko zmija, mogli bi razmisliti šta pijete. Ne moramo baš svaki otrov naliti u sebe...

Još nekoliko zanimljivih tekstova o pivu:

http://www.pinta.hr/o_pivu/sastav_piva.html

http://www.pivnica.net/na-danasnji-dan- ... stoci/566/

http://www.pivnica.net/zastita-cistoce/2859/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Nov 2015, 20:23 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17240
Lokacija: Q5HW+6W
Nema se tu šta puno pametovati, piješ što ti se sviđa... ukusi su različiti. Isto što jedan s posla kaže da Lindt čokolade qrcu nevaljaju i smatra da su Mikado čokolade vrhunske :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Nov 2015, 23:50 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Ukusi jesu različiti, ali toliko je različitih brendova piva, da ne treba piti otrov poput Ožujskog ili Sarajevskog.

Lindt i Mikado - može oboje :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2015, 12:14 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2013, 22:19
Postovi: 334
Lokacija: na okuci
Pšenični Krombacher jako dobro pivo, ima u Konzumu.

_________________
Све док Врбас Бањалуком тече...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2015, 13:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ja cesto pijem psenicna piva i Krombaher mi je poprilicno tezak, ne znam mogu li vise od dva popiti...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2015, 16:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
<Enter_name> je napisao:
Nema se tu šta puno pametovati, piješ što ti se sviđa... ukusi su različiti. Isto što jedan s posla kaže da Lindt čokolade qrcu nevaljaju i smatra da su Mikado čokolade vrhunske :D

Potpis :evil3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2015, 18:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Vort_knotch je napisao:
Pšenični Krombacher jako dobro pivo, ima u Konzumu.


Dobro pivo, ali je meni bolji Erdinger (pijem jedan baš sada :D ). Jest da je skup, al jbg ne pijem ga svaki dan....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2015, 21:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9343
Nisam probavao ta dva, ali psenicni Paulaner mi je najdraze pivo.


Poslednji put menjao blaf77 dana 04 Dec 2015, 21:27, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 695 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 35  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs