banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 16:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: sushi nori
PostPoslato: 31 Mar 2006, 17:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
naime, kako volim da eksperimentisem sa klopom kupim nesto u prodavnici sto se zove sushi nori+aurhentik thai.

koliko sam ja provalila pri kupovini to mi se ucinilo kao one alge u koje se zamotava susi.
e, posto ja ne volim susi u to sam namjravala da umotam rizu, ali na pakovanju tih algi formata ca. A4 pise da je otrovno za jelo.

zna li neko sta je to i cemu sluzi i kako se priprema?

u potpisu gladna a zbunjena :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 23:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
Citiraj:
ali na pakovanju tih algi formata ca. A4 pise da je otrovno za jelo.

otrovno??? :lol: :lol: :lol:

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Apr 2006, 20:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
...ima kod mene ispred zgrade lijepa livada, pa ako zelis da brstis, naleti...komsije se ne bune...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Apr 2006, 21:13 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 19 Nov 2005, 17:58
Postovi: 7
Ajojjjjj, pa shto ne kazhe prije da je otrovno. Mi se bash danas najeli alghi:).
Medjutim idemo od pochetka.
U zadnje vrijeme kuham skoro samo orijentalnu hranu, od kineske, japanske pa do indijske, thai.....tako da sam ti postala pravi mali struchnjak, pogotovo za sushi, koji je fantastichan, zdrav, nemastan, a iskreno recheno i umjetnichki rad......
Suha alga koju si kupila se zove nori, i mozesh ju slobodno jesti koliko ti srce pozheli. Ono shto je u tom pakovanju otrovno je mali bjeli paketich lyophilisant-a, koji sluzi samo zato da alga ne povuche vlagu. Njega naravno bacas. Algu uvjek upotrebljavash tako, da njenu sjajniju stranu okrenesh na dole, a grublju na gore. Upotrebljava se za spremanje sushija, temaki sushija, oshizushi-ja......svima je u sushtini ista osnova: su-meshi ili jednostavnije recheno riza i ta crna alga zvana nori.
E sada, na pochetku sve izgleda jako komplikovano, medjutim isplati se probati.
Poshto se od same alghe bash ne mozesh najesti, trebala bi prvo da nabavish u orijent-prodavnici sledeche stvari:

makisu - prostirka za rolanje sushija
sake- destilat iz rizhe, rizina "rakija" (dovoljno je jedna mala flashica)
zrna susama - ako nadjesh preprzhena, ja kupim obichna pa ih onda sama preprzhim jer su mi nekako bolja
su mirin - sirtje od rizhe (bilo koje vrste: yonezu ili kokumotsu)
sweet-sour ginger (jedna mala kesica je za pochetak dovoljno. Ovaj kupovni je blagi ochaj, tako da ga ja sama spremam). Izmedju jednog i drugog komada sushija se obichno pojede malo tog mariniranog gingera da se osvjezhi usta i neutralizira ukus sushija.

E sad, ako ne volish oshizushi (sushi sa sirovom ribom) onda nabavi mlade tikvice, jedan krastavac, jedno jaje, i kuvane shkampa.

Uz to ide naravno sho-yu ili jednostavnije obichan soya sos (onaj crni) i wasabi krema (neshto najljuche shto sam ja ikad probala u zhivotu. Slichno je nashem narendanom hrenu, samo 6 puta ljuce.

Eto, toliko za pochetak. Ako si zainteresirana kako dalje, javi, pa chu ti pomoch da urolash svoj prvi sushi.

Ja sam danas napravila jedan tanjur sa sirovim lososom i jedan sa sirovom tunom, a ostatak sa povrchem i skampima. Bilo je fantasticno.

Naravno, to su moja iskustva, ako je neko drugi pravio bilo bi mi drago cuti i iskustva ostalih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2006, 06:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
beskrajno hvala na ovako opsirnom odgovoru.
ako mozes voljela bih da napises jos ovako jedan fini postic o sushi sa povrcem i jajima, jer od onih zivih ribica jedino mi se svidja dimljani losos.

i jos nesto, da li se moje otrovne algenecim nakvase i kako one zapravo omeksaju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 12:51 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 19 Nov 2005, 17:58
Postovi: 7
Alghe se ne kvase, nego se rolaju pomochu one prostirke shto morash kupiti.

Idemo napraviti prvo nesto sasvim jednostavno.

Prvo pripremi rizu. Rechicesh rizha ko rizha, medjutim nije. Postoji rizha bash za sushi, koju moras par puta oprat u hladnoj vodi, tako da je voda na kraju skoro bistra. Ostavi onda rizhu da se ocjedi ca. 1 sat, pa je poslije stavi u neslanu vodu (300 ml) da prokuva, kuvaj uvjek u pokrivenoj sherpi, prvo 5 minuta na jakoj vatri, 10 minuta na laganoj vatri a onda skini sa ringle, i ostavi da odstoji jos 10 minuta. Ne skidaj poklopac.
Nakon tog vremena prebaci rizhu u drvenu posudu i drvenom kasikom polako dodaj sirce, shecher i so, koje si predhodno dobro promjeshala. Ostavi rizhu da se ohladi do kraja. Pokrij posudu sa mokrom krpom da se rizha ne osushi.

Kolichine:
rizha - 200 gr
sirce od rizhe - 2 supene kashike
shecer - 7-8 malih kashika
so - 2 male kashike

Dok se rizha kuva pripremi povrce.
Uzmi jednu mladu tikvicu, operi je prepolovi in isjechi na trake (zajedno sa korom) od 5 mm. Isto uradi sa krastavcem (njega naravno oguli) i sa mrkvom. Kuhaj tikvice i mrkvu na pari par minuta da samo malo omeksaju.
Napravi kajganu od jednog jajeta na obicnom maslacu ako nemas susamovog ulja. I kajganu nasjeci na trake.

Eto sad najljepshi dio posla.
Polozhi na radnu povrshinu prostirku, stavi na nju jedan list alghe, tako da je gruba strana obrnuta na gore. Ako volish pikantno mozhes na algu staviti tri tachkice wasabija i razmazati to nozhem. Pazi jer od njega gori vatra u ustima. "Razmazhi" preko alge dve velike kasike rizhe (kao da mazhes marmeladu za rolat), pospi preko njega malo preprzhenog suzama i poredaj povrche, jaje po zhelji po rizhi u vodoravnoj liniji. Urolaj sa prostirkom, tako da dobijes oblik rolata. Prvi put je malo tezhe, poslije sve lakshe. "Zategni" fino rolat i nasjechi na kolute, tako da imash u sredini povrche. Ja vishe volim napraviti jedan rolat od tikvica, jedan od mrkve, jedino shkampe kombinujem. No, to je stvar okusa.

Kazhesh da volis dimljani losos. Eto super. Uzmi jednu nisku (5 cm) plasticnu pravokutnu posudu i oblozhi ju sa prozirnom folijom. Poslagaj na foliju tanke kriske lososa, preko njega pospi suzama i na vrh dva prsta rizhe. Polozhi preko jos jednu foliju i onda rukom fino pritisni rizu da popuni posudu. Okreni posudu i izvadi sushi, rizha je sad dolje a losos gore, nasjeci na komade (pravokutne).

Ja uvjek pravim male komadiche da se mogu staviti direkt u usta, isto vazhi i za urolane sushije. Mozhes sa makazama prepolovit po duzini algu i napraviti dva tanja rolata.

Na male tanjurice svakom gostu stavis soya sos, na drugi wasabi, na trechi sweet and sour, ginger.........i stapice.
Palichicama dodirnes, samo dodirnes wasabi, uhvatish sushi, umochis malo u soya sos.......i NJAMIIIIII. Poslije svakog sushija pojedi komad gignera koji che ti osvjezhiti usta.
Ja uz to obichno serviram malo toplog sakeja, pije se poput nashe rakije. Ne kvarim ukus hrane sa vinom, ponudim topali zeleni chaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2006, 17:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
...nema sta casandra...prava mala Japanka...znam da se o ukusima ne raspravlja, ali japanska kuhinja je jedna od neukusnijih u svijetu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sushi nori
PostPoslato: 26 Nov 2015, 22:48 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 26 Nov 2015, 22:39
Postovi: 1
moze samo pitanje gdje se u BL imaju kupiti alge za sushi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sushi nori
PostPoslato: 26 Nov 2015, 23:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Imaš u onoj prodavnici zdrave hrane na spratu Boske, Minela iza parka PK, vjerovatno i u Jani (u Vidoviću)...

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs