banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 02:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 120 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Nov 2006, 17:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Прије четири недеља сам из бивше Чехословачке дошао у Бања Луку. Будучи да се већ дуго занимам религијом старицх Словена, био сам радознао, да ли у Републици Српској има људи сличних интереса. У Србији постоји бар
http://www.slovenskikrug.org/
Овдје на жалост ништа. Между западним и нарочито источним Словенима обнова родне вјере напредује брже. Чини ми се да разлог ове разнице је мржња из времена домовинског рата.

_________________
Хотјебуд


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Nov 2006, 17:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
На овим подручјима људи теже да се ослободе паганског и примитивног у себи јер смо и паганштине и примитивизма имали, нажалост, и више него довољно.

Зар ти није синуло да је то можда зато што су овдје људи упознати са благодатима хришћанства?

Чак би ми било и много прихватљивије да си се окренуо неком далекоисточном виду духовности него паганском многобоштву.

Мени лично (а вјерујем и многима на овом форуму) приношење жртава Перуну или Весни дјелује превише примитивно за неког ко живи у 21 вијеку и сматра себе цивилизованим човјеком.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2006, 18:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Hotjek je napisao:
Между западним и нарочито источним Словенима обнова родне вјере напредује брже.


I samo mi jos reci zasto bi neko zdravog razuma obnavljao pagansku vjeru? Ako je to rekonstrukcija za neki naucni rad onda i mogu da shvatim.

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2006, 19:05 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2006, 12:46
Postovi: 27
Lokacija: tu i tamo
Hotjek je napisao:
Прије четири недеља сам из бивше Чехословачке дошао у Бања Луку. Будучи да се већ дуго занимам религијом старицх Словена, био сам радознао, да ли у Републици Српској има људи сличних интереса. У Србији постоји бар
http://www.slovenskikrug.org/
Овдје на жалост ништа. Между западним и нарочито источним Словенима обнова родне вјере напредује брже. Чини ми се да разлог ове разнице је мржња из времена домовинског рата.


Pozdrav Hotjek.
Super ti je fazon.. Malo je teze da ces naci nesto takvo ovdje. Situacija na duhovnoj osnovi RS i BIH ti je strogo govoreci jako siromasna.
Ali pocelo je pomalo da se sve vise ljudi interesuje za druge oblike duh. izrazavanja, sem oficijelnog.
Mozda ti uspije da ti nesto pokrenes, dovedes ljude i slicno.
Stoga, sve najbolje.

I uzivaj..

Pozdrav
Shiva


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2006, 19:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Citiraj:
Pozdrav Hotjek.
Super ti je fazon..


Драги Шива овим сте сами несвјесно све рекли шта мислите о Хотјековом духоном тражењу.

Данас изгледа да све евлоуира осим религијске свијести човјечанства која се све више деградира и враћа се ка паганштини и идолопоклонству.

Најбоље би било да се вратимо онда у камено доба и клањамо се грому, ватри или киши и приносимо им људске жртве...
Катастрофа... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Nov 2006, 22:43 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2006, 12:46
Postovi: 27
Lokacija: tu i tamo
Da Damaskin, bilo bi najbolje. :)

Ko zna mozda tako i bude.

Sasrecom :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2006, 06:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Пардон Дамаскин... камено доба постоји у Дарвиновој мајмунској теорији, а не и у Православљу. Обрати пажњу, молићу лепо. :evil:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2006, 10:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Covjece koliko je meni tebe zao...

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2006, 11:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Nemoj tako, da nije bilo Darvina ne bi bilo niu Kremenka...
Zamisli svijet bez Kremenka!!!!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2006, 11:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Драги Маран и у цијелој овој теми вам је баш то засметало,
а не нешто друго???


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2006, 12:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Hotjek je napisao:
Прије четири недеља сам из бивше Чехословачке дошао у Бања Луку. Будучи да се већ дуго занимам религијом старих Словена, био сам радознао, да ли у Републици Српској има људи сличних интереса. У Србији постоји бар
http://www.slovenskikrug.org/
Овдје на жалост ништа. Между западним и нарочито источним Словенима обнова родне вјере напредује брже. Чини ми се да разлог ове разнице је мржња из времена домовинског рата.


Hvala za link, već neko vrijeme tražim opširnije informacije o staroslovenskoj religiji pa mi je svaki ovakav sajt prava riznica (samo što ga Firefox ne učitava :-? ). A iako sam uglavnom u vodama ezoterije, nastojim da se o ravnodnevnicama i solsticijumima ako ništa onda barem prisjetim religije našh predaka.
Kažeš da tamo gdje si bio postoji neki pokret "obnove rodne vjere" pa ako možeš napiši nešto o tome... da li je to masovno, ili su samo pojedinci u pitanju...?

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2006, 17:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Хвала свим на одговору. Драго ми је ваше заинтересование. К појединим порукама ћу се израживати током наредних дана. Извините, молим, недостатке мојега српског језика.
Damaskin je napisao:
На овим подручјима људи теже да се ослободе паганског и примитивног у себи јер смо и паганштине и примитивизма имали, нажалост, и више него довољно.

Паганизам, којим ја се занимам (и велики део родновјерског покрета) никога не роби, зато је излишно се га ослобађати.
Damaskin je napisao:
Зар ти није синуло да је то можда зато што су овдје људи упознати са благодатима хришћанства?

Није. Ситуација у државама западних Словена показује да родна вјера се најбрже развија тамо, гдје је хришћанство најјаче – у Пољској има хришћан, колико се сјећам, око 90 посто, у Словачкој 70, у Чешкој републици 40. Постоје два могућих разлога, зашто је словенски политеизам раширен више међу Пољацима него Чесима. Или је то реакција друштва на превелики утицај католичких свјештеника, или она чињеница, да Чеси погубивши вјеру в једнога бога, тешко налазе пут према другим.
Damaskin je napisao:
Чак би ми било и много прихватљивије да си се окренуо неком далекоисточном виду духовности него паганском многобоштву.

Знам. Има много занимљивих далекоисточних вјера. Али мој пут се зове етнички неопаганизам, па он води к вјери властитих предака.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2006, 20:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Сад си ми све рекао!

Па, онда сам ти лоше одговорио.
Имамо ми у РС и у Србији неколицину таквих ликова, истих оних који су убили неколико Цигана у Београду, изболи неколико момака на утакмицама, пребили Јеврејина који је шетао Београдом и сличне ствари.

Словени, који нису хришћани, него се вратили "вјери изворној",
дакако, врло их добро познајем...Нажалост...
Јави се онда организацијама попут *Стормфронта*, *Бијелог поноса*, *Осветничке руке* и сл.
Само како ћеш осталима са форума продати неофашизам ваших *изворних* група, и потписати га под *духовност*, то ми никако није јасно.

А, мени су далеко ближи и дражи људи са ових простора од *браће* Чеха, Пољака и сличних са којима никакве везе ми немамо. Осим што сте били тема за вицеве док сте били под комунизмом и долазили да љетујете код нас.
За нас можете бити само словени који су увијек тежили да буду запад и по цијену губљења националне културе и основног људског поноса.
А да се римокатоличка црква код вас никад није примила како треба то ми је јасно, што показује чињеница да највећи број вјерских фанатика код католика баш потиче из ваших *западно-словенских* земаља.

Ми, и ако смо икад имали неке везе, оне су престале прије неколико стоина година, а Србима у РС фашизам и словенски неопаганизам као идеја се баш нешто и не мили, поготово после искуства које смо имали са фашизмом у 2 свј. рату.

Понекад се питам, хоће ли икад број људи који заиста живе у Бања Луци постовати већину тема на овом форуму, или ћемо увијек *увозити* памет од придошлица и људи који су овај град и државу напустили још прије петнаест година.... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2006, 22:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 29 Jun 2006, 18:46
Postovi: 426
Xm, pa ja nemam nista protiv coveka,neka veruje u sta god zeli, to je njegov vlastiti izbor. Medjutim, posto je jos uvek takvo vreme, ja bih samo voleo da vidim koje alternative nudi neopaganizam a da su bolje od onog u sta ja verujem? I koje su posledice takvog verovanja? Ne znam hocemo li uspeti toga da se dotaknemo, ali ovo je vrlo vazno pitanje. Nije poenta u nikakvom ispiranju mozgova. Samo me zanima da, ako je taj paganizam bolja religija, da li to znaci da svi trebamo postati preobracenici u nasu izvornu veru i religiju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2006, 01:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Damaskine ne pričaj svašta kakav nacizam sve si pomješao :roll:
Ako nemaš šta reći molim te ne kvari temu.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2006, 13:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Ја само говорим о људима које сам досад упознао а проповједају *вјеру изворну*...а ви како хоћете...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2006, 15:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Koliko znam ovo što je danas ostalo od nacizma je tragična zabava za nafuranu dječurliju, ako i neko od njih propagira "izvornu vjeru" to je zbog toga jer je to cool i valjda nekakvo pubertetsko dokazivanje. Sjeti se Banjaluke oko 1999/2000-te godine, vrvjelo je od Skinhedsa koji su imali od 14-18 godina... Gdje su sad ti isti? Ne znam ni za jednog koji se i dalje drži tadašnje ideologije... niti mi je poznato da je iko od njih imao išta sa straroslovenskom vjerom. Zato trpati neopaganizam i neonacizam u istu korpu i njie baš na mjestu.
Jedini ekstremni neopaganski pokret za koji ja znam je u antihrišćanskom usmjerenju Black Metal muzike, koji otvoreno propagiraju staroslovensku religiju ali čisto kao kontru hrišćanstvu protiv kojeg imaju nešto... pa je opet pitanje koliko je to iskreno... (mada full respect za grupu The Stone :headbang: )

A ono što mene zanima je da li postoji neki neopaganski pokret koji je iskren, čiji članovi stvarno stoje iza te religije a da ih ne interesuje antihrišćanstvo, neonacizam ili neki metal...
Ovaj Slovenski Krug mi bar na prvi pogled djeluje tako.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2006, 16:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Па ето видиш да знаш о чему причам и да познајеш сличне људе,
иако их је много више у Београду него у Бања Луци.
И сам кажеш да ти је то дјеловало као *пубертетско нафуравање*, па не знам што си онда био скептичан према мом ставу.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2006, 19:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Skeptičan sam jer stvarno ne znam da se neko od neonacista identifikuje sa staroslovenskom religijom. Mada, OK, možda takvi i postoje, možda, ali ti si napao lika kao da 100% znaš da je jedan od tih.

A moja pitanja za Hotjeka:
a) Kako teče "obnova rodne vjere" u bivšoj Češkoslovačkoj, da li je pokret masovan ili se radi o pojedincima.
I, kad se već povela priča o tom, ima li neonacista u njihovim redovima, baš me zanima?
b) Znaš li kakve dobre websajtove o slovenskoj mitilogiji, posebno me zanimaju slike božanstava.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Nov 2006, 00:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
ako je tih godina bilo deset nafuranih debila skinsa znaci da grad vrli od istih i to polupismenih sto znaci da se ni u kojem slucaju ne radi o ideoloski svjesnim ljudima usput sva sreca zbog toga i "nasi" danasnji neonacisti se identifikuju upravo sa hriscanskom odnosno u srpskom slucaju sa pravoslavnim hriscanstvom koje ih u znacajnoj mjeri podrzava kao i SRS Srbije kao i profasisticke organizacije obraz i slicne krv i cast gluposti itd..., i sa nacijom a ne nikako na paganizam odnosno slavenstvo , osim toga Damaskin prije nego sto pocnes pricati o njima otidji na njihove strane koje pojedini "reklamiraju " na ovom forumu bez cenzure pa vidi da li oni imaju veze sa neopaganizmom jer ovako se daje utiska da bas ne znas nista o gore pomenutim izrodima ljudkog roda


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 120 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs