banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 03 Jun 2024, 23:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 120 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 12:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Sep 2006, 16:11
Postovi: 114
Вeлесoва књига

Велесова књига је материјални доказ који говори о настанку, развоју и сеобама Словена. Она обухвата живот словенских племена од средине седмог века пре Христа, па до последње четвртине деветог века.

Slika

У јесен 1919. године у Русији је још беснео крвави, братоубилачки рат чији се исход већ могао назрети. Фјодор Артурович Изенбек, пуковник царске војске, се задесио на имању Куракинових у Украјини и поред свог метежа и расула, видео брезове плочице на поду. Сместа их је сакупио и сачувао, а о њиховом чудном путу довољно говори и то да су нуђене на продају београдском музеју. После више од пола века рада на рестаурацији и превођењу записи на брезовим плочицама су нам доступни захваљујући Јурију Мирољубову.

На једној таблици ових књига староставних је урезано:

Човек за кога се каже да је праведан није онај

Који каже да хоће да буде праведан,

Већ онај чија се дела поклапају са његовим речима.

Ода давних времена речено је да морамо да чинимо

Боље него наши дедови.

Обрађуј ово семе

И временом ћеш се прославити.

Борусија и Рус

Беху нападнути руком непријатеља

Који је чинио грозоте...

А кнез тога времена беше болестан

И у битку посла своја два сина,

Јер нису обраћали пажњу на савет Већа,

И оно што је одлучено у време када је

Веће поштовано.

Тамо су их Грци изненадили и напали као гусенице

И битка је трајала више месеци.

Ови текстови сигурно више осветљавају како и историју тако и свакодневни живот Старих Словена. У песмама које су на плочице урезане помиње се отац Словена Ор, кога наш Радивоје Пешић идентификује са Аријем. Словенски Ведски свештеници су писали неком врстом ћирилице што опет заједно са етрурским писмом изискује да се утврди њена права старост.

О религији и животу Старих Словена сазнајемо много више па ће и словенски пантеон сада моћи да се

Slika

уреди без икаквих претпоставки. Велесова књига, такође оживљава успомене на Индију попут наших епских народних песама. Радивоје Пешић је у својој анализи Велесове књиге дао приказ божанстава која се у њој помињу и неке паралеле измећу словенских и хиндуских божанстава:

РАДГОСТ: Бог гостопримства. Израз поштовања сваког људског бића, као дела манифестације Бога. Култ путника намерника. Симбол: хлеб и со.

ЈАРО: Симбол младости, пролећа, сетве. Атрибути: гостопримство, молитва, купање. Биље: Све што се сеје с пролећа: јаро жито...

ЛАДА: Невеста, чуварка породичних и моралних вредности: част родољубље, љубав. Цвет: Перуника.

КРИШЕН: Слављен о Коледу и симболизован бакљом (кресница, кресови, у индијској традицији Кришна).

ВИШЊИ: Свевишњи (такође постоји у индијској традицији као Вишну). Свето дрво: вишња.

Slika


(ukoliko imate problema da vidite slike, prekopirajte URL slike u browser)



ЛИТЕРАТУРА

§ Српска митологија, Сретен Петровић, издавач Народна књига

§ Влес књига, Радивоје Пешић, издавач: Пешић и синови

§ Кратка повјесница Срба, Сима Лукин Лазић, Издавач: ИКП Никола Пашић

§ Одломци историје Срба, Милош Милојевић, Издавач: ИКП Никола Пашић

§ Староевропски језик и писмо Етрураца, Светислав Билбија, Издавач: ИКП Мирослава

§ Повијест минулих љета, Нестор Кијевски, ИКП Никола Пашић

§ Српско – српски речник, Радован Дамјановић, Издавач: Народна књига

§ И електронска интернет издања античких списа и славистичких списа с почетка 19. века



По "Велесовој Књизи":

Словенима назваше нас јер част и славу појемо Боговима.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Dec 2006, 17:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
RSRPSKA je napisao:
Te zrtve su simbolicne, taman koliko i pricesce u crkvi. Slovenska vjera ne poznaje krvne zrtve, to je ipak germanska specijalnost.

Слажем се с тврдњом да су жртве симболичне. Ипак морам да упозорим на чињеницу да нису само бескрвне. У западној Словачкој се већ неколико година приносе жртве животвњске. На Перунови празник се коље телац или овца. Крв и глава се дају богу, остатак узимају вјерници – месо за свечану вечеру, кожу за зимску одечу.

Зна ли ко кдје се може купити медовина? Узалуд сам питао у Бањој Луци и Сарајеву.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Dec 2006, 19:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Noćas u 1.20h počinje zima, što znači da je ovo noć solsticijuma, najduža noć na sjevernoj hemisferi. Za kratkodnevnicu su u slovenskoj religiji vezani običaji, koji su se održali i do danas, mnogi u skoro nepromjenjenom obliku.
Za dane oko zimskog solsticijuma vezuje se božansto Badnja, bog umirućeg sunca, koji predstavlja posljednju fazu života boga sunčevog ciklusa, koji se zove Kol odnosno Koledo, a koji se, s početkom produžavanja dnevne svjetlosti, ponovo rađa (sunce je, inače, kod svih starih religija u muškom rodu). U čast Badnje spaljuje se badnjak, hrastovo ili cerovo drvo, i tako se simbolično označava smrt starog sunca i stare godine. Kako iz svake smrti proističe novo rođenje, tako se i ovdje rađa mali bog, Božić... Svjetlost se vraća, novi ciklus počinje. Kol (Koledo), koji je sad Božić, će rasti kako raste snaga sunca. U proljeće će se on zvati Jarilo, koji je dječak u pubertetu. Na ljeto se on zove Kupalo, i predstavlja zrelog muškarca u punoj snazi, jer je i sunce tad u punoj snazi. Nakon toga slijedi opadanje, sve dok Kol ponovo ne postane starac, Badnja, kraj ciklusa (slično je i kod ostalih indoevropskih naroda - eto zašto je Deda Mraz - deda..). Znači jedno božanstvo mijenja svoj lik i svoje ime u skladu s položajem sunca na nebu, tj. u skladu s snagom sunčevih zraka koji padaju na zemlju i oplođuju boginju koja je simboliše.
U najdužoj noći badnjak se spaljuje, s njim umire i Badnja, staro sunce i stara godina, a rađa se Božić, novo sunce s kojim se svjetlost vraća i nova godina počinje...

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec 2006, 23:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Dec 2006, 23:11
Postovi: 478
Lokacija: Zapadna granica Romeje, Banja Luka
Које паганско наклапање 0X


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2006, 12:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Teodulija je napisao:
Које паганско наклапање 0X


Vihor paganske osvete LOL :evilbat:

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2007, 15:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Поздрављам све који су се на краткодневницу сјетили Дажбога или других старословенских богова. Добио сам линк на јако лијепе слике тога празника код руских родновјераца
http://rugevit.ru/vera/svet/kd2006.htm
Можете тамо огледати први неопагански храм и пламтећи коловрат – симбол сунца.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2007, 19:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Odlično, svaka im čast 8)
Ovo mi se baš sviđa.

SLAVA!

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jan 2007, 15:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Dec 2006, 14:23
Postovi: 159
Lokacija: Banja Luka
Mnogo stosta bi se moglo staviti o bibliji i hriscanstu.. o poklapanju sa drugim vjerovanjima, poklapanju datuma bozica sa rodjenjem sunca 25. decembra kao i nekim drugim imenima koje je hriscanstvo i ostale religije uzele kao temelje. Pa da se ne prica o Islamu, koji na 23 mjesta (mislim da je taj broj) spominje Isusa, sto pokazuje jednu strahovito rasprostranjenu laz.. kao i recimo o raznim ucenjima unutar hriscanstva koje ortodoksno hrisc. tretira kao sekte kao sto su adventisti i jehovini svjedoci..
Npr. osnivac jehovninih svjedoka izvjesni Charles Taze Russel bio slobodni zidar, pedofil i crni okultist..

Ali.. :).. ono sto su htjeli to su i napravili..
Skidam kapu.. tim likovima.. genijalci.. :)

Pozdrav
WW

PS..
Nemate potrebe da se kacite na ovo sto sam rekao, jer mi se ne da bas nesto sudjelovati u vasim raspravama. Ovo kazem, iako znam da necete odeljeti da ne komentarisete.. :)..

_________________
Djevojke vole mladice, zato sto ih ta ljubav ispunjava!
Nekada sam bio ljudsko bice, a onda sam uveo ADSL!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2007, 15:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
SvarogovChekic je napisao:
krstashi kad su preklali hiljade i hiljade muslimana(mada je to ok sa moje strane)?

Objasni ovo u zagradi.
Trebaš znati da takvim komentarima nije mjesto na forumu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2007, 17:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Citiraj:
Nemash pojma bolje cuti jer vecina obichaja u pravoslavlju su Slovenski obichaji na primer slava!!!


Шта, словени су имали свеца заштитника и прије хришћанства? :D

Citiraj:
Ja nisam ni skinheads niti shta a OVO JESTE PRAVA I IZVORNA VERA HRISHCANSTVO NIJE NASHE DOLAZI SA JUGA!!!


И ти због тога возиш Југа умјесто Ауди, Голфа и сл.? :D
Јел исто тако "бојкотујеш и друге ствари које "долазе са стране?" :D

Citiraj:
nemash prava da se pozivash na civilizovanost jer bozicna pechenica je isto zrtvovanje hristu


:D :D :D Како коме, код већине се то зове "угађање доњем дијелу леђа"... :D

Citiraj:
Koliko su civilizovani bili krstashi kad su preklali hiljade i hiljade muslimana(mada je to ok sa moje strane)?


Ау, има нас баш свакаквих...Кажеш, ниси нациста? стварно? :-?

Citiraj:
Drugo po bibliji ti ne smesh da ubijesh a ljudska rasa ubija svaki dan da bi jela i prezivela.


??? Мојсијева Заповијест о неубијању се не односи пилиће, јагањце итд... :D

Citiraj:
Prema tome Slava nashim Precima!!!
Informishi se pa onda prichaj neshto!!!!
Slava Mati Zemljo!!!


Живјели Астерикс и Обеликс, ...ма јок боље - Живио Прачовјек!!!

Упалимо ватру и играјмо око ње до лудила! Парти до зоре! Живио бог електроинсталација, живио бог који живи у процесору компјутера! Живијо домаћ'не!!! :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jan 2007, 00:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Dec 2006, 21:52
Postovi: 1007
Lokacija: Kinšasa
I živio bog čije tijelo poput kanibala papate na pričesti!

_________________
Gdje se krije naš Radovan:
http://tinyurl.com/29rf9j


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jan 2007, 14:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Dec 2006, 23:11
Postovi: 478
Lokacija: Zapadna granica Romeje, Banja Luka
Warrior of the Light je napisao:
Teodulija je napisao:
Које паганско наклапање 0X


Vihor paganske ГЛУПОСТИ LOL :evilbat:

_________________
ΘΕΟΔΟΥΛΕΙΑ

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ ИЗ МЕРТВИХ СМЕРТИЈУ СМЕРТ ПОПРАВ И СУШЧИМ ВО ГРОБЈЕХ ЖИВОТ ДАРОВАВ.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hahaha....
PostPoslato: 24 Jan 2007, 17:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
SvarogovChekic je napisao:
Drugo shto se tiche muslimana,
da, protiv sam te vere i sa te strane podrzavam hriscane!!!


Хришћани немају ништа против муслимана.
Христос је оставио заповјест да се молимо и за непријатеље своје,
и никада није позивао на рат и убијање, напротив!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hahaha....
PostPoslato: 24 Jan 2007, 20:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Dec 2006, 21:52
Postovi: 1007
Lokacija: Kinšasa
Damaskin je napisao:
Хришћани немају ништа против муслимана.
Христос је оставио заповјест да се молимо и за непријатеље своје,
и никада није позивао на рат и убијање, напротив!

Znači, po toj izopačenoj, pravoslavnoj varijanti hrišćanstva, muslimani su neprijatelji hrišćanima samo zato što su - muslimani? To se zove tolerancija!

_________________
Gdje se krije naš Radovan:
http://tinyurl.com/29rf9j


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jan 2007, 20:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Dec 2006, 14:40
Postovi: 258
Муслиман занчи вјерник, боље би било да користите термине као што су исламиста, мухамеданац, или ако ћемо у генетику још и исмаилћанин (мада то није баш коректно).

_________________
Удри врага, не остав` му трага!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jan 2007, 21:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Dec 2006, 21:52
Postovi: 1007
Lokacija: Kinšasa
Solunac je napisao:
Муслиман занчи вјерник, боље би било да користите термине као што су исламиста, мухамеданац, или ако ћемо у генетику још и исмаилћанин (мада то није баш коректно).


Hajde, hajde, nemoj da pokušavaš oprati nešto što se ne može oprati. Jasno je da svakom istinskom pravoslavnom vjerniku mrsko bilo šta što ima veze sa islamom. Sve po principima svetosavlja.
Naravno, ta "ljubav" je obostrana...

_________________
Gdje se krije naš Radovan:
http://tinyurl.com/29rf9j


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jan 2007, 22:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Blizzard je napisao:
Hajde, hajde, nemoj da pokušavaš oprati nešto što se ne može oprati. Jasno je da svakom istinskom pravoslavnom vjerniku mrsko bilo šta što ima veze sa islamom. Sve po principima svetosavlja.
Naravno, ta "ljubav" je obostrana...


Мећавице, већ сам ти рекао, некад боље ћути. Не мораш увијек да нам демонстрираш своју неспособност апстрактног размишљања и разумјевања метафора...Ал' ајде, да ти ипак објасним, пошто видим да сирот не разумијеш ништа:


Господин "Сварог" прича о некој мржњи, на коју ја одговарам хрисовим ријечима да хришћани не смију никога да мрзе и да морају да се моле "и за непријатеље".

Е, па то "и" значи "и" за пријатеље "и" за непријатеље "и" за све.

Разумијеш?

Донт микс фрогс енд грендмадрс! :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hahaha....
PostPoslato: 25 Jan 2007, 11:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Dec 2006, 23:11
Postovi: 478
Lokacija: Zapadna granica Romeje, Banja Luka
Blizzard je napisao:
Damaskin je napisao:
Хришћани немају ништа против муслимана.
Христос је оставио заповјест да се молимо и за непријатеље своје,
и никада није позивао на рат и убијање, напротив!

Znači, po toj izopačenoj, pravoslavnoj varijanti hrišćanstva, muslimani su neprijatelji hrišćanima samo zato što su - muslimani? To se zove tolerancija!

Мухамеданци јесу непријатељи Хришћанстав што су доказали количином Хришћана у мухамеданским земљама. 0,9991%

_________________
ΘΕΟΔΟΥΛΕΙΑ

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ ИЗ МЕРТВИХ СМЕРТИЈУ СМЕРТ ПОПРАВ И СУШЧИМ ВО ГРОБЈЕХ ЖИВОТ ДАРОВАВ.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2007, 00:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
http://www.rastko.org.yu/antropologija/ ... ogija.html

napravio sam pdf knjiga spasoja vasiljeva pa ako neko zeli da mu ih prebacim neka mi se javi n pp i ostavi mail.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Mar 2007, 17:51 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Здраво! Шта је то за књигу? У библиографии на страници, коју си навео, јe нема. Да ли се она уопште тиче паганизма? На својој личној страници наводиш да си хришћанин.
Schwabo je napisao:
Jesam, hriscanin sam, a za paganizam se interesujem sa istorijskog i naucnog aspekta. Vjerovati u te stvari poslije 1000 i vise godina mi izgleda pomalo neozbiljno u najmanju ruku... Prema tim stvarima se odnosim kao i prema svim drugim mitologijama, grckoj npr. Vjerujem da danas ne mozes naci nikog da vjeruje u Zevsa i ostale bogove Olimpa. Sa staroslovenskim bogovima vidim da to nije slucaj i to mi uopste nije jasno.
Ako tu knjigu ne mozes naci na tom linku, onda je dobro da sam napravio ove pdf-ove. upravo ti ih saljem na mail.
Zivio!
Schwabo

Хвала на дозволи да јавно одговорим на твоју приватну поруку. Оцењујем твоје научне занимање за паганизам, но кадкад бива проблематично изражавати се о вјери с научне тачке гледишта. Ко види у душу мени и тисући словенских родновјерцев? Европско многобоштво изгледаше вјековима као мртво па задње стољеће је показало да је то био само неприродан резултат културно-политичког притиска.
У јануару су прашке Лидове новини објавиле чланак о годину дана старом грчком покрету Еллинаис који има само 34 чланова али већ је стекао државно признање многобожачке религије.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 120 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs