banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 11:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 120 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2006, 16:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Затражен сам, да наведем све светковине старих Словена. То је врло широко питање. Могу уопште рећи, да су они славили празнике посвећене их божанствима и дусима. Их листу видите, примера ради, у доприносу
http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-c/1 ... le-02.html
Описаћу помало најближи празник, који слави моја родновјерска општина у Прагу. Ради се о краткодневници, коју зовемо „крачун“. Давни погани нису је вјероватно обиљежавали астрономично тачно, већ касније напр. 24. или 25. децембра. Ми се, на жалост, у овом не можемо похвалити досљедношћу, јер божично вријеме проводимо свак са својом породицом. Лани смо се састали послијеподнева 22. на мјесту раносредњовековне словенске утврде. Жрец треба већ ујутру да сјече бадњак. Она храстова цјепаница представља старог Дажбога и најбоље је, кад гори цијелу ноћ. Прије сумрака учесници стану око огњишта. Жрец је окренут у правцу сунца. Помоћник наложи ватру користећи кремен. Жрец се моли сунчевом богу, сину Сварога. Молитву на старословенском језику можете прочитати на
http://rodna-vira.wz.cz/kracun/kracun.htm
(након инсталације фонта кирилица винцир с исте странице). Жртвује се медовина и колач украшен коловртом. Свак се напије те добије комад колача. Један дио и чашу с пићом добивају такође преци. Затим се пирује, страже чувају огањ. Прије освита се чека у кругу, док незакукуриче пјетао. За ним се поново кличе слава и жртвује се; овај пут сем напитка још пресна погача, која симболише пелену за младог бога.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2006, 20:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Hvala svima.

Imam još jedno pitanje, vezano za sajt Svevlad
Naime, vidim da koriste drugačije računanje vremena od standardnog, što se vidi na ovoj stranici: http://www.svevlad.org.yu/slike.html
Može li mi neko reći kakav je to sistem računanja i od kojeg događaja se broje godine?

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2006, 19:06 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
RSRPSKA je napisao:
Vjeruj mi, SK je sarena laza, ako hoces da imas posla sa Ordo Templi Orientesom (opasnom sinkretistickom sektom), ti izvoli ali ja ti to ipak ne bih pozelio
Ја незнам лично никога из Словенског круга, али твоја обавијест ми звучи као клевета. Пореди разговор са јего председником Мају Мандић-Марковић:
http://www.nin.co.yu/index.php?s=free&a ... =4&id=4598
Можда она прича повише о „енергијама“ него треба, но за разликом од тебе не мјеша родну вјеру с политиком:
RSRPSKA je napisao:
Ko je izrod a ko nije to cemo tek da vidimo, jedno je sigurno, NacionalSocijalisti nikada nisu ubijali svoj narod.
Да-ли си чуо о Ноћи дугих ножева 1934. године, када је вођ Национал-социјалистичке радничке партије крваво обрачунао са око сто „Смеђих кошуља“? Да-ли не знаш о убијању њемачких комуниста и демократа још прије самог свјетског рата?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2006, 21:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Sep 2006, 16:11
Postovi: 114
Hotjek je napisao:
Ја незнам лично никога из Словенског круга, али твоја обавијест ми звучи као клевета. Пореди разговор са јего председником Мају Мандић-Марковић:
http://www.nin.co.yu/index.php?s=free&a ... =4&id=4598
Можда она прича повише о „енергијама“ него треба, но за разликом од тебе не мјеша родну вјеру с политиком:

Ziv bio pa vidio! Rekoh ti, Svevlad je dosta bolji izvor informacija + sto nije zarazen OTO-om , a ako si vec zapeo za SK, ti izvoli ,ne bih ti preporucio ali sta da ti radim .
Citiraj:
Да-ли си чуо о Ноћи дугих ножева 1934. године, када је вођ Национал-социјалистичке радничке партије крваво обрачунао са око сто „Смеђих кошуља“? Да-ли не знаш о убијању њемачких комуниста и демократа још прије самог свјетског рата?
Jesam cuo ,kako da ne. Tajne sluzbe, pa bio to GESTAPO, CIA, KGB, MI6 ili bilo koja druga su oduvijek radile neobjasnjive stvari. Brutalno? Mozda, ali nije pitanje ko kontrolise tajne sluzbe , nego koga one kontrolisu .
Komunisti prema sopstvenioj definiciji nemaju naciju, oni vjeruju u proleterski internacionalizam ,prema tome njemacki komunisti ne postoje, postoje samo komunisti iz Njemacke a to je velika razlika. Noc dugih nozeva ipak nije ni blizu obracuna sa sopstvenim narodom . Primjer obracuna sa sopstvenim narodom je 60 000 000 Rusa koje je ubio J. Staljin i to za slican vremenski raspon.

U principu ne mijesam politiku sa rodovjerjem, ali sta da radim kada me ovako izazoves?! Kada neko otvori temu o NS ,onda cu da razglabam nadugo i nasiroko ,do tada ,suzdrzi se od nepotrebnih provokacija ili mi barem salji privatne poruke u vezi bilo cega sto te zanima u vezi NS!

Jel' vazi ?


Poslednji put menjao RSRPSKA dana 20 Nov 2006, 20:51, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2006, 21:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Sep 2006, 16:11
Postovi: 114
Warrior of the Light je napisao:
Hvala svima.

Imam još jedno pitanje, vezano za sajt Svevlad
Naime, vidim da koriste drugačije računanje vremena od standardnog, što se vidi na ovoj stranici: http://www.svevlad.org.yu/slike.html
Može li mi neko reći kakav je to sistem računanja i od kojeg događaja se broje godine?


Ponesto od toga je obradjeno u Zvezdanoj Knjizi Koleda ,koju sam postavio prije nekog vremena. Ako te bas zanima racunanje vremena prema slovenskom kalendaru ,pokusacu da ti pronadjem sto je moguce vise podataka. U principu, vrijeme po slovenskom kalendaru se mjeri ''od postanka svijeta'' ali to je ipak stvar vjerovanja a ne istorijskih cinjenica.
Inace, taj kalendar se u srednjevijekovnoj Srbiji koristio uporedo sa julijanskim . :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Nov 2006, 17:24 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
krajiski je napisao:
Imam za tebe pitanje hotjek posto si mi bas cudan. Ti govoris o religiji, iako to nije religija (pogledaj sta religija znaci), ali eto, starih slovena sa svim svojim varijatetima.
Znas kakav je vid vjerovanja bio kod starih slovena prije seobe naroda?
Dalje kakav je vid vjerovanja bio kod slovena prije nego su se naselili u zakarpatje?
Sto ne bismo to praktikovali onda. Ili ako idemo dalje, mozemo se vratiti sve do indokine i vjere u Dijatus Pitra (skoro sam napisao nekome sta to znaci u prevodu)? Eto hajde da kazemo ja bih bio pristalica toga, a ne rasclanjivanja vjere prije primanja Hirscanstva, vec najstarijeg vjerovanja.

Радо погледам, шта значи религија – али напиши камо. Зар има само једну дефиницију? Овом се ријечу је служио већ француски слависта Луј Леже у својој Словенској митологији. Не знам вјеровања Словена прије сеобе народа, но претпостављам, да се оно сувише не разликује од вјеровања другачијих природних народа.
Већ пред годинама сам читао о тежњи обновити праиндоевропски култ; она је ми у суштини симпатична. Али немој заборављати, да родновјерје није којекакав паганизам, него етнички паганизам (за разлику, рецимо, од виккe). Свакоме народу јего вјера. Ваљда ти ово на први поглед изгледа као израз националне ограничености. Дјеломице си прав, неопагани су већином националисти, но сама вјера представља супротност несношљивости. Древно језичансво није никада било единствено. Сви Словени се вјевоватно поклањаху истим главним боговима, али поједине области поштоваху нижа надприродна бића, па поједине родбине своје домаће духове. У иностранству словенски путници жртвоваху тамошњим бозима а туђи трговци жртвоваху u нашим храмима. То није било некакво вјештачко рашчланивање, то је био природан развој, на жалост прекинут хришћанством.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Nov 2006, 18:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Okt 2006, 15:43
Postovi: 76
Dijatus-Pitar = Otac Nebeski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Nov 2006, 19:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Sep 2006, 16:11
Postovi: 114
Citiraj:
Сви Словени се вјевоватно поклањаху истим главним боговима, али поједине области поштоваху нижа надприродна бића, па поједине родбине своје домаће духове


Kult Domovoja je u nekim dijelovima Rusije i dan danas veoma jak, ponegdje cak i jaci od hriscanstva.

Hotjek ,sve hocu da te pitam ali nikako mi se ne da, odakle ti takav uvrnut rjecnik? Izvlacis rijeci iz naftalina na momente me zaista zbunjujes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Nov 2006, 14:10 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Политика: С идеологијом националног социализма се не слажем. Разлога не хочу да овдје наводим.
Домаћи дуси: Када је се моја московска пријатељица пресељавала из једне куће у другу, по старом обичају је домовога пренела на лопати.
Српски: Није он мој матерински, дакле, немам довољно језичког осећаја. Ријечи вучем из приручника и Гоогле-а.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Nov 2006, 18:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Mene inače u staroslovenskoj mitologiji impresionira svijet "nižih božanstava", duhova domova, drveća, polja, rijeka i izvora, šuma i planina. Uvjeren sam da su to upravo ona bića u okultnoj tradiciji poznata pod nazivom prirodni elementali. Mnogi opisi i klasifikacije se potpuno podudaraju što pokazuje da su naši preci itekako poznavali elementalna bića. Kasnije sa dolaskom hrišćanstva njihovo postojanje je zanemareno ili su čak proglašeni za demonska bića (što naravno ne znači da su prestala da postoje) ali i dan danas u mnogim krajevima postoji živo vjerovanje u vilinska bića i slične "stvorove".
Volio bih da dođem do knjige "Elementarna bića" koju je napisao Slovenac Marko Pogačnik (ako se dobro sjećam). Svoju podjelu elementala on je zasnovao dobrim dijelom na slovenskoj tradiciji.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2006, 12:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Sep 2006, 16:11
Postovi: 114
Hotjek je napisao:
Политика: С идеологијом националног социализма се не слажем. Разлога не хочу да овдје наводим.

Nije ni vazno, to i nije tema thread-a

Citiraj:
Домаћи дуси: Када је се моја московска пријатељица пресељавала из једне куће у другу, по старом обичају је домовога пренела на лопати.
Eto dokaza

Citiraj:
Српски: Није он мој матерински, дакле, немам довољно језичког осећаја. Ријечи вучем из приручника и Гоогле-а.
Dobro ti ide, a koji jezik ti je maternji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2006, 17:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Хвала. Чешки.
Warrior of the Light je napisao:
Mene inače u staroslovenskoj mitologiji impresionira svijet "nižih božanstava", duhova domova, drveća, polja, rijeka i izvora, šuma i planina.

Словенски неопаганизам можда гријеши, кад обраћујући сувише пажње на богове занемарује природне духове. Али није тако свуда. Сјећам се друга, који станује у једном градићу близу Москве. Захваљујући својој ликовној надарености доказао је за један летњи дан да исече из слабљег стабла духа мјестне шуме. Идолу сакривеном у гуштини жртвовасмо кајмак.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Dec 2006, 09:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Прошле недјеље сам дочитао роман чешког писца Ивана Олбрахта Хајдук Никола Шухај. Радња се одиграва на свршетку првог свјетског рата и након њега у Поткарпатској Русији. Прича је углавном о гркокатоличким Русинима, Жидовима и Чесима. Међутим за нас је занимљива многим „празновијерјима“ и дивним описом безименог божанства: Овдје још живи Бог. У загушљивој тишини прашума живи још стари Бог земље, који прислања на своје груди брда и долине, игра се с медвједима у гуштицима, мази се с кравама, које су утекле од стада, и ужива у свирци пастира, вечерњем зову блага. Дише у крошње старих стабала, пије дланом из извора, свијетли из ноћних ватара на пасиштима, шумно се поиграва лишћем кукурузних поља и њише жутим главама сунцокрета. Прастари погански Бог, господар шума и стадâ, који одбија сваку везу с оним охолим и достојанственим Богом, што станује у злату и свили иза шарених зидова иконостаса, и с оним мрзовољним старцем, који се сакрива иза отрцаних завјеса пурјохеза у синагогама. (страна 10, превод изађе у Загребу 1947. године) Мене безимени подсјећа на Велеса.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Dec 2006, 15:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Citiraj:
Овдје још живи Бог. У загушљивој тишини прашума живи још стари Бог земље, који прислања на своје груди брда и долине, игра се с медвједима у гуштицима, мази се с кравама, које су утекле од стада, и ужива у свирци пастира, вечерњем зову блага. Дише у крошње старих стабала, пије дланом из извора, свијетли из ноћних ватара на пасиштима, шумно се поиграва лишћем кукурузних поља и њише жутим главама сунцокрета. Прастари погански Бог, господар шума и стадâ, који одбија сваку везу с оним охолим и достојанственим Богом, што станује у злату и свили иза шарених зидова иконостаса, и с оним мрзовољним старцем, који се сакрива иза отрцаних завјеса пурјохеза у синагогама.


Mogu samo da kažem TO JE TO :wink:

A polako nam se pimiče kratkodnevnica, dan povratka svjetlosti :)

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Dec 2006, 22:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Damaskin je napisao:
Мени лично (а вјерујем и многима на овом форуму) приношење жртава Перуну или Весни дјелује превише примитивно за неког ко живи у 21 вијеку и сматра себе цивилизованим човјеком.


A da ne zaboravimo tek odlazak u bogomolje.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Dec 2006, 00:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
А колико ти уопште познајеш јеврејско, исламско или хришћанска богослужења?
Да ли си се можда упознао са неким ерминевтичким списима из литургике било које од данашњих великих религија?
Или си једноставно само чуо да је "религија опијум за народ" како кажу браћа марксисти, па се и ти надовезао? :D

Сличне изјаве ме јако подсјећају на оног другара из једног клипа-анкете кад каже:
"...ја би 'тео да изјавим, да већина што кажу, што би нагласио, да овоме, није истина..." :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Dec 2006, 00:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
Studiram istoriju, a nekada sam donekle i učestvovao, plus ono što su nas kljukali u glavu na vjeronauci. Poznajem obred dovoljno dobro kao i njegove transformacije kroz vrijeme. U svakom slučaju, moje poznavanje stvari ti nije karta na koju možeš igrati.

A taj zajedljivi komentar da sam "čuo" nešto od nekoga ostavi za nekog drugog. Previše sam dobro izučen u tome šta kažu "braća marksisti" da bi ti mogao igrati i na to. Taj "mistični" sarkazam, takođe, ostavi za čas vjeronauke.


Stvar je u ovome: ako ćeš jednu religijsku praksu nazvati primitivnom, a potom joj suprotstaviti drugu religijsku praksu koja naizgled nije primitivna, moraćeš pronaći argument koji to objašnjava, ali se njime izdići iznad čiste pojavnosti.

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 22:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Sep 2006, 16:11
Postovi: 114
Damaskin je napisao:
Мени лично (а вјерујем и многима на овом форуму) приношење жртава Перуну или Весни дјелује превише примитивно за неког ко живи у 21 вијеку и сматра себе цивилизованим човјеком.
Te zrtve su simbolicne, taman koliko i pricesce u crkvi. Slovenska vjera ne poznaje krvne zrtve ,to je ipak germanska specijalnost .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 23:23 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006, 23:11
Postovi: 27
DJ-TC je napisao:
moraćeš pronaći argument koji to objašnjava, ali se njime izdići iznad čiste pojavnosti.


Izdici se argumentom koji objasnjava stvari izdizuci se iznad ciste pojavnosti???

Cova, kol'ko si riba smutio na ovaj fazon? Recenica je fenomenalna, jos kad bi nesto i znacila, eeee...

Drugovi pioniri, kakve su vam ovo kretenske teme, jel vi nemate nesto pametnije da radite osim sto izigravate kromanjonce lozeci se na religije koje su prirodno odumrle prije trilion godina?

Kakav, fles, jebote!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 08:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Diskutabilno je to da li su neke religije "prirodno odumrle" ili su kojim slučajem zatrte ognjem i mačem. Da je staroslovenska religija "prirodno" odumrla, da li bi bilo potrebe da danas slavimo "paganske" svetkovine, samo pod blijedom maskom hrišćanstva (mislim ovdje na običaje vezane za Božić, Vaskrs, slave...)

U svakom slučaju, budući da je u toku proces "prirodnog odumiranja" monoteističkih religija, lijepo je da znamo više o starim religijama koje su bile mnogo bliže čovjeku i prirodi, a još ljepše da ih oživimo koliko zaslužuju u duhu vremena koje dolazi.

Tako da ta izjava da izigravamo kromanjonce ti ne pije vode... Idemo naprijed!!! :D

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 120 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs