banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 11:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Ergonomija rada
PostPoslato: 17 Nov 2010, 12:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pozdrav svima,

Radi se o temi posvecenoj ergonomiji na poslu. Da li imate boljke prouzrokovane specificnoscu polozaja u kojem obavljate svakodnevni posao, sta ste preduzeli u vezi toga, kakve savjete imate za druge?
Za nesto manje od mjesec dana cu imati priliku da razgovaram sa tzv. "medicinarom rada" pa cu imati priliku da mu postavim par pitanja, ova tema bi mi mogla posluziti kao inspiracija, tako da mozete i neka pitanja da postavite ovdje.

Pozdrav!

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 17 Nov 2010, 12:33 
Nemam za sada, dobra fotelja ova, a ni kauc nije los. :)


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 17 Nov 2010, 23:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
stres br1,tzv "kompjuterska saka"a onda i svi prateci simptomi koje vecina od nas ima ,nepravilno drzanje i bolovi u kicmi,glavobolje i dioptrije od "buljenja " u monitor :D

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 00:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Šta je "kompjuterska šaka"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 00:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Nesto kao "Feast of fury" :D

Ako se ne varam misli se na redovne bolove u zglobovima zbog toga sto je saka uvijek savijena prema vani.

Ovo je rijesenje za kompjutersku saku:

Slika

Ajde pisite o temi, u kom polozaju vam stoji monitor u odnosu na oci, da li vam je glava spustena dok gledate u monitor, koliko cesto pauze pravite, da li radite neke vjezbe za vrat, u kom polozaju vam je kicma dok sjedite, itd...

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 00:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Vader je napisao:
Šta je "kompjuterska šaka"?

http://en.wikipedia.org/wiki/Carpal_tunnel_syndrome,e ja sam to vec "pokupila",na momente imam bas problema,ne mogu saviti saku,onda nosam udlagu,a kako inace imam nekih zdravstvenih problema,ovo mi je samo otezavajuca okolnost...
Hristov,ko radi ove tastature?

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 10:16 
Ja nemam problema sa tim, ali imam da mi je koza "stvrdnula" na dnu sake, lijeva strana zbog koristenja misa.


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 11:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Cekajte samo kada se ledja ukoce... Ili ruke nocu utrne...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 11:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Ja sam nabavio ovakvu podlogu za misa i nemam problema sa zglobom. Nekad me znaju boliti zglobovi kad previse kuckam, a imam obicnu ravnu tastaturu. Doduse zglobove sam malo "naceo" radeci nekad davno bicepse sa obicnom ravnom sipkom, pa su sad osjetljiviji. Imam jednu kvalitetnu stolicu za racunar koju sam izbacio jer mi nikako ne odgovara za ledja, i uzeo neku staru drvenu na 4 noge, od radnog stola. Sad mi ruzno-ukoso na stolu stoji monitor ali nemam problema zbog toga. Jedino ledja od duzeg sjedenja zezaju.

Azdajice, to su "natural" tastature, imas jednu kod vas u izlogu, Logitech, 140KM kosta, samo sto se ne razvlaci, ali je za zglobove dovoljno i da je "slomljena".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 11:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
azdajice, mislim da vecina proizvodjaca hardware-a prave ergonomicne tastature, samo trazi na netu "ergonomicne tastature" ili "ergonomic keyboards".

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 12:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
tensSa je napisao:
Ja nemam problema sa tim, ali imam da mi je koza "stvrdnula" na dnu sake, lijeva strana zbog koristenja misa.

:lol: pogledah i kod mene isto, tj. nije stvrdnuta koža nego kao presovana i crvene boje na mjestu gdje mi ruka dira do površine stola. Podlogu za miša sam odavno izbacila tako da miša šetam kako mi volja.

Sjedim na stolici tzv. vrtuljak koji prilagođavam prema visini, prema leđima, odmičem i primičem lako. Monitor je u visini očiju... i pored svega toga nekad se opustim i savijem u leđima i osjećam napetost u vratu. Kad shvatim da nepravilno sjedim uspravim se sve dok... se ne zaboravim.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 18 Nov 2010, 15:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
azdajica-ny je napisao:
Vader je napisao:
Šta je "kompjuterska šaka"?

http://en.wikipedia.org/wiki/Carpal_tunnel_syndrome,e ja sam to vec "pokupila",na momente imam bas problema,ne mogu saviti saku,onda nosam udlagu,a kako inace imam nekih zdravstvenih problema,ovo mi je samo otezavajuca okolnost...

Sad sam čitao po internetu o "kompjuterskoj šaci", ima dosta tekstova i na našem jeziku, evo par:

http://zivot.krstarica.com/l/zene/kompj ... sta-je-to/
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=41508
http://poslovna.edukacija.hr/vijest/kom ... a-saka/12/
http://www.mycity.rs/slika.php?slika=12 ... vlje1.jpeg

Na nekima od njih ima i savjeta o tome kako pravilano sjediti i raditi za kompjuterom.

Evo i jedan dobar PDF sa slikama na našem jeziku, tu su nacrtane i vježbe (ako ih je neko radi neka kaže da li pomažu):

http://www.bosnalijek.ba/udoc/kompjuterskasaka.pdf


Sve u svemu --> :(

Ja imam sledeću situaciju: nemam bolove, pečenje u ruci, trnjenje, ni otok što se navode kao simptomi "kompjuterske šake", ali imam to da mi šaka desne ruke neće da radi kako treba kad je na mišu, a vala ni kad kucam na tastaturi. Počelo je od odbijanja poslušnost kada je šaka na mišu, kažiprst "ne radi" kako treba, neće da klika lijevi klik miša, neće da se savije kako treba, nekad samo stoji uspravo (toga je bilo prije, sad toga više nema ali i dalje ne klika), sada na lijevi klik miša klikam srednjim prstom kojim takođe klikam i na scroll (točkić) jer kažiprst to neće da radi kako treba, bježi od miša.

Pravilan rad su dve verzije, prva verzija (koju sam ja koristio kad je sve bilo u redu):

kažiprst: lijevi klik miša i scroll klik
srednji prst: desni klik miša

Druga pravilna verzija (pretpostavljam da je i ovo pravilno, mislim da neki tako rade):

kažiprst: lijevi klik miša
srednji prst: scroll klik
domali prst (prstenjak): desni klik miša

Ali sada mi srednji prst klika na lijevi klik miša i na scroll.

Bolove nemam, osim ponekad kada se osjeti da bolovi potiču od same zamorenosti takvim neprirodnim položajem.
Nemam ni te noćne bolove koji se navode među simptomima.

I ono što je zanimljivo je da se problem ispoljavao samo kada ruka dođe na miš, a u svim ostalim situacijama, u svom ostalom radu sa šakom sve je bilo normalno, ali kad šaku spustim na miš kao da šaka doživi šok :), kao da kaže: "o ne, zar opet na kompjuter, pa dokle više" :).

Ali kasnije se problem počeo osjetiti kada kucam SMS na mobilnom, pa u nekoj mjeri i u čudnom položaju prstiju desne šake kada kucam na tastaturi (kao sada dok ovo kucam). Ah da, i pisanje rukom olovkom, to takođe ne ide (uvijek) kako treba, juče sam uzeo da samo napišem na DVD šta se na njemu nalazi i bio je doživljaj uzeti olovku kako treba. Mada to varira od dana do dana, nekad popusti pa nije prevelik problem.

Nadao sam se da će desetodnevno bježanje od kompjutera na more popraviti situaciju, ali nije, ni ovog ni prošlog ljeta, ruka je u svemu OK, sve radim šakom najnormalnije, ali kad šaku stavim na miš šaka je u nekom svom filmu.

Da li je to "kompjuterska šaka"? Napominjem da nemam bolove u šaci (doduše rijetko se jave ali samo kada duže radim za kompjuterom a da je taj dan šaka inače u lošijem stanju nego inače), nemam utrnulost ni oticanje šake.

Koliko vidim može se vježbati i sa nekakvom lopticom koja se stišće. Pomaže li?

U tekstovima piše da se može početi liječiti sa nekim tabletama.

Kako ide sa tom udlagom? Imaš li ti azdajice bolove, utrnulost, oticanje ruke? Jesi li radila vježbe i da li ti je pomoglo, ili bilo šta od terapija? Jesi li bila kod doktora i šta kaže?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 19 Nov 2010, 00:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Azdajice, to su "natural" tastature, imas jednu kod vas u izlogu, Logitech, 140KM kosta, samo sto se ne razvlaci, ali je za zglobove dovoljno i da je "slomljena".[/quote]
ma znam,ona log wave je skroz dobra,a imaju jos nekoliko solidni modela,problem je sto ja uglavnom koristim laptop,bez ext periferije,tj tastature i misa,mada razmisljam da se konacno natjeram da ih ubacim u upotrebu jer su mi vec zglobovi kriminal,kad bas zagusti,biofreeze i udlaga pa takva hodam...

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 19 Nov 2010, 00:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Kako ide sa tom udlagom? Imaš li ti azdajice bolove, utrnulost, oticanje ruke? Jesi li radila vježbe i da li ti je pomoglo, ili bilo šta od terapija? Jesi li bila kod doktora i šta kaže?[/quote]
http://www.cvs.com/CVSApp/catalog/shop_ ... oducts.php i analgetici su ono sto meni pomaze,kod mne to traje vec 3 god,imam najvise problema sa bolovima i trnjenjem ruke u unutrasnjem dijelu podlaktice,a nemam osjecaj u 3 prsta desne ruke,terapija je iskljucivo operativna,u akutnim fazama daju nesto za smanjenje otoka,kortikosteroide i analgetike...otisla bih ja vec na operaciju ali nemam vremena za oporavak i fizikalnu terapiju,znam nekoliko ljudi koji su radili i skoro 3 mj traje oporavak dok se ruka vrati u normalu...

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 19 Nov 2010, 00:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Loptice, loptice, loptice. :D
Imam par razlicitog oblika, ali su mi najbolje one bodljikave.
Mene cesto boli i samo ona kost na zavrsetku sake, sa unutrasnje strane.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 19 Nov 2010, 10:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
azdajica-ny je napisao:
ona log wave je skroz dobra

Ima li je gdje kod nas i koliko košta? Zanima me USB verzija a ne bežična pošto sam čitao da bežična može da prestane da radi (šalje signal) nakon nekog vremena. Da li uz nju uvijek dolazi miš pošto mi miš ne treba? Ima li je sa YU oznakama, našim slovima na tasterima č-ć-ž-š-đ? I glavno: da li je stvarno bolji osjećaj u radu sa njom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 19 Nov 2010, 11:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Probaj da "odmaraš" kažiprst na skrolu (blag oslonac), bar tako kod mene stoje prsti. Lijevi klik - pomak kažiprsta ulijevo, desni klik - srednji prst stoji na desnom tasteru. Domali i mali prsti šake su oslonjeni jagodicama i korjenom šake na radnu površinu.
Vjerovatno je u pitanju grč kažiprsta.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 19 Nov 2010, 11:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Vader je napisao:
azdajica-ny je napisao:
ona log wave je skroz dobra

Ima li je gdje kod nas i koliko košta? Zanima me USB verzija a ne bežična pošto sam čitao da bežična može da prestane da radi (šalje signal) nakon nekog vremena. Da li uz nju uvijek dolazi miš pošto mi miš ne treba? Ima li je sa YU oznakama, našim slovima na tasterima č-ć-ž-š-đ? I glavno: da li je stvarno bolji osjećaj u radu sa njom?

al ces se toliko napatit da se naviknes na nju... ukoliko ne vratis staru... vjezbaj, idi u teretanu, trci, najbitnija je stvar. istezi se i razgibavaj.
davno nekad (kad su se mozda tek pojavile ove ergonomic tastature i misevi) oprobah jednu i nista. vratis se starom zlu i starim navikama.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 19 Nov 2010, 11:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Odoste od teme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ergonomija rada
PostPoslato: 19 Nov 2010, 14:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Talija je napisao:
Vjerovatno je u pitanju grč kažiprsta.

Tako nekako i ja mislim.


cicak je napisao:
al ces se toliko napatit da se naviknes na nju

Moguće, zaista ne znam kako bi išlo navikavanje, ali računam da bi išlo brže nego kod onih "izlomljenih" tastatura koje se smatraju ergonomičnima dok se Wave ni od strane Logitecha ne smatra ergnomičnom nego "comfort". Te izlomljene me ne privlače, mislim da bih se jako teško naviknuo na njih, tim prije što ne kucam sa svih deset prstiju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs