banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 07:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Avg 2015, 09:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
PITANJE:

-Ima li ovde pojedinaca, koji su se negdje i nekad susreli sa istom, voljnih da diskutuju?!

U siroj porodici nedavno sam se susreo sa jednim slucajem (brat od tetke) i nacisto ostao zaprepasten i uzasnut! :o
Posto strahujem za njeg. sudbinu, ali i njegovih blizih ukucana, pokrenuo sam ovu temu..

Decko halucinira da ga proganjaju, zivi u paralelnom svijetu, "cuje" glasove, nocu ima trzavice -nocne more, i zivi u strahu..

Tipicni simptomi uznapredovale (paranoidne) sizofrenije:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JxIOC9ahyMg[/youtube]

Nakon tretmana jesenas gdje je odlezao u bolnici nekih 20ak dana, koristi medikamente/lijekove za smirenje vec nekih 9 mjeseci sa tendencijom smanjivanja u zadnje vrijeme - prema preporuci nadleznog psihoterapeuta/ljekara iz BL.

Pokusao sam da popricam sa njim, preciznije da mu iscupam pojedine rijeci jer izbjegava direktne odgovore i u jednom trenutku sam se uplasio tih njegovih rijeci.. Otad strahujem za njegovu blizu okolinu!


P.S. Zaboravih: Prije tretmana pokusao je i da se samoubije! :confused1:


Temu sam pokrenuo i iz razloga sto imam jak utisak da je sve vise pacijenata ovakve vrste u nasem devastiranom drustvu.. Psihoze postaju sve masovnija pojava u moralno, egzistencijalno, ekonomski i na svaki nacin razorenom drustvu u kom si sve manje siguran da te nece zaskociti neki ludak iza prvog coska, pomracenog uma u tom trenutku.

Jedan npr. od nedavnih slucajeva na koji sam nabasao: http://www.srbijadanas.com/clanak/banjalucki-bombas-nadprosecno-inteligentan-10-06-2014
Uzgred da napomenem jos, masovnom ubici iz Norveske od prije neku god., Brejviku, za koga su svi vjerujem culi, dijagnostikovana je paranoidna sizofrenija..


Dakle jos jednom, postoje li pojedinci na ovom forumu spremni da razbiju ovaj svojevrsan tabu o kome se rijetko govori?!

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2015, 10:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
a nadjoh i adekvatan song od jednog autora iz BL:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LxuN4IpsC90[/youtube]

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2015, 10:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Sin radne koleginice moje mame je imao dijagnozu šizofrenije. Dok je bio pod medikamentima mogao je funkcionisati, ne kao normalna osoba nego, recimo, ograničeno sposobna. Čim prekine sa terapijom hvatale su ga "lutkice". Znao je biti jako nasilan u tim trenucima. U kontaktu sa takvim osobama treba paziti šta pričate jer oni to mogu protumačiti na svoj, nakaradan, način i u momentu kad ih uhvati prave belaj zbog nama naizgled nebitnih stvari koje su sebi pogrešno protumačili. Ovaj je znao prebiti mater i tetku zbog takvih nesporazuma. Na žalost, ili na sreću, prije godinu i nešto jače u jednom od tih momenata je pokušao da se ubije popivši nešto čemu je ubrzo podlegao.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2015, 11:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Thx zoki, svako iskustvo je dragocjeno!


Da nastavim pricu dalje, iliti ispocetka:

Ovaj brat mi je bio u posjeti ovde u Becu prije nekih mjesec dana zajedno sa tetkom koji je baustelac ovde, inace njegova rodjena sestra zivi sa mnom zajedno u stanu vec nekih godinu i po.. Dosao je da si kupi neke stvari za svadbu u familiji koju smo imali prosli vikend dole u Bosni... medjutim, kad smo otisli u soping njemu su paznju skrenule samo crne T-majice sa horor-motivima na sebi.. Napominjem da prethodno uopste nisam bio jasno upoznat sa njegovim stanjem.. Na kraju nista od svadbene odjece nije si uzeo ali pomenute 2 majice jeste! Tad mi se uvukla velika sumnja, a na svadbu na kraju nije ni isao..

Kad smo se nakon nekoliko dana (a prije svadbe) opet sreli dolje u Bosni, usao sam u dublju pricu sa njim..

Pricao je kako se pretvorio u pticu, poletio i onda najednom opet pretvorio u prah.. (prema tetkinim rijecima, u bolnici je takodje trabunjao kako mu raste perje).. i da ce se opet premetnuti u pticu, i da nema puno sta jos da mi kaze.. "dok ne zavrsi MISIJU" :confused2:

Da mu se muti u glavi jos od najmladjih (pubertetskih) dana, otkrio kako je znao da pljune u sopstvenoj kuci potpuno nesvjestan postupka i da mu se nakon par trenutaka vracala scena kad je postajao svjesniji.. Trazio od roditelja davno da mu slikaju glavu (sto mu je i ucinjeno jesenas na MR i CMT-u, rezultat: zdrav ko dren!) i neprestano govori da ima nesto u njoj i kako to "tek treba da se otkrije".. :confused2:

Dalje, kako mu nocu neko duva u lice hladnim dahom.. vikne mu ime, a zatim ga uhvati oko noznog zgloba pa ga povuce nadole nekoliko cm, okrene mu ruku u krevetu i sl..
Pa mi je trabunjao o tome kako mi nismo Srbi, kako je Bosanac/Bosnjak, gaji simpatije i prema Hrvatima.. Nakon dugog razgovora s mnom, tetka mi prenijela da je odmah sutradan slusao i ustaske pjesme.. Slika (sve gluposti pokupio sa net-a ukljucujuci toboz i neka genetska istrazivanja na nakoj muslimanskoj/Bosnjackoj stranici).. simpatise i ISIL.. zatim kako smo mi balkanci ustvari niza rasa (hrvati su ipak "cistiji"), kako bi volio da je rodjen plav, sa plavim ocima i da je visok 2 metra (citaj: arijevac) "..i Bosnjaci su svjetliji.." i sl nebuloze..

Dok sam mu tako razbijao neke iluzije, hvatao se za glavu.. (inace ima mozda i najvece povjerenje u mene - drzi me za svog velikog batu)

Za porodicu sa oceve strane je u jednom trenutku rekao da ce ih sve pobiti puskom (ovo prema rijecima drugog njegovog brata s te strane, istogodisnjaka, kom se jednom ranije povjerio).. a za ovu s nase, majcine, da smo homosexualnih naklonosti.. Mojoj majci je npr. nedavno/prije svadbe poslao i sms s tetkinog mobitela sl. uvredljivog sadrzaja u kom joj je ispsovao svece..

I na kraju je na sve rekao kako se samo toboz salio..

Kad smo mu mi odmah zatim najozbiljnije napomenuli da bi policija nakon svega mogla svakog trenutka da dodje i privede ga, ili ga i prebije u medjuvremenu ako se bude opirao.. rekao je na to kako se nikog ne boji, kako bi potom kad bi ponovo izisao "na slobodu", ubio jednog po jednog, a zatim i priklao.. :confused2: :confused2: :confused2:


Decko inace ima 23 god. nista u zivotu dosad nije radio-stalan posao nije imao, ali je postao nezajazljivi fan interneta vec sigurno preko 5god., zatvoren u svojoj sobi skoro permanentno kad god su gosti dolazili, rijetko kad je izbivao iz nje.. >> najveca krivica rodjenog i istini za volju 'poludebilnog' oca koji je uvijek samo ponavljao: "mlad je on jos uvijek da nesto radi.." dopustio mu tako da vrslja po netu bez ogranicenja i sl.

itd. itd...

Tetka istraumirana je radi svega dobila i povisen secer, a i probleme sa stitnom zlijezdom ima vec dugi niz godina.. imala je nedavno i blazi infarkt.. Prije nego je konacno bio hospitalizovan proslu jesen, njih dvoje tetak i tetka su prethodnih godina posjetili X nekih bionergeticara, "bijelih magova", obisli i par manastira (od jednog monaha je i pobjegao kao djavo od krsta), itd. navodno mu je i jedan od takvih pomogao- o tim obilascima sam od tetke tek nedavno saznao...

Veliki je problem sto ista tetka (od sramote kao), kad sam je pritom jos pitao, nije nadleznom neurospihijatru/psihoterapeutu sve ovo gore vec navedeno ispricala.. :x


Naravoucenije: poceo se oporavljati dolaskom proljeca i ljepsih dana, zatim mu je pomenuti ljekar ukidao jedan po jedan medikament, ali strahujem da bi se dolaskom ruznijeg vremena i zime opet isto ponovilo, ako ne cak i gore...

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2015, 11:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Inace i ovo sinoc nadjoh na YT:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0l_CrHnpLPE[/youtube]

pacijent uzlebdio do plafona!?!! :confused2: Slika :confused2:

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2015, 17:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
To je do odgoja,okoline,može biti i genetski uzrokovano.Ako nikad ništa nije radio nije se kretao upoznavao ljude družio se prije a usput imao i u familiji neke probleme,traume kao manji može da bude uzrok.Ako živi u BiH preporučujem dr Unkića u Travniku,dobar doktor privatno radi.Poznajem momka koji je patio od šizofrenije i to kud i kamo težeg oblika,čovjek ga sredio doveo u red danas ima ženu,posao,djecu normalan.Možda se i sa lijekova skinuo.Ako te zanima broj piši u pp.Pozdrav.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2015, 14:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Ja imam jednu bivšu poznanicu koja je umislila da su svi protiv nje i da ukoliko je ne nisu posjetili duže vremena umišlja da je uhode. Vjerovatno je kod nje neki blaži oblik ali bilo bi poželjno da je pregleda kakav stručan neuropsihijatar!


Poslednji put menjao g|e@ck dana 02 Avg 2015, 15:01, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2015, 14:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 01 Mar 2007, 22:19
Postovi: 253
Spoiler:
Dalje, kako mu nocu neko duva u lice hladnim dahom.. vikne mu ime, a zatim ga uhvati oko noznog zgloba pa ga povuce nadole nekoliko cm, okrene mu ruku u krevetu i sl..


ovo je tipicno za teske alkose kad udju u delirijum,zbog velike kolicine alkohola celije mozga propadaju i realnost se ne moze doziveti
Mozda progutao neku pogresnu sinteticku drogu ili tako nesto ali jesu ostecene nervne celije puno pogotvo sto spomisnje tremor to je povezano sa poremecajima u radu malog mozga
Takodje mali mozak kontrolise radnje `na mah` tipa voznja auto,tipkanje na mobilnom a to sto spominjes outburst (izliv bijesa) to mu daje podosta neuracunljivosti ako te npr izbode
Uglavnom nema tu nekog posebnog lecenja ti psiholeptici su samo muscle relaxant da nema tesku ruku i da nece nauditi nekome

Ma znas sta jest on tebi brat i jest batina iz pakla izasla,ali da neko tuce majku i tetku...samo redovan tretman batina i bit ce rezultata...
a da btw halucinacije nece prestat nikad i bit ce senilan davno prije penzije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Avg 2015, 08:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Познајем једну особу која је психички обољела.
Није на том нивоу и стање је промјенљиво али постоје неке заједничке додирне тачке.
Изолованост од спољног свијета и усамљеност су чини ми се један од најбитнијих фактора који доводе до тог психичког стања.
Кад на то додаш интернет као његов бијег од реалности онда није ни чудо што се бави тим глупостима и што му машта ради 200 на сат.

По мени, дечка треба социјализовати, дати му неку сврху.
Та доконост је њега сјебала, не каже џабе народ, докон ум је ђавоља работа.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs