banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 14:12

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 339 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 25 Jan 2016, 20:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
takodje ako ti je promaklo ovde imas par knjiga na nasem jeziku

viewtopic.php?f=28&t=64787&start=200#p2388333

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 25 Jan 2016, 23:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Muhamed Muminovic je legenda i izabrao sam vec neke njegove knjige da procitam. Da li je neko od vas posmatrao kometu Catalina ovaj mjesec? Ja cu pokusati u srijedu ili cetvrtak da je pronadjem dvogledom. Ustvari planiram prvo ozbiljnije posmatranje posle nekoliko godina pauze. Javicu kako sam prosao.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 27 Jan 2016, 01:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Kao što obećah evo večerašnji report sa posmatranja, samo dan ranije zbog iznenadnog razvedravanja.
Kad sam vidio da postoji velika mogućnost da večeras bude vedro isplanirao sam šta ću i kada pokušati posmarati. Odštampao karte neba u skladu sa planovima i nestrpljivo čekao noć. Kad sam konačno izašao oko 22h dočekali su me oblaci i pokoja rupa kroz koje se mogla vidjeti zvijezda Sirijus, orionov pojas i pomalo Mjesec. Nakon početnog razočarenja odlučio sam da sačekam malo i nakon 15 ili 20 minuta sa sjeverozapada su se oblaci počeli razilaziti i posmatranje može da počne.

Prva meta je bila Andromedina galaksija ili M31. Pronašao sam je za minut uz pomoć sazviježđa Kasiopeja. Bila je kao jedva primjetna neugledna mrljica. I pored velikog svjetlosnog zagađenja i Mjeseca očekivao sam malo više od nje. Nekoliko puta u toku posmatranja sam se vraćao na M31 ali uvijek sa istim rezultatom. Nema veze, idemo dalje.
Sazviježdje Bik, otvoreno jato M45. Plejade su mi baš popravile veče. Lijepo i jasno se vide golim okom ali je kroz dvogled prava uživancija posmatrati ih. Naravno, bacio sam oko i na Hijade. Nakon uživanja u Plejadama prešao sam na M42, orionovu maglinu i iako nisam vidio mnogo detalja to je bio najsjajniji i najljepši objekat večeras. Najviše vremena sam potrošio na M42 i M45.
Uz pomoć karte sam pronašao otvoreno zvjezdano jato M35 u sazviježđu Blizanci a odmah posle i skupove M37, M36 i M38. Izgledali su kao male mrljice osim što sam kod M35 i M37 mogao vidjeti i nekoliko zvijezda.
U sazviježđu Veliki pas sam pronašao M41 a M47, M48 i M50 je zbog Mjeseca bilo nemoguće posmatrati. Ovu malu Messier-ovu paradu sam odlučio završiti otvorenim jatom M44 u sazviježđu Rak.
Za kraj sam ostavio Jupiter. Na povećanju 12x Jupiterov disk se jedva nadzirao i nisam mogao vidjeti nikakve detalje ali sam primjetio satelite Kalisto i Io. Evropu iz nekog razloga nisam vidio a Ganimed je u tom trenutku prolazio ispred Jupitera(program Jupiter2).
Na žalost kometu C/2013 US10 Catalina nisam uspio pronaći zbog prevelikog svjetlosnog zagađenja.
Nebo večeras nije bilo zadovoljavajuće ali ja sam prezadovoljan. Nakon toliko vremena večerašnji ulov nije uopšte loš. Nadam se da će i od teleskopdžija biti neki izvještaj. ;)
Možda da se napravi posebna tema za ovakve stvari? Laku noć...

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 27 Jan 2016, 15:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja dok sam bio u posjedu teleskopa Ajvarkinog gledao sam uglavnom kratere na Mjesecu i divio im se kao i igrama sjenki na njima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 28 Jan 2016, 10:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Mjesec je uvijek zanimljiv ali kad počneš tražiti objekte dubokog neba onda uglavnom smeta. Postoji program odličan za posmatranje i upoznavanje Mjeseca. Možda ga i koristiš ili si koristio... Virtual Moon Atlas. Ja sam ga nekad koristio samo ne znam da li je još uvijek besplatan. Kakav je taj teleskop kojim si posmatrao Mjesec?
Sinoć sam se odvezao do malo tamnijeg mjesta da pokušam pronaći kometu ali izgleda da je magnituda prešla granice mog dvogleda a i nebo je bilo katastofalno. Prošao voz hehe.
Ako nekoga zanima mapa svjetlosnog zagađenja može je pronaći ovdje

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 28 Jan 2016, 19:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja sam prvenstveno bio fokusiran na Mjesec sa teleskopom Optisan 7050, kad sam pokušao gledati zvijezde one su opet bile male tačkice i to me nije baš impresioniralo. Venera mi je izgledala fantastično sa svojim fazama. Saturnov prsten i praznina između Saturna i prstena je bila fascinantna.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 28 Jan 2016, 22:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Zvijezde će i sa najboljim teleskopima biti samo tačkice. Za nas mogu biti zanimljive samo dvojne i višestruke zvijezde.
Imao sam i ja optisan 76/700 reflektor. Nisu oni toliko neupotrebljivi koliko su im montaža i okulari užasni. Npr. barlow sočivo je zvršilo u kanti za smeće.
Baš ti zavidim na Saturnu hehehe. Jedva čekam da i ja malo pogledam kroz teleskop.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 28 Jan 2016, 22:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
Nisam baš ozbiljno u toj materiji, ali iz čitanja vidim da je okular najbitniji dio teleskopa i da njih ima raznih na tržištu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 28 Jan 2016, 22:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Vrlo bitan dio teleskopa. Kad budem kupovao teleskop ove godine planiram i barem jedan malo bolji okular nabaviti ali ne bih se usudio to uraditi bez savjeta iskusnih astronoma. Samo što još nisam odlučio koji teleskop da kupim.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 29 Jan 2016, 11:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Gdje si Polaris, kad sam vidio nick, sve mislim poznato nesto, super da si se vratio, stara ekipa :) Ja preko zime ni jednom nisam izasao na teren, ljencina sta ces, valjda cemo uskoro opet da se nadjemo , a ni Modrica nije preko svijeta :)
Imam grupu na fb, tu sam planirao ubacivati slike i info sa nasih druzenja (za sada samo jedno) jos je nova bar u ovoj inkarnaciji, bacite lajk , javite da li vam se svidja ime lol urbano samo urbano

i link https://www.facebook.com/IstrazivanjeSvemira/timeline

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 29 Jan 2016, 14:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
fb stranica je preglednija, ovde moras se saltati i prisjecati gdje si sta zanimljivo ostavio, tako da je ovo odlicno, ove godine se mozemo pripremati za drustvene aktivnosti, tipa noc istrazivaca

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 29 Jan 2016, 15:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Lajkovao sam stranicu, al da je redovno azurirate i da bar jedno druzenje bude u terminu kada sam ja u BL :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 29 Jan 2016, 18:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
herco to ti obecavam, licno cu urgirati da jedno okupljanje bude kad ti bude odgovaralo i kad nebo bude dozvoljavalo, kad se ovako interesujes

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 30 Jan 2016, 16:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Ma biće goci posmatranja samo polako. Ja sam uvijek posmatrao iz dvorišta pa sad tražim neku super gotivnu lokaciju za posmatranje. Javiću kad izvidim situaciju pa ćemo se dogovarati. Za sada je lakše meni doći do BL, nego da vi dovozite svoje teleskope ovamo. Upravo ide lajk na gurpu. Svidja mi se Sky Watcher na cover fotografiji. Da li je to tvoj ljubimac? 70/500?

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 30 Jan 2016, 16:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Polaris Ursa je napisao:
Da li je to tvoj ljubimac? 70/500?

Bas taj

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 31 Jan 2016, 09:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 709
Evo koji sam ja odlucio da kupim: 150/1200. Mada bih najvise volio ovaj, ali ipak je previse za prvi put: 200/1200
Zanima me sta mislite o odabiru?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 31 Jan 2016, 19:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Teleskop je dobar.
Uz ovakav teleskop ti treba i kolimator. Laserski izbjegavaj za početak.
Nadam se samo da si se, prije odluke, upoznao sa teleskopima i mnogim faktorima koji utiču na odabir istih.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 31 Jan 2016, 20:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 709
Nadao sam se za pocetak da ce izdrzati bez kolimacije koji mjesec, to cu morati kasnije nabaviti. A sto se tice upoznavanja, imam osjecaj da sam se i previse upoznao. Sto vise znam, sve mi je teze odabrati neki, tako da sam sad trenutno za ovaj, nadam se da do kupovine ne vidim neki drugi koji ce se uciniti boljim.

Sad ovako upoznajem nebo sa dvogledom 1x7 :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 01 Feb 2016, 01:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
1x7??? Predivan instrument! Dvije godine sam ga koristio. :)
Što se tiče kolimacije... Ako ga budeš teglio negdje dalje zaboravi na "koji mjesec". Ovako, mooožda možeš naštimati sekundar (meni je uspijevalo).
Ja već dva mjeseca ne mogu da odlučim koji teleskop da kupim. Definitivno me privlači 200/1200 ali onda moram čekati do jeseni, a ne znam da li ću toliko izdržati.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astronomsko vece
PostPoslato: 01 Feb 2016, 08:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 709
Ma znam da mi ne gine kolimator, ali eto, ophodicu se prema njemu kao prema bebi :D

Da, 200/1200 je i meni vrlo privlacan, ali budzet se i ovako rasteze dovoljno za ovaj 150/1200. Ko god je postavio onu mapu svjetlosnog zagadjenja, svaka cast :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 339 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs