banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Jun 2024, 08:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Mar 2010, 10:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
goci master je napisao:
Profesore jellyfish, mogu li se sa obicnim dvogledom posmatrati oluje na Marsu??????hihihihihhhii



Sa običnim dvogledom mars će ti izgledati kao malo sjajnija narandžasta tačkica i to je sve...a kamoli oluje...pa to je i polumetarskim teleskopskim precnicima objektiva problem a kamoli nekom "običnom" dvogledu...sorry :wink:
Za oluje na Marsu moraćeš izdvojiti najmanje 10 000 km...samo ta teleskop i montazu...
Inace planete nerviraju dosta astronoma jer planete imaju detalje na njima-da bi vidjeli detalje potrebno nam je veliko povećanje-da bi imali veliko povećanje potreban nam je veeeeliki teleskop koji bi mogao podnjeti veeeelika uvećanja-da bi imali veeeeliki teleskop treba nam puuuuno veza i novca...
Tako da se sve svodi na istooooo... :-? :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2010, 14:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Miodrag96 je napisao:
U pravu si! Ja imam ovaj teleskop http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-m ... skywatcher
i malo je reci da sam oduševljen sa njim.Teleskop je stvarno extra i toplo bih ga preporucio svakom pocetniku! :wink: :wink:


15000 dinara. Koliko je to? Oko 300KM?

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2010, 15:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Da, oduzmi dve nule i to je u eurima i puta dva, dodje na oko 300KM


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 19:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
jellyfish je napisao:
Pa imas koliko hoces. Rekao sam ti najvaznija ti je povrsina objektiva za jacinu teleskopa. A poslije toga fokus, odnosno prevedeno, duzina teleskopa. S tim mozes vidjeti sve. A ovi skupi teleskopi sto se nude sto imaju kamere, prikljucke za komp. , rotaciju itd. ako ti to treba pun ti je internet slika i to profesionalnih nema potrebe da sam slikas. A ako hoces da se zanimas da sam nesto gledas onda je dovoljan obicni teleskop sa objektivom i okularom i cijevi. Naravno, treba da bude objektiv sto vece povrsine, kao i fokus.
Najjeftinije je da ga sam napravis: http://en.wikipedia.org/wiki/Amateur_telescope_making

Ako hoces da kupis evo imas jedan solidan ali bez dodataka: http://www.telescope.com/control/telesc ... -telescope

Kosta oko 300km a opticki prema jacini ima vise nego onaj od 3000km. Jedino sto onaj ima i elektroniku dok je ovo klasicni sa cijevi i ogledalom i socivom.


Nisam siguran da je bas bolji, jer mu je 1200mm fokusna duzina, a kod ovog od 3000 je 2800m, tako da je on puno bolji, i jos ima elektroniku. Ako opet grijesim, objasni mi zasto molim te.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2012, 11:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Da se upisem u klub, http://www.teleskopcentar.hr/teleskop/a ... skywatcher

Samo sto sam upao u naoblaku vec drugi dan, nista nisam posmatrao osim ovaca na jednom brdu.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2012, 11:28 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
Koliko novaca?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jun 2012, 11:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Malo ispod 300km

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs