banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 77 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Da li biste napustili Bosnu i Hercegovinu?
Da 76%  76%  [ 26 ]
Ne 24%  24%  [ 8 ]
Ukupno glasova : 34
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Avg 2005, 17:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Više od polovine građana napustilo bi BiH ako im se ukaže prilika


SARAJEVO - Više od polovine građana BiH napustilo bi zemlju i nastavilo živjeti u nekoj drugoj zemlji ako im se za to ukaže prilika, pokazuje anketa Razvojnog programa UN-a (UNDP) rađena tijekom lipnja za kvartalni izvještaj Sustava ranog upozoravanja. Najveću želju za odlaskom (70,2 posto) imaju ispitanici u dobi od 18 do 35 godina, ali i 25,3 posto starijih od 50 godina otišlo bi živjeti negdje drugdje.

Među konstitutivnim narodima, najveću želju za odlaskom iz BiH imaju Srbi (60,5 posto), zatim Bošnjaci (48,7 posto), dok je među Hrvatima taj broj 40,8 posto.

Razlozi za ovo mogu se vidjeti iz odgovora na pitanje ispitanicima u koju bi kategoriju svrstali svoje domaćinstvo na osnovu ukupnih primanja i imovine domaćinstva. Odgovor "na rubu egzistencije" dalo je 22,9 posto Srba, 21,8 posto Bošnjaka i 12,4 posto Hrvata, a odgovor "znatno ispod prosjeka" 17 posto Srba, 17,3 posto Bošnjaka i 24,4 posto Hrvata.

Više od polovine građana (58,5 posto) smatra da je ekonomska situacija u njihovoj obitelji ostala ista u zadnjih godinu dana, 21,6 da se uglavnom pogoršala, 5,6 posto da se značajno pogoršala, 11,4 posto da se uglavnom poboljšala, a samo 2,2 posto da se značajno poboljšala. Građani BiH nisu optimisti kada je u pitanju njihova ekonomska situacija, i 55,3 posto vjeruje da će ostati ista i u idućeih godinu dana. Da će se uglavnom poboljšati vjeruje njih 21,4 posto, a da će se uglavnom pogoršati 14,6 posto.



Sta ces onda od takve drzave kad svi nazor zive u njoj. :roll:
Da li bi neko od vas napustio BiH? Gdje bi voljeli da zivite?

Ja inace ne boravim u BiH. Zivim u Austriji gdje sam se i rodila. Ali da zivim u BiH, mislim da bi imala zelju da idem negdje "vani". Smeta mi ta politika, zakon nikakav, ekonomija... ma koja ekonomija. I nema je.
Jednostavno... ne bi znala opstati tu. Nema se posla...sto je najvaznije i najpotrebnije da bi se prezivjelo.

Volim doci ovako na kratko, malo par dana, ili 2-3 sedmice... ali da stalno boravim tu... ne bi islo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 17:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jul 2002, 18:16
Postovi: 1058
ja eventualno bih ako njega eliminishete :lol:

naravno da bih... ne isplati se ovdje zhivjeti... shkolovati se tako dugo, i onda prezivljavati...

Citiraj:
Sta ces onda od takve drzave kad svi nazor zive u njoj.

nazor?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 18:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
ba0bab je napisao:
nazor?

Bezvoljno... ako je ovo jasnije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 18:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
naravno da bih napustio ovu trulez od drzave .. to imam u planu cim zavrsim skolu ..
razmisljam samo da li da na faks idem ovde ili vani .. naravno zavisi od materijalnih sredstava......
uglavnom odavde cu najvjerovatnije da idem samo je pitanje vremena :D :D

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 18:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ja ne bih išao odavde.

Nego kad Leona pomenu Austriju pričao mi nedavno jedan poznanik koji tamo već godinama živi i radi, u Beču, da se primjeti velika razlika između ljudi ovde i tamo. Ovde se ne misli na standard i slično već na ljude, kako izgledaju i djeluju. A ta priča se inače može čuti, pričali su ljudi slično i ranije. Kaže da su ljudi ovde življi, da djeluju sretniji, da imaju života u sebi (uz sve uslove života kakavi su ovde), a da su oni tamo u Austriji svi nekako uštogljeni, ne djeluju nešto životno, sretno, ispunjeno, sve to iako imaju dobar standard, poslove, stanove, auta ali djeluju nekako kruće, praznije.

To ovako može zvučati čudno ali i nije. Nedavno sam čitao jednu knjigu, više kao neki putopis, i opisuje se stanje u nekom gradiću, mislim da je u Južnoj Americi, i posao pravljenja cigli kojim se neka komletna domaćinstva bave radi preživljavanja, pisac opisuje situaciju kad je došla jedna porodica sa kaminom cigli u neki magacin da im ih ovi otkupe, pa malo zasjeli da odmore i popričaju sa ljudima u magacinu među kojima je bio i ovaj amerikanac što piše knjigu, kaže da je ta porodica jako sretna, zrači to iz njih, da je velika ljubav među njima, odrasli se lijepo šale sa djecom, djeca se smiju, igraju, zezaju, pjevaju, onda kad su pošli praznim kamionom svi su sretni, djeca mašu ovima u polasku, svi idu pjevajući. Žive kao da nemaju nikakvih briga u životu, a imaju ih, rade mnogo i žive od danas do sutra.

Ovo može zvučati kao fantastika ali nije.

S druge strane mnogi bogataši žive u vječitim mukama, nervozi, sa grčevima, čuvaju biznis, brinu oko projekata, brinu oko ulaganja i poslovanja, često su na ivici, imaju milione a mnogo se iznerviraju kad im propadne posao u kome su mogli zaraditi još kojih par stotina hiljada.

A ovamo je neko sretan sa vrlo malo.

Tih nekih čudnih kontradikcija ima podosta. One nešto govore.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 18:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jul 2005, 17:52
Postovi: 240
Evo I da moja ekselencija odgovori, da li bih napustio BIH. Kao prvo ovo BIH izaziva smrdljivu alergiju izazvana ovim smrdljivim kreatorima iste smrđevine. Bez obzira kakvi su ljudi, loših ima na sve tri strane, tako da ne vidim da srbi moraju ispaštati svoje griijehe i gubiti Srpsku, zato ja kažem Srpska, a ne BIH, jer BIH nije država već tvorevina. – i to smrdljiva.

Jednom sam pokušao napustiti rodnu grudu i onda sam našao da svi časni načini za to nisu dovoljni i našao sam niskima programe useljavanja država. Sve je interes. Samo nečasno se može otiči, novcem, rođacima ili da se udajom ili ženidbom prodaš, kad sam sve isprobao da odem i kad sam vidio da ne ide tad sam svoju zemlju još više privolio. I nema šanse sad da gledam da idem, da sam trebao otišao bih.

Eto toliko u ovom javljanju iz moje rezidencije.
Reuters.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 18:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jan 2005, 14:44
Postovi: 1477
Lokacija: Banjaluka :(
da. ne bih se ni okrenula.

_________________
k,gnmnvmnmnbgvikj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 19:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Vader je napisao:
Kaže da su ljudi ovde življi, da djeluju sretniji, da imaju života u sebi (uz sve uslove života kakavi su ovde), a da su oni tamo u Austriji svi nekako uštogljeni, ne djeluju nešto životno, sretno, ispunjeno, sve to iako imaju dobar standard, poslove, stanove, auta ali djeluju nekako kruće, praznije.

To sto si napisao Vadere, mogu ti reci da je tacno. I da je istina. A i recu ti zasto.
Ovako, nasa zemlja, tj. Bosna i Hercegovina, i Rep. Srpska je nasa. Ona je nasa. Kakva god da je... To "nasa" sam podebljala iz dobrog razloga.
Evo, pocecu iz svog iskustva. Mi, dijasporci, zivimo u zemlji koja "funkcionise". Tj. imamo dobar standard, redovne plate, stanove -neko kupio, neko ne, neko cak ima i kucu, imamo dobra auta.... ali vecinom su to stvari pod kreditom. Zivis lijepo, dozvoljavamo sebi da zivimo koliko toliko solidno. Da se ne vozamo u nekim krntijama. Ja isto imam dobro auto. Ne iz razloga sto hocu da se foliram ili pokazem, nego zato sto se putuje na daljinu. Ja necu, da kad krenem kuci, da gledam kad ce mi otkazati kocnica, otpasti tocak, da se kuvam u autu bez klime, da se skupljamo po autu...ipak, to je put.

Dakle, sta hocu da kazem je, da mi zivimo sretno. Ne gledamo tu bjedu koja je zadesila nasu zemlju, ne gledamo policajce mrtve pijane po kafanama,... i zivimo "s vremenom".
ALI... zasto ne djelujemo sretno, ispunjeno, zivotno...? Znas zasto? Zato sto ovo, dijaspora - NIJE NASE! Nije nas narod, nije moja djedovina, nije moja ocevina. I mi se nikada ovde necemo osjecati kao "kod kuce".
Jedan primjer. Moji roditelji, i sva ta njihova generacija koju ja znam, svekar i svekrva, tetke i tetkovi,.... ovde, u Austriji - nikad ne izgledaju onako kako izgledaju kad dodju u svoju domovinu.

U Austriji su ti ruke pune, ali ti je dusa prazna. Nemas onaj osjecaj pripadnosti, gostoljubivosti... Svi su zadrti. Svabe...heh..to je narod... ma necu da pricam o njima. Ko ih nije dozivio, nece ni znati o cemu pricam.
E zbog toga izgledamo praznije i kruce. Fali nam domovina. Bez obzira sto je takva.

Ja sam rekla da ne bi ja licno mogla zamisliti zivot dole, tj. u BiH. A to samo zbog politike u toj zemlji. Sta da ja radim u zemlji u kojoj nestane struje i nema je 2-3 dana.. a niko ne dolazi da vidi u cemu je problem. Sta da radim u zemlji, na cijim ulicama stoje kao neki policajci, koji samo gledaju svoj interes, gledaju kad ce naici koji dijasporac, ...sta da radim u zemlji u kojoj ljudi navodnjavaju njive kraj puta, pa me smoci kad prodjem samo ulicom.. mislim.... to je samo jedan mali dio, ne vazne stvari.. Ali ovako gledajuci, za mene ta zemlja nema nikakav uslov za zivot.

I stvarno me zacudjuje da je taj narod tu, bez obzira sta se sve desava oko njih, bez obzira kakva je kriza, uvijek su veseli, zivi, nasmijani, razigrani... Ne znam da li je to takav mentalitet naseg naroda... ili sta ja znam vec. E to nama fali ovde. OVDE, u DIJASPORI. U Austriji.

Zato se mi osjecamo prazno. Ovde nema te ljudskosti. Svabo ti moze pruziti posao, stan, kucu, novac... ali ti ne moze pruziti ljudskost, postovanje, pripadnost....

Meni je tek 23 god., i mozda ce nekoga da zacudi sto ja ovako pisem. Sto imam ovako misljenje. Ali roditelji su me ucili da se nikad ne treba zaboraviti ono od cega si postao. Ono od cega su oni postali. Zemlja koja je njih odhranila, stvorila je i mene.


Poslednji put menjao Leona dana 25 Apr 2006, 19:07, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 19:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2004, 15:21
Postovi: 697
Lokacija: Lijepa nasa.... Canada
Koliko sam ja shavtila, Vader je govorio o 'nesrecnim' austrijancima a ne 'nesrecnim' dijasporcima. Bilo kako bilo, ja ne vidim da su ovi moji Kanadjani nesretni, hladni i namrgodjeni. Cak i zimi su veseli i puni zivota, skijaju, igraju hockey i klizu i na -40. Da li je nas svijet tamo veseliji i ispunjeniji - neka kazu sami kako se osjecaju. Valjda ova statistika govori kako su veseli i sretni.

_________________
Yesterday is history, tomorrow is mystery. TODAY IS A GIFT!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 19:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Leona je napisao:
Ovako, nasa zemlja, tj. Bosna i Hercegovina, i Rep. Srpska je nasa. Ona je nasa. Kakva god da je... To "nasa" sam podebljala iz dobrog razloga

Ono što sam pisao se odnosilo na austrijance a ne naše dijasporce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 19:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Dove je napisao:
Koliko sam ja shavtila, Vader je govorio o 'nesrecnim' austrijancima a ne 'nesrecnim' dijasporcima. Bilo kako bilo, ja ne vidim da su ovi moji Kanadjani nesretni, hladni i namrgodjeni. Cak i zimi su veseli i puni zivota, skijaju, igraju hockey i klizu i na -40. Da li je nas svijet tamo veseliji i ispunjeniji - neka kazu sami kako se osjecaju. Valjda ova statistika govori kako su veseli i sretni.

Dobro Dove.. Onda shvatite to sto sam ja napisala da se odnosi samo na AUSTRIJU.

Nama je jasno svima da je vama Amerikka isprala mozak, sto je i uobicajeno i ocekivano.
Daleko od ociju, daleko od srca. Drago mi je da nas Okean dijeli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 19:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Svi smo postovali u dvije minute.

Leona nema razloga da se nešto isfuravaš, možda ljudi tamo gore u hladnoj Kanadi stvarno žive toplije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 19:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Pominjala sam "dijasporu" zato sto poznajem mnogo nasih od svakud. Iz svakih zemalja. Bila to Njemacka, Spanija, Svajcarska, Italija, Rusija, Grcka, Engleska, Australija... I cula sam i od njih takve price... Ali nisu svi ljudi isti, Boze moj. Uvijek ce se naci neko ko ce reci: "Ah, meni je dobro gdje god da sam. Samo nek ima pive i mese, ja cu zapjevati i zaigrati"! Znam ja da ima toga... Na te se nisam ni oslanjala..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 20:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2004, 15:21
Postovi: 697
Lokacija: Lijepa nasa.... Canada
I jesam shavtila da se odnosi na AT. Ti ovdje govoris o svojim roditeljima i njihovoj generaciji koji su otisli iz tih nasih zemalja kad su bila dobra vremena i pamte samo to. Ali, ova nova imigracija (govorim za ovdje, da ne bude zabune) koja je prosla kroz rat i izbjeglistvo - uopste nema tih osjecaja, to rodna gruda, rodno selo (sto bi rek'o Nele: ne mogu bez te vode i bez tog zraka). Ljudi su se vecinom snasli, nasli posao, pokupovali kuce, uklopili se u hladnocu, naucili da prate hockey umjesto fudbala i tako. Oni kojima to nije poslo za rukom, su se vratili, cula sam za neke porodice da su se vratili (uglavnom u Njemacku) cim su dobili Can pasos. Mislim da su ovi novi dijasporci totalno drugaciji od tih starijih.

PS. Nek' si ti skuzila da je meni ispran mozak, pogotovu od Amerike, i ne cudi me sto nisi iznenadjena jer Boze moj - to je za ocekivati :D .

_________________
Yesterday is history, tomorrow is mystery. TODAY IS A GIFT!!!!


Poslednji put menjao Dove dana 17 Avg 2005, 20:08, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 20:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 08 Maj 2005, 11:51
Postovi: 214
Lokacija: Prnjavor, RS
Jos ako si ovakva ko na slici, zenim te majkemi! 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 20:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Dove je napisao:
I jesam shavtila da se odnosi na AT. Ti ovdje govoris o svojim roditeljima i njihovoj generaciji koji su otisli iz tih nasih zemalja kad su bila dobra vremena i pamte samo to.

Da Dove, ali kad ti shvatis da su oni, nasi roditelji, 40-50 godiste, ta njihova generacija, mozda prva, druga generacija koja se naselila u inostranstvo. Tj. u ovom slucaju je Austrija. Znaci ja sam onda druga, treca generacija koja zivi ovde u Austriji. Od samog rodjenja. Dvije generacije nisu dva vijeka pogobu. Ja znam da moje dijete nece misliti ovako kao sto ja mislim. Jer ce ono biti 3-4 generacija koja se "izrodila" u inostranstvu. I mozda nece razmisljati tako kao ja. Ali ja cu se truditi da razmislja.

Ali ajd, da ne sirim pricu. Ovo je sasvim druga tema. Nastavite sa temom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 20:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
ne trosim puno od zivota
isto mi je i tamo i ovdje
sem sto je bosanska klima zdravija od nekih tamo.

dabogda svi otisli ja sam ostao u bosni :P

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 22:53 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Dopadaju mi se tekstovi, posebnmo tekst Leone i Vadera, ali i drugih ucesnika, izuzev gospodina koji se puno bavi mirisima i smradom. Ali Boze moj svi smo razliciti, svi iste situacije ne dozivljavamo na isti nacin.

Po mom misljenju, mi sve u dijaspori najcesce mjerimo prema sebi ili prema nekim nasim naucenim standardima, koji su vazili u Bosni, Srbiji, Hrvatskoj itd. Svi ljudi se ne mogu privikavati novim sredinama podjedanko brzo i na isti nacin, pa su tu moguci i razliciti dozivljaju.

Kao primjer navodim pijenje kafe. Mi smo naucili da pijemo kafu sa nekim u drustvu. Austrijanci, Nijemci nemaju tu naviku, a Amerikanci, najcesce kafu i ne piju sjedeci kod kuce ili za stolom u kaficu, oni je piju dok setaju, voze kola. Gledam ovi Amerikanci stalno stce. Meni je to smijesno, a mislim da nije dobro ni po zdravlje, posebno ovako kako to oni rade. Od ljekara savjet -trcanje. Ljudi trce, a da u svemu nema nikakve postupnost.

Balkanci su gostoprimljivi, prijateljski naklonjeni prema strancima, sto se ne moze kazati za gradjane Zapadne Evrope. Mi smo naucili na jednu otvorenost, dok su u Zapadnoj Evropi ljudi zatvoreni, okrenuti sebi i svojoj porodici, do odredjenog perioda djecijeg razvoja.

Jos dok sam bio u Njemackoj, odem u srednju skolu, da vidim kako mi dijete uci, kada tamo razrednica mi kaze, da ja kao roditelj ne mogu pogledati ocjene, jer je moje dijete prije nekoliko dana navrsilo 18 godina. Eto to je nesto sto mi nismo navikli, sto mi ne razumijemo, i nikada necemo razumjeti. Dzaba sam ja njoj objasnjavao nasu tradiciju, dzaba sam joj pricao sta je kalendarski a sta socijani uzrast, dzaba sam je pitao, zasto onoliko drogera od 18 ili 19 godina po zemlejznickim i autobuskim stanicima u Njemackoj. Sve je bilo dzaba. Na kraju kaze, "da ja pitam vase dijete, pa ako dozvoli". Pitaj kazem, i ona ode da pita, a onda mi onako na vratima pokaza ocjene djeteta. Za mene smijesno, za nju normalno. Ima toga puno, ali za sada toliko. pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 23:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
he ljudi .. lako je vama otamo pricat kako volite ovo mjesto. dodjite pa zivite ovde da vidim koliko cete ga onda voljeti. gadno je to kad radite od 12 sati dnevno (kao sto radi vecina ljudi kod nas) za neku bijednu platu. onda dodjes kuci sav nikakav, nemas vremena da izadjes negde, da se provedes, da pogledas televizor, da odes na trcanje, da izvedes djecu na izlet ili tako nesto. vozis auto staro 20 godina i gledas kad ces da zavrsis u jarku. onda kad uzmes tu bijednu platu i silne racune, pa pocnes da racunas i da vidis koliko ti fali ovog mjeseca i od cega ces da otkines taj dinar. onda na kraju se nekako i snadjes. skrpis nesto nadjes neku rupu. onda mislis kako si sposoban, rijesio sam jos jedan problem. pregurao sam ovaj mjesec. sad idemo na sljedeci. i onda opet tako, radis sest dana u sedmici po 12 sati da bi opet skupljao racune. he ljudi, nebi vi imali toliko postova na ovom foruma da zivite ovde. :D prvo zbog vremena a drugo zbog novca.

sada da rijesimo i taj balkanski mentalitet, to veliko gostoprimstvo. da vam kazem ljudi toga ovde odavno nema. ima na selima gde ljudi jos nisu upali u ovaj mehanizam prezivljavanja i zive od onoga sto uzgaje. mi pocinjemo da postajemo kao i zapadnjaci kojima smo se tolike godine rugali. postajemo roboti. imamo isplaniran citav dan, citavu sedmicu, citav mjesec, citavu godinu i na kraju citav zivot. jedina razlika izmedju nas i njh je sto su oni placeni koliko urade i u taj plan mogu svrstati slobodno vreme (osim spavanja) koje ce da provedu po svojoj zelji. e sad recite mi ko nebi isao odavde??

P.S.
trebam napomenuti da sam pisao ovo gledajuci na vecinu stanovnistva. naravno, postoje ljudi i kojima je ova situacija dobra. oni koji nas placaju i oni kojima placamo.
ja sam jos uvek mlad (17 godina), i nisam u ovakvoj situaciji. moji starci su se hvala bogu dobro snasli. ali ja govorim ono sto vidim oko sebe. uostalom, kako mi ovo mozemo nazivati nasom zemljom? kako moze biti nasa kad nam stranac kroji drzavu kako on hoce? onda mi je isto bio tamo ili ovamo.... stranac mi svugde vlada

pozdrav svima

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Avg 2005, 00:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 17:28
Postovi: 3607
Lokacija: Banja Luka
Ponekad stvarno ne shvatam ove zagovornike vjecitog emigriranja i bjezanja u inostranstvo, kao da preko grane tece samo med i mlijeko. U PM, najbolje je da svi pobjegnemo i odemo odavde i ostavimo i grad i nase okruzenje jer je tamo negdje "puno bolje"... Ja ne bih imao srca da odem iz ovog grada jer sam vezan za njega, makar za Banja Luku, kad vec nemam domovinu za koju sam vezan.
Mozete misliti da sam ja neki sumanuti idealista, ali licno mislim da stvari u nasem okruzenju mogu da krenu nabolje, ali nikad nece krenuti u nekom pravcu koji bi bio pozitivan za sve nas, ako vecina mladih ljudi samo masta o inostranstvu i kako da pobjegne odavde. upravo bi mladi ljudi trebali da razmisljaju na suprotan nacin, tj. kako da ostanu ovdje i na neki nacin pomognu da stvari krenu nabolje.
Ja licno imam mogucnosti da vec sutra napustim i ovu nasu drzavu, (kakva je takva) je i svoj grad, ali ja jednostavno ne zelim da idem odavde. Ljudi ocito nisu svjesni da gdje god da odes bices samo prokleti stranac i dosljak i nista vise...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 77 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs