banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 14:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 132 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Mar 2013, 20:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ja samo čekam kad će hajka na hljeb, jer pšenica ima daleko više tih gljivica (po prirodi same žitarice) nego mlijeko preko životinje, al i to će doći na red.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2013, 21:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23504
Nije hljeb ugrožen, zato što u njemu najmanje ima brašna. :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2013, 21:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2012, 17:26
Postovi: 557
Lokacija: Бања Лука, Југославија
danijell je napisao:
Nije hljeb ugrožen, zato što u njemu najmanje ima brašna. :)
Dobro primijećeno. Ja volim reći da fast-food hamburgerima i sličnom, mesa ima samo u tragovima, a u hrenovkama praktično i nema mesa. :)

A što se tiče mlijeka, odsad će pakovati Aflatoksin sa 0,5% mlijeka, i jaču verziju sa 2,5% mlijeka.

_________________
The funniest thing about this particular signature is that by the time you realise it doesn't say anything, it's to late to stop reading it.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2013, 22:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
lavić je napisao:
Da li vi narode koristite ono ispod šešira?
Kao prvo u Srbiji je granica davno propisana od 005 kao dozvoljena a u NAPREDNIM ZEMLJAMA samo o5 što znači da je kod njih DESET PUTA veća koncentracija dozvoljena i ovo kod nas je njima EXTRA kvalitet.

Као прво, побркао си проценте код нас и у ЕУ.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2013, 00:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
sinip je napisao:
lavić je napisao:
Da li vi narode koristite ono ispod šešira?
Kao prvo u Srbiji je granica davno propisana od 005 kao dozvoljena a u NAPREDNIM ZEMLJAMA samo o5 što znači da je kod njih DESET PUTA veća koncentracija dozvoljena i ovo kod nas je njima EXTRA kvalitet.

Као прво, побркао си проценте код нас и у ЕУ.


Ne, nego je kao prvo zaboravio je zareze i pomijesao nulu i slovo o, pa ispada da je i kod nas dozvoljena koncentracija 5, a u "naprednim zemljama" dozvoljena koncentracija "opet".

Al' dobro, uvijek su oni koji "misle svojom glavom", tj. "koriste ono ispod sesira" polupismeni, vjerovatno jer nisu makli dalje od Ivone Zivkovic i Dejana Lucica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2013, 18:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23504
Citiraj:
Афлатоксини су карактеристични за земље с високим температурама и зато су обољења, афлатоксикозе, код животиња и код људи, много чешћау екваторијалном и субекваторијалном појасу. Наиме, за подручја с високим температурама карактеристична је плесан Aspergillus flavus, која синтетише афлатоксинe и по којима је цела група токсина добила назив. А пошто су прошле године такве температуре биле и код нас, плесан се енормно проширила и створила афлатоксине. Постоје бројне фракције афлатоксина, а најзначајнији су афлатоксини Б1 (АБ1), АБ2, Г1, Г2 и М1, такозвани млечни токсин. Од наведених најтоксичнији је АБ1. У организам музне стоке доспева сточном храном контаминираном овим токсином, а затим се у јетри животињепретвара у млечни афлатоксин (АМ1) и као такав се издваја у сирово млеко.

Афлатоксини су изузетно отпорни на високе температуре, њихова структура се разара тек на 240–260 степени Целзијусових, а у кулинарству и у индустрији хране такве температуре се не користе. У индустрији млека примењују се различити термички режими (пастеризација, стерилизација), чије температуре нису довољно високе да би изазвале разарање структуре афлатоксина.

Кад је реч о јогурту и другим млечно-киселим производима бактерије млечне киселине (јогуртна култура, Lactobacillus acidophilus...) имају повољно дејство на здравље човека. Ове бактерије се користе као производни микроорганизми (стартер културе) у ферментацији млека и производњи тих напитака. Одликују се изузетном метаболичком активношћу и ми смо још почетком деведесетих у Холандији објавили резултате наших истраживања, када смо млеку додавали знатне количине афлатоксина и након ферментације у јогурту констатовали смо смањење афлатоксина чак за 88 до 94 одсто.То значи да се код ферментисаних млечно-киселих напитака може очекивати смањење концентрације афлатоксина у односу на његов садржај у сировини, то јест млеку.

Кад је сточна храна у питању, зеолити и неки други препарати су средства која могу смањити присуство токсина. И то тако што се сточна храна помеша са зеолитом који апсорбује афлатоксине. Музна стока којаједе такву храну неће издвојити афлатоксин кроз млеко него ће га системом за варење излучити из организма. Зеолит, дакле, не разара структуру токсина али га везује за себе и смањује његово ширење по организму животиње. Неке фирме се код нас дуго баве производњом зеолита, али није било одговарајућих информација и објашњења у вези с његовом употребом, тако да пре свега сточаре о томе треба образовати.

Што се предлога о мешању здраве (неконтаминиране) пшенице с контаминираним кукурузом тиче, тиме ће у сваком оброку бити мање афлатоксина али проблем је у томе што се ови токсини акумулирају и веома се споро издвајају из организма. Недавно је речено да је за то потребно 70 или 90 сати, што није тачно: да би се организам ослободио афлатоксина потребно је, према научним сазнањима, више од месец дана. А од организма човека зависи како ће реаговати на овај токсин, јер деца и старији људи су много осетљивији, као и они који већ имају неку болест. И онда се после неког времена може појавити и оно што нико, наравно, не би хтео, јер ради се о канцерогеним супстанцама. АБ1 је типичан хепатотоксин и поред осталих ефеката, код људи може да изазове канцерогено обољење јетре.

Према томе, да би се смањио ризик од уноса афлатоксина, па и других микотоксина у организам човека и животиња, неопходна је стална контрола сточне хране и хране за људску употребу. Јесте да су микотоксиколошке анализе скупе, међутим, најскупље је здравље човека. Исто тако, речено је и да органско млеко неких произвођача не садржи афлатоксине. Исто се односи и на јогурт и, мислим, на павлаку. То је органска производња у којој се користе зрна здравог кукуруза.

Пред нову сезону надајмо седа неће бити тако вруће лето као прошле године, али треба бити опрезан, јер постоје и други микотоксини, штетни по здравље људи, а налазе се такође у појединим пољопривредним производима, укључујући и кукуруз.

На крају, желела бих да кажем да Матица српска у Новом Саду сваке друге године организује међународни научни скуп посвећен пре свега проблематици микотоксикологије хране. Овог пролећа (од 17. до 19. априла) биће одржан 5. међународни научни скуп „Микологија, микотоксикологија и микозе”. Уводно излагање на скупу, који ће се односити на законску регулативу о максимално дозвољеним количинама микотоксина, укључујући и афлатоксине, у сточној и људској храни, имаће представник Института за безбедност хране Универзитета у Вагенингену, Холандија. Наравно да смо позвали овог холандског стручњака пре ових догађаја са афлатоксином, али испоставило се да је тема веома актуелна и значајна за све нас.

Марија Шкрињар - професор Технолошког факултета у Новом Саду

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2013, 14:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23504
Citiraj:
Gotovo pola godine od afere zbog izvoza toksičnog kukuruza iz Srbije u Nemačku, 35.000 tona tog kukuruza je na putu iz Nemačke u SAD, gde će biti upotrebljen kao stočna hrana pošto su američke odredbe o dozvoljenom prisustvu aflatoksina blaže od evropskih.


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/395040 ... utu-za-SAD

Nikada neće SAD ući u EU :(

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2013, 16:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
И онда се питамо "од чега" су лАмери 'нол'ки... :) Ко зна шта им је све у 'рани кад им ни афлатоксин није проблем...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2013, 07:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Ljudi mojo, šta vi kupujete od mlijeka?
Ja u zadnje vrijeme Meggle. Bojim se da griješim...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2013, 07:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
sinip je napisao:
И онда се питамо "од чега" су лАмери 'нол'ки... :) Ко зна шта им је све у 'рани кад им ни афлатоксин није проблем...

Pa aflatoksin nije ni nama bio problem do nedavno :D.
cicak je napisao:
Ljudi mojo, šta vi kupujete od mlijeka?
Ja u zadnje vrijeme Meggle. Bojim se da griješim...

Ako ne grijesim, Meggle mlijeko se isto puni u BiH, tako da ti je svejedno sta kupujes :D. Ja uzimam najcesce Lateu, ako nadjem kupim mlijeko Padjeni.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2013, 07:51 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17185
Lokacija: Q5HW+6W
Meggle se puni u Bihaću. Meni je i dalje 'z bregov jedno od boljih mlijeka, Latea mi previše varira u kvaliteti...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2013, 08:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Kakav crni aflatoksin, ubuđa se pšenica pa se melje brašno samo tako, tada ne smeta aflatoksin niti buđina na zrnu pšenice, a smeta na sijenu.
Za vrijeme rata su humanitaci dijelili američko brašno, staro "stogodina".

Što se tiče mlijeka uzimam pađensko dnevno ili Lateu, u zavisnosti za šta mi treba, ako ga miješam ili kuvam onda pađensko.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 132 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs