banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 01:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Mar 2004, 23:58 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Slijedi uputstvo za instalaciju Linux operativnog sistema. Uputstvo sam pisao po sjećanju, ali je princip isti za sve Linux distribucije. Ispravke i dopune su dobrodošle.

------------------

Opisaću dva scenarija instalacije: instalacija pored postojećeg operativnog sistema i instalacija Linuxa na prazan disk. Najprije, malo o osnovnim pojmovima.

1. OSNOVNI POJMOVI

1. 1. Particije

Svaki fizički hard disk može da ima najviše četiri particije. Da bi se ovo ograničenje zaobišlo, jedna od particija se može definisati kao proširena particija (Extended Partition). Ovakva particija može da sadrži praktično neograničen broj (nekoliko desetina) logičkih diskova. Dakle, na jednom fizičkom disku može da bude najviše četiri primarne particije (Primary Partition) ili najviše tri primarne particije i jedna proširena particija sa velikim brojem logičkih diskova.

Svaka primarna particija (ili logički disk) treba da bude formatirana da bi mogala da sadrži podatke. Jedna od primarnih particija mora da bude aktivna (Active Partition).

Windows operativni sistemi imaju problema kada je na disku više od jedne(!) primarne particije koju Windows prepoznaje. Ukoliko te particije sadrže sistem koji Windows ne prepoznaje onda nema problema.

Windows particije označava slovima ("C:", "D:", itd.). Linux ih označava drugačije. Prvi disk na sistemu (Primary Master) označava sa "hda". Drugi disk (Primary Slave) označava sa "hdb". Secondary Master je "hdc", a Secondary Slave je "hdd". Particije se označavaju tako što se na oznaku diska (hda, hdb...) dodaje broj. Brojevi 1 do 4 označavaju primarne particije, a brojevi 5 i više označavaju logičke diskove.

1. 2. Fajl sistem (File System)

Postoji više tipova fajl sistema. Mikrosoftovi operativni sistemi koriste FAT, FAT32, NTFS fajl sisteme. Linux koristi ext2, ext3, ReiserFS i dr. Fajl sistem podrazumijeva način organizovanja podataka (fajlova) na disku, odnosno particiji.

1. 3. MBR / BR / Boot Loader

MBR = Master Boot Record je prvih 512 bajta fizičkog diska. U prvih 446 bajta se nalazi Boot Loader. To je program koji se učitava i pokreće prilikom pokretanja računara. U sljedećih 64 bajta se nalazi tabela particija (Partition Table). 16 bajta je potrebno da bi se definisala jedna particija (otuda ograničenje za četiri particije po disku). Posljednja dva bajta su nebitna. Prvih 512 bajta svake particije je Boot Record. I Boot Record svake particije ima svoj Boot Loader, koji se može izvršiti.

1. 4. Pokretanje računara / OS-a

Nakon što BIOS na vašem računaru testira komponente, pokreće Boot Loader iz MBR-a. Kod Microsoft operativnih sistema ovaj Boot Loader pokreće Boot Loader aktivne particije na tom disku. Boot Loader sa aktivne particije učitava operativni sistem.


2. INSTALACIJA LINUXA

2. 1. Particionisanje diska

Postoji neograničen broj scenarija za instalaciju linuksa. Ovdje je izabran scenario koji će raditi i na starijim računarima i BIOS verzijama.

Radi jednostavnosti predlažem da se odrede tri particije. Ukoliko imate jedan fizički disk i na njemu neki operativni sistem treba "ukrasti" dio prostora koji postojeće partcije zauzimaju, da biste dobili prostor na disku na koji ćete instalirati Linux. To ćete uraditi pomoću nekog programa za particionisanje diska bez uništavanja podataka (pr. Partition Magic). Pomoću ovakvog programa možete smanjiti postojeće particije i premiještati ih bez gubitka podataka.

NAPOMENA: prije rada sa programima za particionisanje provjerite da fajl sistemi na postojećim particijama nemaju grešaka. Ukoliko postoje greške, ovi programi znaju da zablokiraju usred posla. Tada svaki oporavak podataka sa diska nije jednostavan. Takođe, preporučujem da za svaki slučaj napravite sigurnosne kopije.

Nove particije možete kreirati na oslobođenom prostoru. Ukoliko particionišete disk na kom se nalazi Windows, onda nećete moći to uraditi iz Windowsa. U tom slučaju kreirajte diskete (program nudi tu mogućnost) za particionisanje iz DOS-a. Kreirajte tri nove particije na svom disku – jednu primarnu particiju od (cca. 100 MB) i dva logička diska (jedan veličine vaše fizičke memorije pr. 512 MB i jedan od nekoliko GB na kojem će se nalaziti sav Linux operativni sistem).
(Kod starijih računara primarna Linux particija mora da bude ispred postojeće primarne particije na kojoj se nalazi Windows.)

Nakon što particionišete disk, učinite primarnu Linux particiju aktivnom.

NAPOMENA: Ako radite sa Partition Magic-om, on će nakon ovoga da označi primarnu Windows particiju sa "hidden" (sakrivena). Kliknite desnim dugmetom miša na tu particiju i izaberite Unhide Partition.

Ukoliko instalirate Linux na čist disk, onda samo kreirajte navedene particije.

U mom slučaju redoslijed particija je sljedeći:
hda1 – Linux primarna particija (100 MB)
hda2 – Windows C: (n GB)
hda3 – Extended particija (sama ne zauzima prostor, ali sadrži logičke diskove)
hda5 – Windows D: (n GB)
hda6 – Glavna Linux particija (n GB)
hda7 – Linux Swap particija (512 MB).

U nastavku teksta Linux particije ćemo referisati sa na sljedeći način:
Linux Boot particija – primarna Linux particija na kojoj se nalazi Linux Boot Loader i svi fajlovi neophodni za početak pokretanja Linuxa. U mom slučaju Linux Boot Particija je hda1.
Linux Root Particija – glavna Linux particija. U mom slučaju je to hda6.
Linux Swap particija – pomoćna particija na koju Linux smiješta sadržaj memorije, ukoliko mu iste zatreba. U mom slučaju je to hda7.

U programu za particionisanje možete i formatirati nove particije. Prve dvije Linux particije (Linux Boot i Linux Root) formatirajte u ext3 fajl sistemu, a treću (Linux Swap) formatirajte kao Linux Swap. Ovo nije neophodno da radite prilikom particionisanja. Svaka Linux distribucija ima mogućnost da formatira particije.

2. 2. Instalacija

Nakon particionisanja ponovo pokrenite računar i u BIOS-u podesite sa se računar pokreće sa CDROM-a. Snimite promjene u BIOS, ubacite prvi instalacioni Linux CD i ponovo pokrenite računar. Instalacija će početi.

Najprije će vas pitati za jezik koji će se koristiti pri instalaciji, koju tastaturu koristite (US ili Slovenian) i koji miš koristite. Nakon toga će vas pitati gdje želite da instalirate Linux. Dobićete prikaz particija na svom disku. Linux Boot particiji dodijelite "/boot" mount point. Linux Root particiji dodijelite mount point "/". Linux Swap particiji ne dodijeljujete mount point, već je samo označite da je to Swap particija. Tu možete i formatirati izabrane particije, ukoliko to već niste učinili pomoću programa kojim ste particionisali disk. Dobro pazite da ne formatirate neku od particija na kojoj se nalazi Windows ili neki važni fajlovi!

Tu negdje će vam instalacioni program ponuditi da instalirate Boot Loader. Preporučujem vam da za Boot Loader izaberete GRUB. Vrlo je važno odabrati mjesto gdje ćete instalirati Boot Loader. Ukoliko instalirate Linux pored postojećeg sistema, Boot Loader instalirajte na Linux Boot Particiju. Ukoliko Linux instalirate na čist disk onda Boot Loader instalirajte u MBR tog diska.

NAPOMENA: Čini se Windows NT/2000/XP imaju problema kada se u MBR instalira neki drugi Boot Loader, kao što je GRUB i LILO. Zato je bitno instalirati Boot Loader na Boot Record Linux Boot particije. U mom slučaju to je hda1.

Poslije će vas instalacioni program pitati za root lozinku. To je lozinka glavnog korisnika na sistemu – root korisnika. Ukoliko se ulogujete kao root, sa tom lozinkom, imate neograničena prava na sistemu – pisanje i brisanje svega i svačega. Kao root ćete se ulogovati samo onda kada treba da odradite nešto što obični korisnici ne mogu – dodati novog korisnika na sistem, mijenjati konfiguracione fajlove itd.

Na istom mjestu ćete moći da dodate i korisnike koji će raditi na sistemu. Dodajte za početak samo jednog korisnika – sebe. Dodijelite si korisničko ime i lozinku.

Poslije toga ne bi trebalo da bude nikakvih problema. Ono što ne razumijete ostavite kako je ponuđeno, odaberte Desktop okruženje koje želite, programe koje želite i to je to. Za početak instalirajte i Gnome i KDE okruženje, pa ćete tokom rada vidjeti koje vam više odgovara.

Nakon završetka instalacije ponovo idite u BIOS i podesite da se sistem podiže sa hda (IDE-0) diska (ukoliko imate samo jedan disk) ili hdb (IDE-1) diska ukoliko ste na njega instalirali Linux.

Nakon snimanja izmjena u BIOS i ponovnog pokretanja računara, najprije će se pokrenuti Boot Loader na Linux Boot Particiji. On će prikazati meni za izbor operativnog sistema. Sa liste operativnih sistema izaberite Linux i pritisnite <ENTER>. Nakon učitavanja, dobićete mogućnost da upišete svoje korisničko ime i lozinku. Kada to uradite dobićete "sličice i ikonice".

Za kraj...

Ukoliko Boot Loader na spisku nema Windows onda treba da to podesite iz Linuxa, naravno. Pokrenite Linux i kada se ulogujete sa svojim korisničkim imenom pritisnite Ctrl+Alt+F1. Ušli ste u konzolni režim rada. Ulogujte se sa "root" korisničkim imenom i lozinkom koju ste zadali pri instalaciji.

Ukoliko ste instalirali GRUB Boot Loader onda treba da izmijenite fajl menu.lst ili grub.conf. On se nalazi negdje u /boot folderu. Kod mene se nalazi u /boot/grub/ folderu. Ako ne znate gdje se nalazi, pritisnite Alt + F7. Ponovo ćete ući u grafički režim rada. Pokrenite File Browser i pogledajte gdje se nalazi. Ponovo pritisnite Ctrl+Alt+F1 da se vratite u konzolni režim rada.

Sada kucajte vi <put do grub.conf fajla> (npr. "vi /boot/grub/grub.conf").
Pritisnite taster I. Na kraj fajla dodajte:
Kod:
title Windows
        rootnoverify (hd0,1)
        chainloader +1

ukoliko se Windows nalazi na istom disku, kao i Linux Boot particija. U ovom slučaju (hd0,1) je isto što i hda2. Ukoliko je Windows na drugom disku onda treba dodati:
Kod:
title Windows
        map (hd0) (hd1)
        map (hd1) (hd0)
        rootnoverify (hd1,0)
        chainloader +1


Pritisnite <ESC>. Otkucajte ":wq <ENTER>". Pritisnite CTRL+D i ALT+F7.
Sljedeći put će se na meniju operativnih sistema pojaviti i Windows.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Poslednji put menjao Not now, John! dana 22 Mar 2005, 15:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 00:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Evo da i ja nesto doprinesem sirenju Linux-a i smanjivanju dominacije Microsofta napisah par tutoriala za Slackware distribuciju (mada je tu i tamo isto za sve distro). Sve sto sam dole napisao sam pronasao u readme fajlovim koje ljudi uglavnom ne citaju. Dakle ovi tutoriali su samo znanje na brzinu, a preporucujem da obavezno procitate readme fajl koji stize uz programe koje instalirate.

1. Podesavanje stampaca (HP modeli)
2. Instalacija Smart Link-ovog AMR ili USB modema (AMR slot je mali braon slot koji se nalazi pored AGP porta na ploci, i sam modem je jako malen )
3. Insalacija NVidia driver-a
4. Podesavanje mail-a (koristenje KMail-a)
5. instalacija i podesavanje MPlayer-a
6. omogucavanje gasenja racunara komandom "poweroff"
7. Instalacija i podesavanje wine-a + instalacija Kazaa programa
8. Pravljenje izvrsnih skripti

NAPOMENA: AKO ISPRED KOMANDE STOJI ZNAK $ ZNACI DA STE ULOGOVANI KAO USER A AKO STOJI # ZNACI DA STE KAO ROOT.
DA BI IZ USER-A PRESLI U ROOT POTREBNO JE KUCATI "su" pa enter pa onda password i enter i to je to.

1.Podesavanje stampaca (HP modeli na Slackware linux-u)

Na samom pocetku provjerite da li imate instaliran CUPS (etc/cups) i gimp-print(izgleda da je obavezan). Ja nisam mogao podesiti stampac dok nisam gimp-print instalisao!!!
U mom slucaju je HP840c printer na Slack-u 9.1
1. skinite drivere sa
http://sourceforge.net/project/showfile ... p_id=16846
(driver-i su za HP printere)
2.Raspakujte drivere (gdje x oznacava trenutnu verziju driver-a)
# tar xzvf hpijs-1.x.tar.gz
# cd hpijs-1.x
# ./configure
# make
ulogujte se kao root (kucajte #su root pa onda pass za root)
# make install
da vidite da su driveri instalisani kucajte hpijs -h i trebali bi dobiti poruku:
Hewlett-Packard Co. Inkjet Server 1.x
Copyright (c) 2001-2002, Hewlett-Packard Co.
Ako ne koristite Slack (nego RH, SUSE, ili Mandrake) onda dalje bi trebali iz Contol Center-a dodati stampac sto ne bi trebao biti problem a za Slack je sledeca procedura:
1.Upalite stampac
2. kucajte komandu killall -HUP cupsd (ova komanda gasi cups ako je bio pokrenut)
3. idite na http://localhost:631 ili http://127.0.0.1:631 (sto je isto)
4. otvorice se web podesavanje stampaca.
5. kliknite na Printers
6.kliknite na Add Printer
7.popunite polja user i pass , pa onda name (najbolje da unesete tip stampaca) lokaciju i opis (U sva polja mozete upisati bilo sta samo bez razmaka).
8.izaberite odgovarajuci port. Parallel port ili USB.
9.u polju make, odaberi HP (ili Hewlett-Packard ako je ponudjeno) i kliknite na Continue.
10.odaberite svoj tip printera -> Continue. (Odaberite recommended opciju. (obicno foomatic +hpijs ili foomatic + postscript.))
11. kliknite na ime stampaca pa na configure printer. pa tu podesite velicinu i tip papira, kvalitet stampe margine itd. Takodje ako hocete vise razlicitih podesavanja za 1 printer (recimo draft i best kvalitet stampe) ponovite korake 6-10 tako da ne morate stalno posebno podesavati.
12. probajte test page da vidite jel sve "dihtuje"

Takodje podesavanje parametara stampaca mozete podesiti (ako koristite KDE): K dugme -> Settings -> Printing manager ->
tab Instances, selektovati tip printera koji je izlistan iznad -> Settings...

potrebno je jos podesiti da se rc.cups automatskio pokrece pri startovanju racunara, a to cete uraditi ako u dir. /etc/rc.d
stavite exec na rc.cups (kucajte u shell-u chmod a+x rc.cups)
To bi bilo to!
ako ima nejasnoca pogledajte forum http://sourceforge.net/forum/forum.php? ... d=53439%20

2. Instalacija Smart Link-ovog AMR ili USB modema

Iako zajedno sa driverima dolazi odlican readme fajl evo kratkog uputstva:
- Skinite drivere sa http://www.smlink.com
- raspakujte ih u neki dir. kucajuci
$ gzip -dc slmdm-2.X.X.tar.gz | tar xf -
- udjite u dir
$ cd slmdm-2.X.X
- kucajte
$ make KERNEL_INCLUDES=/path/to/linux/include ... (/path/to/linux/include je putanja do kernel sourca koji je potreban za instalaciju. Ukoliko nemate instaliran kernel source potrebno je da ga instalirate sa linux cd-ova.)
Razlicite dostribucije imaju razlicito mjesto gdje raspakuku source ali je u glavnom:
KERNEL_INCLUDES=/usr/include (za Slackware 9.1)
KERNEL_INCLUDES=/usr/src/linux/include (Mandrake 9.0)
Kod novijih verzija drivera umjesto KERNEL_INCLUDES treba napisati KERNEL_DIR a za vise informacija pogledajte Readme.
- dalje kucajte
$ make
- pa onda # make install-amr (ako se radi o internom amr modemu) ili # make install-usb ako se radi o usb modemu)
Na ovaj nacin je instalisan driver i simbolicki link 'dev/modem' koji cete odabrati kao port na koji je skopcan modem.
Jos ostaje da podesite KPPP konekciju a to je isto kao i pod windows-om. Bitno je samo da odaberete kao port na koji je modem skopcan /dev/modem, a ostala podesavanja su kao u Win-u. Da bi mogli da se konektujete potrebno je da resetujete racunar ili da kucate # modprobe slamrmo
Nakon svakog restarta ili ukljucivanja racunara ovaj modul ce se automatski ucitavati sto je i potrebno. Ako ima nekih problema pogledajte zapakovani Readme i FAQ fajl.

3. Instalacija Nvidia graficke karte

- Potrebno je skinuti drivere sa http://www.nvidia.com i readme fajl. Driveri dolaze kao fajl sa *.run ekstenzijom (npr. NVIDIA-Linux-x86-1.0-4496-pkg2.run)
- Potrebno je izaci iz X-a (ako koristite KDE,Gnome ili nesto trece potrebno je izaci u comand prompt tj uraditi logout)
kada ste izasli udjite u dir. gdje ste kopirali drivere i kucajte
sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-4496-pkg1.run
Nakon kratke instalacije i par opcija driveri su instalisani. Sada ostaje da podesite XF86Config fajl.
On se nalazi u /etc/X11 dir.
Ukoliko pored ovoga fajla postoji i /etc/X11/XF86Config-4 (recimo kod Mandrake 9.0 distr.) fajl onda je potrebno podesiti njega umjesto ovoga prvog. Potrebno je biti ulogovan kao root i otvoriti ovaj fajl sa nekim editorom.
Pronadjite dio
Driver "nv"
(ili Driver "vesa")
i zamijenite ga sa
Driver "nvidia"
U Module sekciji provjerite da li ima
Load "glx"
a ako nema dodajte gornju liniju.
Ukoliko postoje sledece linije izbrisite ih:
Load "dri"
Load "GLcore"
Nakon restarta i podizanja GUI-ja vidjecete nvidia logo.
Za podesavanje nvidia drajvera postoji jos gomila opcija (ukljucenje TV izlaza itd.) i sve te opcije se nalaze u readme fajlu.

4. Podesavanje mail-a (koristenje KMail-a)

Potrebno je prvo podesiti e-mail kao root. Ulogujte se kao root i u control centru pod E-mail podesite sledece:
Full name, E-mail i smtp server (obicno smtp.tvoj-isp.net ali za taj podatak se raspitaj kod svog ISP-ja)
Dalje pokrenite Kmail -> Settings -> Configure KMail -> Identities -> New -> pa podesite novi ili ako hocete modificirajte default-ni, tj upisite svoje ime, mail i eventualno potpis.
Nakon toga potrebno je u odjeljku Network dodati servere za slanje i primanje poste.
1.Sending -> Add -> SMTP -> upisite ime i host (host je obicno tipa smtp.tvoj-isp.net) dok ostalo neka ostane isto. Na isti nacin dodajte i ostale servere za slanje ako imate i kliknite na Apply.
2. Receiving -> Add -> pop3 -> unesite ime, Vas username i pass (ako ocete da ne morate kucati svaki put) i host (obicno tipa pop3.vas-isp.net). Ukoliko ukljucite opciju store password necete morati kucati je svaki put. Ostalo neka ostane kao sto je ponudjeno. Ponovite isto ako imate jos naloga otvorenih.
Time je podesavanje servera gotovo. Pogledajte ostale opcije za podesavanje kmail-a.
Na ovaj nacin ste podesili mail za root.
Sada je potrebno i za user-a. Ulogujte se kao user, i u control centar pod email upisite isto ime mail i smtp server preko kojeg saljete. Takodje ponovite isto i za podesavanje Kmail-a.

5. instalacija i podesavanje MPlayer-a

Mplayer je jedan od najboljih playera za video fajlove pod linux-om. Mozete ga skinuti sa http://www.mplayerhq.hu/homepage/dload.html
Potrebno je skinuti pored playera (u tar.gz ili tar.bz2 arhivi) i skin za GUI i neki yu font (preporucujem font-arial-cp1250.tar.bz2 i koji god da skinete neka bude cp1250)
Dalje:
- potrebno je imati instalirane codec-e za prikazivanje odredjenih video formata. Uz Slack 9.1 sve je automatski instalirano. tako da ako koristite slack 9.1 mozete preskociti instalaciju codec-a. ZA ostale distro nisam siguran. Takodje mislim da mplayer ima sve potrebne codec-e ali nisam siguran.
- raspakujte mplayer i udite u dir.
- kucajte ./configure --enable-gui
- make
- make install (da bi mogli instalirati nesto morate biti ulogovani kao root)
- raspakujte font arhivu koju ste skinuli i odaberite neku velicinu fonta i kopirajte sadrzaj odabranog dir. u /usr/local/share/mplayer/font/ ili
~/.mplayer/font/
Jos je potrebno instalirati skin za mplayer
- raspakujte arhivu i sadrzaj stavite u /usr/local/share/mplayer/Skin/ ili
~/.mplayer/Skin/. MPlayer ce koristiti skin koji je u folderu default
u /usr/local/share/mplayer/Skin/ ili ~/.mplayer/Skin/ Dakle sadrzaj arhive (recimo dir. Blue arhiviran u Blue-1.0.tar.bz2 arhivi kopirajte u /usr/local/share/mplayer/Skin/ i preimenujte ga u default.
Korisna caka sa mplayer-om je da se prevod prebaci na crni dio ispod slike a to cete uraditi na sledeci nacin:
kucate komandu za pustanje filma # mplayer -vop expand=0:-60:0:0 film.avi prevod.sub
ili bolja varijanta je sledece linije kopirate u text. fajl config i kopirate ga u u vas home dir ~/.mplayer/config

------------- pocinje u sledecoj liniji --------------------
# Pocetak
gui = yes
vop=expand=0:-60:0:0:0
# Kraj
---------- ovo ne kopirati ------------------------------

Mplayer je instaliran i pokrece se komandom gmplayer
Kreirajte link na desktopu za pokretanje mplayer-a ili svaki put kad hocete da ga pokrenete protisnite Alt+F2 pa kucajte gmplayer i onda enter.

6. omogucavanje gasenja racunara komandom "poweroff"

ako kucate komandu poweroff i umjesto da se ugasi racunar ostaje u halt stanju pa je potrebno drzati par sekundi dugme za gasenje da bi ugasili racunar potrebno je u fajlu /etc/rc.d/rc.modules ukloniti znak "#" ispred modprobe_apm pa snimiti fajl i resetovati racunar. Nakon toga ce raditi poweroff komanda i nakon kucanja komande poweroff racunar ce uredno da se ugasi. Poweroff komandu moze samo root da koristi i da bi user koristio potrebno je namjestiti ovlastenja.

7. instalacija i podesavanje wine-a

Wine je program koji omogucava da instalirate Windows programe na Linux. Prvo je potrebno da skinete wine sa http://www.winehq.org. Nakon toga raspakujte ga kao sto je gore napisano. Udjite u dir i kucajte:
./tools/wineinstall
Instalacija je zapoceta i jos ostaje da unesete root password kada to zatrazi.
Najbitnije je podesavanje wine-a. Pri instalaciji bice vam ponudjene opcije da iskoristite vec instalirani windows ukoliko ga imate ili da kreirate lazni C disk (koji ce biti u vasem home dir.) i u tom "fake_windows' dir. ce biti osnovni win dir. (Program Files, windows itd ) ali nece biti kompletna instalacija. Trazeci i kopajuci po internetu nasao sam da je najbolje odabrati da wine kreira lazni C disk. Dakle potrebno je pri instalaciji na pitanje da li da iskoristi windows instalaciju odgovoriti sa NO.
Mozete wine instalirati i na klasicni nacin kucanjem:
./configure
make depend
make
onda se ulogujte kao root (su komanda) pa kucajte
make install
Sva podesavanja wine-a su u njegovom config fajlu (~/.wine/config) i sam fajl je prilicno dobro objasnjen ali za udobnije podesavanje preporucujem koristenje winesetuptk programa. (Napomena da ako ispred imena dir. stoji . onda se radi o skrivenom dir.). Potrazite ga ne net-u i instalisite. U par koraka mozete podesiti wine config fajl po svojoj volji.
Sve programe koje zelite da koristite koristenjem wine-a morate instalirati. Instalacija se vrsi komandom:
$ wine ime_instalacionog_fajla.exe
Nakon instalacije potrebno je jos kopirati odredjene dll fajlove u lazni windows/system dir. i ubaciti odredjeni tekst u .wine/config fajl. Za tacan tekst koji je potrebno kopirati i tacne dll-ove (dll fajlovi moraju biti od win98 i ne mogu se koristiti od win2000 ili XP-a) pogledajte po netu ili na winehq.org.
Tekst je obicno oblika:
[AppDefaults\\naziv_izvrsnog_fajla.ekstenzija\\DllOverrides]
"ime_prvog_potrebnog_dll_fajla_bez_ekstenzije" = "native"
"ime_drugog_dll_fajla_bez_ekstenzije" = "native"
"ime_treceg_dll_fajla_bez_ekstenzije" = "native"
...
Preporucujem sajt http://www.frankscorner.org gdje ima odlican forum i citav sajt je posvecen iskljucivo koristenju wine-a.
Za sada je moguce dosta programa pokrenuti (Kazaa, Macromedia Dreamweaver, FlashMX, Photoshop itd. ali je vecina programa ima manjih ili vecih bug-ova.
Za winesetup pogledajte na http://prdownloads.sourceforge.net/wine ... z?download (link nije provjeren)
Ja posjedujem verziju 0.71 dok je gore navedena 0.6.2.
Za primjer instalacije uzecemo Kazaa Lite. skinite sa neta verziju 2.4.2 i, udjite u dir gdje ste kopirali i kucajte:
$ wine kazaa_lite_kpp_242_english.exe (potrazite iskljucivo ovaj fajl kazaa_lite_kpp_242_english.exe)
Onda pronadjite sledece dll-ove:
comctl32.dll
commctrl.dll
shdocvw.dll
shlwapi.dll
ole32.dll
oleaut32.dll
I kopirajte ih /home/ime_user-a/c/windows/system dir. Nakon toga otvorite ./wine/config fajl u nekom editoru u ubacite sledece linije:
[AppDefaults\\KazaaLite.kpp\\DllOverrides]
"comctl32" = "native"
"commctrl" = "native"
"shdocvw" = "native"
"shlwapi" = "native"
"ole32" = "native"
"oleaut32" = "native"
Kazaa-u pokrecete komandom $ wine kpp.exe u dir. gdje ste je instalirali (obicno /home/ime_user-a/c/Program Files/Kazaa)
za dll-ove pogledajte na http://www.dll-files.com. Inace nemojte se iznenaditi ali pri koristenju Kazaa-e racunar je dosta opterecen i sam program ima dosta bug-ova ali je koliko toliko upotrebljiv.

8. Pravljenje izvrsnih skripti

Skripta je fajl koji sadrzi putanju do odredjenog programa i komandu za izvrsavanje tog programa. Za primjer kreiranje izvrsne skripte uzecemo izradu skripte za gore instaliranu Kazaa-u. Napravite novi txt fajl i nazovite ga kako hocete.
U njega upisite sledece (pocev od prve linije):
#! /bin/sh
cd '/home/putanja_do/Kazaa Lite K++/' && wine kpp.exe
i naravno u vasem slucaju navedite tacnu putanju do izvrsnog fajla.
nakon toga ga snimite i zatvorite. Jos je potrebno kucati u shell-u:
$ chmod 755 ime_fajla (da bi bio exec, tj da bi se mogao izvrsavati)
Nakon toga kopirajte ga na desktop ili gdje zelite i jednim klikom na njega pokrece se Kazaa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 11:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2313
Lokacija: banjaluka
Citiraj:
hda1 – Linux primarna particija (100 MB)
hda2 – Windows C: (n GB)
hda3 – Extended particija (sama ne zauzima prostor, ali sadrži logičke diskove)
hda5 – Windows D: (n GB)
hda6 – Glavna Linux particija (n GB)
hda7 – Linux Swap particija (512 MB).


Cini mi se da ni jedna linux particija ne mora biti primarna...
Da sam na tvom mjestu stavio bih jednu root/boot particiju (/root) a na drugu bih stavio /usr treca naravno swap...

Jedno pitanje: kolika treba da bude swap particija... neko kaze 4x RAM neko kaze 2xRAM a ti eto kazes 1x RAM... Ja sam stavio 2x RAM al sam skonto da se ne koristi ni 10% od toga

Citiraj:
title Windows
rootnoverify (hd0,1)
chainloader +1


Jes' ti siguran da ovo radi??? Kod mene ne radi :D :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 12:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
epek je napisao:
Jedno pitanje: kolika treba da bude swap particija... neko kaze 4x RAM neko kaze 2xRAM a ti eto kazes 1x RAM... Ja sam stavio 2x RAM al sam skonto da se ne koristi ni 10% od toga


Pa staro pravilo je bilo da je 2 x RAM , medjutim danas buduci da su mashine pune rama bezveze bi bilo ako imas 512mb rama da ti je SWAP 1Gb. Znaci neka preporucljiva velicina 100-150-200mb, ko ima koliki disk.

John e mangia - SVAKA CAST na opsirnim i detaljnim postovima. !!!

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 13:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2313
Lokacija: banjaluka
Ma objasnjenja su super al' vaze samo za neke distribucije a za druge ne... uglavnom ko god nabavi gnu/linux distro treba da procita prvo dokumentaciju za tu distribuciju - to je zakon ;) a ovo sto se po forumu pise: mor' bit' bidne mor' bit ne bidne :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 14:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
epek je napisao:
Ma objasnjenja su super al' vaze samo za neke distribucije a za druge ne... uglavnom ko god nabavi gnu/linux distro treba da procita prvo dokumentaciju za tu distribuciju - to je zakon ;) a ovo sto se po forumu pise: mor' bit' bidne mor' bit ne bidne :)


Ja sam probao dosta distribucija i koristio i koristim i dalje neke od njih. Najteze mi je bilo prvi put, poslije je sve romantika hoces ovako ili onako. Isto tako bi mogao reci da postoje razlike izmedju distribucija - tacno, ali sve ti distribucije koriste isti Linux kernel i manje vishe slican GNU paket software-a.

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 17:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2313
Lokacija: banjaluka
Malo se razlikuju i to je istina ali ipak u detaljima je kljuc jer zbog tih detalja cesto stvari ne rade kako treba ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: !
PostPoslato: 18 Mar 2004, 18:10 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
OK , opet cu pokusati , ako treba , formatiracu i prvi disk *mamu li mu windowsku* :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 18:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Samo napred ! Ovakvih nam tema treba vise.

OT: Da iskoristim priliku, koliko je vas zainteresovano za ovakav jedan topic vezano za instalaciju *BSD UNIX operativnih sistema ?

_________________
erga omnes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 20:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
epek je napisao:
Cini mi se da ni jedna linux particija ne mora biti primarna...

I ne mora, ako instaliraš Boot Loader u MBR. Ako na istom disku imaš i Windows NT/2000/XP i u MBR instaliraš Linuxov Boot Loader, možeš naići na goleme probleme. Valjda...
epek je napisao:
Citiraj:
title Windows
rootnoverify (hd0,1)
chainloader +1


Jes' ti siguran da ovo radi??? Kod mene ne radi :D :roll:

Ja sam prepisao iz svog grub.conf fajla. Kod mene je Windows ME na hda2 particiji, a GRUB tu particiju označava sa (hd0,1). Ako je Windows na posebnom disku onda treba da bude npr. rootnoverify (hd0) .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 20:23 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
techX je napisao:
OT: Da iskoristim priliku, koliko je vas zainteresovano za ovakav jedan topic vezano za instalaciju *BSD UNIX operativnih sistema ?

Samo daj!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2004, 23:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2313
Lokacija: banjaluka
Citiraj:
OK , opet cu pokusati , ako treba , formatiracu i prvi
disk *mamu li mu windowsku*

Nece biti potrebno... vjestina je u tome da instalises linux bez da sjebes windows ;)
Heh sad ispade da je windows kriv sto mi ne znamo namjestiti
linux :lol:

techX je napisao:
OT: Da iskoristim priliku, koliko je vas
zainteresovano za ovakav jedan topic vezano za instalaciju *BSD
UNIX operativnih sistema ?

Nece nista stetiti ako napises ;)

Citiraj:
Ako je Windows na posebnom disku onda treba da bude npr.
rootnoverify (hd0) .


Heh, ima tu jedna caka: grub imenuje disk koji je oznacen kao
prvi boot device sa (hd0) prema tome ako je boot device hdb onda
je hda (hd1) ;) .... al ni to ne radi :drinking: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2004, 00:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
ja koristim LILO i cini mi se malo laksi. I kod mene je smjesten u MBR i radi ko bog. U svakom trenutku mozes ubaciti winXP cd i kucati u konzoli fixmbr i on ce ga prepisati tako da "spasis" windows ako si nesto zajeb'o
A ako koristis win98 dignes sa diskete i kucas cini mi se (ali nisam siguran) fdisk \mbr
ovih dana cu napisati nesto i o Lilo loaderu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2004, 10:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
epek je napisao:
Heh, ima tu jedna caka: grub imenuje disk koji je oznacen kao
prvi boot device sa (hd0) prema tome ako je boot device hdb onda
je hda (hd1) ;) .... al ni to ne radi :drinking: :lol:

Ipak mislim da je:
hda=(hd0),
hdb=(hd1)...
Prema tvojoj tvdnji, ako bih u BIOS-u namjestio da mi je Floppy prvi Boot Device, onda bi on bio označen da hd0(!?). Nema logike.
Kako ti uopšte bootuješ Windows, ako ne radi rootnoverify (hd0)?
Probaj sa rootnoverify (hd0,0)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2004, 11:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2313
Lokacija: banjaluka
Mislim da je floppy fd0... nisam siguran sad koji je tacno ali prvi hd0 je uvjek onaj na kome je instalisan grub bez obzira na to da li je hda ili hdb ili neki treci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2004, 15:44 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
epek je napisao:
Mislim da je floppy fd0... nisam siguran sad koji je tacno ali prvi hd0 je uvjek onaj na kome je instalisan grub bez obzira na to da li je hda ili hdb ili neki treci

U konzoli otkucaj "info grub"...

Uostalom potraži na disketi menu.lst fajl, pa prepiši postavke iz njega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Mar 2004, 18:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2313
Lokacija: banjaluka
Citiraj:
U konzoli otkucaj "info grub"...

Nemam sta citati: to je prakticno potvrdjeno. Jel ima iko od vas da je stvarno podesio sistem da radi sa dva diska na jednom win a na drugm linux ... ili se samo zajebavate?

Citiraj:
Uostalom potraži na disketi menu.lst fajl, pa prepiši postavke iz njega.

Na disketi nema nista osim prvog kilobajta na koji su upisani stage1 i stage2... drugim rijecima disketa je prazna i neformatirana ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2005, 09:52 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 04 Nov 2005, 09:42
Postovi: 7
E, ja sam uradila sve sto je navedeno u naslovnoj poruci u cilju da instaliram Slackware10.2, medjutim:
-Dobijem na pocetku ono da biram izmedju Linuxa i Windowsa
ali Windows ne mogu da podignem
-Prilikom instalacije sam izabrala da mi ne stavlja lozinku,
i sad kad se pri pokretanju Linuxa sve ono izlista, dobijem da treba da se ulogujem
darkstar login: Ali ja ne znam sta da ukucam i ako ukucam bilo sta, ne dobijem "slicice" i graficko okruzenje.

STA treba da uradiM?
Kao sto vidite po recniku-APSOLUTNI sam pocetnik!

I jos nesto, kad particionisem disk pomocu Partition Magica-a, da li treba posle restartovanja da podizem Windows ili odma da predjem na instalaciju linuxa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2005, 09:53 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 04 Nov 2005, 09:42
Postovi: 7
A jooj , otkad' je ova tema??? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2005, 11:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Dopunjeno i izmjenjeno uputstvo se nalazi na http://start.linux.org.ba/Instalacija_Linuxa , ali mislim da je i ovo poslužilo.

Kada izabereš Windows sa liste šta dobiješ (koju poruku o grešci)?
Da li si obratila pažnju na ovo:
Citiraj:
NAPOMENA: Ako radite sa Partition Magic-om, on će nakon ovoga da označi primarnu Windows particiju sa "hidden" (sakrivena). Kliknite desnim dugmetom miša na tu particiju i izaberite Unhide Partition.

Što se tiče ne stavljanja lozinke, ne znam na šta tačno misliš (vjerovatno će ti korisnici Slackwarea pomoći)...
Nakon pokretanja Linux-a dobijaš "darlstar login:", jer se moraš prijaviti. Tu upisuješ korisničko ime i lozinku:
Kod:
login: root (ili neki drugi korisnik)
password: (lozinka)

Kada se uloguješ kucaš startx da dobiješ grafičko okruženje.

Pošalji raspored particija, tako što ćeš pokrenuti Linux sa CD-a (drugi CD Slackwarea, ako se distribuira na CD-ovima) i otkucati:
Kod:
fdisk -l

Hajde, prvo riješi problem pokretanja Windowsa i prijavljivanja na Linuxu, pa ćemo riješiti ostale probleme.

Dobrodošla i pozdrav.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs